Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

No. 6

#1
[Imagine: Img_project_pic01.jpg]
Plot: The story takes place in the "ideal" and perfect city known as "No. 6". Shion, a boy raised in the elite and privileged environment of his home, gives shelter to another boy, who only gives his name as 'Nezumi' (Meaning Mouse or Rat) on the former's 12th birthday. After spending a rainy night with his new friend, Shion discovers the next morning that Nezumi has disappeared without a trace. Four years later, Shion experiences a spate of incidents around him in which a deadly infection by parasitic bees causes its victims to age rapidly and start to decompose at an alarming rate. Shion's co-worker is one of the victims and Shion is arrested on suspicion of murder. While Shion is being transported to the Correctional Institute, Nezumi appears and rescues him. Shion begins to find out the hidden truth behind the Ideal City No.6
Gen: Science fiction, Shonen-ai, Fantasy
Episoade: 11
Yeah, I was too lazy to translate the thing.
Oricum, m'a surprins faptul ca inca nu exista topic cu asa ceva. Din punctul meu de vedere este cel mai bun shounen-ai, are tot ce vrei: grafica, plot, kissing, smart-ass comments 21.
Imi place relatia dintre personaje, Shion - too open minded- and Nezumi - sees everything in black and white- . Sunt un fel de paradox umblator. Pentru cei care nu l'au vazut, il recomand.
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#2
Pro! Pro si pro! Tocmai ce l-am terminat si imi trag nasul din cauza bocitului. M-a cuprins de la inceput. Totul frumos, opening, ending, grafica (desi tot credeam ca baietii sunt fete pana m-am prins... .___.) si cam tot ce tine de el. Si apoi cu Nezumi... *lovely* Mi-a furat inima. Nu credeam ca relatia dintre ei doi va fi asa "complexa" sau daca se vor vedea. Nu eram sigura ce se va intampla in continuare sau despre ce e vorba (mi-a fost recomandat, deci nu am citit summary-ul de la el). A fost minunat! Si eu il recomand si este un anime perfect (nimic nu-i perfect). Cum i-am zis si recomandoarei mele: seamana cu NANA.
Acum ca ma gandesc bine...
Me: Imi aduce aminte de NANA. O persoana care a trait intr-o lume dure, infrutand totul, si o persoana care a primit ceea ce a vrut. Ele se intalnesc si se leaga ceva, dar nu sunt gen: Ne vedem in viitor. Si cand se vad sunt foarte apropiati si se ajuta unul pe altul.
Cel putin asta e ideea mea. Si acum sincer... Nezumi e un inger si era amuzant cand ii zicea lui Shion ca e un idiot si apoi se intreba in sinea lui daca este el un idiot pentru ca tot isi risca viata pentru el si toate cele...21 Cand se indreptau spre Scoala de Corectie si spus (frate, cearcanele alea ii faceau ochii asa tristi in masina... 22 si centecul minunat si cel indurerat de la sfarsit... -sa bocesc de nu) ca el stie ca nu il cunoaste, dar ce va vedea il va schimba, dar el nu vrea sa se schimbe... si ii pune pelerina... Biata bunica. 22 Bietul ac... Si m-a surpris putin chestia ca EA chiar era Aia cu Natura (imi sta numele pe buze >.>). Stiu ca "Eu sunt tu", dar nu am stat mult la gandit.
Mi-a fost frica ca interesul meu a disparut dupa ce am vazut un movie-anime, dar urmarind si toate cele... 2 Chiar nu si-a pierdut si am garantat ca o sa-l revad! Desi eram doar la episodul 8 eu am garantat si la 11 tot la fel, am zis si o sa ma mai uit (sper eu), desi... o sa imi iau niste hartie igienica sau ceva de data asta. 2 Chestia este ca imi provocase putina depedenta (aseara eram doar "No. 6. No. 6. No. 6. [...] NEZUUUMI!!!!" *laughs*). IL RECOMAND! Ce mai trebuie sa zic despre el? Ca insfarsit un ending foarte interesant? 43 Ca vocea angelica a lui Nezumi e aneglica? 43 Ca... atunci cand a cantat la ala care a creat (a ajutat la crearea) No. 6 a fost fabulos? Da, pot sa zis. Fantastic anime... 22


