Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Idei pentru FA & FF

#21
Well, ma bag ca musca in lapte, dar vreau sa dau cateva idei:

- Medalii
Citat:Fotm si restul sunt concursuri diferite de acesta. Vorba lui mitch, e lucru in echipa si e mai bine sa existe si pentru locul 2 si 3. Ce concurs ati vazut voi fara medalii de locul 2 si 3 inafara de fotm si celelalte. Concursul trebuie sa fie totusi original, pentru ca este dublu-munca
Ce zici de concursul Amv? Acolo e doar o medalie si lucrul la fel e de anevoios.
Din cate stiu acesta este al treilea la numar si nu vad folosul medalilor la in ceput 39/ Suna ca atractie pentru alti useri si problema e ca vor primi medalia si se vor lasa de concurs [zic de unii], sper sa gresesc[desi nu].
Ar fi bine pentru inceput: medalia pentru locul 1 + banerul pentru locul 2 [ pe parcurs veti gasi o idee de multumire geniala, pentru ca medalile sunt deja o obisnuinta si inca au devenit banale]

- Echipa
Mitch e singura care persoana care decide tema, care idei sunt bune, data inceperii si sfarsitului, etc.
Ati putea forma o grupa: Mitch + grupa castigatoare de la fiecare concurs FA&FF
Grupa, din motivul ca o persoana x sa ajute la ff si altul y la fa.
Si Mitch sa decida daca sunt bune ideile date de ei[grupa castigatoare].

-Tema
Cei care se inscriu in concurs sa propuna o tema care ar dori si sa se faca un vot pentru alege tema sau sau sa traga la sorti.

- Comentarii
Nu puneti o formula de comenatariu, lasati fiecare sa comenteze cum vrea, normal conform punctelor stabilite de concurs.

Cam atat.
[Imagine: aaaakip.jpg]

#22
Eu aia draguta vroia sa se tina cu dinti ca sa renuntati si la cadouri pentru 2 si 3 dar, daca vede ca nu se poate a zis ca o lasa balta. Nu ma fac de ajutor pentru un post de Vice Sef, vreau doar sa te ajut pentru ca este un haos total si pentru chiar ma pricep * modesta de mine * Si da merge si postul daca se poate 24
[Imagine: Jun0xCa.png]

#23
Aless, nu neaparatr medalii o medlaie pentru locul 1, si alt ceva pentru 2 si 3. Banner ori alt ceva.
In rest sunt deacord cu tine, in rest.
Si la comentarii, chiar nu poti obliga oamenii sa scrie cum vrei tu. Ei comenteaza cum pot, pentru ca nu toti au 18=20 de ani ca sa te dea pe spate cu critica.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#24
ma uit si eu si iau notite pentru ceva probabil mult mai amplu si mai serios... de organizare ma refer.

Daca-i prea strict nu convine, daca-i prea lejer nici atat?
Daca nu-i cineva competent sa critice partcipantii au impresia ca voturile sunt subiective sau ca se dau pe ochi frumosi. Daca e cineva competent sa critice si ceea ce zice nu-i convine cuiva atunci se sare pe el/ea. Whatever the choice. Tot nu-i bine.

Cu medalii cu sisteme complexe de punctaje, cu juriu/persoana/persoane avizate, se complica lucrurile.

Poate mai intai ar trebui stabilita o periodicitate a concursului sau ma rog, un fel de program. De ce zic asta, din 2 motive.

1. Cum s-a observat pe alte forumuri la un thread intitulat Desenul saptamanii. La un moment dat se va ajunge in criza de teme. Cate editii se pot tine pana atunci? Apoi se va ajunge la un punct de dezinteres total unde lucrurile se vor infunda. Momentul in care lenea sau alte obligatii ne ajung din urma.

2. Ce-i des si mult strica. Acum FF&FA este in ascensiune, probabil in editiile urmatoare se va ajunge la un record de 10 sau chiar 15 echipe participante (putin exagerat dar nu imposibil)... Ceea ce va face votarea un cosmar. Cati oameni au rabdarea sa faca asta 1 data la hai sa zicem 2 luni? Cu cat vor participa mai multi cu atat vor vota mai putini... pentru ca userilor le este prea lene sa comenteze pe lucrarile participante. End of story. Deci se va prelungi perioada de votare pentru ca cei mai lenesi dintre noi (si aici nu zic de scriitori sau artisti ci de votanti) sa aiba timp sa-si completeze voturile. Si asa se va ajunge incet incet la 3luni pentru o editie.
Adica 4 pe an. Si daca am ajuns aici de ce nu se iau lucrurile cu calm, din timp, planificate, anuntate, gandite temele un pic, etc.

