Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Volley

#1
No volley here?:??
Parerea mea, este ca volley-ul e un sport frumos, si, din cate mi-a zis si antrenorul, unul din cele mai grele sporturi. De ce? Pai...in volley, nu e necesara doar forta ci si....mintea. Iti trebuie multa gandire. Am citit pe internet ca volleyul este cel mai popular sport din lume, dupa football. Iubesc volleyul si de aceea am deschis acest theard.
Care sunt regulile jocului?
O echipa e formata din 6 titulari si 6 rezerve. Se pot face oricate schimbari doreste antrenorul. Cand doua echipe se confrunta, terenurile lor sunt despartite de un fileu( deobicei mai mare de 2,24 metri). Ca sa se puncteze, mingea trebuie sa atinga terenul advers. In caz ca cineva din una din echipe da in fileu, dar mingea nu cade pe teren, jocul poate continua. O alta regula a volleyului, este ca o echipa sa tina mingea in maxim 3 pase . Se mai puncteaza daca: se depasteste numarul de pase, sau jucatorii din una din echipe atinge fileul(cel mai des se intampla la blocaj). Se poate juca in 3 sau 5 seturi, fiecare a cate 21 sau 25 de puncte. In cazul in care scorul este 1-1 sau 2-2 (la seturi), ultimul set se joaca pana la 15( cum e intr-un meci de football gen semifinala, finala sau sfert de finala). Exista si un dar. Daca scorul e egal(20-20 sau 24-24) se joaca, pana cand se face o diferenta de 2 puncte.
V-am scris in general, cam cum sunt regulile acestui joc. As vrea sa stiu parerea voastra.
:pls:

#2
Sincera sa fiu,nu sunt experta...de fapt sunt incepatoare la jocul asta.Si nici nu stiam toate regulile ^^".Pe mina m-a invatat cate ceva mama,pt ca la scoala nu facem volei,ci handbal :p.Dar,asa bleguta cum sunt la jocul asta,trebuie sa recunosc ca mi se pare mult mai frumos decat handbalul.Intr-adevar e destul de greu,mai ales ca trebuie tinuta mingea in 3 pase si nu ami multe,apoi un jucator n-o poate atinge de 2 ori consecutiv [daca nu cumva chiar o singura data la o pasa de joc].Si aici se vede cel mai mult spiritul de echipa ^.^
E un joc foarte foarte frumos.Eu una m-am indragostit de el de prima data 8
[center][Imagine: siggi1wf5.png][/center]

#3
Sportul meu preferat pe care din pacate acum nu-l mai pot practica sau mai bine spus nu vreau sa-l mai practic datorita unei probleme. In scoala generala am facut parte din echipa scolii si fara sa ma laud pot spune ca eram una dintre cele mai bune jucatoare pana intr-o zi la antrenament cand mi-am dat bratul drept peste cap de am zis ca-mi cade mana xD ... mi-am zis ca e ceva trecator si ca nu voi avea probleme . A doua zi aveam un meci important dar durerea mie inca nu-mi trecuse ba chiar simteam mai rau . Antrenorul desi stia m-a pus sa joc asa ...si mi-am fortat bratul si mai tare pt a da servele corect ....De atunci nu mai am destula putere in bratul drept pentru a servi .La liceu am intrat in echipa liceului cu spranta ca poate va trece ...dar totul a ramas la fel asa ca am renuntat decat sa o dau in bara de fiecare datat cand imi venea randul la serva....
Oricum voleiul tot sportul meu preferat ramane ^^
[center][Imagine: 444444.gif][/center]

[center]I know that i'm not a part of your dreams
But time makes me see that it's easy for me
To pray for the truth and hope to achieve
The love that i hope to find
In you...[/center]

[center][Imagine: elflove.jpg][/center]

#4
Sincera sa fiu,nu sunt experta defapt sunt incepatoare la jocul asta.Imi place si este un sport frumos dar nu este preferatul meu.Nu sunt chiar asa pasionata dar e destul de tare.Am jucat la scoala si ce sa spun profa mi-a zis ca ma descurc bn dar e loc pentru mai bn.

