Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Poti trai fara calculator?
Da.. nu este asa greu doar nu te mai gandesti la el
53.62%
37 53.62%
NU!
46.38%
32 46.38%
Total 69 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Ai putea trai fara calculator?

#11
Păi cred că aş putea trăi fără calculator. Nu sunt genul de persoană care să facă crize dacă nustă la pc, nu vorbeşte pe messenger, nu intră pe haifaiv sau mai ştiu eu ce. Deşi cred că dacă chiar nu ai ce face şi te pictiseşti e bun. Defapt tot poporul ar puteatrăi fără calculatoare.
Deşi din câte ştiu eu calculator era creat pentru altceva decât a te juca pe el.
Btw, Flaw îţi dau dreptate e mai uşor să comunici cu ajutorul calculatorului decât cu telefonul, şi lucrurile pe care le-ai enumerat tu, sunt unele printe puţinele lucruri pe care le poţi face prin intermediul calclatorlui/ internetului.
Până la urmă calculatoarele şi tehnologia au fost create pentru a ne face nouă viaţa mai uşoară. Ce vreau să spun este faptul că dacă nu s-ar fii inventat calculatoarele, telefoanele, etc acum, ne trimteam scrisori, nu spun că ar fi ceva rău dar cu tehnologia e mai uşor 4.
Toată treaba asta cu tehnologia epentru a uşura viaţa oamenilor.

Susţin că ai putea trăi fără el, căci până la urmă nu ai să te sinucizi din cauză că nu te-ai jucat azi la el, nu ai intrat pe feisbuc. Acum depinde de persoană, aici referindu-mă la persoanele care se joacă şi nimic ma mult. Doar nu te-ai născut cu calculatrul ?
Până la urmă orice învăţ are şi desvăţ.
[Imagine: guitargirlsignature.png]
Mulţumesc Alysu : o3

- eÅŸti piraat?
- nu supă la plic : ))

#12
Da, sigur ca as putea trai fara calculator. Probabil ca la inceput mi-ar fi greu sa ma obisnuiesc fara el, sa renunt la toate lucrurile pt care aveam nevoie de el si sa incerc sa ma descurc prin alte metode. Cu ajutorul computerului pot face rost de muzica, de filme, de informatii de care am nevoie la scoala sau pot vorbi cu unii colegi, ii pot contacta mai usor asa daca trebuie sa le cer ajutorul, pot tine legatura cu fostii colegi sau cu prieteni sau rude aflate la mare distanta. Imi face intr-adevar viata mai usoara in unele privinte, dar nu as suferi daca nu l-as mai avea. Nu sunt disperata, internetul nu e ceva fara de care nu as putea trai.
[Imagine: sig_reinoir.png]

#13
Sa traiesti fara calculator nu e ca si cand ai trai fara apa. Dar face viata mia usoara. Multe lucruri pe care le faci din placere le faci mai usor daca ia calculator, de fapt interenet. Sincer, eu ma plictisec destul de rau cand raman fara laptop, trebuie sa gasesc altceva de facut si schimbarea asta e greu de facut. Sunt in totalitate de acord cu Flaw. Ce fac eu pe calculator?
Scriu. Imi place sa scriu si e mult mai usor sa scriu in Word decat pe hartie. Obosesc mai repede cand scriu de mana si pot posta pe internet ce am scris ca sa citeasca cat mai multi oameni.
Ascult muzica. Nu am bani sa cumpar atatea CD-uri cate vreau sa ascult, ca sa nu mai vorbim ca nu gasesc toate trupele pe care vreau sa le ascult in magazine, ca sa nu mai vorbim ca sunt unele CD-uri care nu mai exista pentru ca sunt prea vechi. Apoi mai sunt si editiile care apar la un an diferenta, cu doar una-doua melodii in plus. Sa dau banii de doua ori pe acelasi CD? E mult mai usor sa descarc melodii de pe net.
Ma uit la seriale sau anime-uri. Nu am rabdare sa astept pana saptamana urmatoare ca sa vad un episod la televizor, mai ales ca e mereu intrerupt de reclame. Ca sa nu mai vorbim ca unele seriale/anime-uri nu se dau la televizor. Ati vazut voi Axis Powers Hetalia la TV? Eu nici Animax nu prind.
Editez video-uri/poze. Asta chiar ca nu pot sa fac manual. Alt lucru pe care pot sa-l fac doar pe comp.
Ma uit la conecrte. Majoritatea trupelor au unul sau doua DVD-uri, dar sunt greu de gasit si m-as plictisi sa ma uit de 20 de ori la acelasi concert. Asa ma uit la ce au filmat altii sau chiar la concerte on-line (cand le prind).

