Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Psycho-Pass

#1
Gen: Cyberpunk, Dystopian, Science fiction, Thriller

Actiunea are loc in viitor tehnologizat unde este posibil sa masori instant starea mentala a unei persoane si sa analizezi posibilitatea ca acea persoana sa comita o crima, astfel incat fiecare cetatean are instalat un dispozitiv numit Psycho-Pass.
Acest dispozitiv masoara "Coeficientul de Crima" a fiecarei persoane si cand acesta este prea ridicat o brigada speciala are grija sa il lichideze daca e nevoie. Aceste brigazi sunt formate din Inspectori si "Enforcers", cei din urma fiind la randul lor persoane cu un coeficient de crima ridicat.
Atat inspectorii cat si (nu stiu cum sa traduc) enforcers folosesc niste arme speciale numite "dominatori", fabricate sa functioneze numai cand coeficientul de crima al unei persoane este un pericol pentru cei din jur.
Povestea urmareste actiunile pe care le desfasoara Unitatea Unu din Biroul Public de Siguranta al Divisiei de Investigatie a Crimelor.

Personajul principal in varsta de 20 de ani, Tsunemori Akane, este desemnat de Sistemul Sybil sa urmeze o cariera in politie. Din prima zi de munca ea trebuie sa ia decizii importante care pe parcursul seriei o vor transforma intr-un personaj complex.

Personajele sunt desenate de Amano Akira iar scriitorul este Gen Urobuchi.

[Imagine: 8058637596_6becf74bae_o.jpg]
[Imagine: tumblr_mjtv2fuAM01r98z7io1_500.png]

#2
Acei enforcers sunt tradusi "executori" in traducerea facuta de romani.

Psycho-Pass. Nu am mai vazut un anime din 2008-2009, dar am avut de predat un proiect pentru luni, deci duminica m-am apucat iar. Am vazut titlul pus de un user, printre altele, m-a atras pentru ca am o oarecare pasiune pentru "psihopati", filme/carti/seriale despre ei. Chiar si anime-urile clasate "cand eram mica" printre favorite aveau personaje mai dubioase, sa le numim asa.
Pentru mine primul soc a fost grafica, chiar daca nu cu mult superioara Death Note-ului, de exemplu, tot s-a vazut o imbunatatire adusa de tehnologie. Soundtrack-ul la fel, muzica clasica imbinata cu ce se face in zilele noastre, primu' opening mi-a placut.
Personajele sunt un deliciu, bine conturate, nu ai cum sa detesti vreunul, fiecare are dreptate in felu' sau si, desigur, printre favorite se numara si Makishima. O sa ma opresc aici cu aprecierea mea fata de plot, personaje, grafica, muzica and so on, vreau sa evit spoiler-ele.

Totusi, nu am putut sa nu ma intreb cateva lucruri pe parcursul seriei. Daca acest sistem chiar ar exista, cat de mare ar fi coeficientul meu de criminalitate? Sunt o persoana colerica, usor irascibila, deci nu as ajunge in veci la stadiul lui Akane, da' ma intreb daca macar executor puteam sa fiu.
Nu mi-as dori un asa sistem, dar mai am o curiozitate, fiind o persoana care inca oscileaza intre multe meserii si nu imi place niciuna, sunt nehotarata, oare ce ar fi hotarat Sybil pentru mine? Nimic de genul lui Akane, presupun o munca de birou, dar la ce? M-ar fi scapat de un stres enorm, deci nuanta psycho-pass-ului meu ar fi aratat mai bine.

Este un anime bun, te lasa cu multe intrebari, nu numai despre continuare sau despre anumite actiuni ale personajele, dar si cu unele despre tine, alegerile tale, gandirea ta etc. ceea ce consider ca este foarte important in orice film/serial/desen/anime/carte/banda desenata/manga.
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#3
Sa anuntat sezonul 2.
http://www.crunchyroll.com/anime-news/20...anime-expo
PP a fost un anime bun, o idee care nu am vazuto cel putin personal pana acum si felul in care e realizata e forate interesant.
Detectiva aia si Makishima *nu stiu daca se scria asa* sunt putin cliseice.
Actiune buna, tenta politista. Good.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#4
M-am uiatat la acest anime in sesiune si l-am terminat prea repede 21
Personajele sunt simpatice, intorsaturile de situatie sunt imprezivibile. E perfect pentru cei carora le place acest gen si nu numai. Sper sa fie adevarat zvonul cum ca ar fi si un sezon 2! Omg eu nu inteleg cum de nu este mai popular acest anime?!!
Makishima si Shinya sunt geniali! Iti dai seama ca un anime este bun atunci cand personajul negativ e atat de likeable <3 Makishima este genial din acest punct de vedere iar Shinya este un fel de Will Graham dar mai rebel 21 eh asta ar putea fi doar in imaginatia mea 10

#5
Eu nu stiu daca sunt de acord cu sezonul 2. Mi-a placut mult, dar mi-e sa nu-l strice, cred ca era mai bine sa-l lase asa. Cu ce poa' sa vina ca sa-l imbunatateasca sau cel putin sa-i pastreze calitatea?

