Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Poti trai fara calculator?
Da.. nu este asa greu doar nu te mai gandesti la el
53.62%
37 53.62%
NU!
46.38%
32 46.38%
Total 69 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Ai putea trai fara calculator?

#1
Buna!

Tu ai putea trai fara calculator?
Dupa parerea mea, calculatorul este doar o necesitate, nimic mai mult. Ce ati face daca nu ati avea calculator/leptop?

Astept opiniile.
Sper ca nu am postat gresit sau sa existe un topic la fel.. 4

Va rog:
* Va ro sa nu tipati sau sa va contraziceti. ^^
Trebuie sa vorbim civilizat aici XD

multumesc 3
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#2
Citat:Ce-i asa greu sa traiesti fara el? Asta e o inventie
Scumpule, daca n-ai observat oamenii se lasa dominat pana la refuz de tot ce inseamna propria inventie: Adolescentii sunt dependenti de net, oamenii maturi de masinarii. Oamenii sunt dependenti de micile palceri, tigari, cafea, etc, etc.
Ba, eu sincer as traii, prefer natura prefer sa ies in aer liber, sa ma las pe pajiste si sa stau acolo pana mor.
Deci, da, pot traii. Calculatorul e doar un mod de-ami ocupa timpul cand nu vrea sa citesc. Sau de-a scrie in word, ca nu-mi place scrisul meu.
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#3
Ah asta da intrebare...
Ei bine pot trai fara calculator, nu sunt dependenta de el sau de net.
Dar in fine totuşi s-a ma pui in minutul asta să renunţ mi-ar fi greu,cred.
Orcum as avea impresia ca ceva lipseÅŸte ÅŸi nu aÅŸ mai avea ce face inafara de citit si ieÅŸit in parcuri.
[Imagine: 13780-693844-20090802035219.jpg]

#4
Am stat şi eu o grămadă de timp fără net, deşi aveam la dispoziţie calculatorul, nu prea mă atrăgea atât de tare. Am luat cărţi şi am citit, am ieşit afară, m-am debranşat de tot ce înseamna viaţa virtuală. E drept, mă gândeam uneori la una şi alta, dar mai vb. oricum cu persoanele cu care mă înţelegeam bine doar pe net, există şi telefon! Şi rezistam şi fără internet. Acum, mai deschideam calculatorul, mai scriam ceva, mă mai jucam, mai ascultam muzică. Pentru că nu aveam ce să facă.
Dacă nu ar fi existat calculatorul, găseam altceva de făcut.
Frate, nu se pune problema de a renunţa sau nu la calculator. Adevărul este că oricare dintre noi poate trăi fără caclulator. Este o chestiune de obişnuinţă. Omul se poate adapta la orice. Nu îţi place o melodie, dar dacă eşti oblgiat să o asculţi de 10 ori şi tot aşa, o să îţi placă la un moment dat. Ăsta e doar un exemplu aiurit, dar adevărat. Aşa e şi cu calculatorul, la început n-ai ce face apoi găseşti că sunt atâtea lucruri de făcut mai ales dacă ai net pe el şi devi dependent. Dar dacă nu mai ai posibilitatea să foloseşti un calculator şi nici nevoia, atunci? Ei bine, trăieşti fără el. E posibil. E adevărat, e cam indispensabil în zilele noastre. Eu sunt dependentă de net, mă simt pierdută cu totul fără asta, dar totuşi, rezist. Şi după o vreme şi nu mă mai interesează. E doar o chestiune de obişnuinţă. 106 că doar nu ne-au născut mamele noastre în faţa calculatorului şi a fost primul lucru pe care l-am văzut, chiar şi aşa am putea trăi fără pc-uri... Nu e ca şi cum ne-ar hrănit, ne-ar da apă, ne-ar oferi adăpost sau eu mai ştiu ce. E mai întâi entertainment, apoi cercetare, nevoie, una alta, se transformă în depenţă şi încep unii să creadă că fără calculator nu se poate. Ba se pooo~oate. Fără a duce la extrem desigur. ceea ce vreau să zic este faptul că nu e imposibil, putem trăi în lumea asta şi fără calculator.
Eu nu vreau, desigur, aÅŸa ceva. Dar ca fapt divers. Nu votez niciuna din variantele din pool.

#5
Eu nu cred ca as putea. Bine, nu mor, dar viata mi-ar fi mult mai grea fara el.

