Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Genul de muzica preferat.

#11
Păi, am un stil atât de ciudat!
Ok, ascult rock, punk, metal, reggae, jazz şi cam tot ce are "acel ceva". Depinde de toane (da, am multe toane). Şi nu pot spune că mă omor după un stil anume, ci mă pasionează, mai degrabă, band-urile sau anumite melodii.
Urăsc majoritatea muzicii comerciale (cel puţin din România, că am observat că, mai nou, toate piesele seamănă-ntre ele şi că toate adoptă acelaţi stil).
Îmi place mult Led Zeppelin, încă de când am ascultat pentru prima oară Stairway to heaven, Metallica (because Nothing else matters), Three Dazs Grace (nu ştiu, dar de la ei îmi plac aproape toate piesele), Disturbed, Kings of Leon, Cargo, Voltaj, Taxi, Pink, Paramore, Green Day, Korn, System of a Down, Maroon 5, Eluveitie, Slipknot, P.O.D., Cradle of Filth, Apocalyptica, El Negro.
Şi Ray Charles cântă excelent. Şi Chris Rea sau Arch Enemy, sau Sharon DenAdel (Within Temptation). Şi Vama. Şi Duffy sau Amz Winehouse. Şi Ducu Bertzi. Şi uneori şi unele melodii de la Paraziţii au sens.
Åži aÅŸ mai putea continua.

#12
Mie imi plac multe genuri de muzica,fiindca sunt o persoana schimbatoare.. dar am sa sciu despre un gen de muzica important pentru mine si anume K-pop.
Am ales muzica Kpop,deoarece se extinde la mai multe genuri, de la pop la balade rock, hip-hop,rap etc.
Si ti se poate intampla ca in cazul meu, de exemplu sa asculti melodii pe care nu te-ai fi asteptat sa le asculti inainte .
Modul in care mass-media se ocupa de idoli este foarte frumos.Artistii Kpop intotdeauna au aparut in diverse spectacole si reality show-uri,haha they are so cracky and funny.
Pentru mine,este chiar uimitor sa vad membrii trupelor in diferite showuri,unde personalitatile lor stralucesc.Ne dam seam ce fel de oameni sunt,in special cei din trupele de baieti care au personalitati foarte random 21 ceea ce ii face originali si de aceea fanii ii iubeasc atat de mult.
Un alt motiv mai este ca artistii k-pop sunt foarte talentati,multifunctionali dupa cum le ziceam eu;adica pot sa cante, pot sa danseze,sunt buni actori.. pot face si multe alte lucruri.Sincer nu am crezut niciodata ca voi sfrasi prin a fi un fan kpop ... lol.Eram chiar revoltata si le ziceam unor prietene ca au uitat de japoneza dar nu e asa,pur si simplu imi plac ambele acum.
Imi plac cam toate trupele kpop:Ft island (care se axeaza mai mult pe rock) <3,Super Junior,Shinee,F(x),SS501,veteranii de la Epik High 21,DbSK,SnSD,T-ara etc
~~~~~~

"My angel,my sunSHINe <3.
"
[Imagine: 16lh2lj.gif]
"I still look at you"
[Imagine: 257estt.jpg]


#13
Păi, m-am gândit să scriu exact ce muzică îmi place, pentru că postul ală dinnainte a fost cam scurt. Deci, de obicei, ascult rock sau metal simfonic. Îmi plac trupele Within' Temptation, Nightwish, Tokio Hotel şi, chiar azi, am descoperit trupa Slipknot. Auzisem de ea, dar nu am ascultat, până azi.
Înainte ascultam Cinema Bizarre, defapt, încercam să ascult, dar acum nu mai ascult.
Nu de mult timp, ascult şi k-pop. Îmi place G-Dragon, iar ca trupe, îmi plac Super Junior, SNSD a.k.a Girls' Generation, Big Bang şi mai ascult şi câteva melodii de la 2NE1.
Nu pot spune că mă axez pe un gen anumit de muzică. De obicei, ascult ce sună bine, nu contează ce gen e. Well, nu manele sau populară.
[Imagine: 212ctp4.gif]
'Cause you are so beautiful
Nal sumsuiga haneun ne ibseul saranghandanmal oh
'Cause you are so beautiful
Nae geoteman meomulreo(keudae namanui).





