Cred ca mai sunt lucruri, dar nu stau acum sa le caut pe toate. Ideea e ca viata poate fi mult mai usoara cand ai un claculator. Se poate trai si fara, am stat si eu vreo trei ani fara, ca sa nu mai vorbim de perioadele can nu aveam net, dar o data ce te-ai pbisnuit sa-l folosesti e cam greu sa te lasi. Cum am spus is la inceput, nu e ca si cand ai trai fara apa, dar e mult mai usor sa faci unele lucruri cand ai comp si uneori nu trebuie sa renunti la el. Daca tot exista, de ce sa nu-l folosim? Normal ca as putea sa traiesc fara, dar cu siguranta nu mi-ar placea, acum ca stiu cum e sa ai. Si ar fi si cam greu sa traiesti fara, cand toata lumea are.
Tenderest touch leaves the darkest of marks,
And the kindest of kisses break the hardest of hearts
~Florence + The Machine


#14
Calculatorul pentru mine e ca o sursă de informaţie de care am nevoie. În ziua de azi e greu să cauţi o chestie, mai bine dai un sărci pe gugăl. E mai rapid după părerea mea. Hm, sincer aş rezista fără el. Spre exemplu dacă aş pleca la facultate nu aş mai fi atât de ataşată de el [ ah stai aş avea laptop : )) ] dar nu e asta chestia I mean ai nevoie de el. Orice persoană fie ea afacerist, medic, parlamentar mai are şi câte un laptop la el prin servietă având netul la el. Pentru că nu e dependent de net, ci are nevoie de el. Pot trăi uşor fără calculator, însă acum îmi trebuie. Nu îmi place să mă joc, ci mai mult citesc o groază de chestii şi de asemenea văd şi filme, le descarc şi le văd. Easy. Nu am televizor în cameră aşa că uzez calculatorul, plus că mai toată ziua nu stau ci plec de la el şi la toate deschise [ tabs + mess ] [ daia mă vedeţi online pe zup atâta timp. Las taburile de la youtube + zup + blogger mereu deschise. Niciodată nu închid taburile ]. În afară de faptul că e util, îmi şi place. Nu neg. E calumea sî stai să te uiţi la chestii tari pe internet, să citeşti anumite chestii interesante, învăţ să cânt şi la chitară, învăţ anumite chestii despre calculator. Nu stau degeaba. + că pe mess / zup mi-am găsit prietenii. XP I don't care about what other ppl say about this. Îmi place, îmi place. idc. Spre exemplu la Nijikon mă văd cu Marina, Aly, Teh [ dacă vine din câte am înţeles ], Mitsu, Mimişu, Trini, Nya şi muuuuulţi alţii. Am primit calculatorul prin clasa a şaptea spre a opta. Pe la 14 ani - 15 ani aşa şi deci tot vie sunt : )). Am cerut totuşi un calculator prin clasa a şaptea că vroiam să am + mama a considerat că sunt îndeajuns de mare să am unul fără să ajung dependentă de el şi să nu stau non stop + că aveam nevoie. În a opta se apropiau tezele şi aveam şi eu nevoie să caut chestii să mă informez. . . Motivele sunt clare so am primit unul şi în primul an îmi plăcea mult, mă jucam o groază de jocuri, but mi s-a acrit după cu jocurile so am trecut la ceva mai bun ca să-mi folosesc calculatorul. De ce stau pe mess ? Hm . . . vorbesc cu prietenii, discutăm când să ne vedem [ s-ar putea weekendul viitor să ne întâlnim ]. De asemenea am văzut şi topicul cu tineretul şi se leagă. Consider că cei de pe zup dacă stau atât nu sunt dependenţi. '' Afară e altfel '' pot să zic. [ pentru cine înţelege nu explic ]. Plec în excursii, în alte oraşe nu am treabă pot sta fără calculator foarte uşor dat fiind că de acum pot să merg prin Bucureşti. Şi uite că nu am nimic. I ' m fine. Sunt bine din toate punctele de vedere, mănânc, mă relaxez, dorm şi totul e perfect. Pot trăi fără PC dar şi nu pot. Sunt în balanţă. Am nevoie de el pentru lucrurile de mai sus, dar şi dacă voi pleca la facultate nu prea voi sta cine ştie cât.
-

#15
Intru pe laptop ca sa caut ceva pentru scoala, sa ascult muzica sometimes, si sa pierd vremea cand nu am ce face. Am stat luni fara calculator si totusi, here I am .
Btw, mai caut si anumite locatii pe hartile de pe google, in special din Braila,dar in rest imi e mai bine la tv decat la laptop. Plus ca mie mereu mi se inchide laptop-ul pentru ca e prea fierbinte 78 . So what ?


