Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jigoku Shoujo

#1
Jigoku Shoujo(Fata Iadului)este un anime aparut in 2005,cu 26 de episoade si o grafica destul de buna(Parerea Mea).Actiunea se invarte in jurul unui zvon despre un site"Jigoku Tsushin" care poate fii accesat doar la miezul noptii....cand poti trimite un suflet in Iad.Conditia este ca...atunci cand persoana care introduce numele moare...sufletul ei va ajunge in strafundurile Iadului.Enma Ai impreuna cu cei 3..prietenii(nush km sa le zik)ii supun la diferite lucruri pe cei aflati in culpa...dupa care la sfarsit Enma sa ii duca cu barcuta in Iad.Sincer...daca yo as auzii clopotelu ala duce ce zice Enma"Acest blestem te duce in Iad"...cred ca as inlemnii de frica...Orikm..mie imi place super mult acest anime...Voua?
[Imagine: comanda1semnatura.png]
My sin is Pride.
I'm on my highway to Hell!
Yuki is my kamy-sama. So...Shut the f*** up!
Criticii nu-i pot ranii pe creatori decta cu permisiunea acestora.


You tried to hold me under, I held my breath
Alone and now you wonder, what I possess
Nothing you can say , nothing's gonna change what you've done to me
Now it's time to shine, I'm gonna take what's mine
While you're burning inside my light




#2
Si mie imi place destul de mult Jigoku Shōjo,imi place povestea Enmei ..care a suferit foarte mult,imi place coloana sonora :Sakasama no Chou,Nightmare cantate de Snow,dar si cele 2 endinguri Aizome si Karinui cantate de Mamiko Noto .Ce sa zic povestea este destul de originala ... toata chestia asta cu Hot Line Of Hell si cei care apeleaza la ea pentru a se razbuna .Personajul preferat ...pai sincer mie imi plac cam toti dar hai sa zicem Enma Ai pentru cea ce am spus mai devreme si Ren ...desigur xD [pentru ca si el are un trecut foarte trist..avand in vedere ce a fost cu adevarat].Defapt Jigoku Shoujo are mai multe episoade pentru ca are 2 sezoane :Jigoku Shōjo si Jigoku Shōjo Futakomori fiecare avand cate 26 de episoade ...din sezonul al doilea nu am vazut prea multe episoade doar cateva dintre ele si finalul >.<


#3
Este animeul meu preferat.Prima oara ma atras pentru ca idea era unica,adica este genul de anime pe care as vrea sa-l revad mereu.Chiar daca sfarsitul a pus mai multe intrebari decat raspunsuri continu sa-mi placa si sper ca si voua.
Nu prea este un anime horror,dar te face se te mai gandesti daca poti sa te azbuni in alt fel decat prin caile obijnuite,adica daca te poti razbuna accesand netul...Este si continua sa fie animeul meu preferat.

#4
da, e un anime super. are si scene horror, dar pe de alta parte vorbim de o fata care se pp ca ar trebui sa duca sufletele in iad. si are un aspect atat de inocent si o poveste atat de trista...cum sa nu te uiti la un asemenea anime?dar ne intrebam:meritau oare acei oameni sa fie dusi tocmai in iad?
nu stiu, dar personal mi s-a parut un anime super-sweet.

#5
Enma Ai, a avut un sfarsit groaznic, fapt care a transformat-o in "Jigoku Shoujo".Ea razbuna oamenii care apeleaza la ea prin intermediul unui sait, "Jigoku Tsushin". Acesta poate fi accesat doar la 12 noaptea, si numai daca persoana care vrea razbunare, doreste din suflet acest lucru. Legatura cu Jigoku Shoujo este demonstrata de o papusa, cu o ata rosie la gat.Desfacand acea ata, totul devine oficial iar Jigoku isi face treaba.Cand razbuna persoanele ce au contactat-o, Ai poarta un kimono cu flori frumoase,care se schimba in cea de-a doua serie.Traieste intr-o casa pe marginea unui lac, cu bunica sa, intr-o lume unde soarele este la apus mereu. Are o legatura speciala cu o fata Tsugumi, care poate vedea uneori locul unde va avea loc razbunarea.
personal... ador acest anime :X:X:X

[Imagine: wp037.jpg]

#6
Jigoku Shoujo imi aduce foarte mult aminte de Death Note...Probabil de aceea imi si place!
Dupa un timp,povestile devin previzibile!
Jigoku Shoujo Futakomori mi se pare mai bun ca Jigoku Shoujo...
Nu am vazut toata seria..Am vazut-o pe bucati...Dar din cate am vazut mi s-a parut mai interesant ca prima serie!
Mi-au placut la nebunie cand i s-a dezvaluit trecutul Emmei...A fost extraordinar!Ultimul episod a fost cel mai bun!
O sa ma uit neaparat (candva) si la episoadele care le-am sarit!

#7
Nu mi s epare normal ca acest anime sa nu aiva o sectiune detaliata , ma rog , asta e...
S-a incardrat in topul meu . Mi-a placut foarte mutl . Grafica e de milioane .
Cum a spus si kurenai , imi aminteste un pic de death note , insa in acest aniem cei condamnatii sunt mai putini si e un pic mai infricosator.
Enma ai e o fetita , care e imbracata in uniforma , care nu rade sau plange , nu face nimic . In momentul in care trebuie sa isi faca datoria apare intr-un kimono rosu si se duce dupa victima...
E o fata frumoasa , insa din punctul meu de vedere e cam ...39 ...simpla! Are ochii foarte mari , rosi chiar daca in acest anime grafica nu e asa , in acest anime nu se vad fete cu ochii cat cepele de mari , sunt mai normali , ceea ce imi place 4
ce pot sa spun . MI se pare ca acest anime ar trebui sa aiva o sectiune detaliata , dar faceti cum vreti 4
[Imagine: Untitled-1-2.gif]

