Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Referinte romanesti in universul manga/anime

#1
O.K., astazi este in 1 decembrie, astfel cred de cuviinta ca este cat se poate de oportuna deschiderea unui asemenea topic unde sa prezentam anime-urile, manga-urile sau personajele care au facut referire la tarisoara, limba sau cultura noastra intr-un mod mai mult sau mai putin exact si ce reactii sau impresii ne-au lasat acestea. Momentan va las pe voi sa va exprimati viziunea asupra acestui subiect, nu vreau sa ocup eu spotlight-ul si asa am un username destul de ostentativ 21, insa daca vor mai fi lucruri de adaugat atunci am sa intervin si eu. Surse zic eu sunt destule pentru aceasta discutie, numai acum pe moment imi vin 3-4 si nu ma pot lauda ca as avea o lista prea extinsa de titluri parcurse. Sper sa nu gasiti acest topic derizoriu, ci unul interesant Smile
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#2
Pai...my dear Romania,primul anime ar fii Hellsing,care il include pe Alucard(Dracula){cu totii stim 10 }*i think...* .Nah...ce pot sa spun...Alucard era/si este un adevarat troll pe acolo,pe langa principalul "Hellsing"(adica Alucard 21)))) ) [spoiler] http://images6.fanpop.com/image/photos/3...24-768.jpg
Asta e singurul anime care cuprinde vreo "referinta Romaneasca"(for me),ma uit de 18-19 ani la anime-uri si nu-mi aduc aminte sa fi auzit de vre-unul care sa fie cu "resadinta Romanasca"(in afara de Hellsing).Si cam atat mai...Romania,patriotul nostru,sper ca esti fericit de post-ul meu 21)
[Imagine: tumblr_ltabwxjFP71qmpg90o1_500.gif]

#3
Mey, tattva, ce pot sa spun, mi-ai umplut inima de bucurie cu post-ul tau, tara ta e mandra de tine, sper ca si ceilalti compatrioti ai nostri de pe acest forum sa iti urmeze exemplul :p. Si ca sa ii ajut un pic, am sa dau si eu cateva exemple, deoarece chiar daca nu ai dat inca peste ele, sunt destule serii cu referinte romanesti. Una ar fi Dance in the Vampire Bund unde protagonista principala este Mina Tepes presupusa fiica a lui Vlad Tepes. O alta referire este in D.Gray-man unde unul din personajele secundare, Arystar Krory, este un exorcist roman pe jumatate vampir ce il ajuta pe Alan Walker. De asemenea 5 episoade chiar au ca loc de desfasurare Romania. Eu unul mai stiu inca vreo 2-3 serii, una chiar difuzata pe A+ mai demult, dar as vrea sa ii vad si pe altii postand aici. Prin urmare, aveti curaj oameni buni 10
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#4
http://animezup.com/forum/Thread-Referin...i-in-anime

^^

Stiam eu ca mi se pare cunoscut. Uite aici sunt mai multe exemple; si cele date de tine sunt destul de interesante.
[Imagine: ls.jpg]

#5
Citat:http://animezup.com/forum/Thread-Referin...i-in-anime

^^

Stiam eu ca mi se pare cunoscut. Uite aici sunt mai multe exemple; si cele date de tine sunt destul de interesante.

Gomen, la momentul cand am facut acel topic stiu ca am dat search sa vad daca mai este vreun alt thread care sa discute despre aceasta tema si rezultatul nu mi-a intors nimic, de asemenea am cautat si in primele pagini din sectiune, dar cred ca am frunzarit in graba si nu am fost atent sau era mult mai in spate. Ma rog, daca nici moderatorii nu s-au prins, eu unul nu ma simt vinovat 10.

Ei bine, daca tot s-a reinviat subiectul acesta si s-a mai venit cu exemple din topicul facut de @Fata cu par de foc, pana acum avem urmatoarele titlulri de manga/anime in care Romania prin cultura, limba, simbolurile sau miturile ei este reprezentata:

1. Hellsing
2. Trinity Blood
3. D.Gray-man
4. Dance in the Vampire Bund
5. Hetalia
6. Shakugan no Shana
7. Black Lagoon
8. Karin
9. Hidan no Aria


Eu mai adaug aici Read or Die, un anime care a fost difuzat si pe A+, unde actiunea dintr-un episod are loc intr-un castel din Romania, eroinele ajungand la acesta chiar intr-o masina care semana izbitor cu o Dacia 1300.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Referinte crestine in anime Shiva 4 5.625 07-11-2013, 07:53 PM
Ultimul răspuns: Coyote Stark
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.202 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate
  Referinte romanesti in anime Fata cu par de foc 8 5.486 18-03-2012, 11:10 PM
Ultimul răspuns: Monoxid


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)