Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cea mai infricosatoare carte citita

#21
Cea mai infricosatoare carte pe care am citit-o si pe care inca nu am reusit sa o termin ( nu mai mi-am facut timp pentru ea) a fost "Dagon si alte povestiri macabre" scrisa de H.P. Lovecraft, in opinia mea, unul dintre cei mai buni autori de fictiune horror care au trait vreodata pe lumea aceasta. Cartea contine mai multe povestiri horror, destul de scurte si fara o aparenta legatura intre ele, in care sunt narate intamplari supranaturale unde protagonistii de obicei sunt urmariti de fel si fel de creaturi inspaimantatoare care de cele mai multe ori le fac felul acestora, insa in multe cazuri nu iti dai seama daca totul a fost in imaginatia personajelor si ei sufereau de schizofrenie, eventual sinucigandu-se din cauza acestor viziuni sau daca intr-adevar acei monstri erau reali. Oricum, cartea aceasta o citeam acum mai bine de 5 ani, astfel nu prea imi mai amintesc prea bine actiunea din aceasta, dar stiu ca descrierea autorului era atat de buna incat chiar te introducea in atmosfera macabra din aceste povestiri.

De asemenea, observ ca mai am o opera a aceluiasi autor in biblioteca, dar de data asta este vorba de un roman horror numit "Demoni si miracole". Suna interesant, cred ca mi s-a reaprins pofta pentru horror fiction din nou, probabil ca o sa ma apuc/reapuc sa citesc amandoua carti cat de curand 4.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#22

Eram un copil de vreo 15 ani. Habar n-aveam eu de capul meu. M-am apucat sa citesc - imprumutand de la biblioteca judeteana - Cazul Andersson (nici nu mai stiu cum il chema pe autor LOL). Era despre o femeie care cica a fost rapita de extratestri (sau ce-or fi fost aia cu naveta aia OZN) si isi povestea sub hipnoza experienta. Cartea in sine nu m-a infricosat, doar ca ieseam noaptea pe afara si gandul ca vreun OZN o sa ma vina si dupa mine... imi cam dadea fiori pe sira spinarii. Din pacate n-a venit nicio naveta sa ma ia de aici. Asa ca am ramas aici... LOL

Dar la cinspe ani toate lecturile te pot inspaimanta. Cand eram si mai mic (pana prin cinci ani) ma speriam de crengi cazute pe jos. LOL. Mi se pareau ca avea forma unor paianjeni imensi.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ce carte citesti acum? Lia 373 224.869 04-01-2016, 10:56 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Recomanda o carte JavaLeen 52 36.443 02-02-2014, 09:52 AM
Ultimul răspuns: tattva
  Ce carte alegi? Teh 29 17.444 30-08-2013, 12:46 AM
Ultimul răspuns: Teh
  Pentru orice cautatori de carte CyBeR 30 15.212 16-01-2013, 01:49 PM
Ultimul răspuns: Fiction


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)