In primul rand, nu as putea comunica asa cum o pot face cu ajutorul internetului.
Da, exista telefoane, poti da sms-uri, dar nu se compara cu o discutie purtata pe mess. De ce?
Pot sa fac un proiect, de exemplu, si sa mai vorbesc in timpul asta cu o persoana (atata timp cat nu e o discutie la modul serios, in care sa te concentrezi la ce spui). Poti face asa ceva si la telefon? Ma indoiesc.
La calculator pot vorbi cu mai multe persoane in acelasi timp. Pe telefon nu pot. Mai aveam momente cand incercam sa discut prin sms-uri cu 2-3 persoane simultan si era al naibii de stresant.
Also, daca suni o persoana si o deranjezi? Pe mess poti sa te uiti ce status are, ii lasi un offline.
Si chiar si retelele de socializare. Stau destul de mult pe facebook, pentru jocuri, recunosc, dar e dragut ca pot vedea ce poze au mai uploadat vechii colegi de liceu sau cei de facultate. Nu neg, m-as putea lipsi de asta, dar tot e ceva dragut.
Cat de usor e sa ii dai cuiva un link catre o poza sau un album online.. cum ar fi in schimb sa ii trimiti cuiva prin posta un album foto?
Sau daca vreau sa stiu pur si simplu ce mai face un coleg. Ma paleste nostalgia dupa 10 ani, na. Pot sa vad daca are un profil de fb, hi5 sau alta prostie, daca are un blog.. pe internet il gasesc mult mai usor decat daca as sta sa vad daca mai are acelasi numar de telefon.

In al doilea rand, as fi lipsit de o sursa de informatie.
Am incetat sa ma mai uit la televizor acum multa vreme. Doar ocazional mai urmaresc cate ceva, in special cand ma duc pe la parinti, unde nu am calculator. Ziare nu citesc, si oricum... ce as putea citi? Cancan si Libertatea?
Calculatorul si netul imi permit sa verific zilnic feed-urile la care sunt abonat, de unde primesc o selectie de stiri din domeniile pe care ma intereseaza, si scrise de oamenii care ma intereseaza.

In al treilea rand, sunt informatician, absolvent de facultate de informatica, actualmente masterand. Pe calculator se presupune ca lucrez. Sigur, pot face multe chestii si pe hartie (nu glumesc), dar sa fim seriosi.. un informatician fara calculator e ca pestele pe uscat.

In al patrulea rand, e sursa mea principala de divertisment.
Unu la mana, muzica. Sunt obsedat cand vine vorba de capitolul asta. Am un playlist foarte diversificat de peste 16000 de mp3-uri. Ce faceam fara pc? Umpleam cateva raft-uri cu cd-uri? Cat m-ar fi costat sa le cumpar in original? Cat m-as fi complicat sa le caut contrafacute?
Plus ca multe dintre formatiile pe care le ascult nu prea se gasesc asa usor si, chiar daca se gasesc, ar trebui sa dau comanda pe net, deci, sa folosesc calculatorul.
Doi la mana, filme si seriale. Dupa cum am spus, nu ma uit la tv. Da, pot sa ma duc la cinema, si chiar merg destul de des dar sunt atat de multe filme si seriale pe care vreau sa le vad. Mi-ar fi imposibil sa o fac fara pc. Pai cine naiba ar fi difuzat, de exemplu, Legend of Galactic Heroes pe undeva?

In al cincilea rand, aspectul practic.
Vreau sa stiu cum va fi vremea. Ce, astept sa dea aia starea vremii la televizor sau intru frumos pe meteo.ro?
Ma duc pana la gara sau intru pe infofer?
Dau telefoane la cunoscuti sau caut pe net o reteta de bucatarie?
Bantui toate magazinele sau fac o comanda online?
Merg la xerox sau scot la imprimanta?

Nu zic ca nu se poate trai fara calculator. Am avut destule probleme cu el vara asta si nu numai, ca sa stiu cum e fara. Si citesc, ma plimb, vorbesc si la telefon si fac o tona de alte chestii care se pot oferi ca alternativa la calculator. Insa calculatorul imi face viata atat de usoara incat mi-ar veni foarte greu sa renunt la el.

Bine, daca vorbim de o persoana pentru care calculator = hi5, mess, jocuri si filme, meh. Se poate si fara, e alta poveste. Dar eu prefer cu, macar pentru faptul ca, in caz contrar, ar insemna ca am facut degeaba atatia ani de informatica. Poate fi o unealta puternica, daca stii cum sa o folosesti.

