Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chihayafuru

#1
[center][Imagine: 31307l.jpg]

Chihaya este o baietoaie aeriana, care nu se pricepe la nimic in mod special. Dintotdeauna a visat ca sora ei (un model in devenire), sa fie considerata cea mai frumoasa din Japonia, sau poate din lume. Dar intr-o zi intalneste pe cineva care ii spune ca un vis ar trebui sa o intereseze numai pe ea, si ar trebui sa fie de asemenea si ceva pentru care sa lucreze din greu.

In acelasi timp, Chihaya descopera o pasiune pentru vechiul joc japonez hyakunin isshu, denumit si "karuta".[/center]


Sincer nu am vazut nimic din acest anime, dar am de gand. Adica, on going e, popular e, cute e, Miyano Mamoru e (Light's voice in DN). Pe scurt, de toate 21. M-am gandit sa deschid acuma topicul pentru ca poate careva se plictiseste la ora asta, I dunno..
[Imagine: iK6og.jpg]

#2
Vroiam sa-l vad de ceva vreme, deoarece multa lume spunea ca este un anime foarte bun si se merita din plin. Vazusem vreo 5-6 episoade acasa, restul la tara, si o prietena tot tragea de mine, spunand să mă uit în continuare, desi pe mine nu prea ma atragea.

Actiunea incepe frumos, cu copilaria lui Chihaya si modul in care se imprieteneste cu copilul ignorat si batjocorit de la scoala, Arata. In acelasi timp, Arata este cel care-i deschide drumul catre karuta, el pricepandu-se de minune, si asa ia nastere o pasiune care va creste pe parcursul timpului. In acelasi timp, Taichi, prietenul lui Chihaya, invata ce inseamna infrangerea si-l va accepta pe Arata. Astfel va incepe un trio de pasionati de karuta, care vor invata unul de la celalalt si vor evolua impreuna, chiar si participand la competitii in grup sau individuale.
Totul se spulberă cand Arata este nevoit sa se mute inapoi, pentru a avea grija de bunicul sau. Cei trei isi promit ca se vor mai intalni la competitii de karuta si ca jocul ii va tine uniti.

Adevarata actiune incepe in momentul in care Chihaya isi doreste sa deschida un club de karuta in liceu. Il ia de partea ei pe Taichi si incearca sa stranga noi membrii. Limita minima este de 5 elevi, deci trebuie sa caute. Pe parcurs, in echipa lor intra Kanade, o fata a carei familie detine un magazin de kimono-uri si care vede in fiecare poezie o poveste, Nishida, un vechi adversar de-al lor din scoala generala si Komano, geniul care toata ziua invata si nu se bucura de viata. Impreuna incearca sa-i introduca pe cei doi nou-veniti, Komano şi Kanade, in frumoasa lume a jocului de karuta si sa-i faca sa iubeasca karuta şi competitia.
Chihaya si Taichi incearca sa dea si de Arata, doar ca sa afle ca a renuntat sa mai joace. Si totusi, Chihaya nu renunta si incearca sa-l convinga pe Arata sa revina la pasiunea care i-a unit.

Anime-ul este... sa zicem frumos. Competitiile ocupa mult timp, desi te tin cu sufletul la gura si te lasa fara unghii, dacă aveti prostul obicei, ca si mine, sa va roadeti unghiile. Ma gandeam ca la finalul anime-ului, Chihaya isi va indeplini visul si va deveni Queen, cea mai buna jucatoare de karuta din Japonia, respectiv din lume, deoarece nu se joaca si in alte tari. Dar nu, ne asteapta un nou sezon in toamna!
De interesant sau captivant nu a fost... Chihayafuru a fost pur si simplu un anime frumos, despre prietenie. Prietenia din copilarie care nu s-a pierdut chiar daca nu au mai vorbit. Noile prietenii. Si cum o pasiune comuna strange oamenii la un loc. A fost frumos.
Si mi-a placut ca personajele nu au fost toate perfecte. Chihaya, in ciuda infatisarii, avea comportamentul baietos, Nishida si Komano sunt destul de urati. Si Queen, care se ingrasa dupa ce mananca prea multă inghetata.
Personajul care mi-a placut cel mai mult de-a lungul anime-ului a fost Taichi, pentru ca, in mare, el a fost cel care a evoluat cel mai mult, si de-asemenea si cel care si-a aratat slabiciunile, si a reusit sa si le infrunte. Mi-a placut cum de la elevul- model, obisnuit sa fie cel mai tare, a devenit un baiat de treaba, modest, care reuseste totul pentru ca incearca din toate puterile. Da, nu e cel mai bun la karuta, dar incearca din rasputeri sa devina. Ador asta.
She's wiskey in a teacup.






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)