Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Photography.

#11
Ochei, trec si eu pe aici.
Prima fotografie mi se pare aiurea, nu imi dau seama ce reprezinta chestiile acelea si nici cu gandul la toamna nu ma duc. Este facuta cu blit nu prea as putea vorbi de culori, contrast si luminozitate, nu ? Fundalul negru nu-mi place, subiectul pozitionat pe mijloc tot nu-mi place. Numai pozitiona ce vrei tu sa fotografiezi pe mijloc, arata urat.
A doua fotografie este mai ochei dar nu inteleg ce si cum in ea, adica dupa titlu imi dau seama de ceva, dar in rest, mno... Marginea din stanga din metal blur-ata nu da bine si nici acea parte mica neagra din coltul de sus din dreapta. Ar fi fost tare daca nu ar fi fost cu blit - dar daca era noapte cred ca nicio sansa sa fie fara -, si chiar si asa, un alt unghi ar fi ajutat poza sa fie chiar tare, dupa parerea mea. Oricum, prea luminata.
Pozele tale sunt bune si interesante dar mai ai de lucrat pana sa ajungi la foarte bune :)).

Anw, te iubesc, stii, mno?
Astept foto noi.
[Imagine: Jun0xCa.png]

#12


Denissu [: , CyBeR & Désirée. - va multumesc pentru sfaturi si pareri si critici ^^ am nevoie xd.

girl
in drumul spre casa
follow the young lady

#13
Helau Add.
So. Am sa comentez ultimul post ^.^
Prima poza e tru`. Imi place unghiul enorm de mult. Contrastul e bun dar parca lipseste ceva. Nu stiu, poate daca umblai putin la lumina. Stii, ar fi dat "acel ceva" fotografiei. Imi plac sk8`ari.
A doua fotografie este mai artistica. Imi place mult contrastul, chiar l-ai nimerit aici! Unghiul este bun iar umbrele pot spune ca le-ai prins genial. Respect.
A treia fotografie este neclara. Imi plac frunzele ca detaliu dar unghiul nu e bun >.< Mi se pare putin cam monoton.

Cam atat, m-ai ai de lucrat la umbre si unghiuri ^.^
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#14
Hey!hug
Am sa-ti comentez ultimul post, dar inainte vreau sa-ti spun ceva4.
Ce m-a atras la topic(ca pe multi altii, probabil) a fost titlul neobisnuit. Si profund. Dar, cand colo, a doua poza era o cutie de bere o.O. S-a format un fel de prapastie intre titlu si continut. Nu ca nu mi-ar placea poza cu cutia de bere, n-am nimic cu ea21.
Revenind...
Prima poza
Imi place unghiul din care ai luat-o, nu e nici clasica poza pe verticala, nici o poza in care trebuie sa-ti sucesti gatul. E putin inclinat, numai bine. Luminozitatea e buna, la fel si claritatea. Ce aparat folosesti?(din curiozitate)
Fata este interesanta, ma refer la pozitie si toate cele. Poate ca poza ar fi iesit ceva mai bine pe un alt fundal, dar imi place si asa.

A doua poza
Asta e chiar superba:X. Imi plac la nebunie copacii aia. Par lipsiti de viata, dar lumina aceea aurie da o senzatie de caldura, mai ales pe fond albastru. Si gardul contrasteaza cu lumina, poza inspira ceva de genul viata vs. moarte, tema specifica toamnei.
Un singur lucru ma deranjeaza: semnatura. Poate mergea putin mai mica.

A treia poza
Asta e neclara, primul lucru care imi sare in ochi fiind cizma. Poate daca frunzele erau colorate mai viu ar fi exprimat ceva, ar fi atras atentia, dar asa... Nu prea ma prind de idee. Titlul ma lumineaza21. Cred ca centrul de interes trebuia sa fie reprezentat de frunze, oricum.
La poza aceasta e interesant faptul ca ai luat-o de sus, se vede cum piciorul creste, creand impresia de spatialitate(exista cuvantul asta?21)

