Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Poems

#1
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#2
Angels and roses

Angels are in the light
And roses are in the dark,
Their wings are very white
And their petals are like a mark...

A mark for what I really am
A mark for what I suppose to be,
A fly for who is calm
And a fly for who is free...

All is kept in a lie
And all is found when we die,
But do we really know
What we really want to show?
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#3

#4
Am scris poezia asta acum mult mult timp si m-am gandit sa o postez...hope to enjoy it

Loneliness

Now is the time
The time say good bye.
Goodbye to my soul,
Goodbye to my heart.

All I can see now is the nothing.
The nothing that makes me cry
And the nothing that makes me die
And all is resumed in hating.

Hating what had I become
And loving what have you done.
Now is the time
The time to leave our life

And to make our death to be upon us...
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#5
Now is [it's] the time
The time [to] say good bye.
Goodbye to my soul,
Goodbye to my heart.

All I can see now is the nothing[ness].
The nothing[ness] that makes me cry
And the nothing[ness] that makes me die
And all is resumed in [to] hating.

Hating what had I become [what I have become]
And loving what have you you have done.
Now is [it's] the time
The time to leave our life [behind]

And to make our death to be upon us...

Do not attempt to write poetry in a language who's grammar you can't even control, not to mention that you have taken it to a level of boring extremist cliche, that adds absolutely nothing to the overall experience; except to make it really sappy and hard to chew. Even I can't write poetry in English and I have been speaking it fluently for years. Try to master the art in your native language first, and then resume trying to further develop your skills to project your feelings into another language later on.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#6
Ti-am citit toate poezioarele si iti voi lasa o parere generala, care eu sper mult sa te ajute mai degraba decat sa te descurajeze. In definitiv, suntem cu totii aici pentru a evolua cum putem mai bine, iar tu ai inceput de la zero cu poeziile. Nu pot spune ca stiu sigur cu ce se mananca poeziile, dar iti pot spune parerea mea in calitate de cititor care incepe sa le prinda gustul si in calitate de foarte mica amatoare in scrierea lor.

In primul rand da, iti sugerez sa te obisnuiesti cu scrisul in limba romana, sa evoluezi intai in limba romana, pentru a capata acea naturalete de care are oricine nevoie in arta asta. Citeste, citeste, citeste. Ajuta, chiar ajuta. Citeste si poezii in engleza, daca ai o afinitate pentru acestea, sunt destule foarte bune, fie ca le cauti printre scriitorii contemporani, sau printre cei deja clasici. Si, daca insisti totusi sa scrii in engleza, incearca sa te desprinzi de clisee, de cuvintele si asocierile de cuvinte pe care le vedem deja peste tot si le auzim prin toate melodiile pop de duzina. Rima nu trebuie sa fie acolo neaparat, masura nu trebuie sa fie acolo neaparat, nicio regula formala nu trebuie sa fie, daca asta reprezinta o constrangere a ideilor tale. Pentru ca, pe mine cel putin, cuvintele pe care le-ai ales in construirea imaginilor tale si cuvintele de la finalul versurilor mai ales mi-au parut fortate din simpla necesitate de a face sa fie rima. Si asta nu e ceva neaparat. Experimenteaza cu si fara si vezi cum te simti mai confortabil :)

Cat despre idei, nu sunt idei rele, nicidecum. Conteaza insa modul in care le expui si, desi mai ai mult de lucrat, este de apreciat efortul si initiativa. Ideea de baza trebuie sa ramana transmiterea unor sentimente, unor trairi, unor ganduri. Incearca sa dai viata la ceva inedit, nu la ceva pe care l-ai mai citit sau auzit sau vazut undeva si asta nu prin subiectul ales, ci pur si simplu prin alegerea de cuvinte. Din experienta nu pot sa-ti spun decat ca exercitiul e mama invataturii. Asta si cititul. Asa ca mult succes in continuare si chiar sper ca, daca te mai pasioneaza inca scrisul, vei continua sa evoluezi! ^^
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"

#7
[Imagine: tumblr_mra5mj78VK1seq1xdo1_500.gif]
Please tell me why!
Am I a savior, meant to save us all?
The people cry!
They want an end
A curtain call!

#8
Poezia cu Angels mi-a placut cel mai mult. Pot spune ca e singura poezie care are rima cat de cat buna si de asemenea muzicalitate. Insa eu sper ca nu o sa renunti si o sa incerci sa te perfectionezi. Merita~ And dont forget to smile ~
[Imagine: tumblr_lxg6bliYGm1qej54bo1_500.gif]

Stalk me, bite me and kill me with your love ~




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)