Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Shipboard life

#1
Um, daca tot am fost in vreo cel putin 10 tari in ultimile 2 luni si din moment ce sunt persoana care a initiat aceasta sectiune ma gandeam ca e timpul sa imi deschid propriul thread unde o sa scriu diverse lucruri despre locurile in care am fost. Si o sa incerc sa ma tin de update-uri de fiecare data cand imi permit sa frec menta la net.

Sa o luam cu inceputul:

Lucrez pe Equinox, un vas de croaziera apartinand de Celebrity Cruises, in caz ca va ntrebati de numarul tarilor. La fiecare doua saptamani avem acelasi itinerariu asa ca in functie de program am timp liber in porturi. Cunostiintele mele sunt mai mult sau mai putin extensive, dar pot oferi locuri interesante de vazut, localuri ieftine si bune pentru luat pranzul, locuri de distractie, chestii de evitat (nu cumparati nimic de pe strada in Napoli!, v-ati putea alege cu niste caramizi super scumpe) etc.

De Miami nu pot spune prea multe ca nu am avut timp sa ma plimb; don't expect sky scrapers, only the Sunny Isles part of it has them, and generally it's not much to fuss about. Can't say much about Orlando either. Mai incolo cand o sa ma intorc ca lumea vom vorbi despre atat de faimoasa SUA.

Cozumel, Mexico, a fost prima oprire, iar primul lucru observat e ca in general plajele lor au un nisip fin si feeling-ul generale e diferit de cel mediteranean. Pe aceeasi nota e un loc genial de mers la scufundari sau de vizitat, avand in vedere templele azteci. In rest, bere ieftina si daca mi-as fi adus aminte localul unde am fost, puteam sa va zic si de unde puteti pisca net gratis.

Costa Maya, Mexico, daca nu ma insel e mai mult o chestie de genul iesi din port si localurile amenajate pe propriul risc, asa ca am stat la plaja si am urmarit oamenii inotand cu delfinii, chestie care te cam costa in jur la 200 de dolari. Bere, soare, suveniruri, daca vrei mai mult faci un booking cu shore excursions sau te duci la diving.

Costa Rica, suveniruri scumpe pentru cei ce nu se risca sa iasa din port si in general desi un loc pictoresque (cum naiba se traduce), e destul de periculos. A se observa gardienii de la iesirea din port, toti au arme de asalt. O sa incerc sa iau un tur data viitoare.

Barbados. Un singur cuvant: Boat Yard! E cam localul si plaja unde toata lumea se duce si in general nu prea ai ce face deca sta la soare si freca menta, alternand cu bere/tequila/cocktailuri, inot, scufundari si in general mai mult frecat menta cu prietenii.

Cred ca astea ar fi primele destinatii unde am avut timp sa cobor, and whatnot. As fi spus mai multe despre oameni si locuri in sine, dar las asta pe alt data.

O sa vorbesc mai incolo de Dominica (insula caraibiana, nu tara), St. Thomas, St. Marteen si trec apoi la obisnuita, dar familiara Europa.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#2

#3
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#4
Supe si destinatiile acestea cred ca a fost distractiv, dar am o curiozitate la Trafalgar Falls ai avut hamuri curele sau oricum s-ar chema, nu? Destinatiile viitoare sun super tari. Apropo ai ajuns vreodata in Porto? Iar daca da cum ti-sa parut?

#5
Nu, nu am avut hamuri, ne-am catarat pe stanci cum am putut, dar ceilalti au reusit pentru ca ei sunt acrobati... si cand zic acrobati ma refer la genul de contorsionisti, aerial flyers si chestii de genul Cirque du Soleil. Eu era sa cad pe mutra 21 dar am cazut in fund, am avut o vanataie timp de o saptamana. In Porto adica in Portofino? Am ajuns acolo dar nu am reusit sa cobor de pe vas, nu la fiecare croaziera pot din cauza programului. Chiar daca pare misto nu am chiar atat de mult timp sa ies, si cand am sacrific somnul sau timpul de facut laundry 21. Croaziera asta de exemplu am liber doar in Kotor. Porturile cu tender, adica unde suntem ancorati in larg de obicei sunt dificil de vizitat pentru crew fiindca cei ce ies primii sunt shore excursions si clientii. Noi de obicei asteptam 3-4 ore si daca avem liber pana la 3 (pentru ca lucram in fiecare zi timp de 6-7 luni) si iesim la 1, plus ca dureaza 40 min dus intors, ai sansa sa vezi putin.

Azi suntem in Cannes si suntem ancorati chiar in fata locului unde se tine festivalul de film. Nu cred ca pot iesi, dar o sa incerc. Contractul viitor sper la o promovare si atunci voi avea mai mult timp liber.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#6
Cateva imagini ca nu am timp sa pun mai multe:

Barbados, Boat Yard cu Kris: http://img266.imageshack.us/img266/8558/lplq.png
Champagne Lakes, Dominica, cu Derek, Ella, Ariana, Andrii, Michel, Sinead, Dmitry si Natalia: http://img834.imageshack.us/img834/2028/0fkb.png
Dominica: http://img20.imageshack.us/img20/525/fjl1.png
Dominica: http://img189.imageshack.us/img189/448/vfub.png
Dominica, Trafalgar Falls cu Andrii: http://img38.imageshack.us/img38/9122/hcbe.png
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#7

#8
Ha ha, mersi de reply, kalona! Ma bucur ca inca cineva continua sa imi citeasca experientele din porturi. Ca tot ieri am avut prima experienta in Kusadasi, Turcia, o sa zic ceva despre ora jumate pe care am petrecut-o acolo.