*si altceva nu mai am ce sa scriu ca deja am scris despre anime, lalala*
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#6
Anime-ul meu preferat. De la Death Note incoace, nu prea am vazut nimic care sa abordeze teme sociale *probabil nu am vazut eu* si intr-o maniera destul de inteligenta. Evident, nu se ridica din punctul asta de vedere la nivelul epicului Death Note, dar are mai multa actiune, asa ca, pe mine cel putin, ma atrage mai mult. Mi s-au parut foarte interesante referintele literare facute de Shogo - uite cineva cu o lectura foarte buna, de la Orwell si Shakespear la marchizul de Sade *sper ca am remarcat bine, dar mi se parea ca e vorba de Justine*. Oh, si grafica... Iubesc grafica asta inca de la KHR.
Cat despre personaje... Conflictul dintre ei este putin cliseic: Ko vrea sa razbune moartea amicului sau. Ar fi putut sa se dezvolte intr-o maniera plictisitoare, insa si openingul te ajuta la un moment dat sa intelegi ca acest conflict este, intr-un fel sau altul, conflictul protagonistului cu sine insusi. Mai ales din cauza asemanarilor dintre Ko si Shogo.
Personajul meu preferat ramane Makishima *inca un raufacator cu multe fan girls pt ca arata bine*. Mie imi plac mult cartile pe care le citeste, asta ma atrage in principal. Probabil ca e unul din acei oameni pe care ti-ar placea sa-i asculti vorbind continuu nopti intregi. Mi-ar placea sa dezbatem si carti impreuna... Si poate l-as ajuta sa investeasca si in crime mai artistice, gen Hannibal *I may be a little crazy for that, but I really think murder should imply beauty too-kill someone, but artistically*
Iar sezonul 2... Nu prea vad ce intriga ar putea avea... Un nou antagonist? Ori ar fi ca si Makishima, ori mort dupa vreo 3-4 episoade. Ko sa devina antagonistul? Ar fi interesant de vazut, dar ar deveni destul de dramatic, mai ales in cazul unei confruntari cu Akane si vechii sai "amici".

#7
Dupa parerea mea, o serie buna ce m-a captivat de la bun inceputul ei. Personajele sunt superb create si aici nu ma refer doar la grafica geniala. Makishima e un geniu malefic ce isi merita titlul. O minte de acel gen nu poate decat sa te fascineze chiar si impotriva vointei tale. Nu am cum sa neg faptul ca modul sau de a gandi are o logica aproape impenetrabila. Si daca cineva ar gasi un punct slab, acela ar fi Kougami si catre final, Akane. Vorbind de ei, cei doi fac o echipa remarcabila. Pacat de faptul ca nu am reusit sa ii vedem mai mult in actiune, rezolvand diferite cazuri. Citatele mentionate de personaje imi fac o pofta de citit. Cat despre Sybil, daca ar exista o alegere, o sansa la ea, nu as fi de acord cu un sistem de acest gen. Motive sunt destule, unul dintre ele si anume revolta celor ce au coeficientul de criminalitate peste medie, adica peste 100 daca am inteles bine. Si mai sunt curioasa de unele aspecte: Daca Makishima nu ar fi putut sa isi controleze acest coeficient, cat de mare ar fi? Si de asemenea, care ar fi cel mai mare coeficient? Am vazut si de peste 400 si anume Rikako Ouryou si trebuie sa mentionez, crimele ei au fost cat se poate de artistice, dar ca sa revin, Makishima ar fi avut cel mai inalt numar? Anyway.
Sunt curioasa de sezonul doi si am sa il vizionez cu siguranta.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#8
Cum ziceam acum un an si jumatate, o idee nefericita sa produca sezonul 2. Acum ca este deja terminat din decembrie, pot spune ca este o mare dezamagire, cum ma asteptam.

Putea fi foarte bun, dar l-au grabit enorm, nu au mai dezvoltat niciun personaj si nicio urma de suspans nu a fost lasata. Prima parte a fost bine construita, numai ca finalul in sine a fost efectiv stupid.
Nu l-as recomanda decat pentru simpla curiozitate a unui fan Psycho-Pass...
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)