Zic astea ca sa nu se fasaie toata treaba cam asa...prin vara. Pana acum pattern-ul FF&FA e similar altor eventuri/concursuri/challenge-uri de tipul asta, in care se lucreaza ceva pe o tema si se voteaza.
[Imagine: s17omd.jpg] [Imagine: i1z6nr.jpg]

#25
Alessha a scris:
Ce zici de concursul Amv? Acolo e doar o medalie si lucrul la fel e de anevoios.
Din cate stiu acesta este al treilea la numar si nu vad folosul medalilor la in ceput / Suna ca atractie pentru alti useri si problema e ca vor primi medalia si se vor lasa de concurs [zic de unii], sper sa gresesc[desi nu].
Ar fi bine pentru inceput: medalia pentru locul 1 + banerul pentru locul 2 [ pe parcurs veti gasi o idee de multumire geniala, pentru ca medalile sunt deja o obisnuinta si inca au devenit banale]

Defapt la noi nu sunt medalii la show case, noi facem signature...o data in luna diferite si cred ca e interesant sa primesti ceva nou...adica nu medalie dar signature...simti diferenta...deaceea si propun oferirea la 3 grupe.
Pentru votarea temelor am zis astfel, dar iar cineva e nemultumit si cu astaO.OO.O
Nu putem fara formula de comentariu..fiecare are kistigul sau...ficu poate fi slab, artu puternic sau invers astfel kistiga echipa note...la amv nu se face tot pe criterii??
_______________________________________________________-
Zuzu...odata ce intri ca vice-sef nu mai participi la concurs...
raluka-z, am si mentionat de un numar mare de participanti undeva,,cu lipsa de voturi si etc,,,eu singura mas lenevi sa votez...fara discutii...deaceea totusi 6 echipe e o limita superba...cred ca pina aici vor si fi petrmise inscriirele, pina la 6 echipe...

#26
@ 2011'
Nu stiu, daca va dati seama ca puneti un prea mare accent pe medalile de locul 2 si 3 si altceva propuneri infara de asta nu vad 39. In plus, ma-i vreti inca o medalie pentru cea mai buna critica.
Parca sunteti de la FOTM, aceeasi chestie -.-.

Ideii, propunerii? [sa nu tina cont de medalii si de functii >.>]

PS: Nu postati chiar degeaba, ma-i folositi mesajele de la profil.^.^

@mitch
Defapt la noi nu sunt medalii la show case, noi facem signature...o data in luna diferite si cred ca e interesant sa primesti ceva nou...adica nu medalie dar signature...simti diferenta...deaceea si propun oferirea la 3 grupe.

3 grupe =6 persoane pt un concurs si inca 6 persoane de la altul si asa mai departe [cred ca o sa ajung sa vad la toti medalia, in caz ca nu o scoateti de la fostii.
+ plus cea de la critica
prea multe, totusi ......

intelegi cu adevarat cuvantul criteriu ?
[Imagine: aaaakip.jpg]

#27
Daca asa se poate nu mai particip 65 Si scuze lu` 2011' daca ma lasa Mitch sa o ajut 65

Edit M.a trasnit ideea. Putem sa fim originali fara o mie de madalii si chestiute. Putem sa avem un Motto, un Banner de inceput, Niste reprezentanti si sa avem niste Reguli cu logica si sa admitem intarzieri de 2 . 3 zile. Fotmu` Dotmu` si etcu` nu admit asta 39
[Imagine: Jun0xCa.png]

#28
A ajuns prea departe...
Unii nu citesc corect comentariul, altcineva se baga ca nush ce unde nu trebuie.
Mai pe scurt, gata cu ideile, off...ajuns.
Alessha 3, revizuieste ce am scris...de unde critica cu medalie...de unde asta, nam spus ca dau signature si la critici....Dupa kalkulele mele...doar 6 persoane primesc medalie...doar 3 echipe...celelalte off, gata....
Voi unde aveti medaliile pentru amv..in drept sub avatar in showcase??

#29
@ Mitch
Tu esti care decizi 106. eu doar imi expun opinia, am voie.
Nu spun ca e o idee rea sau buna medalilele, doar vreau sa vad cum vei scoate de fostii castigatori medalilele.

Am citit pe aici de cea mai critica, parca zuzu. 39 a dat propunerea asta.

In fine, decizia iti apartine.

PS: Nu am medalie la amv 10
[Imagine: aaaakip.jpg]

#30
Pai nici noi nu ave, medalii...avem semnaturi la semnatura de post(jos)! Si nu e nevoie deloc sa o eu fiinca in fiecare luna, la fiecare concurs cu tema aparte e diferita sigle!! Asaca premiul oferita lui raluca si matzaplouata nu se va mai repeta...in concursul urmator. Deaceea nici nu-mi fac griji ca lumea se va ambitiona..pentru ca vor aduna la signature asa zisele sigle...pe care se poate colectiona si face ca arhiva...pursimplu ca un fel de hobby...nush...nu ai idei rele aleshha3...dar sunt grea eu de creier>.<....




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)