Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Death (D.)

#2
Capitolul 2!

Moartea merge la scoala!

Spatiul si timpul sunt distorsionate. Death, Nigg si Alphiel tocmai trec print-un poral interdimensional din lumea ingerilor in cea a oamenilor. Nimic nu mai este recognoscibil, chiar si constiinta mortii se pierde incet.
A sosit vremea. Oameni imbecili, cat am sa ma bucur cand am sa va vad fetele disperate. - gandea Death in timp ce treceam prin portal.
Nigg se uita nedumerit la el. Alphiel fredoneaza o melodie foarte incet.
Dimensiunea incepe sa-si recapete formele. Au ajuns. Sunt in lumea oamenilor, tocmai pe acoperisul unui bloc destul de inalt. E mult fum, agitatie si o galagie de nesuportat.
-Unde suntem? (intreaba Death)
-Asta e lumea oamenilor. (raspunde Alphiel)
-De asta m-am prins si eu. Unde mai exact in lumea oamenilor? (intreaba din nou baiatul)
-Ah! Ce batuta-n cap sunt! ... Suntem in New York. (spune Alphiel)
-Huh! Asa deci. Vad ca Deus m-a aruncat in cel mai mare musuroi de oameni. (spune Death)
-Musuroi? (se mira Alphiel)
-Las-o balta! Hei, unde a disparut Nigg? (intreaba Death, fiind putin speriat de disparitia micului sau partener)
-Asta e o intrebare buna. Acum o secunda era aici. (spune Alphiel)
Cei doi incep sa se uite prin imprejurimi. Il cauta pe Nigg din priviri. Alphiel il observa jos, in fata unui stand de hot dog.
-Uite-l acolo! (spune Alphiel)
-Ce naiba face?! (intreaba Death)
-Aparent isi ia un hot dog. (spune Alphiel)
Jos, barbatul ce vindea hot dogi tocmai ii da unul lui Nigg.
-Poftim, baiat ciudatel! (spune barbatul)
-Multumesc!...Uhm! E bun. (spune Nigg, mancand si salivand simultan)
-Face 2 dolari si 50 de centi. (spune barbatul cu hot dogi, intinzand mana)
Nigg isi baga un deget in nas, scoate un muc, si-l pune in mana barbatului.
-Poftim! (spune Nigg)
Micutul da sa plece. Barbatul se uita nedumerit pret de cateva secunde. Se enerveaza si fuge dupa Nigg.
-Stai asa, pramatie mica! Da-mi banii pe hot dog! (striga barbatul, urmarindu-l pe Nigg)
Cei doi incep sa fuga prin multime. De sus, Alphiel si Death privesc toata scena.
-Prietenul tau e foarte amuzant si dragut. (spune Alphiel)
-Da, trebuie sa recunosc, are un stil aparte. (spune Death, zambind nedumerit)

Ajunsi acasa la Alphiel, cei trei inta intr-un apartament destul de spatios. Bucataria si cu holul nici nu se disting, e doar o incapere imensa ce le cuprinde pe ambele.
-Bun. Am ajuns. Bine ati venit in casa mea! (spune Alphiel foarte entuziasmata)
-E o casa destul de mare pentru o singura femeie. (spune Death)
-Imi plac spatiile largi. (spune Alphiel)
-Unde-i frigiderul? (intreaba Nigg)
-Chiar acolo. (spune Alphiel, aratand catre coltul din dreapta al bucatariei)
Nigg fuge cu toata puterea spre frigider. Il deschide si incepe sa manance.
-Esti sigura ca e bine sa-l lasi asa? O sa manance toata mancarea. (intreaba Death)
-Copiii ca el au nevoie de multa mancare. (spune Alphiel)
-El nu e tocmai un copil. E un demon al padurilor. (spune Death)
Alphiel se plimba fericita prin bucatarie si merge catre Nigg. Aceasta il priveste pe micut in timp ce mananca si-l mangaie pe cap.
-Ce apetit interesant. (spune Alphiel)
-Oi! Ma asculti macar? (intreaba Death, avand o expresie seaca)
Alphie isi intinde muschii si face niste exercitii fizice prin casa.
-Ce naiba faci? (intreaba Death)
-Ma mentin in forma...Bun. Eu ma duc sa fac un dus. Voi acomodati-va cu locul asta intre timp. (spune Alphiel intrand in camera)
-Bine. (spune Death)
Death se aseaza pe un scaun si priveste nedumerit prin casa. Nigg continua sa manance.
De ce naiba a trebuit sa vin aici? ... Ma rog. Banuiesc ca nu am ce face. - gandeste Death
La un moment dat, Alphiel iese goala din camera. Cand o vede, Death tresare.
-Oua! Ce naiba faci? (intreaba Death, rusinat)
-Dus. De ce? (raspunde ingerul TOTAL degajat)
-De ce umbli goal...
Stai asa. De ce ma simt rusinat? N-ar trebui. Niciodata n-am simtit atractie fata de corpul femeii! - gandeste Death
-Ah, inteleg! Acum ca esti om descoperi lucruri noi, cum ar fi atractia pentru corpul unui femei. Death, daca vrei sa te invat mai multe, ce-ai zice daca m-ai insoti la dus? (intreaba Alphie avand o voce seducatoare si apropiindu-se de Death)
-Nu m-m-ultu-mesc! (spune Death fiind tot rosu la fata)
-Glumeam. (spune Alphiel razand si intrand in baie)
-Am scapat. (spune Death usurat)
-Domnule Death! (spune Nigg)
-Ce e? (intreaba baiatul)
-Trebuie sa incercati sunca. E delicoasa. (spune Nigg)

