Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Death (D.)

#4
Capitolul 4!
Panica! Unde este Moartea?

Atmosfera sumbra a unei inmormantari, un ritual cu care Death si Nigg sunt foarte obisnuiti. In aceste momente in care moartea nu mai exista. Ce reprezinta ea? Un motiv de sarbatoarea, sau unul de plans? Parerile sunt impartite. Nimeni nu stie cum sa reactioneze la inmormantarea lui Sam. Unii sunt tristi pentru bietul baiat care a fost nevoit sa paraseasca lumea celor vii atat de repede, insa altii sunt bucurosi pentru ca baiatul nu mai sufera. O adunare mare de oameni s-a strans ca sa-l conduca pe baiat pe ultimul drum. Si prin adunare mare, ma refer la foarte multi oameni. Oameni curiosi. Curiosi pentru ca Sam este singuul om care a murit intr-o perioada in care oamenii nu mai mor. Presa, cat si politia si FBI-ul s-au adunat la locul mormantului. Preotul tine slujba de inmormantare in timp de mii de oameni privesc. Parca nici lor nu le vine sa creada ca a murit cineva. Death si Nigg privesc nepasatori in timp ce Anna isi sterge lacrimile in haina lui Death. Alphie asista si ea in calitate de profesor, in timp ce mama lui Sam plange langa mormant. Preotul continua sa citeasca biblia. Dupa ce termina, sicriul ce contine trupul gol a lui Sam este pus in pamant. Rand pe rand oamenii se aduna sa arunce cu o bucata de pamant pe sicriu, traditie ce dusa pana la capat semnifica faptul ca cel care arunca e pregatit sa treaca mai departe si sa uite de mort. Anna face gestul cu tragere de inima. Lacrimile ii curg incontrolabil, in timp ce Death si Nigg par sa nu fie afectati deloc.

*Flashback*
Death isi aminteste de momentul in care Sam i s-a confesat.
-Vreau sa mor, D. Nu mai suport!
Dupa care ii revine in minte momentul in care l-a trecut pe Sam dincolo.
-Multumesc! (spune Sam zambind)
*End of flashback*


?????Poate ca am fost putin nesabuit. Gestul meu ridica niste semne de intrebare in randul oamenilor. Or fi ele niste creaturi stupide si fara nici o putere insa nu sunt proaste. Cred ca mintile mai luminate si-au dat deja seama ca se intampla ceva ciudat la mijloc. Uite, e plin de agenti aici. Totusi, asta nu reprezinta o piedica pentru mine. N-au cum sa-si dea seama ca eu sunt de vina ... Dar de ce? De ce-am facut asta?????? - gandeste Death in timp ce pleaca impreuna cu Anna si Nigg.
In fata lor, parintii lui Sam sunt dusi de catre niste agenti federali la o masina.
-Ce o sa se intample cu parintii lui Sam? (intreaba Anna ingrijorata)
-Cine stie! E normal ca politia sa fie cu ochii pe ei. In fond, Sam e singurul om care a murit in ultima saptamana si asta ridica suspiciuni. Sunt sigur ca vor face orice ca sa afle raspunsul. (spune Death)
-Nici eu nu mai inteleg nimic. Totusi, imi pare bine pentru Sam. Nu merita sa se chinuie in halul asta. (spune Anna)
-Oricat ar incerca, oamenii nu o sa gaseasca niciodata cauza opririi deceselor. (spune Nigg)
-Nigg, vorbesti de parca n-ai fii om. (spune Anna)
-Sunt un elf al padurilor. (spune Nigg)
-Sigur ca esti. (spune Anna, mangindu-l pe Nigg pe cap)
-Pot sa-ti demonstrez. Am sa fac sa-ti creasca o buruiana din cur. (spune Nigg)
-Termina! (spune Death, lovindu-l usor pe Nigg peste cap)
-Am inteles, domnule! (spune Nigg)
Anna primeste un mesaj. Isi scoate telefon si se uita peste.
-Trebuie sa plec. Ma asteapta ai mei. (spune Anna)
-Bine. Ne vedem mai tarziu. (spune Death)
-Sigur. (spune Anna)
Cei doi se saruta, iar fata pleaca. In spatele lui Death si Nigg apare Seraphiel.
-Yo, moarte virgina! Cat mai ai de gand sa te saruti cu oamenii? N-ai facut destule? Incheie odata jocul asta. (spune Seraphiel)
-Glumesti?! Jocul abia a inceput sa fie distractiv. (spune Death)
-Nu-i nimic distractiv in ceea ce se intampla. (spune Seraphiel)
-Tin sa te contrazic. Oricum, n-as putea sa inchei jocul nici daca as vrea. (spune Death)
-Poftim?! De ce? (intreaba Seraphiel mirat)
Death ii da lista lui Deus lui Seraphiel. Ingerul se uita cu interes peste.
-Ce naiba e asta? (intreaba Seraphiel)
-E o lista pe care mi-a dat-o Deus. Nu pot opri jocul decat dupa ce indeplinesc toate cerintele. (spune Death)
Pe Seraphiel il pufneste rasul. Ingerul luptator incepe sa rada in hohote. Death se enerveaza.
-Daca mai vrei sa ai capul ala mare si prost pe umeri iti sugerez sa incetezi. Ce te-a apucat? (intreaba Death iritat)
-O prietena? Un loc de munca? Scuza-ma, dar e hilar! Deus isi bate joc de tine intr-un mare hal. (spune Seraphiel razand)
-Taci! Acum, da-o inapoi! (spune Death)
Death incearca sa i-a lista de la Seraphiel. Ingerul il evita si rade fara oprire.
-Acum inteleg de ce faci toate astea. (spune Seraphiel)
Intr-un sfarsit, Death obtine lista de la el.
-Mai am o intrebare. De ce l-ai salvat pe copil? (intreaba Seraphiel)
-De ce? Nu e evident? Ca sa ma joc mai mult cu ei. Uite ce agitatie mare s-a produs in jurul mortii lui Sam. Acum ca le-am dat un gram de speranta o sa se tina ca prostii de ea. (spune Death razand)
-Esti un idiot daca iti imaginezi ca o sa inghit lozinca asta. (spune Seraphiel)
-Crezi ce vrei. (spune Death plecand)
In timp ce pleaca de la locul inmormantarii, Death da peste un barbat, in jur de 30 de ani, par scurt saten, ce poarta ochelari.
-Te rog frumos sa ma scuzi! Inca nu m-am obisnuit cu ochelarii astia. (spune barbatul)
-Nu-i nimic. (spune Death plecand)
Barbatul il priveste insistent pe Death in timp ce pleaca. Acesta zambeste.

