Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Cum vi se par desenele?
Imi plac.
33.33%
3 33.33%
Destul de bune, acceptabile.
55.56%
5 55.56%
Naspa
11.11%
1 11.11%
Total 9 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Amintiri pierdute

#1
Salut!
Acesta este primul manga postat, dar si desenat. Sper sa va placa.
A doua pagina este preverata mea.

pagina 1

http://th05.deviantart.net/fs71/PRE/i/20...416bdg.jpg

pagina 2

http://th09.deviantart.net/fs71/PRE/i/20...416d3g.jpg

pagina 3

http://th00.deviantart.net/fs70/PRE/i/20...416dbd.jpg

Comentati si spuneti-va parerea, daca vreti.
[Imagine: Anime-Girl-8-Anime-Wallpapers-1366x768-300x168.jpg]

[Imagine: PupetteSiggy2.png]

Trei lilieci stau pe balcon. Zboara unul si dupa un timp se intoarse plin de sange la gura. Le spuse celorlalti doi:
-Ati vazut turma aia se oi?
-Da!
-Nu mai este!
Zboara si al doilea si se intoarce la fel, cu sange la gura.
-Ati vazut turma aia vaci?
-Da!
-Nu mai este!
Zboara si al treilea si se intoarcec la fel ca fratii lui, zicand:
-Vedeti turnl ala de biserica?
-Da!
-Eu nu l-am vazut!

[Imagine: chibi_5878.gif]
, Kaoru


#2
Me ! :3

Deci presupun că este manga, dar în primul rând tre să ţi cont de următoarele lucruri care se încadrează într-un manga:
* Cover (coperta) - poate fi colorată sau nu.. dar deobicei colorată.
* Chapter (capitolul) - după copertă apare capitolul/capitolele.
* Pages (paginile) - fiecare capitol conţine un număr de pagini, nu ştiu exact dacă trebuie un anume număr de pagini. Pui câte doreşti tu, în aşa fel încât să reuşeşti să duci complet la final un capitol din poveste.


Pe lângă cele de mai sus, pot fi întroduse şi următoarele lucruri:
* Prolog - un început scurt, prin care introduci personajul sau o parte din povestea manga-ului.
* Imagini pentru intro (introducere) - Tot un fel de covers.. dar mai mult poze cu personajele în diferite locuri, ipostaze. Care desigur să se lege cu povestea, sau în general.

-------------------------------
Acum revin la ce ai postat tu:
Nu ştiu dacă e o singură manga sau sunt mai multe. Cert este că mai cam derutat puţin.
Uite ce văd eu, ce tu nu ai reuşit să înfăţişeji cum trebuie...

No.1 Pg: Pare ca un fel de prolog.. o mică întâmplare înainte de a începe povestea.
No.2 Pg: Sigur este chapterul I, însă trebuia să scri acolo şi tu lucru acesta.
No.3 Pg: Desigur că este prima pagină. (asta s-a putut deduce de la prima vedere)


Acum, bubble-urile unde se pune scrisul nu trebuie înghesuit în personaj.. poţi să-l poziţionezi oriunde, dar nu înfipt în OC şi trebuie să fie vizibil. Ca lumea să vadă ce scrii.
Acum ce ţi-aşi sugera eu.
Când faci manga e bine să începi cu o schiţă în creion. Cel mai bine să foloseşti unul mecani. Schiţa trebuie să fie puţin mai transparentă, să nu apeşi abundent, fiindcă atunci când faci lineartul creionul o să se şteargă greu.. şi de multe ori rămâne urăt şi nu vezi cum vin alea ca să poţi da conturul.
După ce schiţa a fost efectuată, te foloseşti de un pix negru cu bilă (black ballpoint pen) fiindcă este cel mai bun pentru a face lineart, dacă nu ai acea unealtă sau cerneală specială.
Desigur că detaliezi totul şi la final după ce laşi să se mai usuce.. (pixul se usucă complet după 5 ore) Dar nu-i necesar să le laşi atât .. aşa, ştergi schiţa pe care ai făcut-o cu creionul.

Aştea sunt sfaturi, ca să te pun la curent cum stă în mare parte treaba cu manga.
Bine sunt poate mai multe chestii legate de cum să creezi una, dar aici mă refer la cea tradiţional făcută, ci nu digital.
Sper să te ajute.

În primul rând stilul tău nu e prea bine definit, încearcă să mai lucrezi la anatomie.. dacă tot faci manga, măcar să te pui la punct cu:
- Personajele
- Povestea


Sper să mai aduci şi restul paginilor. Succes !

#3
prea putin continut, doar 3 pagini pentru a comenta ceva coerent pe lucrarea ta insa
ceea ce poate ar trebui citit inainte sa te apuci de asa ceva
[Imagine: s17omd.jpg] [Imagine: i1z6nr.jpg]

#4
Heloo

Desenezi frumos, se vede ca ai talent. Dar nu inteleg nimic din manga, nici povestea, dar cel mai mult nu inteleg scrisul. La prima poza nu am inteles-o pe cea din stanga sus, nu am putut sa vad, imi cer scuze... dar nu am ce sa comentez.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)