Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Hataraku Maou-sama!

#1
[Imagine: 50177.jpg]

Alt title: The Devil is a Part-Timer!

Producers:FUNimation Entertainment, Lantis, Pony Canyon, White Fox

Genre: Comedy, Demons, Fantasy, Romance, Shounen

Rezumat: La un pas de a cuceri lumea, regele demonilor este infrant de eroina. Reusind totui sa scape impreuna cu unul dintre generalii sai ajunge in Tokyo modern. Cu un skill set limitat la "cucerirea lumii" regele demon trebuie sa gaseasca o metoda de a supravietui intr-o lume lipsita de magie.

Sound: Un OP destul de generic si un end acceptabil, desi personal am sarit peste ele ca sa pot ajunge la urmatorul episod. Muzica de fundal a fost destul de reusita pentru mine, dand un sentiment de epicness cand era nevoie.

Video: Pentru un anime de 13 episoade animatia mi s-a parut destul de reusita.

Opinie: Aparent animeurile de jumatate de sezon inspirate de light novels apar din ce in ce mai des. Subiecte interesante, dar in general nu sunt luate pentru un sezon 2. Eu le apreciez pentru ca nu necesita foarte multa dedicatie si nu dureaza 6 luni sa vezi finalul unei idei interesante. Din fericire acest anime se separa putin de gloata prin animatia de calitate mai buna decat norma si prin personaje. La prima vedere pare un harem clasic. Nu este. Personajul central este cat se poate de capabil. Eroina principala, cu mici scapari, nu se rusineaza la fiecare gest frumos facut de erou si chiar daca are tendinte de tsundere nu este un loli si antipatia fata de erou este foarte bine motivata. Nu exista fanservice inutil care sa ieftineasca povestea. Un anime destul de reusit in opinia mea, pe care credca ar fi putut sa il faca intr-un sezon complet sau macar sa ii dea un sezon 2
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#2
Mi sa parut banal/previzibil/cliseic cum the big satanel si cu eroina vietii se imprietenesc ei asa bine and shits.
Restu a fost fun si relaxant.
Consider ca nu e chiar genul de anime care trebuie sa-l iei in serios. *si nu ma pricep deloc sa postez in topicuri anime*
Si cum am descoperit niste anime-uri urmarind amv-uri am sa las asta pentru o impresie
http://www.youtube.com/watch?v=C-RiMkZPIzU
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#3
Daca mi-ar fi povestit cineva despre ce este animeul asta, sau daca as fi citit eu un rezumat ??????ainte de a m???? apuca de el, nu cred c???? l-a???? mai fi v????zut (ceea ce ar fi rezultat ??????tr-o mare pierdere pentru mine). M-am apucat de el aproape din ??????t?????plare, ????i m???? bucur c???? l-am v????zut. De????i pare penibil, ????i chiar sec la nivel de plot povestit, totu????i animeul ?????? sine mi s-a p????rut foarte bine realizat. E o comedie foarte reu????it????; poate pentru c???? eu nu am v????zut/citit foarte multe ?????? acest sens ????i nici nu am o dorin???????? acerb???? s???? o fac, dar m-a amuzat ????i m-a f????cut s???? v????d ????i celelalte episoade cu mare entuziasm. M-au amuzat at????? personajele, c????? ????i setting-urile, ac????iunile, ??????t?????pl????rile, etc, tot tac????mul, dac-o pot spune a????a. ????i singurul meu regret este c???? nu exist???? un al doilea sezon. Nu ????tiu c????? de cli????eic???? este povestea, dar nici nu m???? intereseaz???? neap????rat originalitatea unei piese, ci modul acesteia de prezentare. Dac-ar fi s???? m???? iau dup???? o vorb???? de-a unui personaj din Bakuman, a???? zice c???? manga/anime only needs to be interesting, dac???? e interesant, you will find it in yourself to like it, no matter how many times that story has been told. Cel pu????in eu a????a func????ionez.

Pentru amuzament ????i nu numai, eu zic c???? anime-ul nu-i pierdere de timp.

edit: nu merg diacriticile, my bad, nu am timp sa corectez acum.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Maoyuu Maou Yuusha MajinCloud 0 2.187 21-01-2013, 01:11 AM
Ultimul răspuns: MajinCloud


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)