Cateva ore mai tarziu, cei trei stau impreuna la masa. Specialitatea de azi este cotlet de porc cu legume fierte. O liniste covarsitoare curpinde atmosfera locuintei, pana cand Death hotaraste sa o strice.
-Oi, Nigg! Mai poti manca? ... O sa ti se faca rau. (spune Death)
Nigg infuleca foarte repede toata farfuria.
-Inca o portie. (spune Nigg)
-Sigur ca da. Vine acum. (spune Alphiel umpland cu mancare farfuria lui Nigg)
-Cred ca m-am ingrijorat degeaba. (spune Nigg)
Death continua sa manance linistit. Nigg incepe sa se holbeze la el.
-Ce e? (intreaba Death deranjat)
-Domnule Death, mai mancati aia? (intreaba Nigg)
-Da. (spune tanarul)
Nigg stranuta peste farfuria lui Death si umple toata mancarea cu saliva.
-Dar acum? (intreaba Nigg)
-Ia-o. (spune Death impingand farfuria)
Nigg ia si farfuria lui Death si incepe sa manance din ea.
- Apropo. Abia acum mi-am amintit. Deus mi-a zis sa va dau asta. (spune Alphiel, dandu-i lui Death o lista)
-Ce e asta? (intreaba Death)
-O lista de cumparaturi? (intreaba Nigg)
-E o lista cu sarcinile pe care Deus le-a pregatit pentru tine. (spune Alphiel)
-Sarcini? Ce fel de sarcini? (spune Death)
-E un ghid de lucruri pe care trebuie sa le obtii pentru a te integra in societate. Trebuie sa le obtii pe toate daca vrei sa iti recuperezi puterile. (spune Alphiel)
-Sa vedem. Prima chestie: Mergi la scoala. A doua: Integreaza-te intr-un grup de tineri. A treia: Gaseste-ti un loc de munca cu jumatate de norma. A parta: Cauta-ti un hobby. Si ultima: Gaseste-ti o iubita. Ce? Trebuie sa fac toate astea? (spune Death revoltat)
-Nu zice nimic de mancare? (intreaba Nigg)
-Ce tampenie! Deus mi-a zis ca pot sa-mi recuperez puterile cand vreau. Demiurgul ala neno...
Death nu termina ce are de zis ca neonul de pe tavan de sparge in bucatele si ii lasa in bezna.
-Ai grja ce vorbesti! Nu uita ca Deus vede si aude tot. (spune Alphiel)
-Ha ha ha! (spune Death putin speriat)

