Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ce reality show-uri urmaresti/ai urmarit?

#1
Ei...chiar nimeni?
Ma gandeam sa ne folosim putin si de sectiunea asta. Imi vine putin cam greu sa cred ca nu sunt pe aici persoane care sa urmareasca asa ceva. Mie cel putin imi plac destul de mult anumite reality show-uri.

Dupa cum spune si numele, ideea este sa vorbim despre reality show-urile pe care le urmarim in prezent sau, de ce nu, despre cele pe care le-am urmarit candva.

Si, pentru ca asa este politicos, o sa incep eu.
Ar fi de mentionat cam asa:
Survivor - Am inceput sa ma uit la Survivor mai intai pe AXn, si apoi (cand m-am prins si eu ca pe net gasesti chiar de toate) am inceput sa iau episoadele de pe torrente. Am o placere ciudata sa vad cum se sapa reciproc oamenii pe acolo. Desi este probabil si multa regie, ca deh, sa avem si noi la ce ne uita, ideea asta de experiment social mi se pare foarte misto.
The amazing race - La asta ma uit mai mult pentru locurile diferite de pe glob in care sunt trimise echipele. Dar, inevitabil, dupa cateva episoade ajung sa ma prinda si rivalitatile dintre echipe, sa dezvolt simpatii si antipatii etc.
Gold rush Alaska - La asta am inceput sa ma uit recent pe Discovery. Nici eu nu stiu exact ce imi place exact la serialul asta, dar a reusit sa ma captiveze. Chiar m-a apucat recent sa dau jos de pe torrente si Bering sea gold, care evident ca merge tot pe ideea asta a cautatorilor de aur din Marea Bering.
Si last but not least, ar fi Ink Master, pe care il iau tot de pe torrente. Nu stiu daca este dat si la TV. Am urmarit mai de mult si LA Ink sau Miami Ink. Spre deosebire de ultimele doua, care arata cum decurg lucrurile in mod "normal" intr-un salon de tatuaje, Ink master merge pe ideea unui concurs intre mai multi artisti pentru titlul de *drums* Ink Master 21

Cam astea imi vin in minte pe moment. Acum astept sa mai fur idei si de la voi Smile


#2
Avand in vedere ca de cand am SkyTV urmaresc tot felul de showuri tampitele si altele ceva mai bune, ma gandesc ca pot posta si eu aici.

Nu stiu exact cu ce sa incep, dar inclin pe o emisiune pe care o urmaresc in fiecare duminica, daca nu live atunci a doua zi sau cand am timp. Sunt sigura ca poate o parte din voi ati auzit de ea, Dancing on Ice, o competitie de patinaj artistic pe cupluri in care un patinator profesionist concureaza alaturi de un amator care nu a pus niciodata piciorul pe gheata. De obicei incepatorii sunt celebritati. Fiind ahtiata dupa acest sport de cand eram de o schioapa imi e drag sa-l urmaresc.

Ce imi trece acum prin minte iar e The hotel Inspector, emisiune bazata pe industria hoteliera. Alex Pelizzi e o hoteliera de succes care inspecteaza anumiti proprietari de hoteluri cu scopul de a-i ajuta sa isi ridice standardele in functie de fiecare categorie. Lucrand in domeniul turismului, mi-a placut foarte mult felul in care desface fiecare problema si incearca sa ajunga la mijlocul lucrurilor care opresc afacerea sa fie de succes. Sunt unii proprietari care refuza sa accepte realitatea si o confrunta. E foarte interesant sa observi evolutia.

Legat de asta, mai urmaresc ocazional Ramsay Gordon's Kitchen Nightmares, unde celebrul bucatar este chemat de urgenta, pentru a interveni in bucatariile restaurantelor si a remedia dezastrele care le 'asediaza'. La fel ca si in cazul emisiunii mentionate anterior, e placut sa vezi cum ceva care se darama in timp ce izbucnea in flacari, este pus pe picioare si infloreste sub ochii proprietarilor.

Ah, ca tot am terminat o emisiune destul de scurta numita Ladette to Lady o voi descrie putin aici. Mi s-a parut pe de o parte geniala, pe de alta parte mi-a picat putin rau. Sapte tipe australiene dezastruos de rebelnice, alcooliste, batause, vandaliste, usoare care nu au idee de niciun fel de conduita sau maniere si practic sunt un pericol pentru societate, sunt trimise la o scoala in Anglia (finishing school) pentru a deveni ladies. In fiecare saptamana cate o fata este trimisa acasa in functie de stagnare in evolutie, comportament, limbaj s.a.m.d. E remarcabil sa observi schimbarile majore prin care trec si scopul nu e de a deveni ladies tafnoase si snoabe, ci persoane care au incredere in ele insasi, care se descurca pe propriile picioare si se simt bine in pielea lor.

Urmatorul program urmarit des, hmm... sunt asa multe ca nici nu stiu de unde sa aleg...

Property ladder este o alta emisiune britanica bazata pe industria antreprenoriala. Cineva cumpara o casa delapidata si cu un anume buget renoveaza proprietate si o vinde pe piata incercand sa treaca de ceiling price (pretul stabilit general pe piata locala in functie de anumite criterii pentru fiecare tip de casa) in momentul in care o vand, astfel obtinand un profit frumusel. De multe ori cei care iau la bord asemenea proiecte nu au vopsit un perete in viata lor, sau reparat o chiuveta, asa ca e foarte interesant sa le urmaresti progresul si produsul final. De cele mai multe ori este uimitor ceea ce pot realiza, doar ca bugetul de obicei este ridicat pentru ca uita detalii sau lucruri ce trebuiesc facute.

Don't tell the bride! ma amuza si intriga de fiecare data, sunt curioasa daca va ajunge o mireasa sa omoare vreun mire pentru ca le-a distrus visul de o viata: nunta. Scopul emisiunii e ca ofera 12,000 lire sterline cuplurilor care doresc sa se casatoreasca, dar duc lipsa de fonduri. Care e smecheria? Totul trebuie organizat de mire, o reteta pentru dezastru ati spune voi, dar nu e chiar asa! De cele mai multe ori mirele alege exact ceea ce miresele nu si-ar dori si totusi ajung sa le placa mai mult fata de planurile lor din copilarie. Personal, daca ma casatoresc vreodata, nu m-ar deranja sa organizeze barbatul meu totul in timp ce eu stau bine mersi linistita.

Mai am o multime, dar mai revin.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#3
Eu nu sunt fana a reality show-urilor, dar ma uit de la ultimul sezon la Survivor dupa ce m-a convins fratele meu, trebuie sa spun ca e chiar tare si abia asteptam sa vad cine urma sa fie dat afara, ce aliante se faceau, etc. Din ultimul sezon am tinut cu Chelsea si Kim, speram sa castige una din ele, desi au strategii si caractere diferite, Chelsea fiind mai cu parere de rau, dar Kim e asa manipulatoare, after all, it's a game. : )) Eu una abia astept urmatorul sezon, vreau sa le urmaresc pe toate cele ce vor urma.
Alte reality show-uri nu urmaresc, mi-e lene sa caut.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)