Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Minciuna

#11
Buna! :] Am trecut si eu pe aici... ^_^


1) De ce suntem tentaţi să minţim?
Toti oamenii sunt tentati sa minta fiindca asa a spus Dumnezeu primilor doi oameni pe care i-a creat, Adam si Eva, atunci cand acestia au cazut in pacat.

2) Facem diferenţe între glumă şi minciună?
De obicei fac diferente intre gluma si minciuna, dar de multe ori ma supar cam rau si doar o singura persoana stie cel mai bine cum sa ma scoata din asta, altfel e de rau. -_-"

3) Crezi că minciuna e un păcat?
Evident ca este un pacat! Si unul destul de mare, dupa cum afirma Biblia!

4) Ai minţit vreodată atât de mult încât nu ai mai putut dormi noaptea, gândindu-te că poţi fi prins ?
Nu am mintit niciodata atat de mult incat nu am mai putut dormi noaptea, dar am mintit. Omul a primit pedeapsa pacatului si orice ar face, tot o sa pacatuiasca.

5) Crezi în proverbul "minciuna are picioare scurte"?
Desigur. Altfel de ce s-ar mai fi facut acest proverb? De obicei, minciunile mele au fost aflate destul de repede, insa cei ce le aflau erau de obicei buni prieteni si nu doareau sa-mi faca rau, deci nu spuneau mai departe, doar incercau sa ma ajute in asa fel incat eu sa pot spune adevarul persoanei mintite.


P.S.:La revedere! :]
21 Cu forte noi inving natura! 21

#12
(31-12-2011, 03:43 PM)Thєory. A scris: 1) De ce suntem tentaţi să minţim?
2) Facem diferenţe între glumă şi minciună?
3) Crezi că minciuna e un păcat?
4) Ai minţit vreodată atât de mult încât nu ai mai putut dormi noaptea, gândindu-te că poţi fi prins ?
5) Crezi în proverbul "minciuna are picioare scurte"?

1. Avand in vedere ca nu exista adevar universal, a mintii nu e tentatie, e obligatie.

2. Gluma =/= Minciuna

3. Avand in vedere ca ideea in sine de pacat se trage dintr-o serie de minciuni, nu.

4. Nu.

5. Exista si o alta zicala: "Cea mai buna minciuna e cea pe care si tu o crezi".

I laik pie... and beer... period.

#13
1) De ce suntem tentaţi să minţim?
Suntem oameni. E firesc să minţim şi poate că în anumite situaţii, necesar. Nimeni nu poate afirma că nu a minţit niciodată. t.t

2) Facem diferenţe între glumă şi minciună?
Tind să cred că da.

3) Crezi că minciuna e un păcat?
Nu. De ce aÅŸ face-o?

4) Ai minţit vreodată atât de mult încât nu ai mai putut dormi noaptea, gândindu-te că poţi fi prins ?
Nu, chestia asta nu mi s-a întâmplat.

5) Crezi în proverbul "minciuna are picioare scurte"?
Nu chiar. Dacă ştii să minţi, de ce să aibă picioare scurte?


Gumă.
[Imagine: 2mdflw7.jpg]

#14
(03-01-2012, 08:05 PM)Scooby_LOVE_Doo A scris: 3) Crezi că minciuna e un păcat?
Evident ca este un pacat! Si unul destul de mare, dupa cum afirma Biblia!

Ai citit Biblia cap-coadă sau doar ai auzit că asta afirmă? Ei bine, la această întrebare ar fi ceva gen : contradicţia dintre atei şi creştini. Nu mă prea pasionează chestiile despre religie, dar chiar şi aşa, ce e atât de evident ?

#15
1) De ce suntem tentaţi să minţim?
Pentru a ne apăra sau pentru a face rău cuiva. Pot fi multe motive. Suntem oameni şi acesta este un fel de-a fi al nostru.
2) Facem diferenţe între glumă şi minciună?
Vreau să cred că da.
3) Crezi că minciuna e un păcat?
Nu neapărat. Depinde de gravitatea minciunii.
4) Ai minţit vreodată atât de mult încât nu ai mai putut dormi noaptea, gândindu-te că poţi fi prins ?
Nu cred sau probabil nu-mi mai aduc aminte.
5) Crezi în proverbul "minciuna are picioare scurte"?
Da, pentru că odată şi odată tot se va afla minciuna.
She's wiskey in a teacup.



