Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Code Geass

#11
Am vazut sezonul 1 si mai am de vazut cam 80% din sezonul 2..l-am pus pe hold insa e un anime bun....normal ca i like Lulu...doar vocea lui este data de Jun Fukuyama...unul din seiyu-ii cei mai bestiali ai momentului...i just love him..plot-ul e interesant, personajele de asemenea...nu eram sigura ca e si CLAMP insa stiam sigur de Sunrise...si cum Sunrise este responsabil ptr Gundam 00 atunci era de asteptat sa iasa cv bn 2..k prea multa lume striga in gura mare super bestial cgr2...21..asa k tre sa-l termin.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#12
Chiar mi-a placut Code Geass, si nu asa oricum, ci dupa ce am vazut ambele serii (dei ma enerva ca de la a 2 a trb sa vad doar cate un ep pe sapt, ca inca se lucra la ea). L-a descoperit in timp ce ma uitam pe alt seit anime, la anime info scria de el, am citit putin si am decis sa il vizionez.

Grafica mi-a placut f mult (ca dac nu imi place, nu il mai vedeam), ca si idea animeului in sine. Si sa mentionez si endingurile, care sunt de la Ali Project ( :X ) si pe care, desigur, ce le am.
Cu ce insa nu am fost multumita:
1. sfarsitul lui Shirley (de ce a tb Rolo sa o omoare, n-am inteles... bun, pt Lelouch, dar dc?)
2. atitudinea lui Lulu fata de Rolo (mai pe la sf, cand vroia Lulu si chiar ia zis ca vrea sa scape de el; ma multumeste macar ca l-a lasat sa moara "impacat")
3. si sfarsitul animeului ca atare. Adica Lelouch a inceput f bn (vrea sa doaboare imp Britanniei, sa ii elibereze pe elevens) si sfarseste foarte prost [(devine tiran, urat de majoritatea, tradat de Black Knights - bn, aici a fost vina acelui snitel (Schneizel ... ce sa ii fac daca are nume de mancare 4 )]. Macar a fost ucis la ordinul lui de Suzaku, dar tot mi s-a parut aiurea.
4. si nici ca erau prea schilozi nu mi-a placut, prea inalti si cu picioare pre subtiri...

A fost tare momentul cand Nunnaly si-a deschis ochii (vazusem o imag cu ea perfect sanatoase pe hi5, dar nu credeam ca o sa se intample). Ce soc...
Iar C.C. ... imi pare rau de ea ca a suferit atat de mult, daca ar fi sa o luam altfel, ea tb sa moara, nu Lulu, ca la cat a trait... Cand si-a pierdut amintirile am crezut ca asa o sa ramana, ar fi fost dragut ca Lulu sa o invete toate cele, si eventual sa se si indragosteasca de ea. Si cele 2 scene cu sarutul dintre ei, a fost super.
~~* Visele sunt singura cale de a scapa de realitate *~~


My fic: Pretul unui "NU!" (SK & YYH)
Din intuneric, din nou la lumina (jurnalul unui vampir)


[Imagine: 36ea808.png]
Kira, my evil alter-ego

#13
Anunt de la inceput ca voi face destul de mult spoiler in acest post, asa ca cine nu a vazut animeul, ii recomand sa nu citeasca decat faptul ca e un anime de nota 10+ si ca il recomand din toata inimioara mea 4