[edit] Nu uit, dar sunt suparata pe tine (sau eram... *thinking*), asa ca numele tau nu ti l-am specificat, dar te simti... xd Si nu te mai umfla in pene. *joke between us*
[edit] Am uitat sa vorbesc (*rolling on the floor, people*) despre cand dansau. *lovely* Am si zis: Ar trebui sa fie o sarbatoare Sfanta si oamenii sa moara de nista albine mutante mai des ca sa ii vedem dansand. *heart*
*laughs* Foarte frumos... Dar oare cum ar fi fost sa inceapa sa danseze chiar la sfarsit si sa isi zambeasca?... Prea siropos? *laughs* Si unul dintre ei sa cada... Nezumi sa cada, iar Shion sa ii dea mana (ca atunci cand au scapat din No. 6 si s-au dus in Lumea Reala, iar Nezumi i-a dat mana lui Shion ca sa ajute sa se ridice). 5
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#3
Yeah aou, nu uita ca il sti de la mine. L-am vazut ieri in vreo cateva ore. La final credeam ca va fi precum Ai no Kusabi dar m-am linistit. Ca de nu, faceam Pacificul in jurul meu. Il recomand cu toata caldura tuturor fanilor anime. E scurt (11 episoade = scurt) si foarte frumos. Acele saruturi merita, sunt foarte dragute. Nezumi si Shion au fost atat de draguti. Putin sange pe aici pe colo, foarte frumos. Opening-ul, ending0ul sunt superbe. Mai sa plang la ambele. Grafica este una reusita, din punctul meu de vedere. Ce sa mai? Un anime superb, deja in top 5 la mine. Cum am mai zis, il recomand.

Psycho XD

#4
E un anime genial, am vazut topic-ul de ceva timp si am zis sa ma uit si eu. La prima vedere, mi-am zis a€žmaamica, dar ce graficaa€... dupa care m-am uitat la personaje, si wow, Nezumi seamana atat de bine cu Kanda din D.Gray-man si Shion cu Allen, chiar m-am uitat pe wikipedia sa vad daca nu cumva au acelasi autor si s-a gandit sa faca un shonen-ai, dar nu, nu am eu norocul asta . Revenind, eu prima oara am citit manga-ul, dar nu pe tot, sa ma lamuresc daca are vreun rost sa-l vad si chiar are. Il recomand tuturor fanelor yaoi/shonen-ai, iar sincer, deobicei shounen-ai nu-mi place asa de mult fata de yaoi, dar waw, asta chiar mi-a placut, cand ii mai vezi cum se saruta... ... Sunt niste scumpi amandoi si la un moment dat chiar am imbratisat ecranul (epic o.o). Desi sunt doar unsprezece episoade, merita, chiar merita. Povestea/anime-ul in sine sunt geniale, deobicei ma lasa cam moale SF-ul, exceptand cateva anime-uri, dar asta mi-a placut la nebunie. Inca odata, il recomand !

#5
Indeed, good anime. As vrea sa citesc si nuvelele, insa doar primele 2 volume sunt traduse in engleza 46. Pacat, intradevar. Manga, abia astept sa apara tot ^o^.
Personajele mi se par geniale. Animeul cred ca expune, printre altele, si ideea ca in viata aveam nevoie de opusul nostru in caracter, ca sa ne completeze ca oameni. A fost un plus destept la storyline.
Evident: grafica, kissing, plot =p~.
Finalul mi s'a parut cam tras de par, in schimb totul a mers bine. De fapt, animeul m'a convins sa ma apuc de Shakespeare. Nezumi era atat de... dramatic in cazul lui.
[Imagine: wmb5n8.jpg]

