Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Animale in casa. Pro sau contra?

#11
Well, mi-a luat ceva s-o conving pe mama să-mi cumpere un căţel acum cinci ani. *laughs*
Yăp, am norocul de-a avea o mamă bună, care spre fericirea mea a acceptat să-l ţinem în casă. După mine, nu-i aşa greu să ai un animal de casă. Dacă ai grijă de el, îl scoţi pe'afară [ vorbind câinii], îi dai de mâncare şi chestii de genul, totul va fi ok. Şi aşa înveţi să fii responsabili, plus faci mai des curăţenie *laughs* .
Uhm, câinele meu e un shitzu pufos şi adorabil. Lol, are o mutră de copil mic şi duuulce, duulce. Şi, l-am învăţat de când era ghemotoc să stea la uşă dacă vrea afară.
Tru, am o grijă de 'mamă disperată' de el, adică deja m-am obişnuit cu tot ce-i trebuie şi să dau mai în fiecare zi cu aspiratorul prin casă. Lol.
Eniuei, eu una sunt Pro din toate punctele de vedere. :]
[Imagine: tumblr_lvu3z0OC361qkx1cbo1_500_large.gif]
The Mad Hatter: Have I gone mad?Alice: I'm afraid so. You're entirely bonkers. But I'll tell you a secret. All the best people are.


#12
Iubesc foarte mult animalele ,dar de cele fara stapan ,mi se rupe inima.Imi plac foarte mult pisicile , la un moment dat stransesem 6 pisici.Dar pe cat le iubesc eu de mult ,pe atata le uraste tata .Si intr-o zi cand am venit de la scoala, nu am mai gasit nici una.Nu stiu ce le-a facut,el spune ca le-a ratacit, dar dupa cum il stiu eu ,mi-e sa nu le fi omorat.
De doua saptamani ,in statia de maxi-taxi ,am gasit un motanel ,mic si dragalas . Nu mi-a pasat ca radeau baietii de mine,l-am bagat sub haina ,sa nu ma vada soferul dupa maxi si l-am adus acasa.I-am pus numele de Aciduzzu. Este un pisoi tare jucaus, vioi, plin de viata si doarme cu mine in pat.Cei rau,ca din joaca zgarie foarte rau,am mainile facute praf si ieri cand profa de mate ,m-a scos la tabla ,imediat s-a luat de mine,ca cine m-a zgariat,ca se vede urat,ca sunt baiat mare si ca nu mai trebuie sa ma mai joc cu pisicile(bineinteles ca toata clasa erau pe sub banci de ras)dar nu m-am suparat si nu imi pasa ce cred altii despre mine .
Atat cat il gasesc pe Aciduzzu acasa, bine sanatos ,sunt fericit.
Banii sunt puterea, banii sunt mandria si banii sunt totul.

#13
Eu am animăluțe în casă. Chiar dacă stau la curte, cățeluși și pisica mea dorm în casă . Am un shar pei de doi ani pe nume Milli care este fetiță, o pisică birmaneză de doi ani jumate pe nume Rose și un chow chow de trei ani pe nume Curaj. Au crescut împreună și se înțeleg foarte bine. Când le-am luat pe Milli și Rose, mi-era frică să nu se bată cu domnul Curaj. Dar, spre mirarea mea, s-au înțeles foarte bine. Câteodată, dorm îmbrășișați parcă ar fi un trio de îndrăgostiți. Cred că domnul Curaj e îndragostit de fete o.o. Datorită lor sunt mai responsabilă, îi scot zilnic la plimbare, fac curat după ei, le pun apiță și măncărică, iar pe căței am început să-i învăț niste trucuri.
Sunt pro.
[Imagine: tumblr_lmvc2mI9Fg1qcr1eb.gif]
Ohana means family. Family means nobody gets left behind, or forgotten.

#14
Am un căţel de un an şi ceva pe nume Zick. E chow-chow pufos - asta înseamnă că trebuie să dau cu aspiratorul din două-n două zile - şi roşcat. Mai e şi tare jucăuş. Mph, zici că-i un ursuleţ când doarme. Ohnehin, sunt pro, fiindcă şi ai mei au avut animale când erau mici, aşa că sunt ok când vine vorba de aşa ceva.
Îl scot zilnic pe-afară şi am grijă să fac curat după el, fiindcă ei bine, lasă muuultă mizerie în urma sa. *laughs*
Sunt pro.


Ruxi.
[Imagine: 887m.jpg]

Use your smile to change the world . Don't let the world change your smile

#15
Animalele de companie necesita multa atentie si responsabilitate, asa ca daca nu esti genul responsabil mai bine nu-ti iei animal de companie xD. Oricum, ca sa tii un animal trebuie sa ai si anumite conditii, adica ma refer ca, daca stai la bloc nu prea poti tine caini sa zicem.
Mi-ar placea sa am un animal de companie, dar ai mei nu ma lasa. xD Uneori e bine sa ai un animal, pt ca poti sa-ti mai omori plictiseala cu el. 39
[Imagine: baru.png]
We touch I feel a rush, we clutch it isn't much
But it's enough to make me wonder whats in store for us
It's lust, it's torturous, you must be a sorceress
'Cause you just, did the impossible, gained my trust
Don't play games it'll be dangerous if you fu*k me over
'Cause if I get burnt imma show you what it's like to hurt
'Cause I been treated like dirt before you
And love is "evol", spell it backwards I'll show you

Nobody knows me I'm cold walk down this road all alone
It's no one's fault but my own, it's the path I've chosen to go


Don't click! Dangerous!

