Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Genul de muzica preferat.

#21
Pai ascult muzica de aproape orice gen. In afara de muzica populara si manele. Doar duminica mai ascult prima numita cand sunt obligata sa stau cu familia si tata muta pe Etno mai tot timpul.
Cel mai mult ascult Nightcore. Am dat de stilul acesta cam de un an. Si nu imi pare rau deloc. La inceput, erau doar cateva melodii care imi placeau si care le puneam mereu. Apoi mi-am largit viziunile 21. Dupa cate vad, in general, nu sunt multi care asculta Nightcore.
Ascult Trance si Techno. Mai am o colega care asculta, insa nu ne prea impartasim experientele. Mi-a placut intotdeauna muzica ritmata si basul la maxim21
Ascult si rock, pop, mai ascult muzica clasica.
Cam astea ar fi preferintele mele muzicale. bye
[Imagine: ak8THBQ.png]


#22
6 pagini de reply-uri si cam majoritatea preferintelor tind spre rock. E un lucru bun as zice, dar eu unul prefer sa-l combin si cu genul electronic( trance,vocal-trance, progressive, techno, goa-psy,etc.) In rest ascult orice gen pe care il consider ca imi bucura timpanele.
QUOD ME NON NECAT ME FORTIOREM FACIT

#23
Nu ştiu ca gen, dar, muzica clasică e cea mai bună. Jazz-ul şi blues-ul vin din urmă.
Apoi apare twist-ul ÅŸi rock 'n' roll-ul.
Imediat după, la 2 paşi mai exact se află shoegaze-ul. Shoegaze-ul e o combinaţie între post-punk şi depressive black metal. Este foarte calm genul, şi plăcut.
Spre final metal-ul, deÅŸi, prefer Depressive Suicidal Black Metal, Viking, Thrash, Doom ÅŸi ceva ambiental.
Hip hop-ul este undeva pe la margine, dar trebuie menţionat. Probabil după hip hop, vine trip hop-u şi dubstepul.
[Imagine: subpagenav02_r1_c1.gif]

I am a lying asshole and a troll.

#24
Am observat acest lucru de ceva vreme. Cei care asculta genuri de muzica precum rock sau pop (desi nu prea pot spune ca am vazut multi cu pop) isi petrec timpul pe astfel de forumuri.

Oricum sa revenim la topic.
In marea parte a timpului ascult rock. De la alternativ pana la hard rock sau scrimow. Am inceput sa ascult acest gen de muzica acum jumatate de an sau mai mult deoarece muzica pe care o auzeam la radio si care inca o mai aud parca ma zgarie pe creier. Am inceput sa urasc muzica (,) cantata de romani deoarece pentru noi, romanii (ma rog am dat exemplu noi deoarece si noi facem parte din acest popor) nu mai conteaza muzica buna. Conteaza ca melodiile sa fie ascultate prin cluburi, sa fie vandute cu alte cuvinte in romania exista muzica comerciala cum o numesc eu.
Cantareti precum Inna, care nu stiu nici macar ce canta. Nu as vrea sa ne punem noi ca popor baza pe ea deoarece ne-ar putea face de ras si cred ca deja stam destul de rau.

In ultima vreme in tara noastra au venit si cantareti ai muzicii J-rock ceea ce pe mine ma incanta. Iubesc cultura Japoneza si imreunata cu rock-ul iese ceva minunat dupa parerea mea.

#25
Deci....imi place mult acest topic, asa ca voi scrie putin mai mult xD.

Rock. - este genul de muzica, care ma inveseleste, ma intristeaza, ma....pur si simplu toate starile mele sunt in acest gen de muzica. Pot sa spun ca, imi regasesc sentimentele in multe trupe de rock cunoscute, necunoscute, doesn't this matter. In plus, metal-ul il consider un sub-gen al rock-ului sid eobicei obisnuiesc sa il bag in aceeasi oala, dar metalul este altceva pentru minte, intr-un fel. Metal-ul imi da acea stare de "Sunt de fier, nimeni nu ma poate distruge" si ma ajuta foarte mult sa ma calmez cand am draci =3.

