Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jurnal de cadet

#1
PREMIERA!
Asa as putea zice... dupa 2 luni in care m-am miscat ca un melc la acest manga, am realizat.... doar 12 pagini.
L-am inceput la mijlocul lunii septembrie... si l-am cam lasat balta in urma faptului ca am inceput proiectele pentru facultate (atestari documentare si etnografie), si pentru ca m-am apucat de niste traduceri pentru proiecte manga (AN-CANIN si IN MY WORLD [care e pus pe smackjeeves 18+])

Si, de cum am revenit din Bucuresti de la Nijikon (doamne, ce aventura de 4 zile - faza de la metrou o fost cea mai tampita), am zis sa ma apuc, ca in luna Ianuarie, sa-l termin, sa fac vreo 30 de pagini.

Da, stilul e mult mai inspre manga, am zis ca o data sa am si eu un manga in stilul in care trebuie facut, si ma refer la personaje. OMG, e cam greu.

Marea inspiratie a fost prietenului meu, ce facea el cand era in armata, dar se vede aici ca nu e in totalitate armata, ci e o academie, si de aici am bagat de la mine, am schimbat multe (ex. se fac 5 ani de studii - in primul esti cadet - faci munca "de jos"- in al doilea an deja se poate opta pentru "fortele terestre" - sa inveti sa conduci un tanc, lupta corp la corp, arme bla bla bla - si termini si apoi faci ce vrei cu viata).

Nu ma pot abtine sa nu adaug ceva "bizar", supranatural. Aici e vorba de Parada Neagra (inspirat din melodia "Black Parade" de la Globus"), inca nu stiu exact cum sa continui cu ea dar... vad eu.

Personajele, am dat copy/paste de pe LJ.
Erich, Rave, Vlad, Krauss, Aziz, Axel, Gunther, Nikolas, Finn and Darius!
The first 4 are the main characters of my new project!
Erich (age 23) is the leader, Rave (age 21) is an arrogant savior, Vlad (age 28) gives a shit but he's a good advisor and Krauss (age 18) is just a "girly" victim.

si deci, aici urmeaza capitolul 1 si 2 pagini din al doilea, majoritatea ne-editate, fiindca las screentone-ningul la urma.
cap.1
[Imagine: th_JDC1.jpg] [Imagine: th_JDC2.jpg]
[Imagine: th_JDC3.jpg] [Imagine: th_JDC4.jpg]
[Imagine: th_JDC5.jpg] [Imagine: th_JDC6.jpg]
[Imagine: th_JDC7.jpg] [Imagine: th_JDC8.jpg]
[Imagine: th_JDC9.jpg] [Imagine: th_JDC10-1.jpg]
cap 2
[Imagine: th_JDC11.jpg] [Imagine: th_JDC12.jpg]

Urmeaza sa-l pun pe smackjeeves dupa, doar dupa ce-l termin (undeva prin februarie), pana atunci eu tin totul la curent prin intermediul LiveJournal.
I don't support people from different camps, I don't chose sides... see me as Switzerland...
[Imagine: sigpic350185_1-1.jpg]
-aceiasi "signature" pe care o am si pe AarinFantasy-

#2
Manga-ul a fost terminat.... insa inca nu l-am postat intreg nicaieri.

Ultimele 3 pagini:
[Imagine: th_JDC31.jpg]

[Imagine: th_JDC32.jpg]

[Imagine: th_JDC33.jpg]

Am terminat manga-ul la inceputul lui ianuarie, dupa care a urmat o saptamana de lucrat la screentoning, apoi le-am trimis editorului meu si uh... si-a dat cu parerea plus a facut corecturile gramaticale, care au fost (ciudat de) putine, mai mult incurcam literele intre ele.
Surpriza... acest manga are si yaoi... don't believe? http://luthien23.livejournal.com/271962.html

Sa nu mai zicem ca ultimele 3 pagini (care le-am pus si aici) le-am facut cand m-am intalnit cu el (adica editoru' meu)... deci... da, e clar nu? Cainele ala seamana cu un urs 21
In poveste mai apar echipamente din WW2 precum un tanc Tiger si un Junker Stuka. Costumele si blazonurile militare sunt originale.
Initial, actiunea ar fi avut loc la fosta unitate militara din Orastie, da, in locul unde acum este "Arsenal Park" care este unitate turistica cu tema militara, dar apoi.... am cam dat uitarii locul... si mai ales timpul.

Daca ajung sa public lucrearea asta, am sa dau de stire...
I don't support people from different camps, I don't chose sides... see me as Switzerland...
[Imagine: sigpic350185_1-1.jpg]
-aceiasi "signature" pe care o am si pe AarinFantasy-

#3
Din cauza ca am uitat parola dupa ce am dezinstalat Opera ca facea figuri, a trebui sa fac alt cont, doar din greseala mea.

Am scris undeva ca daca public povestea o sa anunt, si asta fac acuma:

Primele 5 pagini au fost publicate de Shonen Rush http://www.mangashop.ro/made-in-ro/manga...honen-rush a fost si a versiune free reading pe site-ul lui Florin, but now it's down.
Restul de 25 de pagini (ultimele 2 pagini de dupa sfarsit ca si extra nu au mai fost puse)
http://www.mangashop.ro/made-in-ro/manga...-rush-nr-3

Pe moment, ma gandesc sa continui sa lucrez pentru revista MangaZen Rush impreuna cu editorul meu, insa nu stiu pentru cat timp, ca deja nu mai am idei plus ma apropii si de licenta si deja am inceput sa lucrez la ea.
Tot ce pot zice este ca mai am pregatite inca 2 povesti one-shot, foarte scurte




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)