Intre timp, la Casa Alba, presedintele Statelor Unite incearca sa faca fata haosului din lume.
-Domnule Presedinte, scutul nostru anti-racheta a mai distrus doua bombe ce se indreptau spre tara noastra. Din pacate o parte din Mexic a fost distrusa. (spune un consilier)
-Inteleg. Continuati sa fiti in alerta. Asta este deja al 7-lea atac in ultimele 3 zile. Se pare ca celalalte tari si-au pierdut calmul. Protejati SUA si oamenii cu orice pret. (spune presedintele)
-Am inteles. (spun consilierii si generalii armatei)

Presedintele Americii povesteste intr-o emisiune in direct despre noile reforme adoptate si despre strategia Americii de a combate haosul din lume.
-Dragi cetateni! Mereu ne-am pregatit pentru un astfel de lucru. Cert este ca America nu va ramane indiferenta la haosul creeat. Prioritatea noastra este protejarea cetatenilor si incercarea de a ajunge la o intelegere ce celalalte state. Aceste distrugeri din ultima perioada nu sunt solutia. Oamenii actioneaza din frica. Sunt sigur ca daca putem introduce o lege prin care oamenii sa nu mai aiba voie sa faca copiii, situatia se va stabiliza intr-un fel. De aceea vrea sa anunt ca toate spitalele din America vor fi inchise, iar de acum incolo nimeni nu va mai avea voie sa faca copiii. Acestea sunt singurele masuri pe care le putem lua in momentul de fata. Cei care incalca aceasta lege vor fi pedepsiti precum orice alt om care face ceva ilegal, si inchisi. Armata va fi activa tot timpul si va incerca sa mentina ordinea. Va rog sa nu va panicati! Asta este cel mai important. Multumesc!