#8
Acest anime nu e chiar horror,dar e unul super si eu cred ca merita vazut.Sunt doua sezoane..Primul este cel parut iar al doilea este unul in care este descrisa viata lui Ai si a celor trei ajutoare ale ei.
Istoria ei este una foarte trista..Era exclusa de mica,fiind crezuta un suflet necurat ce s-a intrupoat in Ai.Ea trebuia sa fie omorata,sacrificata pentru ca satul nu mai avea provizii pe atunci si se credea ca toate acestea erau din cauza ei..Si trebuiau sa o ingroape de vie..Bine ca tocmai prietenul ei cel mai bun s-a gasit sa o ingroape(el era ingropat) asa ca,cativa ani mai tarziu(dupa ce ei s-au ascunsintr-o casuta..cel putin doar Ai),sufletul ei s-a intors pe Pamant ca sa isi gaseasca Pacea Eterna..Sau cam asa ceva..Dar ea a pacatuit,si un paianjen gigant a prinso,dar a last-o sa traiasca u o conditie:Sa lucreze pentru el si sa duca sufletele in Iad..Cam asta a fost povestea ei..
[Imagine: bgcopycopyfl1.png]

#9
Sunt de acord cu faptul ca animul nu e chear asa de horror dar sunt scene care te fac sa tremuri...sa te simti urmarita, de parca cineva te pandeste asteptand momentul potrivit ca sa te traga in iad. Animul e atragator in mai multe sensuri. Pe mine ma atras prin faptele omanilor...care seamna atat de bine cu cele din lumea reala...lumea noastra ca sa spunem asa. Adica totul ale legatura cu ura, gelozia, oameni fara sentimente...omaneni carora nu le pasa decat de ei insuti...si prin durerea provocata de persoane cu suflet patat de pacat asa cum spune Emma Ai in desen simti nevoia de razbunare. Ei, asa ura, gelozie si omanei fara sentiment se intalnesc si in lumea nostra...acest lucru ma atras la acest anime....legatura aceeasta. Desi, in lumea nostra nu este cineva ca sa te razbune, iar in acel moment te inchizi in tine si urmand singura cale care ti-a mai ramas...sa te sinucizi. Eu animului i-as da nota 10!

#10
:cry:....am terminat ieri acest anime si sunt absolut "distrusa"k a murit ai...ador acest anime ...mi se pare atat de complex si atat de fascinant....pt k nu apuci sa te plistisesti de personaje pentu k intalnesti altele...si altele...si altele...
ren si onne hona au propria lor trista poveste care intr-un fel i-a facut sa accepte propunerea lui ai de a o urma si te a o ajuta sa-si duka la bun sfarsit misiunea...
insa totusi cea mai dragika poveste este cea a personajului principal(enma ai)care bine nici nu se numea asa knd era mika...era un copil obisnuit care insa avea niste puteri neobisnuite(sau cel putin asa credeau satenii de unde locuia ea)...acesti oameni (fara minte) credeau k ea are un demon in interiorul ei si au izolat-o mereu..inka de mika....dupa o perioada de timp au trimis-o in padure cand avea abia 7 ani ca ofrande pt zeul muntilor pentru k in felul asta ei credeau k vor scapa de seceta crunta care punea stapanire pe sat..asa k au dus-o in munti si ea timp de 3 ani a stat singura numai cu compania varului ei care o iubea si kare ii jurase k o va proteja....insa satenii ii descopera si pt k i-au incalcat porunca (ai nu avea voie sa primeasca vizite)l-au pus pe varul ei(sentaro) dupa ce au batuto crunt sa o ingroape de vie...el fiind presionat de satenii a facut-o....
in fine...ea reuseste inainte de moarte sa incendieze satul iar apoi paianjenul aia al iadului o transforma in enma ai si restul il stiti...
...in partea a 2a apare un baiat(takuma)care ii aduce aminte fetei de povestea ei (bine povestea baiatului e mai lunga..si desi diferita in acelasi timp e aproape identicacrazy...[veti vedea :9:] )si knd cineva incearka sa-l trimita in iad ea face ceva ce nu a mai facut in 100 de ani de cand devenise jigoku shoujo....intoarce barca care urma sa-l trimita in iad....acest lucru o slabeste foarte mult si in final k sa-l protejeze pe takuma apare in fata unor sateni care voiau sa-l omoare si-l apara cu pretul vietii....ea moare a 2 a oara din cauza bataii....
:cry: :cry: .....fooooooooooarte triiiiiist!!!! 20 broken heart
[center]rose|My Anime List|
[Imagine: ssjdgdgd.png]
"Oyasumi ,boku no yousei!" rose[/center]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ati suporta sa fiti Hell Girl? [Jigoku Shoujo] Gwindel 26 18.465 04-04-2012, 06:40 PM
Ultimul răspuns: BlackMao
  Realitate sau fictiune? [Jigoku Shoujo] Gwindel 19 13.510 14-01-2012, 07:32 PM
Ultimul răspuns: Xpt1
  Top 3 personaje preferate [Jigoku Shoujo] Gwindel 16 12.406 20-02-2011, 10:00 PM
Ultimul răspuns: Liar
  Enma Ai vs. Hone Onna [Jigoku Shoujo] Gwindel 11 10.111 03-09-2010, 05:47 PM
Ultimul răspuns: ☻vαмpιхυ`☻
  Razbunare [Jigoku Shoujo] Gwindel 13 9.750 21-06-2010, 11:07 PM
Ultimul răspuns: Crazy~Tenshi


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)