Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Iti place stilul Lolita?
Da
95.00%
19 95.00%
Nu
5.00%
1 5.00%
Total 20 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Stilul Lolita

#1
Aspectul vizual al stilului vestimentar Lolita a fost caracterizat in multe feluri, uneori chiar eronat: de la Rococo francez combinat cu Alice in tara Minunilor, pana la papusa victoriana vie, pana la stil de strada combinat cu moda de epoca. in ansamblu, aspectul Lolita are legatura cu regalitatea franceza, cu stilurile baroc si rococo si cu perioadele victoriana si edwardiana.

Aceste elemente alcatuiesc baza subculturii Lolita in vestimentatia vestica; insa, cu aceste influente, japonezii au creat un stil unic, care nu reflecta conceptia occidentala despre Lolita.

Desi in America de Nord si Europa cuvantul Lolita duce automat cu gandul la Vladimir Nabokov, aceasta subcultura nu a implicat niciodata sexul. Ba chiar din contra; e o cultura a fetelor pentru consumul fetelor. Garderoba Lolita include elemente decente, cum ar fi bluze si rochii cu guler inalt si maneci lungi, iar lungimea fustei trece peste genunchi. Probabil, utilizarea Lolitei in contextul acestei subculturi isi are originea in obiceiul japonez de a incorpora cuvinte englezesti in fraze si nume proprii, ceea ce da un cu totul alt sens. Explicatia poate fi dorinta de a creste valoarea unui element legandu-l de cultura occidentala (Miller, 180).


GOTHIC LOLITA UN STIL DE ROCHIE LOLITA

Fanii Gothic Lolita au tendinta de a se imbraca in negru complet sau de a combina culoarea negru cu accente minimale de alb. Accesoriul obligatoriu Lolita este o fusta sau o jupa din crinolina, care contribuie la crearea siluetei dorite. Ciorapii lungi sau sosetele pana la genunchi complementeaza pantofii cu talpa inalta care combina talpa in stil Geta cu talpa plata si panglicile balerinelor, care se infasoara pe picior). in Japonia, o poseta voluminoasa, o geanta sau un geamantan mic reprezinta un accesoriu subcultural integrat, si asta pentru ca Lolitele poarta in ele schimburi, machiaje si alte elemente obligatorii pentru stilul kawaii (dragalas). Goth-Lolitele japoneze poarta de obicei o poseta Vivienne Westwood foarte mare, cu un logo foarte bine evidentiat. Alte stiluri de posete variaza de la posetele de mana din piele, in forma de liliac, la saculete cu marginile incretite, croite de mana, dupa tiparele oferite in The Gothic & Lolita Bible. Un alt accesoriu important este o palarie, o panglica de par sau agrafe cu panglici incretite. Exista o multitudine de elemente vestimentare complementare care alcatuiesc garderoba principala Gothic Lolita; multe dintre ele sunt croite de mana sau sunt achizitionate de la furnizori autentici.
[Imagine: Harajuku_Gothic_Girl.jpg]

Elegant Gothic Lolita (EGL) si Elegant Gothic Aristocrat (EGA) sunt doua stiluri care armonizeaza cu Gothic Lolita. Ambele variatiuni inclina spre o versiune mai matura a rochiei Lolita si pot insoti o Lolita in timp ce creste. EGA poate incorpora fuste lungi pana in pamant sau chiar pantaloni foarte largi si un aspect androgin, in timp ce EGL urmeaza aproape intotdeauna modelul traditional Lolita, in negru complet. Pentru Lolitele americane, cel mai atractiv este stilul EGL, acesta devenind termenul implicit pentru a descrie amprenta pe care au pus-o Lolitele americane pe aspectul japonez traditional al Gothic Lolitei.
[Imagine: 2505816_359772961e.jpg]

So,mie imi place foarte mult Lolita Style. Voua?
Va place sau nu? De ce?
HOT. SEXY. and POWERFUL.

#2
Chiar nepreferind abundenta de negru in garderoba mea...acest stil e dragut mult...indeosebi prin finetea obiectelor.
Dap, accentele de alb dau lumina si se creeaza contrastul...
Dragut stil, prima poza-mi place, nu m-as dezice de asa look^^
Mersi de informatie Smile.

#3
Chiar daca e gothic, sunt foarte kawaii aceste tinute. Le ador, pur si simplu. 8
Chiar daca sunt formate din non-culori, acestea se pot asorta la orice alta culoare, dar imi place foarte mult cum combina populatia japoneza hainele intr-un mod asa de unic, elegant.
Si mie imi place foarte mult acest stil de imbracaminte, chiar as vrea sa existe magazine japoneze in Romania, stilul lor este mult mai decent si mai dragut.
[Imagine: hurtr.jpg]

Zummy.

#4
Fiind inspirat din Rococo si moda Erei Victoriene, stilul lolita enama eleganta si rafinament. E adevarat ca a fost pe alocuri modificat de japonezi, dar asta nu inseamna ca a fost alterat cine stie ce (zic cine stie ce pentru ca la Punk Lolita se regasesc elemente componente ale punkistilor de peste tot, iar Wa Lolita este inspirata din moda kimonourilor de toate zilele ale japonezilor).

Mie-mi place mult stilul lolita. Desi imbracamintea e incarcata cu tot felul de componente, ramane totusi simpla si placuta prin combinatia celor doua nonculori. Banuiesc ca e destul de costisitor pentru fetele care se decid sa adopte acest stil, mai ales ca imbracamintea nu se gaseste usor si de cele mai multe ori sunt nevoite sa si-o fabrice singure. With all those drawbacks, however, I think it's worth it. ^^

Edit: Imi place cum 16 persoane au votat cu "da" si una cu "nu" si cu toate asta nu-s decat 4 postari la topic. >.<
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Stilul GYARU Ria'chuu 4 7.368 08-04-2012, 01:21 PM
Ultimul răspuns: yaoi maniac


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)