In tot acest timp Death si Nigg se uita la discursul presedintelui.
-Interesant! Oamenii incep sa ia masuri de precautie. Imi vine greu sa cred ca o sa reuseasca sa tina creaturile astea obsedate de sex sub control ca sa nu mai faca copiii. (spune Death)
Nigg schimba canalul pe desene animate.
-Nigg, ce faci? (intreaba Death)
-Incep ?????Copiii mucosi si puturosi?????. Vreau sa ma uit la ei. In episodul de astazi Ryan face scufundari in toaleta. (spune Nigg)
-Ma interesa ce era pe celalalt canal. De ce crezi ca fac toate astea? Ca sa vad reactiile oamenilor si felul in care disepera. (spune Death)
Death da sa ia telecomanda din mana lui Nigg, insa copilul il musca de mana.
-Ce naiba faci? Da telecomanda incoace! (spune Death)
Cei doi incep sa se impinga si sa se imbranceasca, insa Death nu reuseste sa ii ia telecomanda din mana lui Nigg.
-Imi pare rau, domnule Death! Va respect din toata inima, insa daca nu ma lasati in pace sa ma uit linistit la desene am sa va mananc inima. (spune Nigg)
-Nenoro ???????Cum indraznesti? (spune Death nervos)
Death se enerveaza la culme. Face un schimb de priviri rautacioase cu micutul. Cei doi se pregatesc sa se atace unul pe celalalt. Nigg trage o basina iar Death cade pe jos. Baiatul se taraste din sufragerie si merge spre bucatarie.
?????La naiba, Nigg! Si-acum ca ma fac? ???????Poate ma lasa Alphie sa ma uit la televizorul din camera ei.????? - gandeste Death.
Acesta merge in fata usii camerei lui Alphiel si bate la usa. Usa se deschide. O mana il apuca pe Death de guler si-l trage in camera. Baiatul este surprins si nu stie cum sa reactioneze. Este aruncat pe pat. Simte ca ceva il musca de ureche.
-Oi, ce se intampla? (intreaba Death)
O lumina slaba se aprinde. Death o vede pe Alphie imbracata doar in lenjerie si o camasa.
-Nu din nou! (spune Death)
-Asculta, trebuie sa treci la pasul urmator cu Anna. (spune Alphie)
-Ce? (intreaba Death)
-Pasul urmator in relatia dintre voi doi. (spune Alphie)
Death incepe sa tremure.
-A ???????a ???????adica? Ti-am spus ca nu vreau sa ma casatoresc. (spune Death)
-Nu asta. Ma refeream la altceva. (spune Alphie)
-La ce anume? (intreaba Death)
-Trebuie sa te culci cu ea. (spune Alphie)
Death incremeneste.
-Ceeee?! Nu, asta nu. Nu scrie in lista aia nenorocita ca trebuie sa ma culc cu nimeni. (spune Death)
-Asta e problema. Nu stii cum e. Lasa-ma sa iti arat tainele placerii trupesti si n-o sa mai vrei sa faci nimic altceva. (spune Alphie, apropiindu-se de Death)
Acesta se sperie si da inapoi, insa ingerul pazitor nu se lasa. Alphie se arunca peste Death.
-Fii blanda cu mine! (spune baiatul speriat)
-Glumeam doar! (spune Alphie)
-Ce?! (se mira Death)
Alphie se ridica de pe Death si da sa plece din camera.
-Crezi ca cineva atat de dulce si de pura ca mine ar face asa ceva? Eu sunt virginitatea in persoana. (spune Alphiel)
Death rasufla usurat.
-Apropo, trebuie sa participi zilele astea la cateva interviuri pentru job-uri. (spune Alphiel)
-Poftim? Job-uri? Dar cum? (intreaba Death)
-Stii ca lista pe care ti-a dat-o Deus cuprindea si gasirea unui loc de munca. (spune Alphiel)
-Dar cum ai rezolvat toate interviurile astea? (intreaba Death)
-Nu eu. A fost Seraphiel. Chiar tine la tine din moment ce te-a programat la atatea interviuri. (spune Alphie)
?????Tine pe dracu! Vrea doar sa completez lista aia cat mai repede ca sa se poata intoarce in rai.????? - gandeste Death.
-N-am mai fost la un interviu pana acum. Ce trebuie sa fac? (intreaba Death)
-Pai e simplu. Trebuie sa fii cat mai relaxat si sa raspunzi cat mai sincer la intrebarile care ti se dau. O sa fie bine, ai sa vezi! Bafta multa! (spune Alphie, imbratisandu-l pe Death)
-Cred ca-mi placi mai mult atunci cand ai atitudinea de capcaun irascibil. (spune Death)
Alphie zambeste si incepe sa-l stranga din ce in ce mai tare pe Death.
-Alphie! Termina! Alphie! N-am aer. Ce faci? ???????Ajutor! (striga Death)

