Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Zdrentse..poftim la ras

#1
Asa cum spune si titlul poftiti la ras ^^.
[Imagine: ziulica240.jpg]

[Imagine: ziulica241.jpg]

[Imagine: ziulica201.jpg]

Lucrez in ps 21. Si gimp uneori :]
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]


#2
Pentru inceput: Nu iti mai salva imaginile in .jpg! Cred ca stii povestea, se fac puricei si imaginea nu da bine, pare de proasta calitate. Incearca .png sau .gif .

La prima, para efectele folosite nu se prea potrivesc. Cred ca sutn niste c4duri pe acolo dar imi e greu sa imi dau seama. Nu iti recomand sa lucrezi pe genul asta de imagini. In fine. A doua mi se pare cea mai reusita. Efectele sunt frumoase, textul e discret desi e cam intunecata. Ultima e si ea buna dar de acum incolo ti-as recomanda sa folosesti rendere si sa nu decupezi stockuri cu eraserul pentru ca asa imi da impresia. Renunta la textul de doi metrii. In loc de text poti sa te semnezi sau sa scrii ceva mai descret. Adica, un cuvintel in enegleza merge. Sau daca nu, nu te mai chinuii, renunta o vreme de tot pana te obisnuiesti.

Semneaza-te mei discret. Nu da bine cand vezi intr-un colt scris mare "Denissu". Eu una am renuntat de tot sa ma semnez sau uneori, sa mai pun text.

Pai, niste tutoriale ar fi bune. Poti incerca lucruri noi. Smudgeul da mereu bine, niste texturi discrete, clipping mask etc. Poti sa citesti cateva ca sa te inspiri.

Succes.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#3
Multumesc Lily de coment. Voi urmari tutoriale, cat despre signuri le salvez in png.

[Imagine: ziulica250.png]

[Imagine: ziulica251.png]
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]


#4
O NOUA SEMNATURA 21)) Ups am uitat caps lock 3 pupic

[Imagine: utada.png]


le edit * : * ce pupacios e asta* -> pupic >_> 24)
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]


#5
Ai grija la integrarea renderului/stockului
La ultima lucrare nu-mi place nimic din ceea ce vad stockul este lq(low quality) texturile nu se potrivesc incearca ceva cat mai simplu daca nu reusesti cu texturile apucate de splatt-uri(Brushuri) cu diferite effecte din bleending mode. Ai mare grija la text pe unde il pui eu zic sa nu-l mai pui strica si mai multa creatia decat iti imaginezi.Bafta!^^

#6
Stiu ca lucrezi de ceva timp, daca nu ma insel ai mai avut un portofoliu, dar chiar nu inteleg de ce ai stagnat. Nu-mi dau seama de ce nu se vede vreo imbunatatire, cat de mica, fata de primul post. La ultima arata aiurea marginile renderului, Nu stiu daca arata asa pentru ca e decupat aiurea sau ai folosit vreun filter. Plus ca renderul tau nu prea pare a fi parte din lucrare, arata pur si simplu aruncat acolo. Cat despre text, incearca sa-ti descarci fonturi noi si renunta la bevel&emboss pentru ca se vede aiurea. Oh, si semnatura ta din colt dreapta sus - scoate-o. Incearca sa pastrezi textul cat mai aproape de focal si evita sa il mai pui in colt stanga, dreapta, sus sau jos.
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#7
Multumesc de commuri. Pai History eu renuntasem la ps , luasem o pauza de 4 luni. Acum m-am reapucat si incerc sa-mi recuperez cunostiintele si mai avansez. Si da am avut un portofoliu, dar lam inchis si lau trimis mozii la arhiva din rugamintea mea. Am venit cu ceva nou. Nu stiu cat e de bun, dar am incercat la el.

[Imagine: gamev.png]

Cred ca e tot un esec...

A da si un sign amarat
[Imagine: xcxcxc.png]
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]


#8
Overall trebuie lucrat la : Culori [ pentru ca nu stii sa le asortezi cat de cat ok ], fonturi [ trebuie sa se potriveasca in primul rand cu conceptul apoi culorile ], calitatea lucrarii [ nu stiu ce ii faci imaginii, dar de facut nu ii faci prea bine ], efecte & co. [ nu se potrivesc una cu alta si nici cu ce mai adaugi ] iar unele lucrari au prea mult sharpen sau mi se pare mie... In definitiv trebuie sa faci ceva in legatura cu asta pentru ca ustura la ochi. Si inca ceva unele brushuri le pui aleatoriu si nu stiu daca o faci intentionat sau nu, dar ar fi cazul sa te preocupi de acest aspect.
Bafta ! Si ca background poti incerca patters & textures si la fonturi vino cu ceva mai original

#9
Okay. Am venit cu o noua lucrare. Sper sa fie buna de ceva, daca nu, renunt daca nu se vede nici un rezultat bun cat de mic. N-are rost sa incerc daca nu merg inainte. Asta e facut putin dupa un tutorial. Multumesc de commuri

[Imagine: newhw.png]
...............[Imagine: bnkWUB1.png?1]


#10
Denissu A scris:Okay. Am venit cu o noua lucrare.

Denissu A scris:Zdrentse..poftim la ras 3

Te hotarasti? Sunt lucrari sau zdrentse?

Si inca ceva:

Denissu A scris:Sper sa fie buna de ceva, daca nu, renunt daca nu se vede nici un rezultat bun cat de mic. N-are rost sa incerc daca nu merg inainte.
Crezi ca vei ajunge undeva cu atitudinea asta? Cei care au ajuns sa faca lucrari demne de laude au inceput la fel ca tine, cu lucrari nu prea reusite, apoi au iesit din ce in ce mai bine, insa cu aceasta atitudine nu vei ajunge nicaieri, trust me. Ce-ar fi sa nu iti mai numesti lucrarile 'zdrentse' sau in alte feluri si sa incepi sa ai incredere in tine ca vei ajunge si tu un gfx-er bun in viitorul apropiat?

Am sa comentez doar ultima lucrare.
Cam multe lumini iar faptul ca totul este albastru nu te ajuta prea mult, putin negru nu ar fi stricat ca sa arati unde este umbra iar lumina sa se vada mai bine, si de ce nu, si alte culori, niste pete de rosu/roz ar fi aratat destul de ok, zic eu.
Ma bucur ca nu ai pus text, acum la inceput mai rau te-ar incurca si cred ca te-ar si enerva cum se intampla cu mine cand nu gaseam font-ul potrivit sau culoarea potrivita.

Well, bafta in continuare.
[Imagine: 9qh35v.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)