Cam atat pe moment, astept alte poze 3.
[Imagine: I_Support_Imagination_stamp_by_c3ph31d.gif] [Imagine: 695027nqwnxm77i3.gif][Imagine: Stamp___Not_Feminine_by_foxlee.png]
[Imagine: tumblr_m8qx755uMl1r49gcn.gif]

#15
Amaranth. - thank you xd ; Miss M - Folosesc un Nikon Coolpix S3000. si well, da, puteam incepe cu o alta poza, nu cu o cutie de bere *laugh*

boat
freedom.
nature

____________

ioi, i smell sth -.-

stuff
editata

#16
Stuff. Mai, este interesanta fotogfrafia in sine, adica te poti uita la ea fara sa te doara ochii sau sa zici ,,vai, ce pocitanie", dar... este banala. Ideea nu o prea vad. Cand faci o fotografie, te axezi pe o idee prima data, apoi o pui in practica. Daca voiai sa-ti fotografiezi parul cu clama aceea misto, puteai folosii o oglinda, eu asa mai fac, dar tot nu-mi iese. Oricum, mai este facuta si cu blit, intr-un fel este o poza ok, dar nu prea.
A doua, editata, puteai sa o editez intr-un alt mod x_x. Adica, pare o poza urata dupa parerea mea, dar de fapt nu este. Daca o lasai normala, ii adaugai putin contrast si putina luminozitate, si poate daca te duceai mai aproape de barca ar fi iesit o poza chiar foarte frumoasa - nu stiu daca puteai si mai aproape, dar poate puteai, idk-.
Anw, baftaaa.
[Imagine: Jun0xCa.png]

#17
helooo, trec si eu pe aici dupa ceva timp ..
Sooo, prima poza ..paiii, mie nu imi exprima nimic, e doar o clama prinsa intr-un par :-?. Din punct de vedere tehnic e destul de reusita ..dar in rest nimic.
A doua poza, spre deosebire de prima e mai reusita. Cu toate ca e o creanga acolo care parca imi intra in ochii -la figurat vorbind- si coloarea aia de mov spre roz putin deranjanta, poza e frumoasa.

Cam atat acum, poate mai trec dupa ce mai pui poze. :*

zbyye!
[Imagine: YWk6O.jpg]

#18
Yetty mujer, multumesc 21
→Innocence. thank you too xd

Cateva poze gasite prin pc :]]

Brown leaves
Greeny
still miss the autumn
mornin'

#19
(10-11-2011, 07:58 PM)Addeh. A scris: Denissu [: , CyBeR & Désirée. - va multumesc pentru sfaturi si pareri si critici ^^ am nevoie xd.

girl
in drumul spre casa
follow the young lady

Fotografia cu fata aceea e reusita, iar faptul ca nu i se vede fata, face poza multi mai ... interesanta, ca sa zic asa. Imi place unghiul din care e facuta fotografia, dar cred ca i-ai fii adaugat un strop de mister daca ai fii facut-o alb-negru. Nu-i asa ca incerci pentru mine, sa vedem ce iese ? :3
Poza in drumul spre casa nu e extraordinara sau magnifica, dar e frumoasa. E frumoasa pentru ca exprima toamna si pentru ca are niste culori extraordinare. Nu cred ca este editata, dar daca ai fii editat cateva lucrusoare pe ici, cateva pe colo la ea, ar fii aratat putin altfel.
"Follow the young lady" e cea mai nereusita fotografie din postul asta, pentru ca nu e clara, iar ideea pe care tu ai avut-o nu e exprimata indeajuns de bine. Nu imi dau seama ce ma deranjeaza la ea, dar stiu doar ca puteai mai mult de atat.


(13-11-2011, 12:58 PM)Addeh. A scris: Amaranth. - thank you xd ; Miss M - Folosesc un Nikon Coolpix S3000. si well, da, puteam incepe cu o alta poza, nu cu o cutie de bere *laugh*

boat
freedom.
nature

Boat - puteai face o fotografie atat de reusita ! Dar ai preferat sa stai acolo, mai in spate si nici zoom n-ai folosit. Peisajul e magnific, dar sticlele alea goale de acolo strica tot, zau asa ! Daca te mai apropiai nitel, iesea ceva awsum.
Freedon - Uite, poftim, o poza reusita. La asta chiar nu prea am ce comenta, imi place, e de-a dreptul frumoasa, dar, din nou, daca ai fii umblat putintel pe la contrast si alte cele, poate ar fii aratat mai bine.
Nature - Oh Doamne, uite, este o poza maginifica la care nu as fii schimbat absolut nimic ! Culorile frunzelor copacilor sunt atat de frumoase, se vede natura and stuff. Ce mai ... E geniala fotografia asta.