#16
(07-01-2012, 10:31 PM)Thєory. A scris:
(03-01-2012, 08:05 PM)Scooby_LOVE_Doo A scris: 3) Crezi că minciuna e un păcat?
Evident ca este un pacat! Si unul destul de mare, dupa cum afirma Biblia!

Ai citit Biblia cap-coadă sau doar ai auzit că asta afirmă? Ei bine, la această întrebare ar fi ceva gen : contradicţia dintre atei şi creştini. Nu mă prea pasionează chestiile despre religie, dar chiar şi aşa, ce e atât de evident ?

Din lipsa de ocupatie am citit ceva din Biblie, insa nu am reusit niciodata s-o termin fiindca imi disparea mereu semnul pus, iar numarul de la pagina la care am ramas il uitam mereu. [Ce ar putea fi asta? O_O] Vorbind cu profesorul meu de religie, mi-a spus ca minciuna este cel mai mare pacat, deoarece a fost prima actiune facuta cu/din rautate in Rai, atunci cand Sarpele [Diavolul] i-a mintit pe Adam si Eva ca nu este nimic daca o sa manace mere din singurul pom de care nu trebuiau sa se atinga. Evident ar fi acest lucru doar daca oamenii ar intelege Biblia, dupa parerea mea, dar eu am spus asa cum mi-a vorbit profesorul meu de religie. Am gresit cu ceva?

P.S.: Tu ai citit Biblia cap-coada? ^_^
21 Cu forte noi inving natura! 21

#17
1) De ce suntem tentaţi să minţim?
Depinde de situatie. Daca esti intr-un momemnt tensionat, in care ai facut ceva rau, minciuna este singura solutie clara si rationala pe care o vezi atunci. Sau mai e cazul in care chiar nu vrei sa ranesti sentimentele unei persoane.
2) Facem diferenţe între glumă şi minciună?
In mare parte da.
3) Crezi că minciuna e un păcat?
Nu chiar, dar asta nu inseamna ca e un obicei bun.
4) Ai minţit vreodată atât de mult încât nu ai mai putut dormi noaptea, gândindu-te că poţi fi prins ?
Nu, desi fiecare minciuna imi da o stare de nervozitate si nesiguranta.
5) Crezi în proverbul "minciuna are picioare scurte"?
Eu o privesc ca pe o "amenintare" pe care o spun parintii copiilor, incercand sa ii determine sa spuna adevarul. Daca ar fi asa, multe lucruri ar fi in ordine acum.
[Imagine: furroxana.png]
~set facut de Aikad<3, multuuuuumesc~

#18
1) De ce suntem tentaţi să minţim?
Minciuna te scapa din toate. Multe guri zic ca o minciuna mica nu dauneaza, si eu sunt deacord. Nu e atat de bine sa-ti faci un obicei din asta, dar everybody lies. Poate macar odata.

2) Facem diferenţe între glumă şi minciună?
Ma, unii nu, dar eu sper ca da.

3) Crezi că minciuna e un păcat?
Nu. Adica cm'on. Daca ajungem in Iad de la asta, cati ajung in Rai?! xD
Crima and stuff like that sunt pacate adevarate. Si totusi, depinde de minciuna. Daca e o situatie din asta cu " am mintit-o pe mama ca am luat 10" nu e mare chestie.

4) Ai minţit vreodată atât de mult încât nu ai mai putut dormi noaptea, gândindu-te că poţi fi prins ?

Nu. Spre fericirea mea, mint al naibii de bine si nu am fost vreodata prinsa.