Rap romanesc - vreti sa fiu sincera? NU pot suporta nicio zi in care sa nu ascult o melodie de genul asta. Nane este pentru mine, cel care detaliaza realitatea cel mai bine in versurile acestuia. Unele melodii de-ale acestuia, mi se si potrivesc, de aceea imi devine mult mai special *o*.

Pop - exista foarte putine declinatii de pop in viata mea, reprezentantul principal fiind Rihanna. O iubesc in totalitate, chiar daca are unele mici greseli, toti le avem ^-^. Imi plac mult piesele ei <333.

J`rock - unde exista rock, exista si j`rock. Cel putin, in cazul meu 21. Fiindca imi plac mult anime-urile, iar, vorba mea, "japonezii sunt buni" + imi place rockul de orice fel, este clar ca ascult si j`rock.

DnB music - nu pot trai fara remixurile de dnb. Practic dnb de vreo 6 luni, cam asa, iar acele remizuri sunt extraordinare <3.

Cam atat cred ^^.
" Ce mi-a placut odata imi place intotdeauna, pentru ca optiunea mea este motivata. Fie ca urasc, fie ca iubesc, stiu clar de ce... "


Suntem diferiti atunci cand avem pe cineva care ne iubeste pentru ca... acestia ne ofera sute de motive de a trai.

#26
Depinde strict de cum ma simt atunci cand decid ce muzica urmeaza sa ascult pentru o perioada mai lunga sau mai scurta. La fel cum starile sufletesti se pot schimba destul de brusc, influentate fiind bineinteles de ceea ce se-ntampla in jur, asa si muzica pe care o simt potrivita pentru momentul respectiv e alta. De cele mai multe ori melodiile cu pricina se regasesc in preferintele mele in materie de genuri. Prefer sa ascult ceva ce se muleaza pe starea mea, insa uneori cred ca trebuie sa incerci sa te si bine dispui ascultand compozitii in opozitie cu cheful sau starea ta.

Facand o clasificare generala, rockul, popul si muzica clasica sau soft sunt cele trei mari genuri pe care le imbratisez. Desigur ca exista o multitudine de sub genuri sau incrucisari intre ele, iar asta depinde de fiecare artist. Din ceea ce inseamna rock ma delectez cu indie rock, country rock, soft rock si folk rock - gen Amy Macdonald sau chiar si unele melodii de la Linkin Park, dar ar mai fi acteva trupe de care nu-mi amintesc atat de bine acum. Popul comercial nu-l sufar si e oribil daca se-ntampla sa-mi ramana blocata in cap vreo melodie de genul - mai ales ca in ultimele luni de zile mi-am schimbat considerabil sfera artistilor pe care ii ascult din acest gen-, dar consider ca exista destui cantareti de pop ce se descurca destul de bine si nu sunt chiar atat de comerciali. Muzica soft sau clasica ocupa un mare loc in sufletul meu pentru ca face mai mult decat sa ma armonizeze cu mine insumi si cu lucrurile din jur; ma ajuta mult la invatat sau la facut teme, la a fixa anumite cunostinte in cap sau in a gasi inspiratia necesara pentru a scrise diverse. Imi plac Vivaldi, Mozart, Chopin si Beethoven, dar ascult si Enya - o iubesc-, Yanni sau Secret Garden, muzica celor doi fiind predominant instrumentala. Se incadreaza in neo-classical, celtic music si nordic folk music.

Intr-un timp ascultam Nox Arcana - Neoclassical darkwave / dark ambient - si piese mai gotice. Pot spune ca-mi place si genul asta, insa tine mai mult de starea de spirit, again, pentru ca in general nu il prefer.

Nu obisnuiesc sa ascult artisti romani. Cel putin nu pe cei din ziua de azi. Partea buna e ca ai de unde sa alegi mereu - chiar si atunci cand vine vorba de genuri, dupa cum am zis sunt o groaza de subgenuri si incrucisari ce exprima prin caracteristicile fiecaruia anumite sentimente sau, ma rog, sunt abordate diverse idei.

