Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Manga pentru incepatori

#1
Discutam recent cu Artist prin pm-uri si mi-a spus ca e pacat ca nu s-a aratat nimeni interesat de concursul de manga organizat de Anime-Mania.
I-am raspuns ca nu e neaparat asta motivul, ci ca sunt si multi useri care ar fi interesati de asa ceva, si-ar dori sa faca un manga, dar nu au talentul necesar si se gandesc ca nici macar nu are rost sa participe, pentru a nu se face de ras. Si atunci mi-a venit ideea acestui topic 4

Hai sa facem topicul asta un loc de discutii pentru toti cei care doresc sa faca un manga dar nu se pricep inca la desen.
Indiferent cat de "varza" te-ai considera, posteaza-ti aici incercarile si o sa incercam sa iti oferim sfaturi.
Nimeni nu o sa rada aici de desenele unui user (cine o face, primeste warning sau chiar ban)

Asa ca incercati. Schitati un manga, macar o pagina, indiferent cat de slaba credeti ca iese, postati-o aici si vom incerca sa ajutam pe fiecare in parte sa ajunga sa deseneze cat mai bine. Iar la final, cine stie, poate facem chiar un concurs de manga pentru incepatori.

#2
@ Flaw: Am vazut topicul asta nou si acum mi'am dat seama ce idee buna ai!
Este chiar foarte frumos si le oferi tuturor o sansa la asi arata talentul!
Abia astept sa se adune aici membrii sa sa vad numai manga-uri super tari si voi veni des aici sa va ajut la desen , daca doriti 3

Succes tuturor la manga-uri!

Ps: Flaw super idee. Intrebare: Cand o sa aiba loc aceste concursuri, nu ar fii bine sa existe si o medalie/medalii pentru concursurile manga ptr incepatori? Sau premii sa spunem?

#3
Daca vor fi multi oameni care se arata interesati de idee, chiar sunt dornici sa invete si sa evolueze, eu ma gandesc chiar la un concurs sponsorizat, care sa aiba premii reale 4
Cand or sa inceapa? Nu stiu, e putin cam prea devreme sa raspund la o asemenea intrebare, momentan nu s-a aratat nimeni interesat de topic

#4
Observ... dar nu crezi daca vei pune ptr locul intai un mic premiu ptr inceput... nu crezi ca vor veni sa se inscrie"?

Am scris si eu la semnatura ceva ca sa ii atrag pe membri... voi incerca si eu sa fac un manga... sper sa imi reuseasca cat de cat!

Sper sa treaca cnv pe aici. Smile

#5
Citat:momentan nu s-a aratat nimeni interesat de topic
o_o" ... eu!
Flaw, ai dreptate in legatura cu concursul organizat de Anime-Mania.
Am ceva experienta la desen, dar nu am mai facut niciodata o manga asa ca nu cred ca va iesi ceva bun pentru un concurs >.< .
Deci...daca primesc ajutor cred ca merita sa incerc 65

#6
nibbles:

First! Esti primul care doreste sa faca o manga. ^^
Eu ma ofer sa te ajut daca doresti! ^^

Daca tot ai experienta la desen, cred ca este foarte bine si nu o sa iasa o porcarie. Si chiar daca ar iesi o porcarie, membrii te vor ajuta, nu? Smile

Abea astept sa vad ce ai pregatit.
Citat:nu va iesi cv bun pentru concurs

Este concurs de incepatori nu de avansati sunt sigura 100% ca ai talent si ca te pricepi!

Soo.. astept sa vad ce ai pregatiti! <3 succes la creatie 3

#7
Pot si eu sa postez schite and stuff? D: Sausuntexclusa?

Ah, eu voi gravita in jurul threadului cu sfaturi pe care nu le aplic niciodata. Voi face threadul sticky dupa ce vad cel putin 2 persoane postand pagini/drafturi/thumbnails C:

#8
(08-09-2010, 07:57 PM)Shiva A scris: Pot si eu sa postez schite and stuff? D: Sausuntexclusa?

nu cred ca esti exclusa, doar ca ar fi bine sa postezi schitele mai naspa sa nu descurajezi oamenii 21

#9
BAH!!! THEPANNELSHATEME!!!!

Totul e bine pana la organizarea in pagina... 15 pagini? Whay oh, whay?

I'm still at the stage of pannel setting study... daca trec peste asta la timp rezolv eu cumva cu fundalele complicate care ma omoara de obicei. 10

Cine crede ca manga tine doar de talentul (de fapt exercitiul) la desen se inseala amaaaarnic. Am vazut manga desenate slab cu o popularitate epica, datorata doar povestii si stilului de prezentare al acesteia.
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)

#10
@Nibbles: Posteaza pentru inceput o pagina de manga, indiferent de cat de simpla este.
Dupa asta, te asigur ca avea cine sa te ajute 4
Ceva, ceva experienta am si eu. Mai este si Shiva, care banuiesc ca nu mai are nevoie de nici o recomandare, si o mai pot ruga si pe Dawn sa posteze 4




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)