#6
Eu pot sa traiesc fara el,desii la inceput imi va fi greu,dar ma obijnuiesc.O data chiar ma plictisisem sa mai stau si nu m-am atins o jumatate de an de el,ocupandu-mi timpul cu scoala si cu lecturile.Mi se pare ceva exagerat.Nu spun ca imposibil,pentru ca exista persoane,dar este nociv,adica:-Curentul consumat-radiatiile pe care le emite-informatiile nocive pe care le primeste(vb de maniacii care se uita la chesti ...)si alte lucruri.Calculatorul poate creea o atmosfera de tensiune in familie si de neintelegere cand subiectul este prea absorbit in lumea lui,incat neglijeaza totul,chiar si statutul parintiilor.Dar calculatorul reprezinta si o sursa de informatii utile si amuzament(fata de televizor).Cand suntem la calculator nu mai suntem bombardati de anumite informatii care nu ne intereseaza,ci avem libertatea sa navigam.Dar cel mai nociv efect il are asupra ochiilor si urechiilor(daca purtam casti si ascultam la maxim).Desigur,poate avea efecte si asupra capului,ar depinde de rezistenta subiectului.
Cand nu esti dependent de calculator ai mai mult liber si nu iti neglijezi partial viata,avand timp sa mergi in parc,sa citesti,sau pur si simplu sa ai un moment de liniste.
^_^
[Imagine: syred2_by_antonie15-d6tdkwx.gif]
�Ashes to ashes. Dust to dust. We are nothing, but dust and to the dust we shall return.� Amen�

#7
Teh: Admir ca ai venit aici si ai postat. Nici eu nu as completa in pool deoarece daca te obijnuiesti fara calculator este chiar ok, daca chiar vrei asta si nu o faci de'a sila. Problema este ca uitatul mult la calculator strica vederea si auzul ( dreptate BLforever ).

Flaw: Daca tu esti administrator si informatician pe deasupra, ai nevoie de calculator , si sunt deacord cu tine. Este intr-adevar si o sursa de inspiratie si de informatie. Nu poti lua din reviste cat poti lua vazand pe calculator.

Ayuka: Felicitari 3 multumesc pentru opinia ta 3
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#8
Normal că pot. De fapt, toți pot. Nu poți să zici că nu poți trăi fără el că nu e adevărat. Calculatorul nu e centrul universului și mai sunt și alte lucruri pe care le poți face. Cred că calculatorul este o metodă de a pierde timpul pe net, de a zice că faci ceva.
Pot trăi fără el, deși , recunosc, la început o să - mi fie greu. Oricum, mă pot ocupa de alte lucruri, nu să stau toată ziua pe net. Am stat odată două luni fără calculator, altă dată juma de an. N-am pățit nimic. De fapt, mi-a fost chiar bine : )) .
Pfff...calculatorul cred că a fost o invenție greșită. Te face dependent și nu mai ieși deloc din casă că stai pe el xD
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#9
calculator? as trai si fara dar mi-ar fi greu sa ma obijnuiesc. din moment ce e la 10 ani pana pe la 11 jumate nu prea m-am atins de calculator decat foarte rar si pentru scoala, ar putea trai. acum vorbesc foarte mult pe messinger cu fosti colegi, prieteni, rude bla bla bla si mi-ar fi destul de greu fara. plus ca nu as mai putea citi sau posta capitolele noi pe la ficuri. am avut de multe ori probleme cu calculatorul chiar cand imi era lumea mai draga (mi s-a inchis singur si eu am pierdut un referat pe care nu apucasem sa-l salvez. si era aproape gata20). din moment ce nu ma uit la televizor de cateva luni, nu stiu cum altfel as putea sa gasesc episoadele din anime si filmele, sa le vizionez cand am chef si prefer sa citesc manga pe net decat sa imi cumpar reviste.

am cam deviat de la subiect so as putea trai si fara calculator doar ca mi-ar lua ceva vreme sa ma obijnuiesc.

P.S.: Flaw, te admir.
Hi :3

#10
Calculatorul...multi ne-am obisnuit cu el si la inceput ne-ar fi foarte greu sa ne dezlipim de el, deoarece pentru noi acesta a devenit un obicei. Dar cu timpul am putea uita de el, doar gasind alte lucruri de facut. Eu folosesc laptopul mai mult pentru net atunci cand intru pe el, deoarece altfel doar cu muzica si jocuri m-as plictisi garantat. Netul este foarte folositor si distractiv, poti face o groaza de lucruri, deasemenea messenger-ul il folosesc foarte des, deoarece vorbesc foarte mult cu prietenii. Daca ar fi sa mi se ia calculatorul de langa mine, normal, la inceput nu mi-ar fi foarte usor sa traiesc fara el, deoarece intr-un fel e distractia mea atunci cand nu am ce face. Dar cum au mai spus si ceilalti useri, te obisnuiesti intr-un final sa traiesti si fara el. Eu una cred ca oricine poate trai fara calculator. Adica, unii nici nu au asa ceva si pot sa o faca, putem si noi, doar trebuie sa ne dezobisnuim.
[Imagine: tumblr_lw7j04DPq01r5ikx8o1_400_large.gif]
My mama always says that I'm cute. I don't believe her. I'm more than that !

Shake, shake that booty for Beckha !





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)