Dupa cateva minute, Alphiel a adus cateva lumanari care sa tina locul neonului spart. Nigg sta cu degetul in nas si se joaca cu unul dintre acele lumanari. Alphiel il priveste amuzata, iar Death sta ingandurat si priveste spre lista.
Cred ca glumesti. Ce planuisti, Deus? Asta e modul tau de a ma face sa inteleg oamenii - gandea Death
-La ce te gandesti? (intreaba Alphiel)
-La cum naiba o sa fac toate lucruile de pe lista asta. (spune Death)
-Eu zic s-o iei incet. Am rezolvat oricum ca de maine sa mergi la scoala. (spune Alphiel)
-Poftim! Si cand aveai de gand sa-mi spui? (spune Death mirat)
-Chiar acum. (zice Alphiel)
-Si eu vreau la scoala. (spune Nigg)
-Imi pare rau, Nigg. Dar tu inca esti prea mic ca sa mergi la scoala. (spune Alphiel)
-Inteleg. (spune Nigg tragand un part)
-Alphiel? (intreaba Death)
-Spune-mi Aplhie, te rog! Suna mai dragut. (spune Alphiel)
-Atunci Alphie, ce fel de scoala e asta? (intreaba Death)
-E o scoala nu foarte departe de aici. Stai linistit, e drept ca nu e una dintre scolile de top din oras dar sunt sigura ca ai sa te integrezi foarte bine. (spune Alphiel)
-Inteleg.
-Death? Daca ai nevoie de o iubita ... sa stii ca eu iti stau la dis-po-zi-ti-e. (sopteste Alphiel suav in urechea lui Death)
-Termina! (spune Death rusinat)
-Glumeam! (Alphiel rade)

A doua zi, Death si Nigg merg spre scoala. Acestia ajung in fata unei cladiri mari si portocalii. In jurul lor se invart tot felul de studenti. Cei doi se opresc si privesc catre scoala.
-Am ajuns. Deci asta e scoala Newman. (spune Death)
-Nu pare cine stie ce. (spune Nigg avand degetele in nas)
-Nigg, tu de ce esti aici? (intreaba Death)
-Eu ma duc oriunde mergeti si dumneavoastra, domnule Death. (spune Nigg)
-Inteleg. Sa mergem atunci. Dar la cursuri nu ma poti insotii. (spune Death)
-De ce? (intreaba micutul demon al padurii)
-Pentru ca o sa sperii lumea. (spune Death)

Death ajunge in clasa si se aseaza intr-o banca langa geam. Toti ceilalti elevi il privesc suspiciosi. Printre acestia se numara si un baiat cu parul potrocaliu si ochi capriu si o fata cu parul negru, lung.
Se pare ca sunt tratat cu suspiciune - gandeste Death
Langa el apare un tip brunet, foarte facut, care il ameninta.
-Hei, tu! Ala e locul meu.
Death il ignora.
-N-auzi? Am zis sa te ridici. (spune gorila)
-Oh nu, ala e locul lui Mike! Acum a imbulinat-o. (spune unul dintre elevi)
-Saracul copil! (spune alta eleva)
-Ai ceva tupeu ca sa ma ignori. (spune Mike)
-Tu ai vorbit vreodata cu o furnica? (intreaba Death)
-Huh?
-Asta reprezinti tu pentru mine. (spune Death)
-Arogant imputit. O sa te fac terci. (spune Mike, ridicandu-l pe Death de gulerul de la camasa)
-O sa te...
*Flashback*
Death sta la masa cu Alphi. Este dimineata si se pregateste sa se duca la scoala.
-Am plecat. (spune Death)
-Death, inca ceva. (spune Alphi)
-Ce anume? (intreaba baiatul)
-Incearca sa nu cauzezi nici un fel de probleme. Trebuie sa te integrezi printre oameni, nu sa-i eviti. Sa nu te bati cu nimeni, ai inteles? (spune Alphiel)
-Si de ce ma rog as asculta de un inger pazitor? Uiti cine e superiorul aici. (spune Death)
-Death, te rog! (spune Alphi, avand o fata serioasa)
Death ramane mirat cand ii vede expresia fetei.
-Bine. (spune acesta)
*End of the Flashback*
N-am vazut-o niciodata pe Alphie atat de serioasa. I-am promis ca nu o sa fac nimic prostesc. - gandeste Death
-Acum nu mai esti mare si tare. E doar gura de tine. (spune Mike, tinandu-l pe Death de camasa)
-La naiba! (spune Death)
-Hei, Mike! Lasa-l in pace! (se auzi o voce)
-Huh! (exclama Mike, privand in dreapta)
Privirea-i zareste chiar pe tipul cu parul potocaliu ce se uita le Death inainte.
-Tu ce naiba mai vrei? E vina lui ca s-a pus pe locul meu. Eu doar il invat pe nesimtitul asta bunele maniere. Stai in baca ta sau o patesti si tu. (spune Mike)
-Pune-l jos am zis. Sunt alte banci libere. Nu trebuie sa te porti asa. (spune baiatul)
Cine naiba e tipul asta - gandea Death
Mike il lasa jos pe Death si se duce la baiatul cu parul portocaliu.
-Tu ti-ai cerut-o. (spune Mike, lovindu-l in burta)
Baiatul cade jos. Il doare foarte tare. Chiar cand sa-i mai dea o lovitura, apare Death si-i prinde mana lui Mike.
-Ajunge. (spune Death)
-O sa...
Nu termina Mike de spus nimic ca toti elevii se ridica in picioare. Tocmai ce vine profesoara de matematica.
-Buna ziua, domnisoara Alphi! (spun elevii)
Death ramane masca cand isi da seama ca noua lui profesoara de matematica e chiar Alphiel.
-Alphi! (striga Death mirat)
-Haideti la locuri. Azi e o zi minunata pentru matematica, nu-i asa? ... Uite-l si pe studentul nou. Darrel. (spune Alphi)
-Cine? (intreaba Death nedumerit)
-Nu esti tu Darrel, studentul nou? Hai in fata si prezinta-te, te rog! (spune Alphi)
-Serios? Darrel? (spune Death)

