Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce manga citesti?

#51
Revin din nou sa anunt ca de ieri am inceput sa citesc manga la Dragon Ball, deoarece oricat de surprinzator ar fi pentru multi (inclusiv pentru mine), nu am citit vreodata nici macar un capitol din el. Cu atat mai mare este rusinea cand stiu ca datorita acestei serii am ajuns eu sa ador animeurile si sa doresc sa cunosc mai bine acest fenomen. Acum pot spune cu mana pe inima ca sunt pe drumul cel bun in a-mi ispasi pacatele si a ma reabilita in fata acestui titlu care a insemnat atat de mult pentru mine si copilaria mea.

Deja am parcurs primele 6 capitole si pot spune ca desi stiu povestea si actiunea din anime, satisfactia de pe urma parcurgerii acestora ramane intacta, de parca totul ar fi complet nou pentru mine. Asta denota ca intr-adevar clasicul nu va fi niciodata demodat Smile
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#52
Unul ar fi Hoozuki no Shima care mi-a placut enorm si am savurat fiecare particica, fiecare moment tensionat, glumita sobra sau comica, totul mi-a placut la acest manga. Nu e ceva catalogat ca "most epic shit of the year" insa cu putin timp liber chiar merita citita. Plot-ul este un cliche pana intr-un punct in care degenereaza pentru ca la final sa fie un mindfuck aparent vizibil, dar care nu e deloc rezultatul orizontului de asteptare planificat. I'd give it a 7.5.
Altul Mouryou no Yurikago care mi se pare un pamflet si totodata o "revolutie" la adresa mainstream-ului dat de horror-ul zombilike. Plotul este cel mai original pe care l-am vazut intr-un timp la manga, iar unele scene chiar m-au lasat gura-casca.
like the "piss on his face" fetish or "they must be marked as uninfected"
Este, in mare, un manga bun, si mor de ciuda ca fix ultimele doua capitole nu le gasesc 22
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#53
Doua manga uri de care ?????ma ocup????? pe moment ar fi Noragami si Ao haru ride (inca ongoing both of them). Ambele le-am inceput dupa ce practic am devorat anime-urile si/sau nu am mai avut rabdare pana sa apara urmatorul episod, dar cant be helped! Story line-ului era prea bun ca sa ma opresc.
Si nu regret..avand in vedere ca Ao haru ride l-am terminat intr-o noapte xD.
Ao haru ride a fost o portie buna de love-stuff, dar nu una banala si plictistitoare si lovelydovey sau prea multa drama, si pur si simplu a fost cantitatea potrivita, nici prea mult, nici prea putin. Oh, si mai erau si acele momente funny in care te abtii sa nu razi ca o maimuta la ora 3 noaptea, ca deh, toata lumea din casa doarme. :C

Noragami, again, same story la partea cu rasul xD. Ah, dar storyline ul a fost chiar foarte bine conturat si well, damn, ma bucur enorm ca nu m-am oprit doar la vizionatul anime-ului, avand in vedere evolutia unor persoanje e mai mult decat waa :o.

Ah, le recomand pe amandoua din toata inima, si as mai avea ceva manga-uri ce din pacate nu mai sunt la zi cu ele, must grab my lazy ass and start reading, soon! :C




[Imagine: tumblr_na8scwZRtt1sqx8y7o3_400.gif]
[Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so1_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so6_250.gif][Imagine: tumblr_mfikklIRTU1rwyn4so9_250.gif]

#54
Well, am facut o pauza de la Dragonball, astfel l-am pus on hold pentru moment si m-am apucat de Tokyo Ghoul, deoarece simteam nevoia unui seinen mai matur, fara comedie frivola sau puerila si vazand ca anime-ul este popular m-am gandit sa incep manga la acesta, deoarece de obicei prefer sa citesc sursa adaptarii si dupa sa vizionez adaptarea animata si pot spune ca nu regret nicio secunda decizia luata.

Pana acum am parcurs 95 de capitole din cele 143 din seria originala (deja a aparut un sequel) si sunt cat se poate de multumit de acest manga. Personajele sunt foarte interesante si destul de bine conturate, fiecare personaj mai important are istoria sa in spate pe care autorul o prezinta atat cat e nevoie, fara sa te plictiseasca prea mult cu flashback-uri de n capitole. Actiunea este cursiva si se succede rapid, are si ceva horror si psihologie criminalistica in genul Death Note, insa drama este genul care isi lasa amprenta cel mai pregnant asupra povestii, deoarece Kaneki Ken, care este si personajul principal al operei, are parte de multe conflicte interioare de ordin moral, dar si social, fiind de multe ori constrans sa actioneze impotriva vointei si firii sale. In mod surprinzator (daca este sa comparam cu Naruto, Ichigo sau Natsu), acesta este si cel mai complex personaj al povestii, trece prin tot felul de schimbari de personalitate si evolueaza pe parcursul acesteia destul de surprinzator. De asemenea sunt si cateva plot twist-uri interesante, mai ales spre sfarsit (ms @Alucard pentru spoiler <.<), so are toate ingredientele unui manga care sa-l tina in priza pe cititor si asta fara Ki-uri sau tehnici de lupta urlate la adversar.

Pana acum e un manga de 10 in my book, prin urmare sper sa imi mentin nota pana la sfarsit.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#55
Ultimul manga terminat a fost Genbu Kaiden din seria Fushigi Yuugi, de Yuu Watase... A fost ceva fain, si nu ma puteam dezlipi de el pana nu ajungeam la sfarsitul capitolului, nici de ceas nu-mi mai pasa : )) Destul de diferit fata de prima poveste ce se axeaza pe Suzaku si Seiryuu (progresul e logic de altfel: e o diferenta de 10 ani intre ele!), mai ales in ce priveste artline-ul, protagonistii, actiunea... Daca in primul manga creat si anime-ul adiacent actiunea se petrece dupa anul 2000, in Genbu Kaiden, in calitate de prequel, este tratata societatea japoneza din 1920 (tuberculoza, goddamit) si inceputurile puterilor ciudate ale "cartii" si a "legendei" care se petrece pe teritoriul chinei antice, atasamente care trec de barierele dimensiunilor, elemente ce tin de astrologia/astronomia reala chinezeasca si japoneza (cele 28 de Case ale Lunii). Ceva mai drama, cu siguranta ca nu vei simti nevoia sa il citesti cu multe persoane prin preajma, pentru ca sincer, sunt cateva capitole unde, well, you're gonna have to give up a few tears or face-palms or laughs & stuff (desi cred ca ar fi putut fi chiar mai bine dezvoltat/detaliat. Are 40 de capitole a cate 50 sau mai multe pagini~). E un manga cu nuante frumoase, cu o protagonista capabila sa se protejeze si singura (you've freakin even got gender bender, like in the Ranma 1/2 sense, and there's a funny story behind it ^^)

Cel mai fain e ca urmeaza chiar maine ultimul prequel si anume Byakko Ibun! Nu stiu daca voi fi in stare sa astept si echipa de traduceri. Din pacate nu va mai fi serie ci doar one-shot cu vreo 80 de pagini sau asa ceva. Dupa 20 de ani se incheie seria... man, am avut ceva incheieri in perioada asta: Naruto, Avatar... right in my childhood xD

edit: reading~ Akatsuki no Yona
[Imagine: tumblr_n2r6g6d0RN1qdpo2no1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)