#14
Ador k-pop pentru că mă reprezintă. Nu pot trăi fără muzică şi genul ăla parcă e heroina în vene pentru mine. Îmi place şi rockul şi punk-ul [ mai mult punk ascult ] şi j-rock îmi place foarte mult, totuşi ador k-popul. Ascult k-pop şi rock în general, dar mai ascult şi ceva pop, rapp, depinde de stare. Cel mai mult ascult rapp, k-pop şi rock. Sunt genurile mele favorite, pe lângă asta mai ascult şi altele popişuri şi dastea gen Lady Gaga.
Nu suport maneaua.
iadul urât pe pământ. Nu suport muzica populară de nici un fel, nici turcească, arănească nici căcaturi de genul.
Nu ascult aşa ceva, de fapt nu pot asculta. Mi se blochează creieru.
-

#15
Pai depinde de starea me de spirit, nu pot spune ca am un gen de muzica preferat, deoarece ascult mai orice, dar depinde si cum ma simt in momentul respectiv. Imi place rock-ul, punk-ul, j-rock, dar nu pot spune ca ascult in prostie, deoarece am momente cand ascult si pop. Niciodata nu ascult o melodie lunandu-ma dupa gen, daca imi place ritmul, versurile, pur si simplu o ascult, deoarece cum am mai spus nu am un gen preferat. De la un timp m-am dat pe j-pop, deoarece unele melodii chiar mi s-au parut superbe, cum ar fi cateva melodii de la Ayumi Hamasaki . Am ascultat si cateva melodii k-pop, dar nu prea ma dau in vant dupa ele, deoarece nu m-au surprins cu nimic pana acum. Deasemenea imi place foarte mult si rapp-ul , deoarece majoritatea transmit niste mesaje importante despre viata, despre oameni care te pun deseori pe ganduri, versurile transmit multe lucruri interesante pe care nu avem cum sa le ocolim. Nu suport maneaua, populara si muzica culta, hell no , in nici un caz =]] Nu ii inteleg pe ceilalti care asculta muzica de asta, pur si simplu o detest, iar muzica culta nu ma caracterizeaza, este mult prea plictisitoare pentru mine si ma face sa adorm.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !


#16
Care credeţi că este ? Hai că nu-i greu : )).
După cum spune şi nickul, genul de muzică preferat este metalul. Ador acel sound mai hard şi mi se pare muuult mai diferit de pop. Parcă-mi transmite nişte sentimente atât de puternice ce muzica pop sau alte genuri n-au reuşit niciodată. De mult am descoperit muzica metal şi de atunci nu mai puteam să ascult altceva. De fapt, când ascult undele melodii pop, nu-mi transmit nimic, dar când ascult metal e total diferit. Formaţiile pe care le ador sunt: Sonata Arctica, Metallica, Nickelback, Nightwish, System of a Down, Dream theater etc.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#17
Lynnu A scris:Hm la început ascultam numai black-uri, chestiuţe dure şi tare, Ac/dc, nightwish, sonata arcticî, chestiuţe, dar pe deoparte ascultam şi jrock.
Noh da' duri si rai mai sunt black-uri astia de la AC/DC si nightwish, se cam pi-sa pe Burzum, Mayhem astea, ce au fost aia? Au incediat niste biserici, au cazut de vreo 27 de ori cu cutitul in Euronymous (Tare impedicat mai e Varg, tz tz) unul s-a mai sinuciiis, restul trupei l-a pozat si i-au pus creieri in medalioane. Kids stuff
Nightwish is true shit, really.

(14-11-2008, 09:13 AM)ryuu-seng A scris: pai genul meu de muzica inainte:manelele:blood:
dar acum este rockul deoarece am ascultat o melodie cu evanescence si de atunci imi place mult
:perv:
cam atata ca nu mai stiu ce sa zic:dead:
ja ne
Hahahahaha *drop a tear*

Ascult ce ascult si treaba mea ce ascult - semicitat-.
Do not speak unless you can improve the silence.

#18
Ji 3U @$cUlT m@|\|3L3 *insert doua puncte x emoticons*
[nici nu mi-a luat mult sa scriu >.>nuuuu]

Cand vine vorba de muzica sunt foarte open minded. Smile
Alternativ, reggae, hard, trip-hop, indie, experimental, dubstep,instrumental, heavy, jazz, blues folk, flamenco, rap, progresiv, punk [si cand zic punk, nu ma refer la ceea ce se considera punk in zilele de azi, gen my chemical romance and all that stuff >.>], black, soft, trash.Ma rog.
