Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Accesul parintilor la lucrurile ce tin de intimitatea copiilor

#1
Am vazut undeva pe internet un asemenea titlu, care mi-a dat de gandit si stiu ca am fost pusa in ipostaza asta. Cica parintii ar trebui sa controleze activitatea copiilor pe calculator and stuff. Pai de la asta se poate ajunge sa ne controleze si telefonul, si micile lucruri care tin de intimitatea fiecaruia. Oricum, suntem la varsta la care ne trebuie cea mai multa intimitate si intelegere din partea parintilor. Daca am fi controlati la orice am face am deveni prea cocolositi si nici nu ne-am crea o personalitate, am avea doar o stare de discomfort. Oricum, nu cred ca este nevoie de atata control, sunt de acord doar daca este ceva grav sau daca , copilul se comporta neadecvat.

voi ce credeti?
Cea mai reuşită semnătură.

#2
Majoritatea copiilor se simt complexati de treaba asta; vai doamne le rapesc parintii intimitatea, =/.
Inca nu ai ajuns la o varsta la care sa poti constientiza concret ce consecinte au anumite fapte, desi majoritatea au tendinta sa creada ca sunt destul de 'maturi' si isi pot vedea singuri de viata. E bine ca parintii sa ii mai controleze pe copii pentru ca asa ajung sa se cunoasca mai bine [ in cazul in care atunci cand porti o discutie cu odrasla nu e prea generoasa cu detaliile ], poate un jurnal or smth.
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy


#3
Eu una sunt de acord cu asta - nici prea mult - . De ce ? Pentru ca multi o iau pe cai gresite - cum suna asta - . Pe mine una nu ma controleaza, au incredere in mine, dar mai sunt momente cand fac asta. Un exemplu ar fi cand imi iau caietele de scoala la control. Daca nu ar face asta eu una as cam fi cu un picior in groapa, obisnuiesc sa nu scriu la ore - nu mereu - . Eu una ii mai dau lui mama jurnalul sa il citeasca, totusi mama m.a facut pe mine si nu eu pe ea, are dreptul sa stie anumite lucruri. Si asa cum a zis si Istorie , nu suntem destul de maturi ca sa avem pretentii de genul acesta - nu generalizez -. In orice caz, sunt pro 106.
[Imagine: Jun0xCa.png]

#4
Si eu sunt pro pentru ca am avea prea multa libertate si am lua-o numai pe drumuri gresite.Defapt aceasta reactie de acces la intimitate trebuie construita pe incredere si prietenie pana la un anumit nivel.Adica din ce am vazut eu,majoritatea colegelor mele isi spun totul cum ar fi,ce au facut ieri si alte chestii.Asa ar trebuii sa vorbim si noi cu parintii si n-o sa mai existe sentimentl de tiranie asupra intimitatii subiectului.Discutia libera este foarte folositoare pentru ambele parti.Acestea se pot cunoaste mai bine si se pot corecta in unele privinte.Dar din pacate acest gen de discutie nu este deloc practicat,iar parintii folosesc acest lucru ca un interogatoriu si poate duce la certuri sau pedepse.Ar trebuii sa se faca programe speciale pentru comunicare in familie.
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
�Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#5
Nu ştiu ce să zic. Punându-mă în pielea altora, nu mi-ar conveni să fiu controlată şi dădăcită. Pe de altă parte, eu nu trebuie să trec prin asta, părinţii mei au încredere în mine şi nu au niciun motiv să nu aibă, adică eu nu le-am dat niciunul până acum.
Totuşi, dacă aş fi unul din cei care au ce ascunde, ar fi foarte jenant şi stupid şi nu mi-ar plăcea. Din interior, nu sună prea bine. Dacă privim în ansamblu, judecând la rece, rău nu le face, chiar viceversa. Nu prea te poţi droga cu maică-ta de faţă, right?
Mi se pare greu. De obicei, adevărul e undeva la mijloc. Poate că şi în cazul ăsta: adică, părinţii să nu fie complet pe dinafară, da' să nici nu intervină până aproape de absurd.