Dupa ora de matematica Alphi si cu Death se plimba pe holurile scolii.
-De ce nu mi-ai spus ca esti profesoara aici? (intreaba Death)
-Am vrut sa te surpind. (spune Alphi zambind)
-A fost mai degraba un soc. (spune Death)
-Death, multumesc! (spune Alphie)
-Pentru?
-Pentru ca ti-ai tinut promisiunea fata de mine si nu ai cauzat probleme. (spune Alphi)
-Nu e nimic.
Cei doi se opresc in fata biroului directorului.
-Eu trebuie sa trec pe la director. Ne vedem acasa. (spune Alphi, facandu-i cu mana lui Death)

Alphi intra in birou. Acolo o asteapta directorul, barbat, in jur de 50 de ani, par negru spre carunt, imbracat la costum.
-Yu-hu! Domnule Director, am venit. (spune Alphi)
-I-a un loc. (spune directorul)
-Nu multumesc. Nu prea imi place sa stau jos. (spune Alphiel)
-Alphiel, ce cauta moartea la mine in scoala? (intreaba directorul)
-Pai Deus mi-a spus ca i-ar prinde bine daca ar incepe sa mearga la scoala, asa ca m-am gandit sa-l transfer aici. (spune Alphiel)
-Deus, huh! Si de ce ar avea moartea nevoie sa mearga la scoala. Am auzit si eu zvonul, ingerii vorbesc, dar nu-mi imaginam ca o sa ajunga fix in scoala mea. (spune directorul)
-E vreo problema cu asta? (intreaba Alphi)
-Am fost de acord sa te primesc pe tine, un inger in scoala mea atata timp cat nu-mi incurci planurile. Dar pe el...(spune ingerul)
-Lasa-ma sa fiu clara cu tine, Metatron. Daca voi, ingerii cazuti, interveti in viata lui Death, am sa va prajesc maruntaiale. (spune Alphiel cu o figura serioasa)
-Oh, asta da amenintare. Eu nu sunt obligat sa ascult de Deus ca o mica papusa precum faceti voi. De aceaa sunt un inger cazut. ????i nici nu-mi place jocul asta idiot pe care moartea a inceput-o. El nu realizeaza ce hoas o sa creeze. (spune Metatron)
-Asta nu e problema mea. (spune Alphiel)
-Nu doresc un confict cu ingerii. (spune Metatron)
-Atunci stai departe de el. (spune Alphiel, iesind pe usa)
Alphiel iese afara si incepe sa zambeasca si sa fredoneze cantece pe hol. Intre timp, Metatron e vizibil iritat de cele petrecute.
-Tsh! Ingeri idioti! ... Mike! (spune Metatron)
Se dechide un potral din podea, iar de acolo iese Mike.
-Te-ai intalnit azi cu el. Ce parere ai? (intreaba Metatron)
-In momentul de fata nu e cu nimic mai presus decat un simplu om. Nu cred ca reprezinta un pericol pentru noi. (spune Mike)
-Totusi, prezenta lui ma irita. Fa-l sa plece. (spune Metatron)
-Dar cu Alphiel ce facem? (intreaba Mike)
-O sa ma ocup eu de ingerul acela pazitor enervant. (spune Metatron)