Ziua cea mult asteptata a sosit. Imbracat la costum, Death este pe cale sa de-a primul sau interviu pentru un job. Acesta sta pe un scaun si incearca sa-si ascunda emotiile in timp ce il asteapta pe intervievator. Incepe sa ii curga transpiratia pe frunte.
?????Nu credeam ca v-a fi atat de greu. De ce ma simt emotionat? Cred ca e un comportament tipic oamenilor. O sa fie mai greu decat am crezut.?????
In camera intra o femeie imbracata la costum. Acesta se aseaza in fata lui Death.
-Buna ziua! (spune femeia)
-Buna! (spune Death, facandu-si vocea mai groasa ca sa para mai intimidant.)
-Numele? (spune femeia)
-D. (spune Death)
-Nume ciudat. Deja ati pierdut niste puncte. Ocupatia? (intreaba din nou femeia)
?????Curva proasta!????? - gandeste Death.
-Puntea dintre cele doua lumi. Eu sunt acela care transporta sufletele oamenilor catre lumea de apoi ca sa fie judecati. In termeni populari ma stiti ca fiind moartea. (spune Death fiind mandru de sine)

La un alt interviu, Death sta fata in fata cu un brabat chel.
-Imi place sa tai lumea, cauzez dezastre, sa-mi bat joc de ingeri...

-Categoric nu. Nu suport oamenii. De asta am inceput jocul asta. Daca ar fi dupa mine toti ati merita sa muriti in cele mai groazice chinuri. (spune Death unui alt intervievator)

-N-am absolvit nicio scoala. In schimb am umblat timp de 7.000 de ani alaturi de mentorul si invatatorul meu. El era moartea de dinaintea mea. (spune Death)

-Da-mi job-ul asta sau iti scot toate maruntaiele. (spune Death, avand o fata infricosatoare)
Batranul care il intervieveaza se sperie, cade de pe scaun si fuge speriat afara din incapere. Death ofteaza.
?????Nici aici nu cred c-a mers prea bine.????? - gandeste acesta

In timp ce Alphie, Death si Nigg i-au linistiti masa, Seraphiel da buzna in incapere nervos si darama usa de la intrare.
-27! La 27 de interviuri ai fost si n-ai reusit sa-ti gasesti nici o slujba? Cat de cretin poti fi? Faci asta ca sa-ti bati joc de mine? Huh! Spune-mi? E adevarat? M-am chinuit atat ca sa fac rost de interviurile alea iar tu nu esti in stare sa raspunzi cum trebuie la niste intrebari? (spune Seraphiel, fiind nervos si gafaind)
-Yo, Seraphiel! Vrei niste supa? (intreaba Death)
-Nenoro???????spune Seraphiel, insa este calcat in picioare de catre Alphie)
-Tampitule! Uite ce ai facut cu usa mea. Ai face bine sa o pui la loc ca altfel am sa te distrug. Clar? (spune Alphie nervoasa)
-Iarta-ma! (spune Seraphiel de sub papucul lui Alphie)
-Nu-i vina mea ca oamenii sunt cretini. Eu raspund cat de sincer pot la intrebari. Ce mai vor? (intreaba Death)
-Poftim! (spune Seraphiel intinzandu-i lui Death un fluturas de hartie)
-Ce-i asta? (intreaba Death)
-Ultima ta sansa. Sa n-o dai in bara nici de data asta. (spune Seraphiel)
-Inteleg, merci! (spune Death)
-Vai, ce bine va intelegeti voi doi! (spune Alphie fericita)
-Ne intelegem pe dracu! Vreau doar sa scap odata de el, de asta il ajut. (spune Seraphiel)
-Cine ar vrea sa fie prieten cu un inger cretin ca si el. (spune Death)
-Ah, da! Era sa uit. Data viitoare nu le mai spune ca esti moartea! Trebuie sa te comporti ca un om, nu ca un ciudat. (spune Seraphiel)
-Dar Alphie mi-a spus sa fiu sincer. (spune Death)
-Of, mai! (spune Alphie)

