Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Captain Tsubasa

#1
Nu am vazut vreun topic pe aici in care sa fie vorba despre acest anime,in fine ..poate majoritatea il stiu pentru ca a fost dat si pe A+ ..actualul Animax .
Umm pai este chiar unul dintre primele pe care le'am vazut ...prima data l'am urmarit pe Mangas in vacanta la tara,dar apoi cand m'am intors in oras l'am urmarit din nou pe A+,si sincer inca imi mai place,este vorba despre fotbal unul dintre sporturile mele preferate,plus ca animeul are o coloana sonora superba .

Despre ce este vorba in el...despre un tanar talentat la fotbal pe nume Tsubasa Ozora,ce reuseste sa devina capitanul echipei de fotbal a Japoniei ,ca mai apoi sa ajunga unul dintre cei mai apreciati fotbalisti din lume.

Animeul are mai multe serii ... ultima fiind Captain Tsubasa: Road to Dream (a.k.a Captain Tsubasa ~ Road to 2002)

Din cate am citit eu ar fi si 4 filme dar din pacate eu nu am vazut nici unul ...

Movie: Captain Tsubasa: Europe Daikessen (movie 1)
Movie: Captain Tsubasa: Ayaushi! Zen Nippon Jr. (movie 2)
Movie: Captain Tsubasa: Asu ni Mukatte Hashire! (movie 3)
Movie: Captain Tsubasa: Sekai Daikessen!~ Jr. World Cup (movie 4)

Daca mai sunt si alte persoane care au vazut animeul sau unul dintre filme ...replay ..o parere ceva [Imagine: happy-grin1.gif]


#2
Si eu am vazut Capitanul Tsubasa.Desigur in urma cu cativa ani,dar chiar daca nu sunt mare fana a fotbalului acest anime mi-a placut mult si avea o coloana sonora absolut superba.A fost printre primele anime-uri pe care le-am vazut si cred ca mi-ar placea sa-l mai vad o data.
Ideea cu visul lui Tsubasa de ajunge cel mai bun mi s-a parut interesanta,doar ca putin xagerata avand in vedere ca in unele episoade baga cam mult goluri...dar oricum a fost un anime care mi-a placut.

#3
Da...am vazut si eu acest anime...nu cred ca l-am vazut pe tot, dar stiu sigur ca am vazut o mare parte din el...
Pai mie una mi s-a parut un anime foarte bun! M-a impresionat extrem de mult cate a facut Tsubasa pentru a-si implini visul...si prin cate a trebuit sa treaca...Plus ca in anime vedeai cu adevarat ce inseamna o competitie, vedeai cu adevarat ce inseamna munca in echipa si multe alte chestii...
Chiar mi-a placut acest anime...

#4
Un anime care mi-a placut desi personajele au fetele cam patratoase.Mi-a placut ca Tsubasa a luptat pentru a deveni cel mai mare jucatot de fotbal din luime[mi se pare ca Tsubasa seamana cu Naruto deoarece ambii au vise aproape imposibile pentru oamenii obisnuiti insa dau tot ce e mai bun din ei pentru a si le indeplini.] insa unele dintre golurile lui au fost cam....imposibile in realitate.La fel si figura Uraganul din cer a gemenilor Tachibana insa cel mai mult conteaza povestea iar in acest caz a fost una reusita.
[Imagine: fgdhdr.png]

Tnx Nibbles


Stay by my side . I won\' t let you down . I\' ll never betray you . Call my name and I\' ll save you from the dark . You know I\'m never far .

I\' ll say it as many time as you need : I love you . You are my superstar <3

Nothing can\' t stop me from loving you

#5
Nu prea stiu ce sa zic despre anime-ul asta. Nu prea imi place fotbalul, dar am urmarit anime-ul pe Animax. Este destul de interesant, chiar daca grafica este un pic cam ciudata>_<". Este un anime bunicel(dupa parerea mea), la care ador cel mai mult coloana sonora :X, care-i pur si simplu fantastica^^. Si povestea este buna, un baiat care ajunge fotbalist ce trece prin multe incercari.
[Imagine: blackv.png]

#6
Am vazut o parte din acest anime acum cateva luni, pe AXN Sci-Fi, pe cand ma plictiseam asteptand sa inceapa Detective Conan. 10 Pot spune ca nu e rau deloc, povestea e draguta, dar eu nu prea sunt o fana a fotbalului. Si mie mi s-a parut putin ciudat felul in care sunt desenate personajele, dar anime-ul e vechi, din anii '80, asa ca e normal.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#7
Ah, serile clasei a 9-a petrecute in fata Anime+-ului, urmarind cu entuziasm un anime despre... fotbal. In mod normal nu sunt o mare admiratoare al privitului sportului, insa mi-a placut dintotdeauna sa-l joc, iar cum pe atunci anime-urile erau inca ceva in faza incipienta pentru mine am zis sa-i dau o sansa. Stiu ca pe personajul principal il chema Tsubasa Ozora si ca avea o prietena din copilarie care era indragostita de el. Tin minte ca pe atunci chiar credeam ca e inspirat din realitate si cautam numele de echipe si meciurile pe Internet.