Jyy , multumeste-mi pentru parere, te rog .
You know it is going to be a bad day , when you jump out of bed and miss the floor.




#16
Nu e cine stie ce . . . Nu mori daca nu stai 24 din 24 de ore pe calculator. Da, mai discuti, mai trece timpul. Insa, oare e atat de usor ? Odata si odata tot nu o sa te plictisesti sa butonezi toata ziua tastatura ? Daca stai toata ziua cu ochii beliti in calculator crezi ca asa o sa inveti ceva? Da, calculatorul are si parti bune dar nu in exces. Sunt multe lucruri pe care le poti face pe calculator dar mai buna e o plimbare in aer liber.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#17
Buna intrebare . Eu una as putea , stiu sigur asta . Adica pana la urma ce e asa greu sa stai fara calculator , poti face multe alte lucruri interesante si fara calculator , citeste o carte , mai iesi pe afara , mai stereg praful de pe pc 21 mai uitate la tv ;d Intradevar cum zic si ceilalti , cu ajutorul internetului aflii ce te intereseaza mai repde decat sa asculti la tv sau sa cauti prin documente si etc. Deci calculatorul are si parti bune si parti rele .

#18
Păi, eu nu pot sta fără el. Cum ajung acasă de la şcoală, nici nu mă schimb şi îi dau drumul. M-a pedepsit mama odată [motive....idioate] şi a spus că nu am voie la calculator o lună. Când am auzit-o parcă mi-a picat cerul în cap. Nu puteam să cred ce am auzit, am căscat ochii, şi când a ieşit pe uşă am început să fac ca toate alea. A doua zi dimineaţă, vin de la şcoală, şi descopăr că ea nu e acasă. O sun, şi aşa inocentă, o întreb când vine. A spus că nu vine ca de obicei, că mai are treabă pe la muncă, bla bla. Şi ce se gândeşte Andreea noastră [eu]? Merită să mai risc o lună fără tv pentru pc, nu?
Şi uite aşa frumos, până a venit ea de la muncă eu am ascultat muzică, am desenat un desen, şi am văzut vreo 2 episoade dintr-un anime, fără care nu puteam rezista.
Răspunsul meu este : NU. Nu pot sta fără el, nici dacă m-ar bătea cineva. În el am tot ce îmi trebuie, de ce am nevoie, rezolv orice cu el. Fără el mă plictisesc, n-am ce face, muzica de la televizor nu-mi prea place. Filmele nu sunt mereu aşa de bune cum se nimeresc în unele zile, aşa că nu am la ce să mă holbez, sau ce să fac, deci opţiunea de bază este pc-ul .
Crazy-monkey-emoticon-192
[Imagine: musical_anime_girl_render_by_originalbos...d0bf7b.jpg]
[Imagine: Korn_Jonathan_Davis_Signature_by_TempaGF...3041e6.jpg]

#19
Recunosc ca nu as putea sa traiesc fara calculator!
Bine, poate as putea dar FOARTE GREU!!!Sincer,eu din 24 de ore, 10 ore mi le petrec la calculator.Nu pot sa traiesc fara el.Nici nu as vrea sa stiu ce as face daca nu l-as mai avea.
Stiu ca poate voi m-ati considera o ciudata dar, asta e firea mea. Sunt obsedata si asta e situatia, fie ca unora nu le place.Fara sa comunic pe messenger, sau sa am acces la internet, si sa stau doar sa citesc sau sa ma uit la Tv, ar fi prea monoton.
Pentru mine calculatorul este ceva pentru care m-ai santaja, as da orice pentru el, aproape orice
Si filmele, jocurile, hi5, twitter etc. Nu cred ca as putea sta fara ele, mai ales fara muzica de pe calculator, nu as putea supravietui.Poate credeti ca exagerez, dar am trecut prin multe si vad viata cu alti ochi.Mrg.Repet: Nu cred ca as putea!
[Imagine: 5fcff5ef.gif]

#20
As putea trai fara el, dar nu stiu pentru cat timp, cert este ca nu pentru mult. Imi place sa-mi pierd vremea pe net, ascultand muzica sau multe altele, dar as prefera sa ies afara, in schimbul calculatorului. Daca m-ar lasa afara ar fi perfect ! ~14. Si cum nu am voie, decat o data pe saptamana si aia daca o mert bla bla, stau la calculator sa-i fac in ciuda mamei xDDDDD.
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]




Utilizatori care citesc acest subiect:
3 Vizitator(i)