Death si cu Anna se plimba singuri pe strada. Cei doi se tin de mana. In jurul lor roiesc foarte multi politisti si oameni ai armatei. Orasul e plin de ei. Din cauza ca nimeni nu mai poate muri orasul a luat-o razna, oamenii au inceput sa fure si sa vandalizeze totul, fara sa le mai pese de consecinte. In conformitate cu actiunile lor, guvernul a declarat stare de alerta si a decretat ca fiecare dintre marile orase ale Americii sa fie supravegheat atent pantru a evita astfel de incidente.
-Unde e Nigg? Voi doi sunteti mereu impreuna? (intreaba Anna)
-E acasa, se uita la desene animate. (spune Death)
-Inteleg. Mereu mi s-a parut drgut cum voi doi sunteti de nedespartit, si cum tu mereu ai grija de el ca un frate mai mare. (spune Anna)
-Nigg e ca si mine. Nici el nu are un loc in lumea asta si a fost abandonat din cauza ca s-a nascut diferit. (spune Death)
-In ce sens? (intreaba Anna)
-Nu conteaza. (spune Death)
-Inteleg ca nu vrei sa-mi spui totul despre tine inca. Dar ???????dar o sa vina o zi in care o sa-mi spui, nu? Vreau sa te cunosc mai bine. Esti atat de misterios si rece. Cred ca asta m-a atras la tine in primul rand. (spune Anna)
-Crede-ma, nu vrei sa ma cunosti. (spune Death)
-De ce spui asta? (intreaba Anna)
Death tace, nu mai spune nimic. Anna priveste in pamant cateva secunde.
-Cum merge cu gasitul unei slujbe? (intreaba Anna)
-Inca nimic. Nu stiu unde gresesc, dar se pare ca nu reusesc sa trec de nici un interviu. (spune Death)
-Sunt sigura ca o sa reusesti la un moment dat. As vrea sa am si eu ambitia pe care o ai tu. Esti de atat de putin timp aici si deja vrei sa-ti gasesti de lucru. Mai ales acum, cand haosul e peste tot. Aseara niste vandali au dat foc la un magazin de pe strada mea. Nu stiu ce o sa ma fac. In ritmul asta o sa-mi fie frica si sa ies din casa. (spune Anna)
-Nu te condamn. (spune Death)
-D., tu ce vrei sa faci dupa ce termini scoala? Ce planuri de viitor ai? (intreaba Anna)
-N-am nici unul. Eu doar savurez momentul. Viata mea e fix cum mi-am dorit-o. (spune Death)
-Inteleg. Deci esti unul dintre acei oameni. Pai, e tipic tie. Eu vreau sa devin scriitoare. Sa scriu romane. Asta e visul meu. (spune Anna)
?????Huh, scriitoare? Ce patetic! Sa-ti limitezi existenta la un tel atat de marunt e ceva tipic creaturilor acestea jalnice. Traiesc degeaba, doar ca sa umple niste pagini de hartie si nimic mai mult. Ce existenta fara sens. Ma intreb, ce-o fi fost in capul lui Deus cand a facut fiintele astea?????? - gandeste Death
-Scriitoare, interesant! (spune Death)
Anna se opreste brusc si scoate o cutie mica din buzunar pe care i-o da lui Death.
-Huh! Ce e asta? (intreaba Death)
-Azi e o saptamana de cand suntem impreuna. M-am gandit sa-ti fac un mic cadou. (spune Anna)
-Eu nu ti-am luat nimic. (spune Death)
-Stiu. Nici nu m-am gandit ca o sa-mi iei. Nu conteaza. Accepta-l! (spune Anna)
Death deschide cutia si vede un accesoriu in forma de craniu ce se lipeste de telefon.
-Nu planuiam sa-ti cumpar nici eu nimic. Insa am vazut asta intr-un magazin si imediat mi-a zburat gandul la tine. (spune Anna)
-Multumesc! (spune Death)
-Iti place? (intreaba Anna)
-Da. (raspunde acesta)
?????Patetic.????? - gandeste Death in timp ce pune accesoriul in buzunar.

A doua zi Death se pregateste pentru un nou interviu. Imbracat din nou la partu ace, acesta sta si asteapta linistit. In camera intra un barbat chel si gras.
-Salut! (spune barbatul)
Acesta se aseaza in fata lui Death. Baiatul il priveste cu emotie si inghite sec.

Alphie, Nigg, Seraphiel si Anna stau si-l asteapta pe Death sa ajunga acasa. Nimeni nu spune nimic si fiecare priveste in alta parte. La un moment dat se aude clanta de la usa. Intra Death, in jurul sau se simte un aer pesimist. Cand il vad, toti sar pe el.
-Domnule Death, cum a mers? (intreaba Nigg)
-Te rog, spune-mi ca te-au acceptat. Nu-ti mai bate joc de mine! (spune Seraphiel)
-Orice ai facut sa stii ca noi tot te iubim. (spune Alphie)
-D. cum a fost? (intreaba Anna)
-La o parte. (spune Death)
Baiatul isi face loc printre ei.
-Nu-mi spune ca ???????(spune Seraphiel)
-M-au luat. (spune Death)
-Poftim! (se mira toti)
-Ce? Sunteti surzi? Am primit slujba. (spune Death)
-Asta e minunat. Inca putin si ma pot intoarce la Deus! (spune Seraphiel plangand)
Alphiel sare si-l imbratiseaza pe Death.
-Stiam c-ai sa reusesti. (spune Alphie)
-Daca tot a reusit, pot sa mananc eu tortul asta pe care scrie ?????mai incearca?????? (intreaba Nigg)
Alphie ia tortul si-l arunca pe geam.
-Care tort? (intreaba aceasta, cu un zambet larg)
-Felicitari! Dar totusi, unde te-ai angajat? (intreaba Anna)
Death incepe sa rada fortat.
-Chiar, sunt curios de slujba de care ti-a facut rost gagauta asta. (spune Alphiel)
-Este o slujba la fel de vitala ca si cea de dinainte. (spune Death)
-Ce anume, domnule Death? (intreaba Nigg)
-Sunt distribuitor de materie organica necesara supravietuirii. (spune Death)
-Whoa! Asta suna important. (spune Nigg)
-Pai chiar este. (spune Death)
Deodata, Seraphiel il loveste peste cap.
-Este baiatul care serveste mancare la un fast food. (spune Seraphiel)
-Nu e doar orice fast-food, e cel mai bine cotat fast food din tara.