As long as i like it, i like it 21.Aaa nu ma pot axa in principal pe vreunul, ideea e ca nu sunt genu "ah mie imi place death metal adica tokio hotel haha" nu suport oamenii care vorbesc despre ceva si habar n-au ce e aia xD.Eh formatii sunt o groaza, serios o groza.Urasc fazele gen "formatiile tale preferate?" Pentru ca daca incep nu o mai termin pana maine, dar am perioade cand ascult doar aia si aia.
Am ascultat rock de la o varsta foarte frageda, n-am fost invatata cu pop and stuff >.> asta datorita lui tata, care avea casete [pe vremea aia eram cu casetele ca deh] cu cargo, phoenix, acdc, led zeppelin, iron maiden and stuff Smile.
Eram singura din clasa careia nu ii placea britney si toate chestiile alea, desi imi pacea bambi alea sau cum se numeau =]]
Am o problema foarte mare cu tot ce e comercial, ma enerveaza ca formatiile bune au ajuns sa fie ascultate de toate generatiile astea de culari care fumeaza fara sa trga in piept, si care asculta formatia x doar ca e cool -.-
In playlistul principal am mult:HIM [viilleee vaalooo<3<3<3], guano apes, metallica, vama veche, led zeppelin, portishead, moby, borgore, damian marley, ada milea, therion, cranberries, kamelot,Charles Mingus, fairport convention, cypress hill, cradle of filth Laurie Anderson, buckethead, soad, Marilyn Manson, The Dresden Dolls,Nas,guns 'n' roses, placebo, korn, emperor,sex pistols, disturbed, morcheeba, alabama.See? i can't god damn stop -.-
Desi imi plac multe stiluri, nu inseamna ca imi plac toate, hai ca o sa trec peste partea aia cu oh vai roackera de mine uraste manelele ca nu mai are rost sa spun toata teoria cu manelele, banuiesc. [ma intelegi nu? adica nu imi plac,si atat.]
Nu imi plac toate astea gen inna-hot -.- sau aia cu mamasita, house and stuff, nu imi place popul 106 orice fel de pop, nu ca nu il agreez deloc dar nu imi place ideea versurile ritmul fete in roz cu tatele pe afara care canta stilul asta.
Imi pare rau ca se strica si muzica106 iti lasi plete faci pe masculul fatal si romantic, te faci sketaras zambesti putin si ragai in semn de oftat gen oh babei babei babeehhh si gata 5875878 de fane, sau scoti *ahem ahem* tatele *cough si curul *cough cough* in evidenta, zici un "morenaaa morennaa" si te-ai scos :3 fain.
back in black
I'll bite you, so don't bite me.
I am all the little things you hate

[Imagine: zvx369.png]
I was a sinner, a bad girl, Lord pardon me
I was deaf, dumb and blind, but know I can't see



#19
Preferintele mele sunt foarte diversificate de bagajul de emotii pe care le experimentez intr-un anumit interval de timp sau de locul in care ma aflu, sau de actiunile pe care le intreprind in timp ce ascult muzica.

Primele contacte cu muzica le-am avut pe la varste fragede prin casetele lui Dad si CD-urile lui Mom, nu tot ce gaseam sau auzeam imi placea, dar pana astazi am ramas cu Roxette si Michael Flatley inscrise in lista, desi acum chiar le ascult mai rar. In orice caz, punctul pe care vroiam sa-l dovedesc e ca sunt si voi fii mereu un copil al anilor 90', asa ca indiferent de gen [sper ca nu erau si manele pe atunci] de la pop la classic rock la metal, nu ma deranjeaza sa ascult, chiar imi place enorm, prea putin formatii in sine cat melodii particulare.

Revenind la subiectul principal, ma invart in zona metalului si a rock-ului classic, dar ma trage o lene sa ma apuc iar sa iau genurile la rand si sa le exemplific. Trupa mea preferata in schimb este Katatonia, care se trage de undeva din gheturile suedeze si doom/ death metal pe la inceputuri, mai apoi cu accente de depressive si gothic, refuz sa adaug alternative aici [bullshit]. Am cateva albume de pe care ascult aproape tot si sunt infatuata cu doua melodii de pe "Night is the New Day" despre care nu voi vorbi aici in schimb. Ii ascult la orice ora, oricand si ma simt acasa in noiembrie, mergand prin zapada, pe Saturn in lumina difuza a noptii.

