Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Cat de lung preferati un anime sa fie?
OVA-uri de 6
0%
0 0%
~ 12 (pe mai multe sezoane)
5.56%
1 5.56%
~ 24 (one and done)
33.33%
6 33.33%
~ 50 (de acu 10 ani)
5.56%
1 5.56%
~ 100 (de acu 20 de ani)
5.56%
1 5.56%
infinite (I'm looking at you One Piece)
50.00%
9 50.00%
Total 18 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Lungimea unui Anime

#1
Care este lungimea ideala a unui anime pentru voi?

Sa fie OVA-urile de 6 episoade care isi spun povestea, prezinta o calitate superioara in general in materie de animatie si concept si apoi nu mai influenteaza lumea cu nimic?

Sa fie noul standard de ~12 care in genral is da speranta la sfarsit de un sezon doi dar de multe ori nu se materializeaza?

Sa fie vechiul standard de ~24 care isi spunea povestea si apoi iti lasa un gol in viata?

Sa fie animeul lung de la sfarsitul anilor 90 si inceputul anilore 2000 cu 50 de episoade cu mai multe fire narative ce in final te facea sa uiti de la ce a plecat totul?

Poate cele de 100 de episoade care cresc cu tine si la sfarsit cand iti aduci aminte de primul episod it aduci aminte de alta perioada din viata ta?

Sau sa fie cele cu un numar infinit de episoade care par sa nu se mai termine, cu poveste ce evolueaza la un ritm glaciar si personaje ce rar se schimba dupa prima evolutie?

Numarul de episoade influenteaza tipul de poveste de cele mai multe ori. Influenteaza cat de multi fani poate sa atraga. Influenteaza cat de mult vor fi oamenii interesati de acel lucru.

Voi ce preferati?
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#2
Din toate optiunile astea vin eu, Gica Contra, si zic ca nu aleg niciuna.
Ce as alege eu sunt animeurile de aprox. 24 de episoade care au mai multe sezoane. Multe din preferatele mele se incadreaza aici: Slayers, Nodame Cantabile, Higurashi no naku koro ni, Full Metal Panic, Clannad.
Fiecare sezon are ideile si scopurile lui fata de personaje sau spectatori, dar nu trebuie sa astepti 50 de episoade pentru a le afla, iar pe de alta parte nici nu vezi actiunea ingramadita, scene grabite si alte cele. Deosebirea dintre sezoane poate uneori sa fie...putin deranjanta (Sezonul 3 = RIP Shakugan no Shana).
De fapt, gandindu-ma la Kimi ni Todoke aka cat de mult poti sa intinzi un romance, cred ca prefer OVA-urile. Cele ale lui Makoto Shinkai. Pacat ca le-am vazut pe toate.
Cred ca urmeaza sezonul 3 din Kimi ni todoke. God save us all Mpokerface
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#3
Diferenta intre doua sezone de 24 si unul de 50 este ca nu trebuie sa astepti sase luni sau un an ca sa vezi continuarea. Cel mai bun exemplu ar fi Gundam 00 care s-a despartit de formatul tipic de Gundam si a avut doua sezoane. Oare chiar era nevoie?

Personal prefer cele de 50 desi nu am mai vazut unul de foarte mult timp. Ideal este sa nu fie facut dupa un manga ongoing sau o serie de carti. Personal detest ideea de sezon la anime. Nu imi place nici la serialele americane dar acolo macar se anunta ca va fi un urmator sezon si se stiee cand va incepe (daca nu e anulat). In cazul anime e o nebuloasa de "poate" si "candva in viitor". In general cele de 50 pot sa isi spuna povestea si sa ofere un lux de detalii despre lumea showlui.
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#4
In general prefer seriile anime de 50 sau mai multe episoade. Majoritatea anime-urilor pe care le-am vazut si care mi-au placut depasesc aceasta cifra si mi se par mai captivante pentru ca imi ofera timp sa ma obisnuiesc cu personajele si cu modul in care actioneaza in diferite circumstante si modul in care acestea evolueaza (mai ales atunci cand unele personaje sunt absente un anumit numar de episoade, echivalent cu cativa ani, si se intorc spre mijlocul/ finalul seriei pentru a ne arata cat/ cum s-au schimbat: ca in Blood+, Shaman King, D.Gray-Man si One Piece, spre exemplu).

Nu am nimic impotriva anime-urilor de 24 de episoade, asta daca atunci pun punct seriei si nu mai lasa loc de interpretari. Mai am putin si termin Steins;Gate, care desi nu m-a atras foarte tare la inceput, a evoluat frumos si-mi pare rau ca e pe sfarsite. Mi s-a spus ca finalul e fain si abia astept sa vad si eu asta; nu cred ca mi-as dori o continuare, totusi. Nu prea-mi plac continuarile, multe anime-uri au luat-o pe aratura de la al doilea sezon si nu as vrea sa-si bata joc si de asta. De asemenea, nu-mi plac anime-urile cu final in coada de peste; de obicei prevestesc sezoane noi (sau care intarzie sa apara, precum Durarara sau Umineko).