Nu am avut timp sa ma duc sa vizitez Ephesus sau sa ma plimb extrem de mult prin oras, dar am reusit sa ies cu paisana mea in bazaar, care s-a dovedit a fii o experienta enervanta, avand in vedere ca la fiecare colt care mai de care merchant incerca sa te convinga sa intri in magazinul lui, care avea niste preturi in dolari de te durea capul. Sa nu mai zic ca toate lucrurile erau niste falsuri ce pretindeau a fii facute din piele si pe care ti se cerea in jur la 300 de dolari. Fiind obisnuita cu Cipru de Nord care este predominant si oficial cucerit de turci, nu m-am riscat sa cumpar nimic. Mi s-a oferit sa fiu sarutata de un tip turc (desi era foarte atragator, lucru neobisnuit de altfel) si mi s-a comentat constant ca am un tatuaj misto. Plus ca e imposibil sa vorbesti romaneste ca toti au impresia ca esti din Rusia. Am incercat sa mancam ceva la un restaurant de colt si le-a luat 15 minute sa ne aduca doua sucuri, lucru care m-a enervat de-a dreptul asa ca am luat un sandvis la pachet si ne-am carat. Data viitoare cand va veni ( vasul se intoarce aici doar dupa ce plec eu) o sa fiu sigura ca voi cara un barbat dupa mine.

Azi suntem in Mykonos, una din insulele grecesti, mi-a fost lene de-a dreptul sa ies afara pentru ca am mai fost. E o insula simpatica si poti inchiria un ATV pentru experiente incarcate de adrenalina, sau te poti relaxa pe Paradise Beach si plimba pe stradutele pline de magazine de suveniruri si adiacente tipice grecesti, sau poti lua pranzul intr-un mic restaurant sub umbra maslinilor.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#9
Salut, sincer cred ca mi-a luat cam mult sa taspund, dar oricum cred ca e frumos in Turcia desi nu e chiar genul meu cred ca daca cineva mi-ar spune sa aleg intre o excursie in turcia si una in Siberia as lua-o mai mult ca sigur pe cea din Siberia eu prefer sa inghet alaturi de tigri siberieni decat sa ma bronzez in turcia... Oricum cred ca in grecia a fost super... ador admosfera greceasca parca linistita si toate hainele alea albe si bratarile grecesti super. A, si apropo nu stiu cum de pana acum am avut impresia ca tu esti un el( cred ca e de vina logica mea deplorabila, eu am nume masculin si totusi sunt fata deci a gandit ca si tu ai facut acelasi lucru avand in vedre faptul ca nu am intalnit desinente de feminin, logica mea e deplorabila, dar compensez la psihologie (: ) oricum spor la treaba si toate cele.

#10
Mersi kalona. Da, nu am fost foarte entuziasmata de Turcia, poate avand in vedere si faptul ca noi ne-am oprit in Kusadasi, portul pentru Ephesus, si nu in Istanbul.

Ramasesem undeva la itinerariul obisnuit, monoton dupa 6 luni in Mediterana de altfel, si anume Barcelona - Villefranche - Livorno - Civitavecchia - Napoli - Dubrovnik - Venetia - Kotor.

Villefranche e un mic orasel pictoresc de coasta pestrit din cauza caselor grandioase si a barcilor si variaza de la yachturi la mici barcute de pescuit, poarta catre Monaco, Monte Carlo si Nice (chiar si Cannes) la numai cateva minute cu trenul. O destinatie destul de scumpa de altfel, dupa cum am aflat cu prietena mea Mimi cand am iesit la pranz intr-un mic restaurant simpatic numit Beluga.

Livorno e portul poarta catre Pisa si Florenta, portul care are toate magazinele inchise de la 12:30 la 15:30 cand mori de draci ca trebuia sa iti cumperi sandale in singura ta zi libera acolo si nu ai de unde. Nu prea e nimic de facut in schimb poti vizita Pisa daca nu ai foarte mult timp pentru ca mai mult de 2 ore e o pierdere de vreme acolo. Poti vedea turnul si catedrala adiacenta, te poti invarti sa iti iei suveniruri si eventual sa iei pranzul. Florenta a fost prea departe pentru mine ca sa ajung dar o voi face candva.

Civitavecchia este portul Romei, unde sunt foarte multe vase ce debarca si isi lasa importurile sau isi preiau proviziile, ca si in cazul nostru de altfel, vase ale companiilor de gen Royal Caribbean (de care apartinem si noi, Celebrity), MSC, Norwegian etc. Din port e un shuttle bus gratuit si de acolo poti merge pe jos pana la statia de tren, care in functie de pret iti va oferi un tren spre Roma de 45 de minute sau o ora jumate. Roma este un oras complex care se poate parcurge pe jos sau cu autobuzul, eventual cel de gen Hop/on-Hop/off, dar in niciun caz cu metroul fiindca au doua linii numai si statiile sunt foarte greu de gasit. Eu am stat 3 zile acolo si nu am reusit sa vad chiar tot, in schimb la fiecare colt e ceva de vazut. Printre locurile obisnuite se remarca: Piazza Venetia care e foarte aproape de Collosseum, care de altfel e o destinatie usoara din statia de tren principala Termini, Fontana di Trevi care e aproape de Piazza di Spagna, evident Collosseumul si Forumul Roman (unde in plin sezon trebuie sa astepti ore intregi sa intri) si Vaticanul evident cu St. Pietro Cathedral.

O sa mai revin cu completari si imagini un pic mai tarziu, pe moment atat.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)