#27
In general, rock. E pur si simplu genul ce ma unge la suflet.
In el ma regasesc.
Ascult diferite genuri de rock, depinde. Alternativ, hard, balade etc. Depinde de cum suna si ce ritm are. Mai imi plac si unele trupe sau melodii metal, ce mi se par geniale, desi dupa o perioada de timp o parte din ele mi se par mult prea... calme (EX: ETHS).
Imi mai place muzica instrumentala si cea in care se vorbeste despre viata (sunt unele melodii ce nu sunt rock, dar care ne prezinta durerile fiecarui om and such). Ascult si unele trupe/melodii romanesti (melodii, in special, cum ar fi cateva de ale lui Guess Who, Ombladon, Parazitii, Bug Mafia sau Vita de Vie).
La mine depinde cum suna si ce imi transmite. De aceea am inclinari spre anumite genuri si combinatii destul de... ciudate.
Post-script: Il iubesc pe Marilyn Manson (melodiile in care se vorbesc despre Iad, Diavol sau despre Dumnezeu -in sensul ca el nu ne protejeasca sau ca ne-a abandonat- sunt cele care mereu merg bine cu o zi din viata mea), John Barrowman (face cover-uri geniale) si Freddie Mercury (idol).
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#28
Cea mai buna calitate desigur !

Rap , Hip-Hop ( Parazitii , Nimeni Altu' , Chimie , Harp Cord ) si mai am dar nu imi aduc aminte acum 4

Rock - Heavy metal , hardrock , Alternative ( Metallica , Avenged Sevenfold , Disturbed , Rage againist the machine )

#29
Oh toata lumea asculta rock. And the new black pop is rock. Siiii fara manele si populara 21 Suntem toti pe acelasi tipar, pare ca societatea chiar isi bate joc de noi si ne scoate pe banda rulanta. Oh, ain't saying this is a bad thing. Oh nooo. Bullshit. But wanna know what's sad? It's sad seeing kids limiting themselves to just one genre just because... well, just because they want to be part of some kind of weird group.
As for me, genul de muzica pe care il ascult depinde de starea mea de spirit melodiile pe care le ascult depind de starea mea de spirit but practically ascult tot ce imi incanta urechile. Folk, indie pop, rap, classic rock, soul, classic music, punk, k-pop, dubstep, drum'n bass, reggae, trip hop, k-pop, jazz, blues, anything sad, anything happy, it doesn't matter as long as it sounds good. Mwhaha, people can't label me based on my musical preferences. Cheers!

@above - Haarp Cord dulceata.
" I see humans but no humanity "

#30
Citat:Siiii fara manele si populara

http://www.youtube.com/watch?v=KMQdkQWiqAA

http://www.youtube.com/watch?v=la6O-JIbP3g

Populara transpusa pe metal e misto. Dar si cea normala e tare; e ceva specific tarii noastre, merita mai multa apreciere.

Cat despre mine, ascult cam tot ce-mi place. Trag spre metal, special viking (pe langa pagan, folk, heavy, symphonic etc.) Insa nu ma inlatur de la clasici nici nu-mi ascund urechile cand vine vorba de dnb sau muzica electronica (hail daft punk). Consider totusi ca ma caracterizeaza muzica-n general, fie ca-i vorba de vreun cantec de betie irlandez sau o sonata. Imi place si muzica romaneasca veche, cu o poveste ce trebuie spusa; si melodiile de drumetie, si cele triste, si cele comice, si cele fara sens. Muzica-i frumoasa.
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Muzica Romaneasca Flash 31 13.081 18-08-2013, 06:59 PM
Ultimul răspuns: Fata cu par de foc
  Index muzica Ryuu 0 2.974 05-05-2012, 05:54 PM
Ultimul răspuns: Ryuu
  Muzica si dans oriental Magica Bloom 1 3.939 26-06-2011, 04:44 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)