-Bine ati venit la Fat Boy Mama! (spune Death, purtand o uniforma rosie si aflandu-se in spatele unei tejghele)
In fata lui se afla Alphie, Nigg, Seraphiel si Anna. Alphie si Seraphiel incep sa rada fara oprire.
-Terminati odata! (striga Death)
-Nu fi nepoliticos cu clientii sau te concediez. (se aude o voce)
-Am inteles. (spune Death)
-Vreau 20 de hamburgeri, 15 portii de cartofi prajiti, 10 de aripioare picante si 5 litri de suc. (spune Nigg)
-Ai bani sa platesti? (intreaba Death)
-Treceti-le in contul domnului Death. (spune Nigg)
Death il prinde de obraji pe Nigg si incepe sa-l stranga.
-Nu e amuzant. (spune Death)
-Mie mi se pare super. (spune Anna)
-In sfrasit cineva care ma intelege. (spune Death)
In spate Alphie si Seraphiel inca rad de felul in care arata Death.

*Dupa un timp*
-Noi plecam. (spune Seraphiel)
-Ai grija de Anna. Sa nu-i faci lucruri perverse. (spune Alphiel)
-Singura persoana perversa de aici esti tu. (spune Death)
-Vai mie! Nu-i adevarat. Eu sunt dulce si inocenta. (spune Alphiel)
-Nigg, tu nu ramai? (intreaba Death)
-Nu pot. Incep ?????Copiii mucosi si puturosi?????. (spune Nigg)
-Ai devenit prea obsedat de desenul ala. (spune Death)
-Imi pare rau, domnule Death! (spune Nigg)
Cei trei ies pe usa. In incinta fast food-ului raman Death, Anna si inca cativa clienti.
-Baiatule, vreu un cheeseburger! (spune un grasan)
-Imediat tembelu...
-D. (se auzi vocea patronului)
-Imediat domnule! (spune Death)
?????Dupa ce-mi recuperez puterile o sa-l omor pe Deus. Sa ma puna sa fac asa ceva. Nu suport oamenii, dar sa mai fiu si dragut cu ei. La naiba!?????-gandeste Death
Anna sta la tejghea si se uita la Death. La un moment dat apare un barbat cu ochelari langa ea. E acelasi barbat de care s-a lovit Death la inmormantarea lui Sam.
-Ati venit! (spune Anna bucuroasa)
-Buna! Scuze de intarziere! (spune barbatul)
-Ati reusit sa cititi? (intreaba Anna entuziasmata)
-Desigur. O lucrare exceptionala. Aveti toate sansele ca sa fiti publicata. (spune barbatul)
-Serios?! Vai, ce fericita sunt! Ah, era sa uit. D., dansul este domnul Tom Peterson, este editor si a zis ca o sa-mi publice una dintre carti. Domnule Peterson, el este D., prietenul meu. (spune Anna)
-Incantat de cunostinta! Talentul literar al domnisoarei Anna este unul cum rar mai intalnesti. Editura noastra ar fi mandra sa publice un asemenea volum. (spune barbatul)
-Inteleg. Pai, asta e bine. (spune Death)
-Vai, trebuie sa fug la baie. Ma intorc imediat. (spune Anna plecand)
La tejghea raman doar editorul si Death.
-Deci, te intalnesti de mult timp cu domnisoara Anna? (intreaba barbatul ce poarta ochelari)
-De cam o saptamana. (raspunde Death total dezinteresat)
-Ciudat. Cam de cand au incetat oamenii sa mai moara. (spune barbatul)
Deodata, lui Death i se schimba privirea.
-Ce vreti sa spuneti? (intreaba Death)
-Stii, eu sunt scriitor deasemenea, nu doar editor. Si am o imaginatie foarte bogata. Tot incerc sa-mi explic cum s-a putut intampla un astfel de lucru. Ce zici de povestea asta? Sa spunem ca moartea nu s-a simtit apreciata de oameni, si ca pedeapsa a decis sa nu mai faca nimic. Astfel oamenii nu mai mor si sunt obligati sa traiasca intr-un haos total pana cand moartea e multumita. Ce spui? Cred ca asta va fi noua mea carte. (spune barbatul)
Fata lui Death s-a schimbat total. Deja e panicat. Il priveste pe barbatul din fata lui si nu stie cum sa reactioneze.
?????Stie cine sunt. Cum naiba? Cine e el? Un inger cazut? Nu, n-are cum.????? - gandeste Death
-Dar desigur, astea sunt doar povesti nascocite de imaginatia mea. Nu e nimic real, nu? (intreaba barbatul)
?????Poarta-te normal.????? - gandeste Death
-Putin probabil. (spune acesta)
-Totusi, daca ar fi real as avertiza moartea sa nu se mai joace cu oamenii de parca sunt animalele sale. (spune barbatul zambind)
?????Acum ma si ameninta? La naiba! Trebuie sa aflu cine e????? - gandeste Death
-Asculta, cine dracu est...(Death nu termina ce are de zis, deoarece Anna se intoarce)
-Am revenit. Despre ce vorbeati? (spune Anna)
-Impartaseam niste idei de povesi. (spune barbatul)
-Serios? Ce fel de idei? (intreaba Anna)
?????La naiba!????? - gandeste moartea

