Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Propunere contorizare posturi / Propuneri jocuri

#2
Jocul "Eu stiu cinci ..."
un joc de memorie, logica si inteligenta. Ar fi bine sa nu se utilizeze internetul pentru aflarea raspunsurilor, dar fiecare cum stie.

Cineva incepe asa:
Eu stiu cinci presedinti ai S.U.A. (de exemplu) si ii enumera:
1. Kennedy
2. Lincoln
3. Clinton
4. Bush
5. Obama
La randul sau, ofera o noua idee, cu care va continua urmatorul user.
de exemplu: "eu stiu cinci apostoli".
Altul continua prin enumerarea celor cinci apostoli si ofera si el alta idee pentru urmatorul.

***

Jocul "DaNetca"

E putin mai complicat. Mie mi-a luat putin ca sa il inteleg si initial am vrut sa ii pun alta denumire, dar o las pe cea originala - Danetca [да, нет (rus: da, nu )]. In ce consta jocul: cineva spune o ghicitoare, iar ceilalti dau intrebari, incercand in asa fel sa ghiceasca ghicitoarea respectiva. Intrebarile trebuie sa fie directe, la care se poate raspunde doar cu "da" sau "nu". Autorul ghicitorii poate sa raspunda si "nu conteaza" la o anumita intrebare, daca vede ca ar putea duce in eroare pe cei care ghicesc.

Sa dau un exemplu: Joaca userul 1, userul 2, userul 3, iar userul 4 a propus ghicitoarea.

Userul 4: Un barbat a intrat intr-un bar si a cerut de la barmen un pahar cu apa. Barmenul a impuscat in sus. Clientul a spus multumesc si a parasit localul.
(toti trebuie sa ghiceasca ce s-a intamplat de fapt acolo)
Userul 2: Hmm, cu un etaj mai sus se afla un bazin si barmenul a impuscat, astfel podul s-a spart si a curs apa de acolo?
Userul 4: Nu.
Userul 1: A impuscat cu o arma de vanatoare?
Userul 4: Nu conteaza.
Userul 3: Omul a baut apa totusi inainte sa plece?
Userul 4: Nu.
Userul 2: Eu cred ca a fost asa. Omul a cerut apa pentru ca sughita, iar barmenul vazand asta, a impuscat in sus, ca sa il sperie (vorba ceea, cand sughiti trebuie sa te sperie cineva sau ceva, ca iti trece imediat). Omul s-a speriat initial, iar apoi cand a vazut ca nu mai sughita si barmenul l-a ajutat in asa fel, a spus multumesc si s-a dus de acolo.
Userul 4: Corect!


Raspunsul se formeaza din raspunsurile autorului, chiar daca dureaza. Mi se pare interesant.E nevoie de creativitate pentru a scri aceste ghicitori si pentru logica de a le ghici. Se poate de dat si mai multe intrebari deodata. Daca nimeni nu ghiceste intr-un anumit termen, autorul are voie sa spuna sau sa nu spuna raspunsul, dar tot el continua cu alta ghicitoare.



Răspunsuri în acest subiect
Propunere contorizare posturi / Propuneri jocuri - de Aly - 25-01-2012, 01:36 AM
RE: Propunere contorizare posturi / Propuneri jocuri - de Wolves - 26-01-2012, 12:43 AM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce jocuri juca?i ? Robert 2 1.864 12-04-2014, 02:22 PM
Ultimul răspuns: Stormrage


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)