Death se plmiba pe holurile scolii. Deodata, din baia fetelor aude niste tipete. Toate fetele fug speriate din baie. Death se apropie de usa. Din baie iese Nigg infasurat tot in hartie igienica.
-Sunt o mumie! (spune Nigg)
-Nigg, ce faci? (intreaba Death)
-Ah, domnule Death. Doar pierdeam timpul pana terminati dumneavoastra cursurile. (spune Nigg, scobindu-se in nas)
-Hai acasa. (spune Death)
Cei doi ies impreuna din scoala.
-Hei, stai! (se auzi o voce din spate)
Death se intoarce si il vede pe tipul cu parul portocaliu care i-a luat apararea in clasa.
-Tu esti...
-Buna! He! Nu credeam ca o sa te mai ajung ... Eu sunt Sam, incantat! (spune Sam, intinzandu-i mana lui Death)
Cei doi dau mana.
-Incotro mergi? N-ai chef sa mancam ceva? (intreaba Sam)
-Am o intrebare. (spune Death)
-Ce anume?
-De ce mi-ai luat apararea azi in clasa? (intreaba baiatul)
-Pentru ca inteleg cum e sa fii pustiul cel nou ... Nici eu nu sunt elev aici de foarte mult timp. La fel ca tine am intampinat dificultati, dar intr-un final am gasit oameni de treaba care m-au acceptat. (spune Sam)
-Inteleg. (spune Death plecand)
-Hei, stai! (striga Sam)
-Domnule Death, poate ar trebui sa mergeti cu el. (spune Nigg)
-De ce? (intreaba Death)
-Nu uitati de lista lui Deus, acolo apare si o cerinta ce implica integrarea intr-un grup social. Detectez o oportunitate buna aici. (spune Nigg)
-Ai dreptate, Nigg ... Prea bine, unde mergem? (spune Death)
-Ai sa vezi. (spune Sam)

Ajunsi la un fast food, fiecare dintre cei trei isi comanda ceva. Sam mananca o salata orientala, Death macaroane cu pui, iar Nigg trei duzine de hamburgeri.
-Uhm, prietenul tau are un apetit cam mare pentru statura lui. (spune Sam)
-Oi, Nigg! Ai bani sa platesti toate asta? (intreaba Death)
-Nu va ingrijorati, domnule Death. Am gasit toti banii astia la scoala. (spune Nigg, scotand un teanc mare de dolari)
-Unde i-ai gasit? (intreaba Death)
-Intr-un seif. (spune Nigg)
-Buna! Imi cer scuze daca ati asteptat prea mult. (se auzi vocea unei fete)
Death se uita si o vede pe fata cu parul negru ce se tot holba astazi la el in clasa.
-Scuze, ea e Anna. E o prietena buna de-a mea, am chemat-o si pe ea. (spune Sam amuzat)
-Buna! Eu sunt Anna. Imi pare bine de cunostinta Darrel. (spune fata)
-Darrel?
-Nu asta e numele tau? (intreaba Anna)
-Ce? Ba da. Dar suna stupid. Daca e sa ma strigati cumva, spuneti-mi D. (zice Death)
-D.? (se mira Ana)
-Ce nume! Cine ar vrea sa fie strigat dupa o initiala. (spune Sam razand)
-Taci Sam! Ma bucur sa te cunosc, D. (spune Anna)
-Mda. (spune Death)
Ana il observa pe Nigg cum mananca. Se duce la el si-l prinde de obraji.
-Cine e dragalasenia asta mica?! Uita-te la el ce adorabil e! (spune Anna)
-Domnule Death, ajutor! (spune Nigg, fiind torturat)
-D., e cumva fratele tau mai mic? (intreaba Ana)
-Ceva de genu. (spune Death)

Dupa mancare, cei patru merg spre casa povestind. Death a inceput sa devina din ce in ce mai degajat si mai lejer in preajma Annei si a lui Sam.
-Noi o luam pe aici. (spune Sam)
-Bine. (spune Death)
-Ne vedem la scoala. (spune Sam)
-Uhm, D.? (zice Anna rusinata)
-Da?
-Stiu ca esti nou in oras si e greu pentru tine, asa ca...asa ca...daca ai nevoie de cineva cu care sa iesi...(spune Anna rusinata)
-Am inteles. (spune Death zambind)
Ana zambeste. Cei patru se despart. Nigg si Death merg spre casa.
-Domnule, se pare ca acea femeie...
-Da.

