Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Intrebari/ Nelamuriri

#11
Threadurile sunt la arhiva si vor ramane acolo. Va trebui sa deschideti unele noi care sa se conformeze cu regulile prezente.

Si daca nu va convine, veniti doar la mine sa va plangeti. Sa nu aud ca mai stresati moderatorii sau pe Aly bunny (ca are examene), ca va fac threadurile disparute.

Puteti sa incepeti sa folositi subforumurile; atata timp cat deschideti threaduri pe locatii/ evenimente/ etc si nu jucati tot rpg-ul intr-un singur topic; va sugerez sa va limitati la un numar mai redus de personaj per topic. Nu se atinge NIMENI de A history of Middle Earth.

Punct.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#12
Merci pentru lamuriri. O sa ma apuc sa fac scoala substitutilor... Desi voi avea nevoie de ceva ajutor, cand vine vorba despre inscrisi...
Te voi anunta, in acel moment...
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]

#13
Ok, vorbim cand va fi cazul. Nu stiu cine era initiatorul vechi, dar ai putea vorbi cu membrii care erau activi, atata timp cat nu este vorba de Min de deasupra, cel cu ideile etern proaste.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#14
Apropo, ai putea, te rog, sa imi dai drepturi sa postez acolo? Sau... cum fac sa ajunga cateva threaduri in acea zona?
Aici sunt inscrierile membrilor iar textul de sus este povestea. In 15 minute ar putea fi gata impartit in threaduri... tot ca la carte...
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]

#15
Ce, unde sa ajunga ce?

Niciunul din vechile threaduri nu vor fi mutate, sunt inchise, ingropate, moarte si nimeni nu are acces de post la ele. Cred ca te poti uita prin arhiva daca vrei sa rescrii povestea.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#16
Da, insa... un lucru nu mi-a iesit la socoteala:
Cum ar trebui sa inceapa un erisod din RPG? Nu as vrea sa dau chix din prima...
Cat despre inscrierea personajelor... as dori sa faceti, daca se poate, aceeasi magie ca in acest subforum, din thread-ul in care, inainte, se facea inscrierea, dar asupra acestui thread, in acest locsor... (doar primul meu post, va rog.)
Va rog sa ma ajutati cu asta.
Ma rog, ar fi mai simplu sa ma faci mod la RPG. Insa presupun ca asta iese din discutie, nu va ambalati sa-mi confirmati.
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]

#17
Viseaza in continuare, o sa devii tu moderator cand o sa imi vad eu spatele. Sa zicem ca fac o exceptie, ca si cea pe care mi-ai aratat-o, exceptie facuta pentru ca unul din membrii o deranja mereu pe DiZ cu RPG-ul respectiv.

Sa nu mai faci aluzii, stiu ca te gandesti ca ai face asa mult bine sectiunii cu tine moderator in varf. Cand o sa-mi dau palmi cu picioarele.

Atat, sa nu mai aud de vreun request special.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#18
Eu as vrea sa ma bag in poveste. Am facut parte si data trecuta, cand, dupa parerea mea, a iesit destul de bine. Acelasi lucru l-as putea face pentru "Lipsiti de libertate", dar ma gandesc ca am nevoie de acordul cuiva, intrucat ideea nu a fost a mea, ci a lui Theory, iar eu nu doresc sa plagiez pe nimeni. Dealtfel m-ai am o intrebare: Topicul cu povestea a fost sters?! Nu de alta dar sa pastrez aceeasi idee. Nu mai este nici macar in Recycle Bin? Mi-ar fi de ajutor, pentru ca nu imi mai amintesc exact ce era scris acolo.

Xpt1- ai putea sa ma cauti pe mess. Uber spunea ca povestea de la substituti nu este destul de lunga. As putea sa te ajut sa o dezvoltam, apoi dai doar edit.
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#19
Eu am facut doar o observatie pentru ca fiind un RPG caruia i-am facut subforum, si asta pentru ca am fost draguta, ma gandeam ca e ceva mai grandios. Err, nu trebuie neaparat sa lungiti povestea.

Eu nu am vorbit cu Theory, iar in privinta participarii, era RPG deschis, din cate vad XPT1 s-a cam implicat, vedeti voi doi ce si cum, sau vorbiti cu initiatorii principali.

Threadurile vechi sunt la arhiva si vor ramane acolo. Nu aveti cum sa faceti povestea la fel, sau actiunea pentru ca fiecare personaj se comporta diferit, imprevizibil, altfel devine un fic colectiv iar si se pierde tot farmecul unui RPG adevarat.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#20
Ok... chiar acum lucrez la "perfectionarea" povestii...
O sa vin cu o poveste mai lunga si mai complicata... ceva demn de... neinteles 71
Va rog sa stergeti acest thread, pentru a putea posta un thread nou, care sa contina asta:
Citat:Poveste:
Scoala Substitutilor ste o scoala a copiilor inlocuitori. Un copil inlocuitor este defapt un copil magic (gen elf, varcolac, vampir sau orice creatura magica si mitologica) care a fost ,,introdus’’ intr-o familie umana. Scopul acestui lucru este de a spiona lumea oamenilor, deoarece lumea magica este de fapt cea care conduce. (Copii umani sunt crescuti de varjitori si le este stearsa memoria a orice lucru magic vazut la varsta de 14-19 ani si retrimis la familia sa.)

Intre 14-19 ani copii supanaturali isi descopera adevarata natura si sunt chemati la aceasta scoala pentru a invata despre originile si despre universul natal si pentru a imparatsi experientele din lumea umana cu celelalte creaturi. Le este dat un alt nume fata de cel avut printre muritori si le este facut un tatuaj special pentru a fi recunoscuti drept ,,substitutii’’. Fiecare are un tatuaj diferit.

