Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Intrebari legate de cosplay.

#1
Hey! As avea si eu o intrebare ( din multe altele pe care le am) ce ar trebui sa fac la cosplay(costume)? CUm este primul an in care fac cosplay,cum costumul este terminat...4 mai am nevoie doar de cateva indicatii pentru a nu ma face de ras !
Orice informatie este folositore! ( a sunat ca in ziar dar ma rog ) Smile
[Imagine: wqymg0.jpg]

#2
Daca vrei sa te inscrii la concursul de cosplay mai ai nevoie doar de o reprezentie/coregrafie exceptionala, interesanta si uimitoare ca sa atragi atentia publicului si sa iei note mari de la juriu. Daca vrei pot incerca sa te ajut.
[Imagine: Untitled-1.png]

#3
Nu pot sa iti spun exact ce ar trebui sa faci anul acesta la Nijikon, pentru ca regulamentul s-a modificat simtitor fata de anii trecuti, si va fi usor diferit la individual, costume.

Pana acum se facea si o mica sceneta (un dans, un cantec, karaoke, sau chiar o mica interpretare)
Uite, ai aici niste exemple de la competitia de anul trecut.

Anul acesta, am inteles ca doar se va prezenta costumul, cam ca o parada o modei. O sa ma interesez, Marina iti poate spune mai multe, e domeniul ei 65

#4
Deea, am gasit pe forumul Project Sakura (aici, mai exact), un post facut de Different Mechanist, unul dintre organizatori, care te-ar putea lamuri ceva mai bine despre cum se va desfasura concursul de cosplay.

Different Mechanist A scris:Anul trecut in prima zi intrai pe scena, faceai o reprezentatie de maxim 5 minute si primeai pe loc de la juriu o nota bazata pe niste criterii generale si pe impresia lasata membrilor juriului.

Anul asta in prima zi ti se examineaza costumul si se discuta cu tine inainte de intrarea pe scena, este notat costumul, apoi, intri pe scena si faci doua-trei piruete, tragi cateva pose-uri si in general cauti sa fii cat mai in-character posibil (poti sa iti pui si muzica daca vrei, sa nu fie doar o intrare seaca). Dupa intrare mai primesti o nota, bazata pe cat de bine ai intrat in pielea personajului in fata publicului. Toata intrarea nu dureaza mai mult de 30-40 de secunde, ca nu are rost, iar cu tot cu discutia finala cu juriul, pe scena, se ajunge la cateva minute maxim. Se face apoi un calcul si se obtine nota finala, punctajul obtinut din costum avand cea mai grea pondere.

Din regulament reiese ca doar costumul se puncteaza, in realitate costumul are 85% din nota finala, celalalte 15% fiind date in functie de cat de bine se descurca in pielea personajului. 15% poate fi ceva insignifiant in general, dar totodata poate face diferenta dintre un loc pe podium si unul in afara lui.

Totodata, atat cand se puncteaza costumul cat si cand se puncteaza invarteala de pe scena, toti membrii juriului participa la notare, dar in masuri diferite. Astfel, la notarea costumului membrul axat pe croitorie are 60% din nota, ceilalti avand 40%, iar la partea de scena are 20%, ceilalti doi avand 80%. Inca odata, toate astea sunt doar pentru concursul de costume, la cel de reprezentatii lucrurile se fac altfel. Da, e un sistem complicat si o intreaga scarpinatura de-a-ndoaselea, dar juriul neuniform ne impinge spre asta.

#5
A, fiuuuh! M-ai lamurit acuma 4....am inteles si eu ce am de facut. Confundam reprezentatia cu costumul si invers. Imi sunt de folos informatiile, THNX 4[posturi unite]
(09-09-2010, 10:20 PM)marina A scris: Daca vrei sa te inscrii la concursul de cosplay mai ai nevoie doar de o reprezentie/coregrafie exceptionala, interesanta si uimitoare ca sa atragi atentia publicului si sa iei note mari de la juriu. Daca vrei pot incerca sa te ajut.


Multumesc! Eu m-am inscris la costume...dar nu stiu ce ar putea reusi o simpla ANNA 4 ceva interesant ar fi sa fac cateva chestiute cu mataniile Smile
[Imagine: wqymg0.jpg]

#6
eu m-as inscrie la editia Otaku 2011 si nu stiu cum ....in fine mai intai trebuie sa fiu sigura ca particip17,dar mi-e si frica X_X
Daca o pasarica ti-a soptit ceva, inseamna ca ai innebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

#7
(12-11-2010, 01:39 PM)IloveYuki A scris: eu m-as inscrie la editia Otaku 2011 si nu stiu cum ....in fine mai intai trebuie sa fiu sigura ca particip17,dar mi-e si frica X_X

Inca nu a fost lansat site-ul pentru Otaku 2011 21 Mai dureaza, probabil prin martie 2011 va fi gata.
O sa postam pe Zup de indata ce vom auzi noutati legate de subiect 4

#8
(12-11-2010, 09:54 PM)Flaw A scris: Inca nu a fost lansat site-ul pentru Otaku 2011 21 Mai dureaza, probabil prin martie 2011 va fi gata.
O sa postam pe Zup de indata ce vom auzi noutati legate de subiect 4

Adică eu ieri am căutat atâta timp acel site făcându-mi draci crezând că netul meu e idiot degeaba ?! Asta e crud TT_TT


Citat:eu m-as inscrie la editia Otaku 2011 si nu stiu cum ....in fine mai intai trebuie sa fiu sigura ca particip,dar mi-e si frica X_X
Păăăi, la Nijikon 2010 înscrierea s-a făcut online, pe respectivul site unde trebuia să completezi numele şi prenumele tău, CNP, numele personajului pe care o să îl faci, numele anime-ului, parcă şi numărul de telefon şi adresa de mail. Şi e normal să îţi fie frică prima oară, trebuia să mă fi văzut pe mine în culise înainte să intru pe scenă, eram speriată ca naiba şi nici de stăteam într-un loc 21 oricum, dacă chiar vrei să faci cosplay eu îţi urez succes şi poate, poate, ne vedem în culise ^^
[Imagine: 9qh35v.jpg]

#9
http://otakufestival.com/ asta e site-ul oficial al OtakuFest.

Momentan, dupa cum se poate observa, a ramas fixat pe editia din 2010, va mai dura muuult pana cand vor face o noua versiune pentru 2011

#10
Intrebare:
Voi cum va faceti costumule?Croitorie sau cuM?
Sunt curioasa.
[Imagine: Hachi--Nobu-sign.jpg]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)