Death si Nigg intra in casa. In bucatarie Alphiel face de mancare purtand doar un sort.
-Am ajuns...(spune Death, dar nu termina de vorbit ca o vede pe Alphi dezbracata si incremeneste)
-Bine ati venit! Mancarea e aproape gata. (spune Alphi)
-Pune ceva pe tine. (striga Death)
-Acuma. (spune Alphi razand)
Cei trei se aseaza la masa.
-Cum a fost ziua ta, Death? (intreaba Alphi)
-In regula, presupun. (spune Death)
-Ai reusit sa indeplinesti ceva sarcini de pe lista? (intreaba Alphi)
-Sunt mai greu de realizat decat ma astepam. Oricum, cred ca sunt pe drumul cel bun. (spune Death)
-Serios? Vai ce ma bucur! (spune Alphi imbratisandu-l pe Death)
-Ma sufoci! (spune acesta)
-Domnule, cred ca a aparut o buna oportunitate pentru a mai completa o sarcina. (spune Nigg, scobindu-se in nas)
-Nu pot sa te iau in serios cand ai mana plina de muci. (spune tanarul)
-Cred ca am gasit persoana potrivita pentru rolul de iubita. (spune Nigg)
-Doar nu te referi la...
-Ce? Death o sa aiba o iubita? Sunt atat de geloasa ... Deci, cine e? (intreaba Alphi)
-Fata de mai devreme, Anna. E limpede ca simte ceva pentru dumnevoastra. Eu zic ca e o ocazie buna. Dumneavoastra fiind o fire anti-sociala o sa va fie greu sa gasiti fete care sa fie atrase de dumneavoastra. (spune Nigg)
-Nu stiu ce sa zic. (spune Death)
-Hmmm! Anna? E perfecta. E o fata atat de buna si de cuminte. Ai grija de ea, Death. (spune Alphi)
-Bine ... Uhm, cum fac sa fie iubita mea? Adica e un ritual, ceva? (intreaba Death)
-Posibil. (spune Nigg)
-Voi doi chiar nu stiti nimic despre femei, nu? ... Lasati asta in seama mea. Poftim! (spune Alphie, dandu-i lui Death doua bilete la film)
-Ce sunt astea? (intreaba Death)
-Bilete la filme. Treaba ta e sa o inviti pe Ana la un film, dupa o scoti la o plimbare prin parc si daca simti ca va potriviti...
-De ce trebuie sa fac toate asta? Nu mai bine o intreb direct? (intreaba Death)
-Nu! Faci cum iti zic eu. Ai inteles? (spune Alphi cu o voce seriosa)
-Da...(spune Death)
-Minunat! Death are o intalnire! (striga Alphi fericita)

A doua zi, Death o asteapta pe Anna ca sa o invite in oras. Death are biletele la film in mana. Le priveste pasiv.
La naiba, Alphi! Cateodata poate fi foarte infricosatoare pentru un inger. - gandeste Death
-Uite ca vine. (spune Nigg)
-Bun.
Death se apropie de Anna. Fata il observa.
-Buna D.! (spune Anna)
-Buna! (spune Death)
-Ce sunt alea? (intreaba fata)
-Bilete la film. Ma gandeam ca poate vrei sa vii cu mine. (spune Death)
Auzind acestea, zambetul Annei infloreste pe fata ei. Fata se bucura si-l imbratiseaza pe Death.
-Hei, ce faci? (intreaba Death)
-Iarta-ma, dar sunt atat de fericita. (spune Anna)
Din deparare vine Sam cu un buchet de flori.
Astazi o sa-i spun - gandeste Sam
Baiatul ajunge langa Death si Anna.
-Buna! Anna, putem vorbi o secunda? (intreaba Sam)
-Ce este?
-Atunci eu o sa plec. (spune Death)
-Bine, ne vedem maine atunci! (spune Anna, fiind rosie la fata)
-Va vedeti maine? (intreaba Sam)
-Da, D. m-a invitat la o intalnire. (spune Anna)
-Inteleg. Asta e bine ... (spune Sam cu o voce tremurata)
-Deci, despre ce voiai sa vorbim? (intreaba Anna)
-Nu mai conteaza. (spune Sam)
Baiatul incepe sa fuga cu buchetul de flori in mana.