Acum sa revin..Cred ca au trecut aproximativ doua ore de cand am terminat de vazut si sezonul al doilea.Si pot spune ca am plans...eu de obicei nu plang la animeuri..decat foarte rar.Dar cand am vazut ca Lelouch moare...si moare din cauza ca asta a fost dorinta lui, m-a distrus complet21 A si am mai plans cand a murit Rolo..dar putin..pustiul ala imi placea foarte mult.Si faptul ca si-a dat viata ca sa isi salveze fratele, mi-a provocat o mila enorma. *app eu cred ca Rolo si Lulu ar face un cuplu dragut 5*. Ignorati ultima parte 65.
Cel mai mult din tot animeul mi-a placut atunci cand Zero a venit in robotul ala al lui si i-a dat bateria lui Suzaku, dupa care au luptat impreuna impotriva...uite ca nu-mi mai amintesc, dar ideea conteaza. Se pare ca mereu mi-am dorit sa-i vad ca se inteleg dar n-a fost sa fie..decat la sfarsit..o intelegere de c*c* 20
Pe mine m-a enervat Nina foarte rau, si chiar si Suzaku atunci cand a murit Rolo..Nu stiu de ce, dar eu aveam impresia ca toata vina ii apartine desi nu prea era asa.Oricum, incapatanarea aia idioata a lui si faptul ca l-a omorat pe iubitu meu Lulu mi-au lasat sa zic asa "un gust amar".Insa nu il urasc.Aaa...sa nu uit si de faptu ca el a ramas in locul lui Zero...daca ma gandesc mai bine, poate ca-l urasc putin.Are noroc ca e frumusel si asta ma face sa fiu mai blanda cu el.
Vad ca multi dintre voi asemanati CG cu Death Note.Sincer, inainte sa vad ce ati scris pe aici, nici nu mi-a trecut prin minte varianta asta.Deci, dupa mine nu are nicio legatura cu DN.
Aa..si niciodata nu am crezut ca imi va placea genul mecha.Adica doar cand ma gandeam la asa ceva si imi venea sa spun bleah.Insa, dupa ce am vazut primul episod, reactia mea a fost sa strang ceva in brate cat pot de tare.Pur si simplu m-am gandit "la naiba, a dat norocul peste mine".Si chiar asa a fost Smile
In concluzie, suspansul, grafica si sfarsitul enervant, dar totusi deosbit, fac din acest anime o opera de arta.Punct.
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#14
La recomandarea unei bune prietene, am decis sa dau si eu pe la acest anime, dat fiind ca mi-a mentionat de o oarecare asemanare cu DN- am observat si eu asta, desi nu pot spune ca-mi aminteste in totalitate de DN.
Sincer, chiar mi-a placut- grafica, personajele, soundtrackurile... Tot. Geass-ul este o putere foarte interesanta, pacat ca functioneaza doar in cazul contactului vizual, de multe ori este deranjanta acesta chestie.
Mi-a placut mult personalitatea lui Lelouch, felul lui de a actiona si de a gandi- m-a dus cu gandul la Raito, desi scopul pentru care cei doi folosesc puterile nu este acelasi.
Finalul a fost... Erm, oarecum trist, dar in regula. Nu pot spune ca m-a deranjat prea tare faptul ca Lulu a murit.
Eu una recomand acest anime oricui, este unul foarte bun.
She is a living existence of selfishness.


#15
Am vazut de curand tot animeul :X . Prima mea opinie a fost si a ramas ca este un anime suuper tare! :X Nici nu gasesc cuvinte prin care sa ma exprim.
Din cate am vazut multi spun ca Code Geass se aseamana destul de mult cu Death Note. Lelouch nu seamana cu Kira. Numai ca isi doresc sa faca o lume noua este punctul lor comun. In opinia mea, Geass-ul este o arma mult mai eficienta decat Carnetul. Oricum, Lelouch este mai calm decat Kira in unele momente.
Finalul primei serii m-a lasat 22 . Dupa ce Suzaku a descoperit ca Zero este Lelouch, ma asteptam la un final mai grandios...nu asa... banal..
A doua serie contureaza mai mult personajele, te face sa le intelegi mult mai bine. La finalul celei de-a doua serii nu am putut sa ma abtin sa nu plang 20 :cry: . Nu ma asteptam la un astfel de final..asa de..de...dramatic! :cry:

Oricum, acest anime este cel mai frumos anime pe care l-am vazut! Smile

#16
So , am vazut acu...39..3 saptamani si R2. Pot spune ca este unul din putinele animeuri care mi-au placut la nebunie. I love the plot. 8 Finalul de la R2 m-a lasat cu expresia O_O si imi ziceam in gand "wtf?!". Finalu' nu mi-a placut aproape deloc. Mai ales cand Lelouch a murit.
Grafica m-a impresionat in mod plecut, a fost perfecta. Si soundul a fost foarte bun, precum si aspectul personajelor. Smile
Per total, mi-a placut animeul. Numai sfarsitul de la R1 nu mi-a placut [m-a lasat in aer ^^"] si sfarsitul de la R2 [regret ca Lelouch a murit].

P.S. : Am citit pe undeva ca se va face si un R3 al seriei Code Geass. Parca proiectul a inceput in primavara lui 2009.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#17
Am vazut animeul acesta hm ... in vara, cred. Nu e asa mult21. Oricum, a fost un anime genial. Mi-a placut ideea lui Lelouch, si pe el l-am adorat psihic si fizic. 39 Un copil destul de interesant, totusi a patit ca si Light. Obsedat de putere, aceea putere l-o dus la pierzanie. Pacat de el. Povestea e superba, mi-au placut foarte, foarte, foarte mult personajele. C.C e alt personaj care m-a incantat si Kalen mi-a placut, ducea o viata dubla. 21 In al doilea sezon parca, am ras de nu am mai putut cand am vazut-o imbracata in iepure. 21 en fin, animeul asta merita vazut ^.^ si-l recomand tuturor celor care nu l-au vazut :].