5) Crezi în proverbul "minciuna are picioare scurte"?
Hmm, hai sa spunem ca partial. Depinde carei persoane ii adresezi proverbul, caci minciuna nu-i pentru toata lumea. Tre' sa ai ceva umpic evilos in tine ca sa nu fii prins 21. Daca nu te simti vinovat, nu esti prins.
[Imagine: sig24forkitu.png]Thanky Mao-chan! <3
[Imagine: 1znbkwk.png]
Thx Mimi! <3
My Tumblog.<3
“There midnight’s all a glimmer, and noon a purple glow, And evening full of the linnet’s wings.”—W.B. Yeats
The perfect bad girl. <3


#19
Ma bucur ca cineva a deschis acest topic deci :

1) De ce suntem tentaţi să minţim?
Pai. Exista mii de situatii in care trebuie sau .. nu trebuie neaparat sa mintim. Poate o facem din prostie ca ne e lene sa vorbim prea mult si sa dam explicatii * Ahh... Nu comentez * , poate ca vrem sa indreptam situatia intre timp si consideram ca nu ar fi bine sa afle x , poate ca suntem disperati , poate ca nu avem ce face, poate-poate. Exista deci foarte multe cazuri ... Tentatia de a minti de disperare sau de ceva mai mic decat o problema apare mereu ^^ .

2) Facem diferenţe între glumă şi minciună?
Cateodata da / cateodata nu. . . Gluma asta dusa la extrem ... Ce tot vorbesc? Suntem constienti ca mintim cand o faccem, nu o putem compara cu gluma : - j.

3) Crezi că minciuna e un păcat?
Gandindu-te logic, da, este. * In special daca ai citit biblia , Eu nu am citit-o ~.~ * . . . Dar, uitandu-te asaaaa, toata lumea minte. Deci, dc sa mai fie un pacat? : ))

4) Ai minţit vreodată atât de mult încât nu ai mai putut dormi noaptea, gândindu-te că poţi fi prins ?
A fost o perioada in care minteam in fiecare moment din viata mea.. Dar , m-am invatat minte * evil smile * . Deci, da, am facut-o... Ce nopti grele ~.~'

5) Crezi în proverbul "minciuna are picioare scurte"?
Nu.
Unele minciuni au devenit secrete , iar apoi .. Nu si-a mai amintit nimeni de ele. Deci, nu poti fi sigur . O minciuna e 'facuta' de catre proprietarul ei pentru a fi pastrata acolo. Minciunica-minciunica. ^^ Dar...Daca se afla, esti mort. * Mwahahah > : ) *

Ahh, cam atat. Deci. . . Minciunile astea. : ) ) Pe aici apare si vinovatia , chestii - chestii. Soo, don't be scared ..You just ...lied.

[Imagine: sasu_naru_by_kiduutz-d5035to.jpg]
Ne? (:

#20
Nu voi lua in seama intrebarile. Eu sunt faptul-de-a-fi-privilegiat-al-deschiderii.


Evenimentul naruirii starii de neascundere din punctul de vedere al parcursului sau istoric este reorientarea adevarului catre "corectitudine" ca urmare a instalarii adevarului lui ουσία.
Stiindu-se deja de la Heraclit si Parmenides ca starea de neascundere a fiintarii nu este pur si simplu doar simplu-prezenta. Starea de neascundere survine doar in masura in care este obtinuta prin opera: ca poezie.
Cucerirea starii de neascundere a fiintarii (si astfel a fiintei insesi) in opera, cucerirea aceasta a starii de neascundere a fiintarii care deja in ea insasi nu survine decat ca disputa constanta este intotdeauna deopotriva lupta impotriva ascunderii, a acoperirii, lupta impotriva aparentei.
In felul acesta, experienta originara a adevarului ca stare de neascundere este periclitata. Pentru ca nepervetitul nu poate fi obtinut decat daca perceperea si sesizarea se adreseaza direct fiintari, fara denaturare, adica se orienteaza dup ea!
Drumul este deschis acum pentru adevar inteles ca orientare corecta. Dar drumul pe care-l alegem duce oriunde.



DEVENIRE <---------------FIINTA-------------------> APARENTA
........................................|......................................
........................................|......................................
........................................|.......................................
........................................v......................................
_____________________GANDIRE______________________
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Zodiacul-adevar sau minciuna? BlueGum 38 18.965 18-04-2015, 11:48 AM
Ultimul răspuns: TLDR
  Adevar sau minciuna? Verrine 6 5.083 05-10-2011, 03:43 PM
Ultimul răspuns: Aly


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)