Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Inceperea unui nou Manga [idei,opini, teme, etc]

#2
@K.OG
Esti putin confuza in exprimare dar voi incerca sa sintetizez (sper ca am inteles bine)

Topicul se adreseaza
+ Celor care au o idee vaga de poveste dar nu stiu cum sa o scrie/compuna
+ Celor care au niste personaje originale (OCs - original characters) la care tin dar care nu au o poveste inchegata in jurul lor care sa poata fi pusa intr-o manga
+ Celor care au o idee mai mult sau mai putin vaga de poveste dar nu au un titlu atragator/ de impact
+ Celor care au o poveste dar care este prea stufoasa si are nevoie de adaptare pe ici pe colo
+ Celor care au o poveste dar careia ii lipsesc niste personaje bine conturate, individualizate
+ Celor care au si poveste, si personaje dar carora le lipseste increderea in sine si vor o parere, critica.
+ Celor care vor sa faca o manga (sunt desenatori in principiu), stiu din ce gen sa fie, au o idee vaga, fie de personaje sau de poveste, dar n-au inspiratie sa o duca pana la capat
+ Celor care n-au nimic, doar poate initiativa de a crea, si vor sa se inspire din ideile altora
+ Celor care vor sa critice/indrume pe altii.

Se va/vor discuta...
+ pe format text? (script - aka ca o piesa de teatru, text literar - aka ce se posteaza la fanfiction, rezumat sau fiecare cum il taie capul?)
+ impartirea actiunii astfel incat sa intre intr-un numar de X pagini?
+ ce trebuie sa adaugi/tai de la poveste astfel incat sa aiba sens?
+ greseli logice?
+ character design?
+ tehnici narative (de a crea suspans, de a reda amintirile, etc)?

Completari/Taieri de pe lista de mai sus sunt admise si chiar incurajate.



Răspunsuri în acest subiect
RE: Inceperea unui nou Manga [idei,opini, teme, etc] - de raluca-z - 19-12-2010, 08:45 PM


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)