Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Cainii vagabonzi

#71
Am si eu cativa prin jurul blocului. Imi pazesc masina...in unele zile o pazesc chiar si de mine, da nah, riscurile meseriei. Mie mereu mi s-a parut curios cum unii oameni ajung atacati din senin de caini, cand eu niciodata nu am avut probleme sa fiu atacat, indiferent de cati as fi avut in jurul meu. Ironic, singurele muscaturi de caine de care am avut vreodata parte au venit din partea propriului animal cand eram mic.

Ma rog, e irelevant ce experienta am eu.
Cand apar asa campanii de eutanasiere a cainilor in perioade apropiate de alegeri...cam greu sa vad unghiul "uman" al problemei ci mai mult o incercare ieftina de a manipula opinia publica in interesul diverselor grupuri.

Personal nu sunt de acord cu eutanasierea. N-are sa rezolve nimic oricum, populatia maidanezilor oricum o sa creasca iarasi in maxim un an sau doi si tot acolo se ajunge.
Ce ar rezolva problema insa ar fi un sistem de legi ceva mai potrivit pentru cei ce adopta caini: buletine medicale, evidenta, marcarea animalelor si in proprietatea cui se afla ca ma apoi cei responsabili sa fie gasiti cand dau animalul afara din casa din te miri ce motiv. Si apoi IMPUTERNICIREA acelor legi, si suportul pentru ele. Gasesti cainele dat afara din casa, baga-l intr-un adapost, si impusca-i fostului proprietar o amenda de sa-si aduca aminte ani de zile animalul la care a renuntat.

Reeducarea populatiei ar fi un raspuns bun, dar asa ceva nu se poate. Nu-i poti zice omului de rand ca-i mai prost decat gardul si apoi sa te si astepti sa te voteze, nu nu, nu facem asa.
Nu-i poti zice prostului de rand ca-i vina lui ca au ajuns atat de multi caini pe strada, sau ca el, domnul, calca in rahat de caine ca altii ca el nu-s in stare sa curete dupa propriile animale.
Iar bani dati pe centre pentru reeducarea animalelor respective care ar fi culese de pe strazi in scopul ca mai apoi sa fie adoptate de familii iubitoare? Aha, sigur, maine si poimarti poate.
Si apoi, reintegrarea animalelor respective in familii? HA! Lumea vrea catelusi, ca aia-s simpatici, nu matahalele astea mari si rele si urate de pe strada.

Nu copii, in Romania nu se face asa. In Romania se pun bandaje, se scot borduri, se pun la loc, se sparg iarasi sa se schimbe tevile, se pun iarasi bordurile la loc, si apoi se sparg din nou ca nah, trebuie sa reasfaltam curat si frumos, doar ca sa se sparga din nou ca au "uitat" sa puna ceva (cine locuieste prin zona Casin poate a observat acest minunat spectacol care se desfasoara de cateva saptamani acolo).

Dar, hai sa omoram animalele pana la urma. Ca asa-i cel mai ieftin. Ii alergam prin tot orasul, eventual ne luam la bataie cu toti mosii si babele care tin la ei, ii ducem undeva si-i gazam pe toti. Ca apar iar pe strazi dupa aia, de unde au fost ascunsi si pe unde s-au mai ascuns si ei? Nu mai e problema nimanui pana la urmatoarele alegeri, asa-i?
Ca asa-i la noi, nimeni nu se gandeste la viitor. Acu sa fie burta plina si constiinta curata c-am facut ceva "pentru copii".
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#72
Cum puteti sa fiti atat de siguri ca n-au ratiune , ganditi-va ca daca as dezbraca un om si l-as pune sa manance din gunoi ar ajunge ca si cainii... da , cei vagabonzi.De ce nu intelegeti odata ca sunt si le fiinte vii care merita sa traiasca .? Si daca s-au nascut inseamna ca a fost cu un scop bine determinat.Pe minesincer, ma doare sa-i vad pe unii cum chinuie animalele.Si de faptul cu eutanasierea , cred ca sunt de partea celor de la protectia animalelor.Am vazut odata (si deviez dd ela subiect) pe-a doua, cum niste baieti mai mari loveau o cioara pana nu se mai putea misca si toata era plina de sange si degeaba au intervenit colegii mei care erau si ei iubitori de naimale.BAietii nu s-au lasat pana n-au omorat-o.PAi este exact la fel cu cainii. Si sincer, ganditi-va inainte sa luati o viata sub pretextul ca n-are constiinta sau alte chestii ce mai sunt debitate
[Imagine: ItachiSig.jpg]






