Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

De ce si cum?

#11
Mda. Daca puneti problema asa, adik cu cutremure, diferenta mare dintre culturi si altele, sunt perfect de acord. Recumosc ca nu m.am gandit la faptu ca eu sunt roman, nu japonez si ca s.ar putea sa nu fiu acceptata. Da, Japonia o consider, cred, cea mai interesanta dintre toate dar asta nu inseamna ca voi fi la fel ca una de alor, mai ales acum, corect? Dar am o curiozitate. Daca anime-urile sunt japoneze, de ce cei care le-ar creea ar face exact invers fata de cum e in viata reala? Nu prea vad logica...

#12
Opinia mea este pentru ca majoritatea animeurilor sunt despre copii de 16 ani. Sunt putine animeurile ce arata viata adultilor, cu atat mai putine cele ce sunt slice-of-life cu adulti. Apoi exista si partea cu "de ce ar face un desen despre viata de zi cu zi? ". Cine s-ar uita la asa ceva? Copii, ca lor le sunt destinate animeurile, au lucruri mai bune de facut decat sa vada cum arata viata pe care si asa o traiesc. Si in final, intr-o societate in care toata lumea e politicoasa si nimeni nu poate sa isi dezlantuie "nebuniile" in mod constant cum o facem noi nu crezi ca e mai logic sa se elibereze prin arta? Eu cred ca e o metoda prin care si creatorii si publicul poate sa traiasca o alternativa la viata de zi cu zi. Total logic
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#13
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#14
...srsly..nu va inteleg...e k...nu am fost si nu stiu...sa zicem ca e nasol in japonia...in ce loc din lume nu e nasol?oriunde este o buba nasoala..eu cel putin am inteles asta demult..insa...nu stiu mie mi se pare prea mica vagauna asta de romania pentru tot globul asta ar trebui sa fii idiot sa te compensezi cu faptu ca tie frica sa te duci in alta tara pentru ca s-ar putea sa nu reusesti si sa fii bataia de joc a altora si sa ramai aici toata viata din cand in cand poate reusesti si tu toata viata sa faci o excursie in alta parte nu fratilor eu zic ca toate chestiile nasoale tin de viata pentru ca toate se pot intampla oriunde poti muri peste o ora aici in romania sau peste 3 zile in japonia.si daca tu crezi ca apartii doar acelui loc doar pentru ca teai nascut intr-un petic al pamantului cu niste granite parerea mea e ca esti cam idiotic.Esti om pe planeta PAMANT!nu suntem ca anumite plante care traiesc doar intr-o parte a pamantului!noi ne adaptam si putem trai oriunde si doar pentru faptul ca tu crezi ca stii the real shit ce se intampla acolo doar din auzitele prietenilor sau ca ai vizitat putin tara aia mi se pare bullshit nu am vazut nici un comentariu cum ca cineva chiar este mutat acolo poate prietenii vostri au nimerit prost si isi fac ei viata proasta fara sasi dea seama si dau vina pe altii sau poate e ghinionist referitor si la cel care a fost in vizita nu stiu pana nu te duci acolo personal nu cred ca ar fi k sa-ti dau cu parerea cum ESTE acolo de parca ai fost in contextul in care tu nu ai fost practic e telefonul fara fir.
Si da mi se pare cam vise despre ce vorbeste cea care a facut thread-ul insa...un plus veritabil pentru japonia fata de romania pentru mine este cultura lor.au reusit sa isi mentina cultura chiar si astazi la un nivel in care se fac scoli pentru asa ceva..scoli de ikebana,ceremonii de ceai,cea de agricultura este atat de vasta inca de la o varsta foarte frageda gen 6 7 ani incat daca ai lasa un copil in salbaticie i-ar da clasa lui Bear Grylls..si multe altele...si totusi o mentin vie pentru ei este ceva super normal aceeasi chestie se intampla si acum 500 600 de ani man...uite-te la noi...ca sa fim pe aceeasi lungime de unda ar trebui sa avem,raportat la dimensiunea tarii lor nu stiu mai bine de 3 sferturi din casele romanilor in stil popular si sa conducem masini in haine populare cand te duci in casa la oricine sa fii tratat exact ca la tara..nu stiu frate nam idee dar ceva de genu si defapt ce exista?un super mixt: olteni,ardeleni,unguri,moldoveni,bucovineni etc...si nu..nu zic ca nu avem o cultura frumoasa frate e una din cele mai frumoase care se imbina atat de bine cu natura si sufletul..dar...traiesc sub principiul ca nu m-am nascut sa platesc taxe si din moment ce exista atat de multe tari si culturi in lume care inca traiesc adica trebuie sa fie un sambure de adevar acolo:gen opinii diferite acelasi adevar.de ce sa nu le cunosti si tu?poate le poti imbina si vei avea o revelatie dunno.
Si eu vreau foarte mult sa ma mut in japonia din cauza a ceea ce am spus mai sus si pt ca la fel sunt fan anime de 15 ani si as fi talalau sa nu recunosc ca este o pofta de a cunoaste japonia si din acest motiv si cel mai bun motiv este sa invat bartending-ul acolo.Ei impreuna cu Londra la momentul actual sunt cei mai tari in industria asta a ospitalitatii.Sunt extraordinari.Sunt barman profesionist nu vad altceva decat bartending si vreau sa devin unul din cei mai buni din lume si stiu ca japonia este un pas foarte mare.Daca vreti da-ti pe youtube si scrieti The Serve si urmariti primele doua rezultate pe rand.
Si da girl dute dute in japonia si vezi cu ochii tai ce se intampla acolo !




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)