#16
Am auzit odata o poveste, din vecini, cum ca o femeie ce locuia la bloc nu si-a scos pisica din casa timp de 7 ani. Dude...dafuq. Dar ca sa fiu on-topic, hell yeah, animale in casa xD! Au nevoie de multa atentie si timp de joaca si ai cheltuieli cu ele dar se merita, chiar daca numai pentru un minut de tors. Eu am trei pisici si doi caini si se pare ca sunt singura ce e pro din familia mea. In ciuda acestui fapt, am grija mereu sa fiu prin preajma lor, ca nu cumva saaa se intample neplacutul. Am mai avut un pisoi tare dragut si intr-o zi a disparut. Hmp. Doua fetite si un baietel, well, a wannabe baietel. Am sterilizat fetitele pentru ca nu stiu cum e prin alte zone dar pe aici nu se vand puii de pisica, mai degraba se macelaresc. Daca ar fi dupa mine le-as tine inauntru si noaptea, dar trei pisici pe un cap, nu stiu, e cam greu. Dar din moment ce stau la casa si am o curte mare, au loc unde sa se joace. Plus ca asa raman suple si in forma.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#17
Eu personal am ajuns la concluzia ca locul unui animal de companie, oricare ar fi acesta, fie el caine, pisica, peste, papagal, nu este intre 4 pereti, intr-un apartament, acvariu sau colivie. Si asta vine de la cineva care cand era mic ii batea la cap in mod regulat pe parintii sai sa il lase sa tina un caine intr-un apartament de 2 camere.

Din punctul meu de vedere acestora le sta cel mai bine intr-un spatiu deschis unde libertatea de miscare nu le este constransa. Daca ai o curte mare, atunci merita sa tii un caine, deoarece are loc unde sa sprinteze, sa alerge dupa fluturi, gaze si in general sa isi foloseasca marea parte din instincte cu care a fost inzestrat de natura, insa intr-un spatiu de cativa metri patrati ce ar putea sa faca? Sa manance, sa bea, sa doarma si sa se lase mangaiat, ohh vai, ce viata palpitanta. Sa nu ne mai miram de ce vedem tot mai multe pisici si caini obezi in locuintele stapanilor lor, care de-abia isi mai tin propria greutate pe picioare. Yeah, sure, oamenilor o sa ii gaseasca "awww, ce cuuuuute, uite-te la ei", but seriously people, it's not cool pentru ei, nu sunt animale de circ pentru amuzamentul nostru, aia nu e viata, nici macar de caine, daca e sa o dam pe jocuri de cuvinte. Daca dau din coada and what not cand de-abia mai pot respira dupa cativa pasi, o fac pentru ca nu cunosc altceva mai bun.

Marea majoritate din cei care au postat aici au comentat subiectul numai prin prisma propriilor nevoi, mofturi si dorinte, insa nu stiu cati dintre noi ne gandim la cum se simte acel animal cand i se spune raspicat: sa nu isi faca treaba acolo, sa nu latre ca scoala vecinii, sa nu alerge prin casa, lucruri pefect naturale de facut pentru un caine, insa pentru care sunt trasi la raspundere, deoarece stapanul nu a reusit sa ii ofere mediul propice de dezvoltare. Iar acestia inca o au bine , sa nu mai vorbim de papagali sau alte pasari, carora li se transmite de la inceput "tu nu ai voie sa zbori" si astfel li se neaga intreaga existenta. Totul se rezuma la chestiuni de principiu, deoarece cainele sau animalul acela nu o sa fie trist chiar si in aceste conditii din moment ce el este satisfacut ca are cine sa ii dea de mancare si baut, insa cand stim ca ar exista solutii mai bune pentru acestia, it makes you wonder if it really is alright.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#18

Ce parere am despre animalele de companie?! Nu am nicio parere. Cred ca fiecare are dreptul sa-si verse afectiunea asupra a orice vrea.

Daca as fi asa de bogat incat sa-mi permit un acvariu imens si camere suficient de largi - genul de apartament precum al Ioanei Basescu LOL - mi-as umple peretii cu acvarii cu pestisori colorati.

Nu cred ca as avea grija de ei. Si nici rabdare. Dar imi place ideea... sa sed asa si sa ma benoclez la o paleta mare de culori ce umbla de colo-colo... Pare relaxant.

Imi mai plac pisicutele. Da' pe toate le tin afara.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Pro sau contra: cobai matzaplouata 28 17.175 13-06-2015, 04:15 PM
Ultimul răspuns: TLDR
  Pro sau contra manele? Kashim 159 73.433 24-04-2015, 11:20 PM
Ultimul răspuns: Ozymandias
  Muzica din zilele noastre. Pro si Contra Anna 9 5.172 27-08-2014, 10:30 PM
Ultimul răspuns: Romania
  facebook, Twitter etc. Pro sau contra? Kashim 53 26.976 02-10-2011, 08:50 PM
Ultimul răspuns: Loki
  Pro sau contra zvonurilor ? Me†al. 30 15.066 17-07-2011, 03:48 PM
Ultimul răspuns: ~Space-Bound


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)