Si apoi ar urma toate celelalte pe care le-am mentionat chiar intr-un post anterior, bine, nu toate, asa ca voi incerca sa scriu o lista chiar mai completa de atat: Metallica mai mult cea de pana in 91', Slayer, Anthrax, Megadeth, Deep Purple, Dio, Pink Floyd, Led Zeppelin, Judas Priest, Moonspell, Manowar, Rage against the machine,Apocalyptica, System of a down, Korpiklaani, Alestorm, Fejd, Black Sabbath, Kreator, Eluveitie, Iron Maiden, Pantera, AC/DC, Sepultura, Scorpions, Alice Cooper, Guns 'n' Roses, Opeth, Dream Theater, Johnny Cash, The Doors, Van Halen, The Police, R.E.M... heavy/ trash/ experimental/ folk/ psychedelic plus putin doom si alte influente dupa cum am mai zis si classic/hard rock.

Ascult foarte mult muzica de pe coloanele sonore ale filmelor, melodia mea preferata apartinandu-i lui Clint Mansell din filmul preferat The fountain, anume Together we will live forever, urmand apoi Yann Tiersen cu Le fabuleux destin d'Amelie Poulain, Philip Glass cu The Illusionist si Mad Rush, Randy Edelman si Michael Nyman pentru The piano, cam atat in mare xD

Cat despre compozitori in afara industriei cinematografice ar fi Wolfgang Amadeus Mozart, Edward Elgar, George Frideric Handel si Piotr Ilyich Tchaikovsky, tot in mare.

Ce mai ador este muzica irlandeza folk si new wave folk, in special Celtic Woman, the Dubliners si Enya, mi-a placut enorm sa o ascult cat am stat la Gerry in Dun Laoghaire, pur si simplu e atat de uprising <3.

Din trupele romanesti mi-au ramas doar: Luna Amara, Ada Milea, Cargo si Phoenix, in rest am renuntat sa ascult, desi imi place sa o ascult pe Alexandrina Hristov, chit ca e din Moldova.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#20
Cand vine vorba de muzica sunt foarte deschisa la tot ce priveste scena metal. Nu ascult cine stie ce formatii dar in general apreciez orice e metal.

La inceput acsultam Linkin park, Evanescence si Avril Lavigne si ma dadeam mare ca ascult rock. Fail. Apoi am descoperit Nightwish si mi-am dat seama ce inseamna cu adevarat muzica. Asa am facut o pasiune pentru symphonic metal si am inceput sa ascult Xandria, After forever, Epica, Leaves' eyes, Within Temptation, Sirenia si cariera solo a Tarjei Turunen (care nu prea stiu daca sa o incadrez intr-un gen anume, dar fie o pun aici).
Si intr-o zi am ascultat Tristania si am simtit o atractie catre gothic metal. Din categoria asta mai ascult Lacuna Coil, L'ame immortelle, Mandragora scream, Lacrimosa si Theater of Tragedy.
Ascult si thrash metal intr-o oarecare masura, in sensul ca ascult Metallica si am incercat sin niste Megadeth dar nu sunt mare fan.
Ascult si power metal, adica Kamelot si Sonata Arctica.
Apoi mai ascult si Iron maiden, Atrocity, Tarot, Arch Enemy, Ac/Dc si Apocalyptica. Ma rog, trageti singuri concluziile, nu ma prea pricep la genuri de muzica si nu ma mai chinui sa caut ce canta trupele astea. Pentru mine conteaza mai mult daca imi place sau nu.
Ascult si pop cateodata daca pot spune asa, desi mai mult la nivel de melodii. IN general imi plac melodiile de la reclamele Orange. Ascult ceva de la Lily Allen (The fear, F**k you, Not fair) pentru ca ii ador accentu, versurile si modul inocent in care spune niste lucruri...nu asa de inocente. Apoi mai este melodia asta pe care am descoperit-o pe Vh1 Skinny Geans a Elizei Doolittle, care imi place foarte mult, nu stiu de ce. Mai mult de astea nu ascult nimic pop.
In general ascult mai mult femal fronted bands, nu stiu de ce. Bine in momentul de fata mi-e cam greu sa vorbesc despre preferintele mele legate de muzica pentru ca de cand am fost la ARTmania ascult numai Kamelot si nu pot sa spun ca am alte trupe preferate in afara de ei.
Oricum pot sa spun ca nu-mi place hip-hop-ul, house-ul, rap-ul, sau ce mai e pe acolo.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine




Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Muzica Romaneasca Flash 31 13.292 18-08-2013, 06:59 PM
Ultimul răspuns: Fata cu par de foc
  Index muzica Ryuu 0 3.000 05-05-2012, 05:54 PM
Ultimul răspuns: Ryuu
  Muzica si dans oriental Magica Bloom 1 3.950 26-06-2011, 04:44 PM
Ultimul răspuns: Candy_Girl_Love.


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)