#6
Deci am vazut si eu anime'ul acum cateva saptamani si chiar m-a impresionat ca eu ma asteptam la cu totul altceva. A fost superb, mai ales ca a avut hinturi shounen ai, oare de ce nu a avut si genul shounen ai ca asa mai adaugau putin BL pe ici pe colo si imi faceau inimioara fericita 71 Il recomand tuturor, are o poveste destul de unica si nu te plictiseste. Totusi daca tot au pus hint'uri puteau macar sa-l faca shounen ai 2 Personajul meu favorit a fost Nezumi 39 Dar si Shion avea o personalitate interesanta, mai ales ca nu se speria usor si vroia sa ajute intotdeauna, chiar l-a schimbat pe micutu Sobolan in timp 4

Lia.edit: Te rog completeaza-ti postul pana la cel putin 4 randuri complete.
[Imagine: 6sc1l3.jpg]
For every 99 times, you looked me in the eye,
swore you weren't lying and I was so blind..

#7
Pot spune sincer ca anime-ul mi se pare genial. Urmaresc si manga, aceasta fiind on-going, si nuvela, la randul ei on-going. Grafica mi s-a parut ok, nu geniala, dar buna, chiar daca personajele principale se aseamana cu cele din D.Gray-man (Shion aka Allen, Nezumi aka Kanda). Opening-ul nu mi-a placut si nici acum nu imi place (vocea tipei ce o canta mi se pare prea ascutita). Cu melodia de la ending nu am nimic, si nici cu mizica de pe fundal. Personajele se potrivesc de minune, Shion – viata in multe culori, Nezumi – doar negru si alb. Frazele adresate unui altuia au fost geniale, cred ca ma apuc de citit Hamlet *smile*. Back to topic... Tipa aceea, Safu, nu imi place deloc de ea. Adica, ar fi trebuit sa fie constienta ca Shion nu o iubeste.
Asa, per total, anime-ul mi se pare genial, si il recomand cu bratele deschise.

#8
E ok anime-ul. Cred ca deja se afla in topul meu, daca ar fii sa am unul :]]

Ma asteptam la grafica buna, aici nu am ce sa comentez, caci chiar este grozava grafica ; la fel si personajele, au niste nume cute (mai ales Nezumi -soarece-). Imi place cum a decurs actiunea si punctul de la care a inceput totul, sa nu mai spun de schimbarea fizica brusca a lui Shion :3

Totusi, nu ar fi stricat ceva mai mult shounen sau poate chiar yaoi 21 parca a fost prea multa inocenta.

#9
Vai... deci... genial. Acest anime mi-a intrecut toate asteptarile. AM inceput sa il urmaresc din prostie, nu prea imi dadeam interesul, ba chiar mai mancam o samanta, priveam cum bro se crizeaza la mine, si subestimam acest anime.
Este cred ca cel mai genial anime urmarit de mine in ultimul timp. Imi place extrem de mult povestea, faza cu cipurile si toate chestiile, intr-un fel sau altul si-a cam batut joc de masonerie si planurile ei de *****. Superb anime-ul. Sunt pro... de o grama' de ori pro.
[Imagine: 41825604.png]
Intelege, eu nu sa mor niciodata!

#10
Din toate anime-urile nebune si normale pe care le-am vazut, acesta m-a impresionat cel mai mult. Il ador; m-am uitat la el de 3 ori si mereu, la sfarsit, cand cei doi s-au despartit si au luat-o pe cai diferite, am plans. Idea cu doi tipi din lumi diferite care se intalnesc in conditii nu prea prielnice (mai ales pentru Mezumi care era ranit) e minunata. Shion e bland ca un miel, dar are visuri marete care in final se realizeaza. Trebuie sa recunosc, faina faza cu 'sarutul de noapte buna'. Mezumi este genul puternic , ce nu isi arata sentimentele decat in fata unei persoane cu adevarat speciale. Va recomand tuturor acest anime~ Nu am cuvinte care sa reprezinte sentimentele prinse de acest anime.
[Imagine: Touken.Ranbu.full.2064981.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)