(05-12-2011, 08:11 PM)Addeh. A scris: ioi, i smell sth -.-

stuff
editata

Stuff - Mai, poza-n sine nu e rea, imi plac nuantele parului, dar e banala. Nu are ceva-ul acela care sa te atraga, sa te faca sa spui "uite, mai, ce poza faina". In esenta, ideea are un "ceva" aparte, dar nu e bine aplicata.
Editata - Asta, sincera sa fiu, nu-mi place. Ai editat-o in asa fel incat ai stricat toata naturaletea, toata frumusetea. Atunci cand editezi o fotografie o faci sa arate mai bine, mai frumoasa, mai colorata sau mai decolorata si tot asa, dar poza ta imi da impresia de "adaugarea unui negativ" acolo si atat.

(12-12-2011, 08:27 PM)Addeh. A scris: Yetty mujer, multumesc 21
→Innocence. thank you too xd

Cateva poze gasite prin pc :]]

Brown leaves
Greeny
still miss the autumn
mornin'

Brown leaves - Mai, din nou, ideea nu e rea, dar, in afara faptului ca poza e miscata, mai are si tenta aia de banalitate. Nu are prea multa culoarea, probabil e facuta cu mobilul, dar puteai s-o editezi putintel si arata mai bine. Btw, eu as fii incercat mai multe unghiuri.
Greeny - okay, aici am sa fiu subiectica, pentru ca si eu am o pisica care seamana tare tare mult cu asta - doar ca a mea e mai puiut - si e adorabila. Oricum, fotografia nu e foarte clara, dar e reusita, adorabiliciunea aia face toti banii. :]]
Still miss the autumn - yeah, me too. poza asta e cea mai reusita din postul asta, sincer. Daci ai fii editat-o putin si ai fii umblat pe la culori/contrast ar fii fost awsum.
Mornin' - asta e neclara si nici nu exprima mare lucru. Rasaritul ar trebui sa ma incante, dar, in cazul acesta, nu imi transmite niciun sentiment.

Asa, atunci cand faci o fotografie trebuie sa-ti gasesti un "subiect". E ca o propozitie, fara subiect e vaga, seaca, gen "Ploua". Daca nu ai un subiect, atunci fii atenta sa prinzi macar putin din ceea ce vrei tu sa exprime fotografia. Cand ai un aparat foto pe mana, focalizeaza, iar cand faci poze mai de aproape, ca sa zic asa, foloseste macro.
Pentru ca pozele sa fie mai reusite, poti sa le editezi putin: contrat/culoare/luminozitate/etc, iar asta le va da un plus.

Oricum, mai astept si alte fotografii. Spor la fotografiat, ma' twin ! hug

#20
Oh Abiii 5 Mersi pentru critica si sfaturi, te mai astept pe-aici, when you have time or when you want xD .
Si uite, am facut poza aceea alb-negru : Girl in black
Playin' with winter.



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Committed to photography Diz 21 13.261 02-05-2012, 10:32 AM
Ultimul răspuns: Diz
  Gates of Valhala [ Axel's photography ] Axel . 2 2.649 29-12-2011, 07:36 PM
Ultimul răspuns: Lia
  Photography . Lunatics. 13 6.921 13-11-2011, 10:15 AM
Ultimul răspuns: Flash
  Chise`s photography Mdn. 12 8.360 30-05-2011, 06:57 PM
Ultimul răspuns: Mdn.
  Miss R. photography Paradox 。◕‿◕。 4 3.899 09-01-2011, 05:55 PM
Ultimul răspuns: SnowFlake.
  Sissi's nais pics(a.k.a Photography) Sin 15 9.409 09-09-2010, 02:28 AM
Ultimul răspuns: Sin


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)