Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Aokigahara - Suicide forest

#1
Cred ca stiti si ati auzit de Aokigahara - Padurea Sinucigasilor

Padurea e plina de de panouri fixate pe copaci de autoritati cu mesaje precum: "Va rugam sa contactati politia inainte de a va decide sa va omorati" sau "Va rugam sa va reconsiderati decizia". In medie, intre 30 si 50 de cadavre sant gasite in padure anual, dar in ultimii ani numarul mortilor este mai mare. Pentru a-i impiedica pe sinucigasi sa-si ia viata, autoritatile locale au pus la intrarea in padure camere de luat vederi.




Padurea este patrulata de grupuri care o curata regulat de schelete si cadavre si, ca sa nu se piarda, aceste grupuri isi marcheaza drumul cu panglici de plastic, ce le permit sa revina de unde au plecat. Cand padurarii gasesc cadavrul unui spanzurat, chiar daca este in descompunere sau mancat de animale, ei sant obligati sa-l duca la adapostul de la Aokigahara. Aici il depun intr-o camera special destinata acestui scop, care are doua paturi: un pat pentru cadavru si unul pentru padurar, caci se spune ca in cazul in care cadavrul este lasat singur in cameră, teribila fantoma Yurei va plange toata noaptea si va bantui prin intermediul corpului neinsufletit. Padurarul care va veghea cadavrul in camera mortuara este desemnat printr-o tragere la sorti.





#2
Vad ca video-urile puse de @DreamsKeeper nu mai exista pe youtube (sadly), asa ca voi posta si eu ceva ce-am gasit acum ceva timp pe http://topdocumentaryfilms.com/ .

http://www.youtube.com/watch?v=4FDSdg09df8

Am citit undeva cum ca toate sinuciderile din Aokigahara ar fi inceput odata ce Seicho Matsumoto si-a publicat in 1960 romanul Kuroi Jukai, care se sfarseste cu sinuciderea a doua personaje in padurea respectiva. Si-am mai citit ca multe dintre persoanele care s-au sinucis acolo ar fi avut romanul acesta la ele, fiind gasit fie prin masini sau la o distanta ceva mai mare de cadavre.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)