#73
Cred ca am citit destul....Eu sunt o foarte mare iubitoare de animale,de orice animal in general si ma enerveaza atunci cand vad ca inca mai sunt oameni care considera ca sa moartea este o solutie. Pai in cazul asta, de ce nu pedeaspa cu moartea in cazul criminalilor? PEntru ca pana la urma ala sta ceva timp la inchisoare si dupa ce iese poate sa faca la fel! De ce considerati voi ca, daca sunt multi , trebuie neaparat sa fie ucisi?! Nu ii bagati pe toti in aceeasi oala pentru ca, asa cum nu toti oamenii sunt perversi, agresivi, imorali, nu toti cainii sunt rai, agresivi.
Mama este profesoara si tot timpul cand eram mica, ramaneam singura cateva ore pentru ca pleca dimineata si se intorcea seara -preda la doua scoli- si cainii mi-au tinut tot timpul companie cand eram mica. Cu toate ca nu eram decat un copil, mergeam in fata blocului si le dadeam paine si ei ma lasau sa ii alint si NICIODATA nu m-a muscat un caine comunitar. Fara sa exagerez, niciodata nu s-a intamplat asa ceva, inidferent daca il cunosteam sau nu. Am fost muscata in schimb, de cainele nasei mele de botez. Oh, ironia!
Am invatat sa le cunosc comportamentul toti anii astia si sa imi dau seama ca, daca incepe sa maraie, nu ma duc ca prostul maia proape de el, ci ma retrag pentru ca nu ma vrea in preajma lui. Conteaza foarte mult atitudinea pe care o ai cand te apropii de un caine. Daca iti pui in minte sa-i tragi un sut in partea dorsala , sau cine stie ce alte chestii mizerabile, categoric cainele simte asta si va vrea sa se apere.
Sunt foarte, foarte multi caini blanzi, jucausi, extraordinar de frumosi care sunt pe strazi! De unde provin? Bineinteles, de la "dragii" si "scumpii" oameni cu "inima mare" , ce au decis sa un caine este prea batran pentru a fi tinut in casa. Sau: de ce urineaza in casa? Poate pentru ca nu-l duci afara la timp, inteligentule!!
Sunt si oamenii aia cu morcovul in.... care considera ca orice e caine , musca. Am patit sa merg cu un caine la care tin foarte mult, pe strada. El era in urma mea si apoi a mers la pas si ma striga o batrana : "Domnisoara, domnisoara, ai grija ca te musca!" . Nu zau? Cainele merge la pas pentru ca vrea sa ma muste? Pe asta n-o mai stiam! Asa se intampla, nu?Cainele asteapta , se preface ca e prietenos si ca vrea afectiunea noastra, eventual ii dam si o bucata de paine si apoi ne musca! Oare unde e asta pentru ca eu n-am patit asa ceva!
Stiti de ce nu sunt caini comunitari in alte tari? Pentru ca II OMOARA! Oameni cretini sunt peste tot, oameni care abandoneaza animalele si carora nu le pasa de soarta lor, insa hingherii ii iau, ii ingrijesc, ii duc la adaposturile de animale si, daca nu se vand in 3 luni, ii omoara cu sange rece! La noi in Romania nu se procedeaza asa. A fost un caz in Bacau unde un catel a stat inca de cand era pui pana in apropiere de 2 ani , defapt, daca nu ma-nsel, inca este in adapost. Cei de acolo s-au atasat de el si nu vor sa renunte la el. O doamna la un alt adapost , are grija de peste 100 de animale si mai are si job-ul de zi cu zi. Acesti oameni cu suflet mare au grija ca acesti caini, sau pisici, sa isi gaseasca o casa, insa, din pacate, sunt prea multi ignoranti si oamenii sensibili nu le pot face fata.
Solutia este categoric castrarea. Nu va faceti griji, nu va fi cainele pe cale de disparitie, insa schimb nu vor mai fi nascuti cate 9 puiuti la colt de strada din care eventual supravietuiesc 2 si unul isi gaseste casa. Apoi , construirea de adaposturi de animale in fiecare oras. Costurile ar fi mari intr-adevar, insa daca se doreste o solutie, aceasta este! Sunt cazuri in care nu s-a facut nimic important intr-un oras sau s-au facut lucruri de prea putina importanta. In Blaj, de exemplu, se dorea construirea unui cartier de vile. Cu donatii de la cei care au vile, se putea construi un adapost de animale. Am senzatia totusi ca au construit pana la urma.
Nu este normal sa traim cu frica in san , sa ne atasam de un animal si apoi acesta sa fie ucis! Am auzit un copil care o intreba pe mama lui unde e Zdeanta , pentru ca i-a adus mancare. Mi-au dat lacrimilie, pentru ca Zdreanta fusese otravit cu o seara inainte.
Nu e normala "eutanasia"! Intr-un adapost din Botosani s-au dus niste persone si au ales un numar de catei frumosi pentru a-i lua la targurile de adoptii [care aporpo, constituie o alta solutie si in mare parte, au succes] . A doua zi, toti erau "turbati", si pusi frumosi in saci!!! Uimitor cum au turbat toti peste noapte, nu?!
[Imagine: 2zsuvx5.gif]

