Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manga pentru incepatori

#11
(08-09-2010, 09:29 PM)Tan A scris: nu cred ca esti exclusa, doar ca ar fi bine sa postezi schitele mai naspa sa nu descurajezi oamenii 21
lololol

I can post tips and stuff pe care le-am tot regasit pe net. Like, numarul cadrelor dintr-o pagina care descrie o actiune normala sa fie 4-5, pentru o lupta sau ceva ce se petrece repede numarul lor poate sa sara pana la 6-7. 2-3 cadre nu sunt bune decat in expozitiune, cand arati unde are loc povestea, si nu sunt rentabile decat daca este un peisaj gol si linistit [de ex, in orase sau targuri nu poti sa faci 2 cadre ca e aglomeratie, sunt detalii ce trebuie scoase in evidenta etc].

Also, pentru stlul shojo, in scenele 'magice' [ confesiuni, chestii gingase, alte dulcegarii] poti omite marginile cadrelor ca sa arate mai aerisita pagina and give a fluffy feeling to it [e un truc folosit in shojouri pt a arata ca protagonista este cu capul in nori/se simte in al noualea cer lololol], si de asemenea face cititul mai cursiv, idk. I don't use it much anyway. In shounen se prefera cadrele intregi si perspectiva extrema xDDD

#12
Stiti chiar mi-a captat atentia acest topic foarte mult, o ideea foarte buna...
Este si o oportunitate mare pentru cei incepatori chiar si in desen nu este necesar in manga
sa-si arate stilul si talentul...
Si imi place si idee legata de concurs.. Smile

Sa fiu sincera si eu inca sunt o incepatoare in Manga..am mai facut eu, dar totusi am si eu nevoie de ajutor si sugestii.
Si as dori si eu sa pun skitzele cu manga la care lucrez acuma.. desigur daca ma lasati..nu o sa postez desigur aici tot dosarul.. XD doar asa ca sa ma ajutati si sa imi explicati ce am de facut, ce mai trebuie adaugat sau ce am gresit.

Dar in acelasi timp as dori si eu sa va ajut chiar mi-ar placea sa dau sfaturi si indicatii si sa analizez impreuna cu voi schitzele... doarece nu sunt chiar asa o incepatoare la desen XD.
Am si eu experientza mea XD.

#13
Running, am vazut ca ai desene minunate!
Flaw ideea ta este foarte interesanta! Smile As participa si eu drept sa spun.. sper numai sa nu se sparga monitorul la privirea desenului meu. Voi lucra la el.

Running: Am dat o raita pe la Fan Art si am vazut desenutzele tale! Sunt foarte frumoase si sper sa vad manga-uri facute de tine! Si Bravo pentru experienta 3
[Imagine: 49785]

#14
Multumesc.. >u<
Deci si eu sper sa va fiu de folos aici..asa ca o sa trec mai des si o sa va si ajut ... :3

O sa-mi dau si eu silintza la banda desenata, dar astept si de la voi sa ma ajute si sa imi spune ce am gresit si alte chestii dintrastea.

Si eu nu cred ca o sa se spar ca monitorul la desenul tau Cyn.. din contra eu nu cred ca desenezi urat..eu cred ca desenezi foarte bine...:3 asa ca spor la treaba :3

Pute-ti sa imi spuneti Cri.. XD

#15
Heh, nu va ganditi inca la un concurs 4
Intai sa se stranga ceva lume, sa vedem cum merg lucrurile si cati oameni sunt dornici sa invete sa faca un manga.

Cyn si Cri, va asteptam cu cate o pagina de manga si o sa ne dam silinta sa va ajutam 4

#16
Dap eu cred ca o sa pun una acuma s-au mai incolo ..ca tot vreu sa ma apuc sa desenez prima pagina si coverul .. :3

#17
Deci cum am spus o sa pun o skitza..dar nu este chiar prima pagina..este coverul deoarece atunci cand faci manga se pune si cover..
deci este doar o skitza...o sa o colorez dupa ce aud parerile voastre. :3

http://goldenaquaphoenix.deviantart.com/#/d2ydlb6

Sper sa va placa >u<

#18
*awaits patiently for the first page* owo Arata bine coperta ca schita, acum sa vedem cum o termini xD

#19
Cri:
Ooo ce dragut ti'a iesit Smile Bravo 3 Arata amandoi bine. Mie una imi place si sper sa ii vad colorati mai nou. Sper ca si povestea sa fie una interesanta 3 Multa bafta la facut manga.. acum incerc si eu sa o fac 3.
[Imagine: 49785]

#20
Dupa cum s-a spus deja, arata bine schita ta 22
Nici nu stiu ce fel de imbunatatiri ti-ar putea sugera cineva sa faci. Se vede ca ai ceva experienta la desen, si stii cum se face o schita buna inainte.
Personajele sunt simetrice, proportiile arata normal, chipurile sunt dragute...
Chiar nu stiu ce altceva sa iti spun in afara de bravo!
Astept sa o vad terminata, cred ca va iesi super 4

Cyn, te astept si pe tine! Vreau sa vad cum va arata si desenul tau




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)