#6
Ăsta e un subiect ce depinde de fiecare. Unii au mai multă intimitate datorită încrederii părinţilor în ei, iar alţii nu. Eu, cel puţin, nu am fost controlat niciodată.
În primul rând, nu cred că nimeni nu ar trebui să sară-n sus dacă părintele se interesează de el. I mean, decât să nu-i pese deloc, mai bine să te întrebe diferite lucruri uneori. Ce poate fii aşa nasol dacă te întreabă mama ta pe ce site umbli? Pur şi simplu arată că-i pasă şi că vrea să fii în siguranţă.
În plus, părinţii nu cred că devin excesiv de protectivi fără motiv. Poate cineva a făcut ceva greşit şi de aceea încrederea lor a scăzut puţin, ajungând să-i verifice mai mult. Nu cred că un părinte ar ajunge să-ţi verifice mesajele fără motiv.
Also, nu o fac din răutate, e logic. Nici un părinte nu zice : hai să verific mesajele copilului meu ca să fiu malefic! :]]
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#7
Eu nu prea am nimic cu controlatul, deşi nu prea am parte de aşa ceva. Deşi mă înţeleg foarte bine cu ai mei, iar mamei îi povestesc aproape totul, se mai întâmplă să mă mai controleze, şi mi se pare destul de normal. Nu mă derajează când îmi mai cer carnetul sau mă întreabă de teme, ce am mai făcut pe la şcoală, e un lucru normal şi mă bucur că îi interesează, dar m-am şocat când m-a întrebat mama pe ce forumuri circul. Deşi mă cunoaşte, se pare ca a avut mici îndoieli, ceea ce nu mi-a picat prea bine. Dar probabil, e un lucru normal să-şi facă griji. Trebuie să recunosc că mă deranjează când îmi mai ia tata telefonul şi intră la mesaje, dar ştiu că o face doar ca să ma streseze puţin. Da, deci cu calculatorul şi telefonul am unele scăpări, adică, uneori, pur şi simplu mă deranjează, deşi ştiu că o fac pentru binele meu.
.
Where is the love?
[Imagine: 14uuh6x.gif]
Does love have a reason?

#8
Parintii au deplina incredere in mine. Stiu ca sunt cu capul umeri si ca nu le-as ascunde ceva grav. Eu am o relatie foarte apropiata cu parintii mai ales cu mama. Stie sa ma asculte si aproape intotdeauna imi da sfaturi utile. Niciodata nu m-au verificat la telefon, sau sa-mi citeasca jurnalul, sau sa vada pe ce site'uri umblu. Am noroc ca am niste parinti grozavi, care imi dau libertatea de a face aproape orice, care stiu sa-mi respecte deciziile si mai presus de toate, care stiu sa-mi respecte intimitatea.
Ştiai că cea mai puternică bombă atomică detonată vreodată a avut o forţă explozivă de 50 megatone de TNT (trinitrotoluen), de 2.500 de ori mai mare decât bomba de la Nagasaki?

[Imagine: aintallthat.gif]
Yeah... You Know.

#9
S-a sinucis,unul din scoala de la noi,si a inceput profesorii sa faca ancheta si sa ne intrebe daca avem facebook,hi5,ce poze punem si ce vorbim pe chat.Incat tarziu m-am hotarat sa-mi fac un cont pe facebook ,a trebuit sa ma duc acasa sa-mi sterg contul.
Acasa am noroc ca pe tata nu-l intereseaza nici daca nu ies din camera 3 zile, ce sa mai zic sa ma si verifice la ceva .
Dar daca as avea niste parintii care sa se intereseze de soarta mea, nu cred ca mi-ar conveni sa-i vad ca imi verifica calculatorul sau sa-mi caute prin lucruri ,dupa cine stie ce inchipuiri ale lor.
Daca acasa nu am intimitate,unde sa am?
Banii sunt puterea, banii sunt mandria si banii sunt totul.

#10
Doamne!Eu nu mai suport.Tata n are nicio o treaba dar mama...Uneori pot spune c o urasc.Stiu ca e urat,doar e mama.Ea e deobicei controlatoarea suprema.Daca vede ca scriu ceva imediat sare "Dar ce scrii acolo!Da sa vad!"...O data mi a gasit jurnalul si l a citit pur si simplu.Bai frate,nu e vorba ca e parintele meu si blablabla...are grija de mine.Nu conteaza ca e mama,bunicu sau vecina,e intimitatea mea si trebuie respectata,asa i?N am fost niciodata genul de 'mahalageoaica' sau vrun copil cu probleme care vai,ar trebui dus la casa de corectie.Am fost mereu un copil normal >.> sa zicem... 21
Nu stiu de ce atata 'control' cand chiar nu e nevoie.N are pur si simplu incredere in mine.Totusi Sunt sigura ca sunt multi in situatia mea TT_TT
[Imagine: tumblr_ljt9kkUjPo1qe6xr2.gif]

"An intellectual solve the problems,a genius avoid them"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)