#74
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~

#75
Feteni... am auzit de cazul ala 46 . Eu mi-as dori foarte mult un catel, dar nu pot pentru ca am pisica si pisica mea nu se impaca bine cu niciun catel. Se ascunde si nu mai iese decat dupa ce pleaca el. Si nici ai mei nu ma lasa >.<.
Pana la urma care e situatia? S-a reconstruit adapostul si sunt conditii mai bune, sau e aceeasi situatie?
[Imagine: 2zsuvx5.gif]

#76

Un singur cuvant: EUTANASIERE! Nu, nu e un strigat. Voiam doar sa iasa in evidenta! LOL. Nu va mai faceti asa multe probleme fata de animale fara utilitate practica: oricum se omoara zilnic pasari, porci si vite ca sa aveti ce pune in farfurie! Nu vad cu ce sunt mai vinovate pasarile fata de caini. Doar mai gustoase poate...

Daca nu sunteti multumiti: creati o rezervatie de caini... sa vada si ei cum e sa traiesti pe spinarea altor animale mai inteligente.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071

#77
De ce e o problema ca sunt caini? Sunt prea multi? Imposibil. Caini sunt oameni grozavi. Vreau mai multi caini si mai putini oameni.

Sunt multe animale mai deranjante si in numar mai mare, de ce nu exterminam tantari sau macar sa-i facem mai silentiosi?

Citat:Nu va mai faceti asa multe probleme fata de animale fara utilitate practica

Sunt multi caini cu "utilitate practica".
"You got no business questioning a thang"

#78
Ma refeream la cainii fara stapan. Sunt inutili. Niste transformatoare a gunoiului pe care-l ingurgiteaza in fecale... atat si nimic mai mult. Si mai sunt si periculoasi pentru copiii oamenilor.

Eu sunt pentru exterminarea tuturor animalelor care nu au loc in civilizatie. Tantari, sobolani, pisici... nu ma intereseaza. Ce e inutil, sa dispara! Cainii nu fac parte dintr-un ecosistem natural, ei doar s-au adaptat la viata de oras... fiind tolerati de oameni.

Bine atunci... traieste viata unui caine vagabont... nu inteleg de ce intri pe internet sa discuti cu mine? Eu sunt un om rau! Traieste impreuna cu cei pe care-i apreciezi... daca oamenii iti pun in halul asta.

Nu am scris nicaieri ca vreau sa extermin cainii politisti, spre exemplu. Ca aia nu umbla aiurea pe strada si nu ataca oameni fiindca au impresia ca le apartine un teritoriu. Fiindca teritoriul ala nu e al lor! E domeniu public. Si daca nu au de gand sa inteleaga atata lucru atunci sa moara! Ca eu nu negociez cu cei care nu pot sa negocieze.

Nu am nimic nici cu cainele tau din casa pe care-l plimbi cu lesa si botnita cum cere legea prin parc. Nu interzic dreptul tau sa tii la animale. Iti interzic doar sa imi spui ce e bine pentru mine pe domeniul public. Iar pentru mine pe domeniul public nu e bine sa am in preajma fecale de caine si latrat aiurea... Pentru mine pe domeniul public nu e bine sa existe animale absolut idioate care pot sa-mi agreseze nepotul.

Asa ca eutanasie.

Si mai e ceva. Cu cata candoare se spune ca un catel din asta protejeaza locul. Da' ce, frate, am ramas in secolul XIX? Vreti sa va protejati locuinta puneti-va alarma. Camere. Ce atatea mofturi cu catelul care apara scara de bloc?! S-a inventat interfonul.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)