Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Samurai Champloo

#1
[Imagine: 24096.jpg]

Alt title: N/A

Producers: Geneon Universal Entertainment, Manglobe, FUNimation Entertainment, Fuji TV

Genre: Adventure, Comedy, Samurai, Shounen

Rezumat: Un anime despre 3 personaje: Jin un ronin traditional, Mugen un razboinic salbatic si Fuu fata ce ii convinge sa o ajute in cautarea ei a samuraiului ce miroase as a flori de floarea soarelui.

Sound: Unul dintre cele mai bune soundtrackuri din istoria anime. Daca nu ati vazut OP-ul ar trebui sa o faceti....acum http://www.youtube.com/watch?v=4OuRajFzMYI

Video: Animatie excelenta pentru vremea ei. Inca are o calitate superioara fata de piata actuala

Opinie: In principiu Cowboy Bebop in secolul 19. Este o poveste despre societatea de atunci si cei ce nu se puteau comforma normelor sociale. Epsodic in mare parte animeul incearca sa acopere aproape orice subiect ce nu este discutat in majoritatea emisiunilor despre samurai. Realizez acum ca au trecut 9 ani de cand a aparut (si cam tot atat de cand l-am vazut) dar este unul dintre cele mai bune animeuri produse in anii 2000. Si sinceram fost dezamagit cand am dat un search si nu am gasit decat cateva postari prin alte topicuri
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#2
Am vazut si eu anime-ul. Sigur... poate fi comparat intr-un fel cu anime-ul meu favorit - Cowboy Bebop - mai ales ca are cam aceeasi producatori, dar - opinie personala - nu s-a ridicat la inaltimea asteptarilor.

Finalul mult prea melodramatic si 100% nerealist. Macar in see u space cowboy e un sfarsit deschis. Fiecare crede cam ce iti doreste.

E greu sa vrei sa faci o chestie asemanatoare cu ceva ce deja exista, dar sa para totusi diferit. De asta... poate ca pare cliseu.

E totusi amuzant sa aflu ca de fapt legatura dintre cei trei o face o minciuna gogonata. In Cowboy Bebop oamenii se autoinvita in nava lui Jet. Ca aceeasi actiune: ne avantam in aventuri ciudate fiindca vrem sa halim si noi ceva. Saracie. Peste tot saracie.

sper deosebire de Cowboy Bebop care e jazz, asta e mai hip-hop...

Sigur, abordeaza tot felul de teme si contine toate ingredientele: de la actiune la filosofie si iubiri ciudate... dar tocmai de asta mi se pare ca e esec. Cowboy Bebop castiga. A fost primul. L-am vazut primul. Conteaza prima impresie.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)