In ultimii doi ani, totusi, cred ca m-am uitat la destul de multe OVA-uri, iar majoritatea au fost foarte bune.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#5
Cam 50 de episoade a cate 2 sezoane mi se pare idealul. In orice caz, sa nu depeaseasca 4 sezoane, pentru mine deja e prea lalait. Singurul anime lung pe care l-am putut digera a fost Yu Yu Hakusho, si asta cu mult timp in urma. Desigur ca e dragut sa iti amintesti ce pui de mata erai cand ai vazut primul episod, dar deseori isi pierde din farmec tocmai prin faptul ca pare nesfarsit. Prefer ceva mai repezit decat sa ma intinda pana trec de varsta senectutii.

#6
Cu siguranta preferatele mele formate ale seriilor de anime sunt cele de 12-13 episoade si de 24-26 episoade. Nu pot sa aleg sincer intre cele doua, deoarece am multe anime-uri preferate prezente in ambele categorii, printre care Hellsing, Elfen Lied in prima si D.N. Angel, 7 Samurai in a doua. Cu cateva exceptii detest seriile lungi, deoarece nu am rabdarea necesara pentru a le urmari pana a nu stiu cata suta de episoade, plus ca acum sunt intr-o perioada a vietii care nu prea imi mai permite sa tin ritmul cu acestea. M-am apucat atat de Naruto, cat si de Bleach in trecut si le-am suspendat, cel putin pe moment, pe amandoua, deoarece am simtit ca nu mai pot suporta taraganarea plot-ului principal, chiar daca pe parcursul lor am fost martorul unor episoade si faze in topul momentelor epice din anime. Insa, nici cele foarte scurte nu imi plac, deoarece nu imi permit sa ma atasez de personaje, povestea fiind de obicei trecuta pe planul doi in detrimentul actiunii.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#7
Normal ca prefer anime-urile care au in jur de 12ep.,sau 24.De exepmlu,anime-ul "Another",sa nu-mi spuneti mie ca are o actiune grabita,iar povestea lasa de dorit.Mai ales OVA-ul,care eram sigur ca va fi bestial.Sau..."Hellsing",la fel,foarte bun anime-ul.Sau "Cowboy Bebop" care are 26 de ep..Nu-mi plac cele de gen Naruto,deoarece acum 6 ani ma puteam uita lejer,dar acum am "obligatiuni".Oricum,anime-ul nu lasa de dorit,toti incepatorii pot incerca sa-l vizioneze,dar le va fi greu cand vor avea o varsta la care esti major si trebuie sa incerci,pas cu pas,sa-ti termini studiile,sa prinzi un loc de munca si sa-ti intemeiezi o fam..But that is it,trebuie sa trecem si prin momentele de genu'.
[Imagine: tumblr_ltabwxjFP71qmpg90o1_500.gif]

#8
Ah, de ce este asa complicat sa alegi din toate alea?
Daca era intrebarea sau am rog, daca vedeam intrebarea mai de mult poate as fi raspuns cel cu 100 de episoade, Yu Yu Hakusho , pe care si acum l-as mai viziona, dar acum nu prea mai pot. Am crescut cu Naruto, da, inca e nesfarsit (in sfarsit l-au reinviat pe Naruto, dupa 6-7 episoade de agonie... >_< *in lumea mea, scuze* ) . Cele de 50 de episoade , mmm, de ce e asa crud, Code Geass, ce-l ador, o poveste care pe mine m-a fascinat, iar grafica a fost foarte buna, iar pesoanjele bine individualizate T^T ce pot spune, o capodopera.
De obicei nu ma intereseaza numarul de episoade, consider ca ceea ce conteaza este povestea in sine, degeaba sunt n episoade daca o tin in lalaiala partea de mijloc a actiuni, devine plictisitor. Mai bine ceva scurt, dar bun...
Unele sfarsituri de la animeuri sunt prea dintr-o data, iar alteori ajung asa sa te marcheze pentru o saptamana (de obicei cele cu sad end...)
Acum cred ca aleg cele cu 24 de episoade deoarece nu prea mai am timp si cu greu imi mai atrage atentia ceva, mda, pana si Naruto incepe sa ma plictiseasca, e prea multa palavrageala degeaba.
Si cam asta e ce am vrut sa spun. 22
[Imagine: a17504639be4b10d04424d855865eb53.gif][Imagine: A5D0F5D61805ED04AAC6EC72A0549F025BF7966A]
”Know that the only people you can save like that are the ones that survive.”


#9

#10
De obicei, topul meu e format din serii cu peste 50 de episoade, asta inseamna ca le prefer. Fie ca ajung la 100, fie ca se opresc la 50, fie ca trec cu mult peste suta, stiu ca nu le termin intr-o zi sau doua si apoi ce fac dupa? O serie de 12 sau 24 e un aperitiv. Daca vrei sa te saturi, te legi de cap cu o serie gigant pentru ca gasesti destule si chiar te prind. Lasand la o parte seriile de care toata lumea a auzit gen Naruto, Bleach, One Piece si restul pe care le puteti numi, Kuroko no Basuke vine din spate cu doua sezoane a cate 25 de episoade fiecare, asta pe langa restul chichitelor. Si sper din tot sufletul sa vina cu un sezon trei. Am realizat ca dupa ce vizionezi o serie gigant, un sezon de 12 sau 24 de episoade e o nimica toata. So go infinite xD!
[Imagine: ak8THBQ.png]




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.203 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)