@Kurinkita: am vazut ca ai zis ca nu ar avea rost, insa daca povestea ar fi putin mai diferita ? 39 Nu stiu eu, in viitor, si sa fie alte personaje. :] [ un copil de a lui Lulu 24), mda visez 33 ] En fin, mie mi s-ar parea interesant ^^ si sa aiba C.C o noua 'victima 15 '
[Imagine: tumblr_ljy3o2Lf311qzf4bro1_500.gif]

Always keep the faith !



YunJae, YooSu, ChangSica, HunHan.



The pleasures of the mighty are the tears of the poor
A song will outlive all sermons in the memory
Always Keep The Faith
Deferto Neminem
Hope to the End













#18
Code Geass...cred ca l-am terminat acum vreo doua luni.
Ce pot spune?Este un anime foarte bun si,in acelasi timp,unul dintre preferatele mele.O poveste interesanta si captivanta,cu multa actiune si presarata cu cateva momente amuzante+personaje bine construite,ingredientele perfecte pentru un anime de nota 10 pe care nu-l poti lasa pana nu il vezi pe tot.4
Mie una mi-a placut foarte mult,chiar daca finalul nu a fost cel la care ma asteptam eu,fiind ceva neprevazut,dar oarecum emotionant.Personaje preferate:bineinteles,Lelouch si C.C.,dupa cum cred ca v-ati dat deja seama.smile
Referitor la o eventuala continuare39...nu stiu ce ar mai putea urma sau daca ar fi fel de interesanta ca ceea ce am vazut,insa ideea nu-mi displace(deocamdata).
[Imagine: jr6ws8.png]

#19
Code Geass.Un anime foarte reusit marca CLAMP da de la un timp am observat ca m-am uitat foarte mult la animeuri facute de ei.Hm...
Povestea este impresionanta imi plac foarte mult si personajele in special Suzaku :X la inceput imi placea foarte mult de Lulu pe care am inceput sa il urasc pe parcurs dar tot o bunaciune ramane.
Grafica foarte buna,ma amuza insa "palugimea" cum zic eu,adica sunt extreeeem ne inalti (normal ca doar e facut ce CLAMP,la ce sa ma astept).Si costumele pe care le poasta sunt foarte frumos desenate..
Si in legatura cu continuarea...lemee think...Heee?R3?O.O cred ca e prima data cand aud de asa ceva.Nu cred ca ar mai continua,zau asa ce s-ar mai putea intampla sa ii moara code geass-ul?24)[chiar daca nu se poate]
Muzica este draguta,sau nush cum sa zic..acceptabila4.Nu ma omor dupa ea dar nici nu-mi displace asa rau.
~~~~~~

"My angel,my sunSHINe <3.
"
[Imagine: 16lh2lj.gif]
"I still look at you"
[Imagine: 257estt.jpg]


#20
Hmm...prima data mi-a zis o prietena de el..era obsedata de anime,apoi am inceput si eu sa il urmaresc pana pe la episodul 5 da' m-am plictisit,dupa ceva timp am inceput sa nu ma mai dezlipesc de monitor,incepea sa-mi placa din ce in ce mai mult mai ales ca eu nu eram chiar o fana a anime-urilor de genu' >> anyway povestea chiar mi-a placut chiar daca Lelouch nu a recurs la metode foarte simple pentru a ajunge la ceea ce-si doreste,adica sa faca o lume mai buna de dragul surorii lui si este un lucru admirabil,dupa mine pentru ca a riscat totul inclusiv viata ca sa faca acest lucru si cred ca asta m-a atras cel mai mult la anime.Asa,iar persoanjele preferate masculine ar fi Lelouch..ca e dragut si inteligent mai ales si sa-l pun si pe Suzaku da' in unele scene m-a cam enervat iar ca personaje feminine ramane C.C. imi place parul ei <3 si hmm sa zic si atitudinea si Kallen..imi placea firea ei destul de mult.
Asa grafica a fost destul de buna,a existat actiune :3 si inca cata 21 iar OST mi-a placut.
[Imagine: 52amxj.jpg]

Illusions or real illusions.
Within the illusions hide real illusions...
From the real illusions, the illusions are created.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)