Grafica intr-adevar este un pic depasita, dar avand in vedere ca este conceput in anii '90, e de iertat, desi acum dupa atatea serii vazute, nu ar fi primul pe lista mea de vizionat.

Sa fim seriosi, cui nu-i placeau pasele acelea uimitoare si suturile catre poarta care pareau sa fie infuzate cu o energie similara magiei.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#8
E departe de a fi un anime foarte bun, dar pentru ca l-am vazut pentru prima data prin clasa a 5-a (?) si mi-a placut foarte mult la perioada respectiva, inspirand emotie, iar mie placandu-mi sa vizionez fotbal in mor normal, a ajuns sa fie printre lucrurile pe care la revad o data pe an (cu X-Men Evolution, Batman Beyond si Justice League).
Recunosc ca nu zic asta cu toata gura prietenilor cand ma apuca fix in perioada de nostalgie, pentru ca e un anime cu o grafica ce lasa de dorit, cu o poveste putin puerila si exagerata, cu putine personaje bine conturate si cu o morala pe care o poti gasi in majoritatea povestilor, ca tema principala sau secundara, sa lupti pentru visul tau.

In legatura cu pasele si suturile exagerate. Da, pe de-o parte sunt exagerate, neavand o baza logica, ca-n Galactik Football, de exemplu, unde era clar de unde isi acumulau fortele echipele. Dar, pe de alta parte, acele suturi pot fi vazute ca unele de un nivel inalt, practicate de jucatori profesionisti in mod obisnuit, dar cand sunt puse-n joc de copii, vazute ca ceva nemaipomenit. Nu stiu daca ati observat, dar deja in ultimele episoade, la suturi si pase marete, nu mai apare nicio lumina albastra, nicio exagerare, deja sunt lucruri pe care le poti vedea in fotbalul de la televizor (nu cel romanesc, evident). Deci la inceput erau vazute asa pentru a le sublinia talentul incredibil al tinerilor jucatori. Cred eu.

Vad ca este foarte laudata coloana sonora. Sunt niste melodii catchy, cele de opening si ending, dar pe durata anime-ului, sunt 2-3 care se tot repeta, deci nu vad nimic fabulos. Anime-uri unde am gasit o coloana sonora aparte au fost ParaKiss, Nana, Beck etc. la ultimele doua fiind de inteles, concentrandu-si o mare parte din actiune pe activitatea unor formatii. Dar, ma rog, ca idee, exista anime-uri cu soundtrack mult mai bun.

Mi s-a parut amuzanta si obsesia lui Tsubasa pentru fotbal, el fiind atipic, aratat nepasator total fata de o relatie, chiar daca saraca fata se chinuie. Cred ca au exagerat (iar) putin, puteau sa-l "umanizeze" macar intr-o secventa de nici 10 minute per total in tot anime-ul.

Chiar daca ce am scris aici evidentiaza trasaturile negative, ciudat, oricat as incerca sa ma conving ca nu e mare lucru, nu pot renunta la traditia de a ma uita anual la el si a-mi placea nespus. Ce-i drept, in ultimii ani am mai sarit din episoade, ducandu-ma doar la momentele preferate.

Oricum, consider ca, in ciuda unor (mici) defecte, e un anime bun pentru perioada copilariei, pre-adolescentina. ^^

@Lia: Tin minte ca pe atunci chiar credeam ca e inspirat din realitate si cautam numele de echipe si meciurile pe Internet.
Pare inspirat din realitate pentru ca echipele sunt inspirate dupa unele reale. Tsubasa e la Cataluna FC = Barcelona, Hyuga era la Piemonte = Juventus etc. Smile
[Imagine: tumblr_mc1u38yB7f1rtr21qo1_500.gif]

#9
Nu aveam nici cea mai vag? idee ca sunt filme , migoto , eu m? uitam la el cand era pe RTL 2 .. prin 97 ... acum ca?iva ani am reluat seria cap coad? .. foarte bun? , recomand animeul !

#10
Unul dintre primele anime-uri pe care le-am urmarit pe A+. Nu pot sa spun ca ma omor dupa tema Sport in anime-uri, insa aceasta serie a fost una destul de OK pentru acest gen. Desi in genere este considerat shounen, puterile personajelor nu sunt chiar atat de absurde cu exceptia catorva supersuturi cum sunt ale lui Hyuuga sau Tsubasa, povestea si actiunea avand destule momente in care realismul predomina dand un plus credibilitatii acestuia. Totusi inainte de a fi prea aspri cu aceasta serie, trebuie sa luam in considerare ca este in principal adresata unei categorii de varsta mai mici, prin urmare nu ai cum sa te astepti la cine stie ce subplot-uri....totul este despre un copil cu un vis maret pe care ajunge sa-l implineasca la sfarsit. Cliseistic, intr-adevar, dar totusi de actualitate.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)