Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: In ce gen ati prefera sa se incadreze lucrarea? - 2 optiuni
Crime/Detective Fiction
40.00%
2 40.00%
Mystery
20.00%
1 20.00%
Science Fiction
20.00%
1 20.00%
Comedy/Parody
0%
0 0%
Thriller
0%
0 0%
Memoir
0%
0 0%
Romance
0%
0 0%
Supernatural
20.00%
1 20.00%
Total 5 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Concurs - Proza - Original - Discutii generale

#1
Puteti alege maxim DOUA optiuni


Din moment ce activitatea pe Zup a scazut considerabil in ultima vreme, ma gandeam ca userilor le lipseste un pic de scanteie care sa ii atraga inapoi. Care e idea acestui thread va intrebati?

Ei bine, e sa va anunte ca am de gand sa organizez un concurs de proza originala, bazata pe un gen si o tema, cu un juriu si un premiu. Detaliile exacte vor fi stabilite mai tarziu.

Dar macar sa zic ceva de ceea ce va intereseaza, premiul si durata concursului. Premiul va consta in un volum manga sau o carte de pe bookdepository in valoare de pana in 20 euro, premiul fiind oferit de mine. Durata va fi in jur la doua luni, timp indestulat zic eu pentru useri sa isi scrie lucrarile riguros. Votarea va fi deschisa de asemenea pentru cel putin doua-trei saptamani.

Daca se arata multi interesati voi incerca sa mai integrez doua premii mai mici.

Acum as vrea sa va spuneti parerea si sa votati genul. Exclud romance pentru ca este mult prea tipic pentru 96% din lucrarile de la FF.

Concursul se va axa foarte mult pe ORIGINALITATE!

Aveti 3 saptamani sa aduceti comentarii si voturi! Va astept ^^
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#2
Me gusta. Lol.

As vrea sa subliniez acest lucru

Citat:Dar macar sa zic ceva de ceea ce va intereseaza, premiul si durata concursului. Premiul va consta in un volum manga sau o carte de pe bookdepository in valoare de pana in 20 euro, premiul fiind oferit de mine. Durata va fi in jur la doua luni, timp indestulat zic eu pentru useri sa isi scrie lucrarile riguros. Votarea va fi deschisa de asemenea pentru cel putin doua-trei saptamani.

In principiu sunt de acord, insa, lucrarile sa se trimita anonim. Sa vedem cine se inscrie, si ca sa fim fara "pile", eu nu particip asa ca nu va fie frica si inscrieti-va.


#3
Super idee :yondaime:
[Imagine: tumblr_mhil1c1m_Ti1r92q67o2_500.gif]

Though our paths may have diverged, you must continue to live out your life with all your might.
You must never consider your own life to be something insignificant.
You must never forget about your friends who loved you.

#4
Tot poti ajuta cu organizarea si toate cele, o sa avem nevoie de un juriu si daca avem un sistem de punctare nu vad de ce nu ai putea juriza. Eu nu particip la prima editie, dar stiu cui ii apartin lucrarile asa ca nu pot juriza. Astept persoane serioase care vor sa-si asume pozitia.

Inscrierile se vor face dupa ce gasim genul si tema si veti anunta intrarea in bold in threadul alocat . Comentariile si sugestiile despre concurs se vor face aici. Lucrarile vor fi anonime, imi vor fi trimise mie sau lui Alin (Yondaime), ca pe Narnia poate o corup sa intre in juriu.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#5
Buna ideea sincer. In functie de ce gen reiese la final s-ar putea sa pun si eu la bataie o carte pentru premiul 2, daca e in regula cu tine Lia.

Si trebuie specificat...concursul il facem bilingv?
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#6
Sigur ca e in regula cu mine, daca doresti sa sponsorizezi concursul cu un premiu pe mine nu ma deranjeaza, esti chiar binevenit. Tu ai participa sau dori sa faci parte din juriu?

Personal, din partea mea poate fi bilingv, dar sunt curioasa de parerile celorlaltor persoane.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#7
Am eu ochii pe ceva de pe Bookdepository de ceva timp hehe, deci am sa particip mai degraba. Nu mi-a placut niciodata ideea de a fi parte dintr-un juriu.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#8
Vreau eu in juriu! Trebuie sa dau o prajitura sau ceva de genul asta? :3
[Imagine: trexwalkn.gif]

#9
Bun asa, inseamna ca o sa fie ceva competitie daca intri si tu in concurs. DiZ participa? Ca vad ca si-a bagat coada la vot, dar nu zice nimic :)). Multi se dau inapoi pentru ca de multe ori esti pus in pozitii dubioase si e greu sa fii obiectiv.

EDIT@ Paradox: Vreau sa votezi la FOTM luna aceasta cat mai obiectiv posibil. Iti voi da criteriile imediat.

Criteriile de jurizare:

a. Originalitate – subiectul abordat şi tehnica de dezvoltare;
b. Calitatea dialogului – adaptarea replicilor la situatie; in cazul monologului, se puncteaza coerenta;
c. Construcţia textului – alineate, structurare, lipsa diacriticelor;
d. Gramatica – greselile de gramatica, folosirea incorecta a semnelor de punctuatie;
e. Impresia personala asupra textului – cat mai detaliata si cu argumente solide.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#10
Oh niiiiice :3

* Trebuie sa anuntam daca ne inscriem sau nu in topicul asta ?
Ah btw, in legatura cu lucrarile in limba engleza - eu zic sa nu fie obligatoriu sau ceva de genul, ca nu multi useri stiu perfect engleza (okay nu zic ca cei de-aici nu stiu engleza Oo ; sunt unii care au scris pana acum proza in romana si a scrie in engleza brusc e ceva dificil, cel putin prima data :-??). Hmmm eu zic sa scrie cine vrea in engleza and ofc, cine vrea in romana...

* Lia, daca vreau sa fiu in juriu, trebuie sa votez la FOTM de luna aceasta ?
Edit: Gah trebuie sa ma hotorasc daca particip sau nu >.> voi anunta.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Concurs de Proza Fantastica - Rezultate Lia 5 4.616 03-10-2012, 07:52 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concurs de Proza Fantastica- Zuppy Awards - Vot Lia 15 11.323 01-10-2012, 05:25 PM
Ultimul răspuns: Rain
  Concursul de Proza Fantastica - Inscriere Lia 39 15.980 26-07-2012, 04:46 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Concurs - Proza - Original - Tema Lia 25 13.485 04-06-2012, 11:43 AM
Ultimul răspuns: Lia
  Proza scurta Storymaker 24 11.729 09-03-2012, 06:37 PM
Ultimul răspuns: Storymaker
  Reguli generale FanFiction - NU originale Aly 1 5.256 05-12-2011, 11:42 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  The Original Power Yuki Kuran 6 3.647 01-09-2011, 12:01 PM
Ultimul răspuns: Anna
  Reguli generale - Sectiunea Originale Aly 3 6.348 22-04-2011, 01:21 PM
Ultimul răspuns: Nya.
  RE: Culoriile copilariei original fiction by me:P Luzer 18 11.180 10-03-2011, 11:54 PM
Ultimul răspuns: Beatrix LaVey
  Reguli care NU se aplica la Original Jasmine 2 4.719 21-11-2010, 01:11 AM
Ultimul răspuns: Juliette


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)