Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Sfaturi, sugestii si intrebari

#2
Deoarece spiritul de cooperare e masiv aici, hai sa mai adaug eu ceva pana una alta, asa de Craciun.

Melodrama
Unii dintre voi v-ati dezvoltat acest mecanism pentru a va forta personajele in tot felul de situatii care nu li se potrivesc. Melodrama e cel mai usor mod de a face o scena dramatica sa impresioneze, sau de a le da personajelor voastre proprietati care nu exista din faptele lor.
Nu e usor de definit ce inseamna "melodrama" per say, dar e suficient de zis ca presupune exagerarea, cateodata chiar amuzanta, a emotiilor personajelor.
Si am observat adesea asa cazuri pe aici. Relatii intre personaje fortate, situatii in care se plange si se tipa si se musca buze.
De ce nu incercati sa le evitati? De ce nu cautati sa realizati personaje umane si nu caricaturi simpliste si lipsite de substanta?
De ce personajele voastre necesita mereu paragrafe intregi de drama si filozofare asupra sensului vietii proprii, angoase nesfarsite si alte asemenea trucuri ieftine?

Evitarea melodramei e o chestie care eu personal incerc s-o realizez de cativa ani. Oamenii cand se cearta au reactiile lor, cand vorbesc au ticurile lor, cand sufera au problemele lor care au greutate in contextul personal si care nu trebuie sa fie ceva exagerat decat daca personalitatea respectiva necesita asa ceva. Poate nu e calea ideala, dar de cativa ani nu-mi mai vine sa-mi dau pumni cand recitesc ceva ce-am scris dupa cateva luni.

Un articol foarte interesant despre melodrama gasiti aici care v-as recomanda sa-l cititi. Va va servi zic eu.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.



Răspunsuri în acest subiect
Sfaturi, sugestii si intrebari - de CyBeR - 22-12-2011, 12:55 AM
RE: Sfaturi, sugestii si intrebari - de CyBeR - 25-12-2011, 03:34 AM
RE: Sfaturi, sugestii si intrebari - de CyBeR - 05-01-2012, 09:53 PM
RE: Sfaturi, sugestii si intrebari - de CyBeR - 24-01-2012, 08:22 PM
RE: Sfaturi, sugestii si intrebari - de CyBeR - 12-06-2012, 05:37 PM
RE: Sfaturi, sugestii si intrebari - de CyBeR - 04-08-2012, 04:44 PM
RE: Sfaturi, sugestii si intrebari - de DreamGirl - 26-10-2013, 12:57 AM
RE: Sfaturi, sugestii si intrebari - de vabvioand - 30-03-2014, 07:10 PM
RE: Sfaturi, sugestii si intrebari - de DreamGirl - 31-03-2014, 05:04 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)