Dupa ce si-a incheiat tura la lucru, Death se pregateste sa meraga spre casa. Baiatul s-a schimbat de uniforma jenanta si iese pe usa Fat Boy Mama. Acesta o i-a spre casa. Pe drum nu face altceva decat sa se gandeasca la barbatul cu ochelari de mai devreme.
?????La naiba! Cine era?????? - gandeste Death
La un moment dat, pe strada apar trei indivizi in fata lui. Fiecare dintre ei poarta o roba cu o masca si tine cate o carte in mana.
-Ce dracu? (se mira Death)
Acesta incearca sa fuga, insa vin si din spate inca trei. Baiatul este incoltit. Indivizii misteriosi se pun sa recite niste versuri ciudate. Deodata, Death este ridicat in aer de o forta nevazuta.
-Asta e magia ingerilor. Dar cum? Din cate stiu genul asta de magie este interzisa. Cine naiba sunt ei? (spune Death)
Death este aruncat in toate zidurile din zona. Baiatul este plin de sange.
-Renunta! (spune unul dintre indivizi, care se apropie de Death)
In jurul mainilor acestuia se face un foc puternic. Misteriosul om este gata sa-l arda pe Death.
De dupa colt se vad girofarele masinilor de politie. Acestia tocmai trec intr-o patrula prin acea zona. Indivizii observa si se retrag. Death ramane singur si plin de sange. Baiatul abia isi mai gaseste forta necesara ca sa se ridice de jos si sa-si continue drumul.
?????Alti ingeri decazuti? N-are cum. Magia ingerilor e un tip de magie ce poate fi folosit doar de ingerii lucratori. Sunt singurii care au o afinitate spre magie. Iar fiintele care m-au atacat acum n-au cum sa fie ingeri. Deus a ordonat ingerilor sa ma lase in pace!????? - gandeste Death.

