Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Burse

#1
Uhm, pai... voiam sa zic doar despre bursele Cosmote, da' era un pic cam prea restrans subiectul. Oricum, am aflat de curand ca exista (bursele Cosmote, adica) si aparent cel putin jumatate dintre colegi nu stiau de ele. Si cum inca ma semi-oftic c-am aflat abia acum, am zis sa le spun si altora carora le-ar putea fi folositor (mai precis cei care sunt in clasa a XI-a/a XII-a/au terminat liceul acum cel mult un an si nu merg la o facultate), ca mie nu-mi mai e.

In principiu:

- valabil pentru cei care termina liceul, vor urma o facultate in Romania si nu beneficiaza de alte burse private
- se acorda cinci burse pe tara
- initial este un concurs de dosare si se aleg 25 de persoane, apoi in urma unei probe de interviu raman cinci (astea se fac prin septembrie - octombrie)
- bursa este de 800 lei (in conditiile in care o bursa de merit sau performata nu cred ca trece pe la vreo facultate de 500, respectiv 600 de lei), 9 luni pe an, pe tot parcursul efectuarii studiilor
- pentru a mentine bursa e nevoie de o medie rezonabila (de exemplu, cel putin 8) + voluntariat/membru ONG/chestii asemanatoare

Pentru mai multe informatii, google.

Orice alte discutii despre burse-s bine venite. ^^




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)