Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: In ce gen ati prefera sa se incadreze lucrarea? - 2 optiuni
Crime/Detective Fiction
40.00%
2 40.00%
Mystery
20.00%
1 20.00%
Science Fiction
20.00%
1 20.00%
Comedy/Parody
0%
0 0%
Thriller
0%
0 0%
Memoir
0%
0 0%
Romance
0%
0 0%
Supernatural
20.00%
1 20.00%
Total 5 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Concurs - Proza - Original - Discutii generale

#11
Sună bine... Nu ştiu însă dacă am să particip sau nu, voi vedea cum evoluează lucrurile pe aici şi ce s-a stabilit. Dar îmi place organizarea - în sfârşit e ceva hotărât, nu mai scârţâie nimic. Sper doar să nu ajungă în stadiul celorlalte concursuri de genul ăsta din ultima perioadă care au sfârşit prin a fi amânate şi mai apoi anulate.

Şi, dacă este în regulă, cred că pot sponsoriza şi eu cu câteva cărţi.

#12
Okey, Ideea este foarte interesantă, felicitări pentru iniţiativă, Lia!
Mă bag şi eu în seamă, spunând că eu una sunt de acord să fie bilingv concursul, nu am nimic împotrivă, dar mă rog, cine vrea în engleză, scrie în engleză şi cine vrea în română, scrie în română, nu? Errrm, presupun că reiese că eu aş participa, nu?
She's wiskey in a teacup.



#13
Mi se pare o idee interesanta si s-ar putea sa intru si eu :-?.
As avea totusi o mica observatie de facut: atata timp cat concursul va fi bilingv, cred ca lucrarile in engleza/ franceza/ ce limba o sa se mai foloseasca ar fi favorizate in sensul ca o lucrare intr-o limba straina atrage imediat atentia printre lucrarile scrise in limba romana.
[Imagine: I_Support_Imagination_stamp_by_c3ph31d.gif] [Imagine: 695027nqwnxm77i3.gif][Imagine: Stamp___Not_Feminine_by_foxlee.png]
[Imagine: tumblr_m8qx755uMl1r49gcn.gif]

#14
Nu ar fi favorizate tocmai pentru ca nu avem un numar mare de useri proficienti in limba respectiva. Va fi bilingv doar romana sau engleza, la alegere, fara franceza sau germana pentru ca interesul pentru acele limbi este extrem de redus.

Nu va fi deloc amanat sau anulat, pentru ca spre deosebire de fostii organizatori eu nu renunt la ceva din lene sau pretexte de scoala. Iar premiile vor fi pentru ca am propriul venit.

Inscrierile nu se fac acum, momentan doar discutam despre concurs si decidem genul, mai apoi o tema ca punct de reper.

Acum se selecteaza juriul, in functie de criteriile date pe prima pagina se va vota la FOTM luna aceasta, pentru a demonstra abilitatile necesare unui comentariu demn de juriu.

Cat despre carti nu sunt sigura, daca si participi ar fi cam ciudat, am facut o exceptie pentry Cy, dar daca toti vor vrea sa sponsorizeze mai mult facem schimb de carti.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#15
Imi place foarte mult idea. Inca nu am participat la niciun concurs de pe zup (nu ma intrebati de ce ca habar n-am), dar la asta as participa. Totusi, depinde pana la urma de ce gen va fi ales.
Oricum, idee interesanta, organizare bune, deci, de ce nu?

"Omul este cel mai putin el insusi,atunci cand vorbeste in propria persoana.Da-i o masca si el va spune adevarul."Oscar Wilde
[Imagine: chibi_5001.gif]
, chibi-ul lui

#16
Nu ştiu ce pierd daca mă înscriu şi eu. Deci da, vreau sa ma înscriu. Tare aş vrea sa particip .

¤ Ăh... Mă bucur că nu va trebui să scriem in Engleza decat dacă dorim .. Aşa am înţeles eu ... Chiar sunt varză cu scrisul in alte limbi . ¤

Mă bucur că ai avut această idee , Lia. Bravo !
[Imagine: sasu_naru_by_kiduutz-d5035to.jpg]
Ne? (:

#17
Lia, eu dupa cum ti-am zis, pot pune la bataie o carte doar in functie de care o sa fie tematica concursului, in principal deoarece o pun din colectia personala (care carti sunt bine intretinute, inainte sa se gandeasca cineva).
In functie de ce tema va fi aleasa vad daca am ceva in genul respectiv si anunt.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#18
Da, am inteles, ramane de vazut, ma gandesc ca nu trebuie neaparat sa fie o carte care apartine genului ales, mai ales ca stiu ca ai o colectie de volume bune. Asta mai ramane de vazut, acum sa vad cati entuziasti se vor inscrie si discutam mai in detaliu de premii atunci.

Oameni buni, v-am rugat sa alegeti doua optiuni... nu 3, 4... ca asa o sa fie o confuzie de nedescris si nu vom reusi sa alegem un gen anume.

i Rammen, voi deschide threadul la momentul potrivit pentru inscrieri, acum sunt 3 saptamani de dezbatere asupra genului si temei, juriu si ce mai vreti sa stiti despre concurs.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#19
Poate ar trebui sa incepem sa discutam si alte problematici, in principal dimensiunea textului care ar trebui trimis ulterior.

De asemenea, pentru limba engleza, in cazul in care apar neintelegeri legate de limbaj ar trebui totusi sa existe un sistem prin care un autor sa poata trimite anonim (probabil prin tine Lia) observatiile ca contra pentru o critica injusta. Nu zic ca va fi o problema, doar ca ar fi bine sa existe ceva sa contrabalanseze treaba asta caz ca apare. Si trebuie mentionat ca sugerez asta DOAR pentru chestii ce tin de intelegerea textului si de expresii ce ar duce la depunctari...altfel ar fi o risipa de timp sa se tot planga fiecare pe critica primita.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#20
Ma gandeam mai mult in functie de numarul de cuvinte, Word ar putea monitoriza asta usor, de marimea unui eseu mai lung 2500-3000 de cuvinte? Sau ar fi o idee neinspirata?

Desigur, accept un fel de contestatie, dar nu sunt sigura ca am inteles bine la ce te refereai. Dana (Autumn) si Aly (Narnia) sunt in juriu deja. Cand am ales tot juriul il voi prezenta si voi scrie despre modul de jurizare si ce se poate si nu se poate depuncta. Un fel de Exam Mark Scheme?
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Concurs de Proza Fantastica - Rezultate Lia 5 4.622 03-10-2012, 07:52 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concurs de Proza Fantastica- Zuppy Awards - Vot Lia 15 11.341 01-10-2012, 05:25 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concursul de Proza Fantastica - Inscriere Lia 39 16.003 26-07-2012, 04:46 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Concurs - Proza - Original - Tema Lia 25 13.574 04-06-2012, 11:43 AM
Ultimul răspuns: Lia
  Proza scurta Storymaker 24 11.769 09-03-2012, 06:37 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Reguli generale FanFiction - NU originale Aly 1 5.267 05-12-2011, 11:42 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  The Original Power Yuki Kuran 6 3.667 01-09-2011, 12:01 PM
Ultimul răspuns: Anna
  Reguli generale - Sectiunea Originale Aly 3 6.369 22-04-2011, 01:21 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  RE: Culoriile copilariei original fiction by me:P Luzer 18 11.192 10-03-2011, 11:54 PM
Ultimul răspuns: Beatrix LaVey
  Reguli care NU se aplica la Original Jasmine 2 4.732 21-11-2010, 01:11 AM
Ultimul răspuns: Juliette


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)