Fiecare elev are dreptul la 5 ani de scoala. Dupa acesti 3 ani, poate ramane in scoala inca 2 ani, in schimbul antrenarii elevilor din acea scoala si al protejarii scolii. Dupa acei doi ani, daca nu au fost selectati de scoala, elevii nu mai au voie sa se implice direct, in treburile scolii. Unii din cei care au stat 5 ani la scoala, devin profesori, altii pur si simplu pleaca.

Scoala este formata din 5 cladiri:
- Zidul: incaperi cu o singura intrare din exterior si probabil alte intrari din interior, insa toate intrarile sunt secrete.
- Centralul: aici este miezul scolii, unde nici un elev nu are acces. Aici se lucreaza la noi tehnologii si tehnici, impreuna cu noi modalitati de a sustine scoala.
- Tutorium: Aici sunt salile de clasa, laboratoarele elevilor si alte lucruri la care elevii au acces. Deasemenea, sunt cateva camere secrete (de care nu stie nimeni), alte cateva camere cu accesul interzis doar elevilor sau si profesorilor si o camera in care doar 3 persoane profesori au acces: Directorul Doon, Generalul Say si Doctorul Minia.
- Caminul: 2 cantine (la parter si la etajul 3), 5 nivele succesive pentru elevi si 2 nivele subterane in care accesul este interzis. Se presupune ca acele nivele ar fi folosite ca inchisoare.
- Conacul: Rona restrictionata. Acces interzis. Fara exceptii.

Dar in fiecare an este o perioada de 3 luni de zile in care nu se face nici un curs. Perioada dedicata reparatiilor si strangerii de fonduri pentru scoala. Supunandu-se unor reguli mai putin stricte, in acea perioada de 3 luni de zile, elevii trebuie sa isi castige traiul participand la misiuni oferite de diferite persoane, scolii.

Insa lucrurile nu stau chiar atat de roz, intrucat scoala este construita langa un vechi conac, foarte impunator, in care accesul este interzis fara exceptii. Totusi, in acele 3 luni de zile in cea mai inalta incapere din conac, lumina este aprinsa, iar uneori, cand lumina se stinge pentru o zi/noapte, cativa elevi dispar, reaparand, mai puternici, peste cateva zile, cand conacul este atacat.

Si chiar mai rau! Inainte de inceperea scolii, profesorii au descoperit un plan, al unor grupari foarte puternice, de a ataca scoala. De aceea, in acest an numarul de elevi si profesori s-a redus. Dar, lasand la o parte armatele de care am pomenit mai sus, mai sunt cateva grupuri mici ce vor ataca scoala . Elevii trebuiesc antrenati cat mai bine posibil, anul acesta.

Nota: De-a lungul unei editii vom avea in vedere activitatile unui grup restrans de persoane, celelalte persoane "din scoala" nefiind folosite, in RPG, decat foarte putin. Puteti folosi PowerPlay pentru actiuni de tipul unei conversatii purtate cu un elev/profesor care nu este adus aminte, insa foarte putin. Acele personaje nu trebuie sa influenteze prea mult actiunea RPG-ului.

EDITIA 1:

Nota: Personaje secundare, care vor putea fi folosite de orice elev, insa foarte putin. Accentul trebuie pus pe elevi si puterile lor.

Direcorul Doon:
- Directorul nu are voie sa stea in forma umana cat timp este director.
- Rasa: nu sunt date
- Poza: http://desktop.freewallpaper4.me/view/or...nicles.jpg
- 35 de ani, un tip dur si pentru care regulile sunt un mod de viata. Nu umbla neinarmat. Are domiciliul in Centralul scolii. O camera in care are acces doar el.
- Profesor de: energii, transformari, limbi straine si unui grup restrans de elevi le preda "thing that good buys should never know".

Generalul Say:
- Rasa: Om. Insa are capacitati extrasenzoriale ce ii permit sa simta daca ceva rau se apropie si poate influenta tehnologia (la un nivel mediu)
- Poza profesor: http://image.com.com/tv/images/processed...316359.jpg
- Poza luptator: http://images.wikia.com/generatorrexpedi...ndSuit.jpg
- Profesor de: stiinte, informatica, matematica si fizica

Doctor Minia:
- Rasa: Om (blestemat)
- Cauta sa gaseasca un antidot la blestemul care i-a inchis familia in interiorul sabiilor ei. In timpul luptelor, aceasta poate sa vorbeasca cu familia ei, insa nu ii poate vedea sau altceva...
- Poza: http://lh6.ggpht.com/_BirvUCzeN8s/Svu-lb...ter_02.png
- Profesor de: biologie, chimie, magie alba si arte martiale.

Profesor Dennian
- Rasa: Vampir
- Poza1: http://playstationeu.i.lithium.com/t5/im...bl-1&px=-1
- Poza2: http://2.bp.blogspot.com/_Mp82oMk_P6c/TB...lucard.jpg
- Poza3: http://media.comicvine.com/uploads/9/974...269958.jpg
- Poza4: http://fc00.deviantart.net/fs70/f/2010/1...akreon.jpg
- Scopul lui este sa faca astfel incat persoanele la care tine, asta insemnand destui profesori din scoala, sa fie in siguranta. El traieste vesnic, insa s-a saturat ca cei din jurul lui sa moara mereu.
- Profesor de: Magie neagra, arte martiale secrete, stiinte interzise.
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)