A doua zi, Death si Anna se intalnesc in centrul orasului.
-Scuze ca te-am facut sa astepti! (spune Anna)
-E ok. Sa mergem. (zice Death)
Cei doi ajung in sala de cinema. Se uita la un film de groaza. Anna se sperie si il imbratiseaza pe Death. Acesta priveste nedumerit. La un moment dat Anna, vrea sa-l prinda de mana, dar Death isi ia niste popcorn cu mana respectiva. Dupa film cei doi se plimba prin oras. Ajung la o cofetarie.
-Esti bine? (intreaba Anna)
-Da. De ce? (spune Death)
-Ai fost cam tacut si inchis pe tot parcursul intalnirii. Parca te framanta ceva. (spune Anna)
-Nu chiar. (spune Death)
-D., vreau sa stiu mai multe despre tine. Ce-ti place sa faci? (intreaba Anna)
Ce-mi place sa fac, huh! - gandeste Death in timp ce-si aminteste cum trecea oamenii in lumea de dincolo.
-Nu prea multe. Intr-un fel ... nu stiu ... ajut lumea. (spune Death)
-Pari genul de om care ar face asta. (spune Anna)
-Cum asa?
-Arati de parca ai trecut prin multe. Esti rece si tacut, dar cred ca esti o persoana buna. (spune Anna)
-Ce prostie! (spune Death)
-Huh! (exclama fata)
-Ce parere ai despre moarte? (intreaba Death)
-Ce intrebare ciudata. Nu stiu sigur. Nu prea pot sa-mi dau cu parerea in privinta mortii fiind un concept atat de abstract si greu de inteles. Cred ca si moartea poate sa fie buna sau rea, depinde de fiecare cum o vede. (spune Anna)
-Inteleg. E o intelegere limitata, dar un raspuns just. Eu cred ca moartea e un lucru necesar omenirii, dar pe care, din pacate multi nu-l inteleg. Oamenii nu au habar ce dar minunat le ofera moartea. (spune Death)
-Acum vorbesti de parca nu ai fi om ... Eu cred ca, daca chiar exista cineva care sa fie numit moarte, acela ar trebui sa inteleaga mai bine omul. Toti au o viata, prieteni, familie, loc de munca. Multora le place sa traiasca, sa simta ca au un loc unde apartin, dar moartea nu iarta pe nimeni. Te smulge din locul tau, din familia ta fara nici un avertisment. E normal sa fii suparat pe ea... (spune Anna)
-Deci asta simti tu? (intreaba Death)
-Nu. Cred ca asta simt toti. (spune Anna)
-Inteleg...(spune Death avand o privire pierduta)
-Dar hai sa vorbim despre altceva. Suntem la o intalnire totuti...