#5
Prima oara cand nici il practicam mi se parea foarte plictisitor xD Dar in generala , in clasa a5a la sport fetele jucau mereu volley , ne punea profa -_-" Nu am fost deacord , dar m-a obligat T_T . Ne-a spus regulile si alea alea xD Cand am inceput sa joc am zis "woaw" O.o Era atat de misto xD Mai ales ca ma distram de minune cu colegii . Imi place la nebunie acest sport , nu am intrat in nici o echipa a scolii , deoarece chiar nu aveam timp liber si trebuia sa ma ocup de scoala , dar la orele de sport mereu ma jucam volley xD Chiar daca profa zicea ca azi jucam basket eu ii ziceam in fata ca plec daca nu ma joc volley xD Din punctul meu de vedere volley-ul este cel mai frumos sport 4 Pacat ca nu am crezut asta de la inceput xD

Don't try to be perfect . Just be yourself .

#6
Imi place mult acest sport si cred ca pot sa spun ca este preferatul meu . Il practic tot timpul la orele de sport si in parc cu prietenii .Pot spune ca este destul de distractiv din punctul meu de vedere . Eu una spun ca ma pricep destul de bine si nu numai eu o spun =]] . De cand eram la gradinita imi place sa ma joc cu mingea , pasand mingea din mana in mana la alta persoana . Asa am inceput sa fiu buna la volley =]] . 3 colege de la mine se afla intr-o echipa de volley a scolii si mi-au propus sa vin si eu , dar cand am auzit ca fac antrenament cam doua ore dupa scoala si meciuri in prostie sambata , mi-am spus ca nu e de mine . In general termin orele la 18:00 si ei vor sa mai stau pana la 8 ? Doamne fereste =]] Plus ca sunt si foarte ocupata cu scoala , deoarece profesorii acestia ne-au stresat enorm de mult o_o .
Deci volley-ul ramane sportul meu preferat <3
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#7
Dintre toate sporturile pe care le-am practicat până acum voleiul e singurul care pot spune că m-a pasionat de la început până în prezent. Fac volley de cam 2 ani şi îmi place foarte mult. Verile deobicei nu le petrec la antrenamente, pentru că totuşi...deh..e vară 4
Pentru că eu am ore de dimineaţă cu atât mai bine pentru cele 2 ore de antrenamente, dar nu am duminică şi miercuri(totuşi, cine vrea poate să meargă şi în zilele respective să "se mai joace" sau în zilele normale să stea mai mult. E la alegerea fiecăruia)
În echipă la mine toate fetele sunt prietenoase deci mă bucur că am nimerit în echipă cu ele <3
Deobicei mai joc pe afară cu prietenii şi la orele de sport(unii joacă handball şi alţii volley). Mă rog, mai pe scurt, volley-ul e sportul meu preferat Smile

#8
Volley :X Ador sportul acesta, e frumos si ma relaxeaza de obicei. Cel putin ma relaxa atunci cand jucam bine, adica in scoala generala, ca acum nu prea am cu cine sa joc asa cum trebuie. In clasele 5-8 jucam volley aproape toata ora de sport. Nu pot sa zic ca eram foarte buna, dar eram ok. Dar acum nu prea mai joc... Chiar daca profu de sport ne mai lasa cateodata la fileu, majoritatea fetelor nu au mai jucat inainte de liceu si nu iasa prea bine jocul... 46 Mi-ar place sa mai joc, imi este foarte dor de un joc bun de volley. Smile
[Imagine: sig_reinoir.png]

#9
am facut anu trecut un an intreg de voley, am si platit pt cursuri, a fost fantastic 78 mai ales cand vezi cand servesc fetele : > , ma fascineaza ceva 15 15 oare ce?
da, revenind la subiect, mi se pare un sport cu tactica si strategie dar in acelasi timp iti trebuie antrenament si talent, e un joc de echipa ca oricare altul [ nu sunt toate jocuri de echipa dar...whatev] si da... mi-a placut f mult, prefer voleyul decat fotbalul
[Imagine: chibi_94.gif]

[center]


[Imagine: newworldsig.png]
[/center]

#10
E un sport frumos, il jucam cateodata cand ieseam pe afara sau in orele de sport [ desi nu prea des : ( ]. Totusi nu sunt buna la sportul asta >.<". Lovesc mingea. . . . Anyway, prefer sa nu zic cum. Mai mult il joc de distractie, si pe plaja deseori. Chiar daca nu stiu foarte bine, desi dau pasele cum trebuie [ din cate spune profu' de sport ], ramane sportul meu preferat <3.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)