Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Discutii generale

#11
(25-11-2011, 08:17 PM)CyBeR A scris: Cred ca de saptamana viitoare dau iarasi drumul la lecturile de grup. Sper doar sa nu se piarda pe drum suportul ca data trecuta. Perioade prea scurte, si lumea nu apuca sa citeasca. Prea lungi, si lumea uita, vad eu cum reusesc sa le balansez, mai ales ca am timp liber saptamana viitoare sa ma ocup special de asta.

Cred ca am sa limitez totusi cartile propuse la ceva de dimensiuni mai decente. Nu iarasi bucati de stejar in genul Lord of the Rings sau ceva asemanator. Cumva vad caa sa ceva ii cam sperie pe oameni.

Impresii si idei?

In ultima perioada, sau poate in perioada asta, sau poate doar in cercul meu... se face valva cu Padurea norvegiana, a lui Murakami. - just saying, poate sunt influentata si de faptul ca inca nu am citit cartea si o am in plan de "to read", dar oricum am vazut multa lume interesata de aceasta carte.

#12
(25-11-2011, 11:47 PM)Teh A scris:
(25-11-2011, 08:17 PM)CyBeR A scris: Cred ca de saptamana viitoare dau iarasi drumul la lecturile de grup. Sper doar sa nu se piarda pe drum suportul ca data trecuta. Perioade prea scurte, si lumea nu apuca sa citeasca. Prea lungi, si lumea uita, vad eu cum reusesc sa le balansez, mai ales ca am timp liber saptamana viitoare sa ma ocup special de asta.

Cred ca am sa limitez totusi cartile propuse la ceva de dimensiuni mai decente. Nu iarasi bucati de stejar in genul Lord of the Rings sau ceva asemanator. Cumva vad caa sa ceva ii cam sperie pe oameni.

Impresii si idei?

In ultima perioada, sau poate in perioada asta, sau poate doar in cercul meu... se face valva cu Padurea norvegiana, a lui Murakami. - just saying, poate sunt influentata si de faptul ca inca nu am citit cartea si o am in plan de "to read", dar oricum am vazut multa lume interesata de aceasta carte.

Cand o sa pun topicul de sugestii, esti libera sa faci sugestia pentru cartea respectiva. Saptamana viitoare am sa vad sa fac si cateva reguli nou-noute pentru sugestii si lectura grupului. Gen "Nu exagerat de lungi, sangeroase, bla bla" si tot asa in continuare.

(25-11-2011, 09:33 PM)Wunderbar A scris: Cica mi-am (re)facut cont, what's next? 10

Uma-mao-mao papa-uma-mao-mao

Ti-am dat approve la cererea ta de intrare la grup.

[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#13
Asa, tocmai ce am revenit si eu de la Gaudeamus. Pot zice, ca-n fiecare an, ca ma impresioneaza numarul de oameni care arata interes fata de acest eveniment. Desi sunt constient ca foarte multi acolo sunt doar in calitate de casca-gura-larga-intra-musca-beata, dar chiar si asa imi pare bine ca exista un oarecare interes pentru lansarile noi de carte, precum si pentru literatura in general.
Personal am inecat iarasi ceva banuti acolo, cumparand continuarile unor serii care ma intereseaza, precum si ceva cartulii noi care nu stiam ca au fost publicate la noi. S-ar putea zice c-am profitat din plin de reducerile considerabile din cadrul evenimentului.

Personal am plecat de acolo cu Semnul Unicornului de Roger Zelazny, a treia carte din seria Cronicile din Amber, Dumnezeu de dincolo de burta universului de Aurel Carasel deoarece sunt curios cum se prezinta SF-ul autohton zilele astea (dupa ce ultima cartulie de genul asta m-a cam dezamagit crunt, dar macar acolo autorul avea scuza ca avea 14 ani), Un miliard de ani pana la sfarsitul lumii de Arkady & Boris Strugatki, deoarece SF-ul sovietic mi-e aproape de inima, Amintirea Pamantului de Orson Scott Card, deoarece vreau sa vad si eu daca autorul asta chiar s-a dus naibii de tot sau nu, si cu Olimp de Dan Simmons, cuz I LOOOOVE me some Space Opera.

Cine a mai trecut pe la Gaudeamus azi sau considera sa mearga maine? Achizitii, chestii interesante etc?
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#14
Iarasi eu...ma rog.

Pentru cititorii in limba engleza din Bucuresti, as dori sa va informez ca la libraria Anthony Frost de la Piata Revolutiei puteti gasi ceva carti la niste preturi deosebit de bune (unele dintre ele chiar mai bune decat ce am gasit pe Bookdepository.co.uk) ceea ce e destul de impresionant. Am cumparat acum cateva zile omnibusul Chronicles of Amber de Roger Zelazny la pretul de 44 RON (in limba romana costa cam 55 RON cele 5 carti continute, deci o afacere destul de buna). Iar din ce am mai vorbit cu librarul de acolo au inceput sa aduca tot mai multe carti prin afaceri directe cu editurile din afara, ceea ce le permite sa ofere preturile respective.
Preturile manga in schimb, nu am apucat sa le compar cu cele de pe Mangashop.ro sau mai sus numitul Bookdepository, asa ca nu bag mana-n foc.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#15
Din nou eu sa va anunt ca este o reducere frumusica de pret la cartile SF si Fantasy la Nemira pana pe 17 ianuarie.

Puteti accesa pagina cu detalii AICI. Bafta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#16
Pentru cei interesati, noi oferte de la Nemira ce pot fi vizionate aici. Sunt reduceri de peste 40% la colectia Bonton si de asemenea reduceri de 20% la categori "noutati" dupa cum puteti observa pe site.

Happy shopping.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#17
Pentru cei ce aveti cont pe GoodReads si sunteti in grupul nostru Eyes Wide Open, as dori sa va rog sa votati pentru cartea ce va fi citita in februarie. Momentan poll-ul stagneaza cu o egalitate deranjanta intre cei doi competitori: Omul frumos de Dan Puric si Mesagerii Ploii de Ismail Kadare.
Va asteptam la vot.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#18
Ma am o problema. De ceva timp nu mai tam timp sa citesc. Nu. Nu asa. stai... am timp, dar n-am chef. nici asa nu-i bine. daca stau sa ma gandesc parca nu am chef sa am timp sa citesc. Exact asa ma comport. Am inceput sa recitesc cartile lui Sven Hassel. Am ajuns la Gestapo si m-am oprit. De atunci am mai inceput cateva carti. Mi-au placut. Nu-mi amintesc niciun titlu. Mi-au captat atentia si m-am oprit. Am inceput Anna Karenina si am zis ca mi-am iesit din, hai sa-i zicem, pasa proasta, dar ghici ce? nu am mai pus mana pe ea. ce-i asta? nu-mi place 21
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#19
Poate nu ti-ai gasit inca genul care sa iti placa? Asa am patit si eu, am citit foarte putin pana sa descopar sci-fi si fantasy. Incearca sa citesti opere cat mai variate, stai departe de clasici ca nu-mi pari persoana care sa ii consume.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#20
nu. nu-i vorba. genul meu preferat e ce a scris sven. nu-i asta. nu-mi vine nici sa incerc sa citesc ceva momentan.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)