Anna si Death merg spre casa. Acestia se plimba pe digul unui rau.
-Ce apus incantator! (spune Anna)
-Anna, multumesc! (spune Death)
-Pentru? (intreaba Anna)
-Am reusit sa inteleg ceva de la tine. (spune Death)
-Ma bucur ca te-am putu ajuta. (spune Anna)
Cei doi se uita unul la celalalt si rad. Se privesc cateva secunde in ochi, dupa care Anna il saruta pe Death. Acesta este mirat si nu stie ce sa faca. De la distanta Sam ii urmarea.
-Ne vedem maine? (intreaba Anna)
-Da. (spune Death)
Anna ii face cu mana si pleaca. Death ramane singur. Sta nemiscat cateva secunde. Deodata, un ras sadic apare pe fata lui.
-Deci asa e sa fii om? Cat de prostesc! Naivi. Moarte te smulge din familie, te indeparteaza de prieteni? Ce gandire trista si inutila. Cu cat ii inteleg mai mult, cu atat imi dau seama ca am facut ceea ce trebuie. Oameni imbecili! (spune Death)
-Hei, tu! (spune Sam, aparand din spate)
-Ce vrei? (intreaba Death)
-Vreau sa stiu ceva. O iubesti pe Anna? (intreaba Sam)
-Huh! (exclama baiatul)
-Rapunde-mi! Anna e o fata minunata si merita tot ce e mai bun. Sa nu te prind ca o ranesti. (spune Sam)
Ar fi ciudat sa-i spun ca am iesit cu ea doar pentru ca asa scria pe o lista. - gandea Death
-Raspunsul meu e nu. Anna nu e nimic mai mult decat un experiment pentru mine. (spune Death)
Sam ii trage un pumn. Death ramane mirat de gestul baiatului. Sam izbucneste in lacrimi si sare la Death. Il tranteste si continua sa-l loveasca cu pumnii. Death priveste mirat.
S-a enervat atat de tare doar pentru ce am zis adineauri? Hmph! Oameni, ce creturi tampite! - gandeste Death
Deodata, o mana trece direct prin pieptul lui Sam si ii scoate inima afara.
-Ce....(spune Sam prabusindu-se)
Death se uita mai atent si il vede pe Mike. Acesta se ridica de jos.
-Tu! Am simtit eu ca e ceva ciudat cu tine. Ce naiba esti? (intreaba Death)
-De un gunoi am scapat, mai avem unul. (spune Mike)
Niste aripi negre apar in spatele acestuia.
-Un inger cazut, huh! (spune Death)
-Am un sfat pentru tine: pleaca din orasul asta! (spune Mike)
-Si daca nu vreau? (spune Death)
-Speram ca vei spune asta. (spune Mike)
Ingerul cazut afiseaza un zambet sadic si il ataca pe Death. Il loveste cu pumnii si picioarele incontinuu, si-l arunca peste tot.
La naiba! Nu am puteri acum. Daca le avem tipul asta era deja mort. - gandea Death
Death cade pe poteca plin de sange. Mike se aprope si face o sabie dintr-un fel de energie neagra.
-Nu pot sa omor moartea, dar pot s-o torturez. (spune Mike taiindu-l pe Death)
-La naiba!
Atacurile lui Mike sunt din ce in ce mai dure. Death e plin de sange dar continua sa se ridice. Mike incearca inca o lovitura, dar apare o mana care-l opreste.
-Cine? (se intreaba Mike)
Langa cei doi sta un barbat ce poarta o roba. Mike il ataca dar barbatul reuseste sa se fereasca si-i da un picior in burta ce il arunca cativa metri.
-Salutare, moarte tampita! (spune barbatul)
-Cine esti? (intreaba Death)
Barbatul isi da haina jos. Nu e nimeni altul decat Seraphiel, ingerul luptator cu care era sa se bata Death in primul capitol.
-Tu? Seraphiel! Ce faci aici? (intreaba Death)
-Nici mie nu-mi place sa-ti vad mutra, dar am ordine de la Deus. (spune Seraphiel)
-Ce fel de ordine? (intreaba Death)
-Sa te pazesc si sa ma asigur ca nimeni nu interfereaza cu viata ta normala de om. (spune Seraphiel)
-N-am nevoie...
-Taci! Nu de tine depinde asta, boule! (spune Seraphiel)
Mike se ridica foarte nervos.
-La naiba, ingerule! Am sa te omor! (spune Mike)
-De parca eu, Seraphiel, cel mai puternic inger care-l pazeste pe Deus as pierde in fata unui incer cazut. Nu ma subestima, tampitule! (spune Seraphiel)
Acesta scoate o sabie de lumina si cu o viteza incredibila il taie in doua pe Mike. Sangele lui e peste tot.
-Ce bou! (spune Seraphiel)
Death merge spre coprul lui Sam. Inima i-a fost scosa si lasata langa corp.
-E mort. (spune Seraphiel)
-Nu, nu are cum. (zice Death)
Sam incepe sa tuseasca si se ridica de pe jos. Death se uita la el si zambeste.
-Ce naib...(spune Seraphiel)
-Cum de sunt in viata? Inima mea .. inima mea ... e chiar langa mine! (spune Sam, panicat)
Death chicoteste.

Seara, in locul bataliei apare Metatron. Acesta gaseste doar o urma de creta pe jos.
-Fir-ai-tu de moarte afurisita! (spune Metatron)

Death sta in pat pe intuneric. Fericirea i se citea pe fata si abia se mai abtinea sa nu rada.
A inceput....Jocul meu tocmai am inceput. - gandeste Death

Va continua in capitolul 3: Moartea in alerta!
Never Give Up!



Răspunsuri în acest subiect
Death (D.) - de Nekirus - 11-07-2013, 01:00 AM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 29-07-2015, 08:50 AM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 03-08-2015, 10:57 PM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 12-08-2015, 07:17 PM
RE: Death (D.) - de Nekirus - 22-08-2015, 01:04 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)