Baiatul ajunge acasa plin de sange. Intra pe usa. Cand il vad, atat Alphie, cat si Nigg se duc grabiti sa vada ce-i cu el.
-Death, ce-ai patit? (intreaba Alphie)
-Domnule Death, sunteti bine? (intreaba Nigg)
-Nu. Am fost atacat. Cred cu e mana lui. (spune Death)
-Mana cui? Cine te-a atacat? (intreaba Alphie)
-O sa-i mananc pe toti. (spune Nigg)
-A venit azi un om cu Anna. Nu stiu cine era, dar stia cine sunt. Si m-a amenintat sa incetez cu jocul asta. Iar cand am iesit, am fost atacat de niste oameni ce ???????ce ???????(spune Death)
-Ce fel de oameni? Spune odata! (zice Alphie)
-Oameni ce foloseau magia ingerilor. Dar asta n-are nici un sens. Magia aia a fost interzisa de mult timp. Iar singurii care o mai folosesc sunt ingerii lucratori. Nu? (intreaba Death)
?????Magia ingerilor. Asta insemna ca. Nu!????? - gandeste Alphie
-Magia ingerilor n-a fost interzisa, a fost furata. (spune Alphie)
-Poftim? Cum s-a intamplat una ca asta? (intreaba Death mirat)
-Death, ma tem ca barbatul care te-a amenintat mai devreme este unul dintre cei 4 Arhangheli, Gabriel! (spune Alphie)
-Ce? Un Arhanghel? (spune Death speriat)
?????La naiba! Daca e vorba de un Arhanghel nu cred ca as avea vreo sansa de victorie nici daca as avea puterile!????? - gandeste Death.
Acesta isi aminteste de o silueta neagra ce sta pe o stanca si are aripile desfacute. Acesta poarta o sulita in mana.
-Nu trebuie sa te ingrijorezi. Gabriel nu mai are puterile de Arhanghel. (spune Alphie)
-Cum asa? (intreaba Death)
-Nu stii povestea lui? (intreaba Alphie)
-Nu. (spune Death)
-Dintre toti ingerii pe care i-a creeat vreodata Deus, Gabriel iubea oamenii cel mai mult. Ii placea sa stea printre oameni, sa ajute oamenii si sa-i apere. In trecut, atat Deus, cat si Lucifer nu erau prea prietenosi cu oamenii. Deus a dus rasa umana la extintie de foarte multe ori prin niste jocuri asemanatoare cu acesta. Potopuri, incendii, ere glaciare, a lovit omenirea cu de toate. Gabriel n-a mai suportat sa vada oamenii chinuiti si a furat tablitele cu magia ingerilor din rai, dupa care le-a dat-o oamenilor ca sa se poata proteja. Cand a aflat asta, Deus a decis sa-i ia puterile si sa lase sa traiasca o eternitate ca si om. Iar de atunci n-am mai auzit nimic de Gabriel. (spune Alphie)
-Deci si el este ca mine. (spune Death)
-E normal. Cand Deus mai facea cate-un astfel de joc care afecta oamenii, Gabriel era mereu cel care-l oprea. Dar acum n-are puteri. Probabil a dat tablitele cu magia ingerilor oamenilor si de acolo au invatat-o. (spune Alphie)
-Daca nu are puteri n-ar trebui sa fim speriati de el. (spune Death)
-Nu-l subestima pe Gabriel. Este o fiinta care a trait mai mult decat noi toti. Ca sa nu mai spun ca odata a fost una dintre cele mai puternice creaturi existente. Puterea unui Arhanghel o depaseste chiar si pe a ta. (spune Alphie)
-Stiu. Am mai avut de-aface cu ei inainte. La naiba! ???????Anna! trebuie s-o avertizez pe Anna. (spune Death)
Acesta ia telefonul si o suna pe Anna. Fata raspunde.
-Buna D.! (spune Anna)

-Anna, unde esti? (intreaba Death)

-Sunt cu domnul Peterson la cafeneaua de langa scoala. Mi-a spus ca te saluta. (spune Anna)

Death inchide repede telefonul si o i-a la fuga.
-Nigg! (spune Death)
-Da domnule! (spune micutul)
Acesta sare pe umarul lui Death. Cei doi ies din casa in fuga.
-Death nu! (striga Alphie in urma lui)

Baiatul fuge cat de repede poate si ajunge in fata cafenelei. Intra inaontru. Nu mai e nimeni in cafenea. Din spate vin 5 oameni ce recita magia ingerilor. Lui Death si Nigg li se face rau. Nu mai vad bine si incep sa ameteasca.
-Anna! (spune Death)
Cei doi lesina. Misteriosii oameni ce pot folsi magia ingerilor se apropie de ei.

Intuneric. Mult intuneric. Simtind o durere de cap imensa, Death isi deschide ochii. Acesta isi da seama ca este legat cu niste lanturi de o cruce in forma de X. Lange el este Anna, legata la fel, iar Nigg este aruncat intr-un fel de cusca de animale.
-Anna! (spune Death)
-D., ce se intampla? (spune Anna, avand lacrimi in ochi)
-Nigg. (spune Death)
-Mi-e foame. (raspunde baiatul)
Din fata se aud niste pasi. Incet isi face simtita prezenta si fostul Arhanghel.
-Buna seara! (spune acesta)
-Gabriel! (spune Death)

Va continua in capitolul 5: ?????Moartea pentru 30 de secunde!?????
Never Give Up!



Răspunsuri în acest subiect
Death (D.) - de Nekirus - 11-07-2013, 01:00 AM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 29-07-2015, 08:50 AM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 03-08-2015, 10:57 PM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 12-08-2015, 07:17 PM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 22-08-2015, 01:04 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)