Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

O seara de Craciun!

#1
-Ninge!Ce frumos e!Spuse micuta Keitlyn,fratiorului mai mare,Sam care statea pe ganduri.Mama, facea ce facea de obicei,pregatea cina.Este o femeie obisnuita,harnica pe nume Bella si o mama a patru copii cuminti si ascultatori.Primul si cel mai mic este Jonah,un baietel micut dar dragut intr-un fel spus are doar 4 anisori si chiar astazi,in ziua de Craciun,implineste 5 ani.Va mai spun ceva despre el,tipa toata ziulica,ce mai este cuminte cand pleaca in vizata cu familia,la bunicii lor dragi,Edwuard si Fany Jonia.Al doilea micut in varsta de 7 anisori este cel mai ascultator si care,doar la varsta asta deseneaza incredibil de frumos.Este "artistul casei" si il cheama Alex.A treia,este printesa si cea mai draguta dintre toate fetitele este Keitlyn,o visatoare si o fascinanta a modei,care are numai 10 ani.Al patrulea copil,este Sam,un baiat bun,care invata bine si o ajuta pe mama lui la treaba si are 17 ani.Sunt o familie fericita si vor fi si mai incantati pentru ca o sa vina tatal lor,Victor Kellody.Sunt in ajunul Craciunului,24 Decembrie,o zi minunata pentru familia Kellody.
-Sam..Sam vino sa vezi ce carticica de Craciun mi-a luat mama!striga cu glas cristalin Alex.
-Este foarte frumoasa,dar am putina treaba dupa aceea voi veni si ma voi juca cu tine.Bine?
Micutul dadu din cap in semn de "Da",si isi continua "ziarul".
-Sam,vino si ajuta-ma sa ridic bradul din pod,este mult mai greu decat mi-as fi putut imagina.Este drarul de anul trecut al tatalui tau.Sa avem grija de el!Gata.Mersi,Sam!Daca nu te superi,aduci tu si beteala,globurile si instalatiile?Este in camera mea in sertarul acela mov.Il vei gasi tu.
Baiatul se dus esa caute "imbracamintile" pentru frumosul brad.Dadu de jucariile lui Alex pe acolo.
In gandul lui:"Asta da armata de jucarii.Nici pe vremea mea nu erau atatea.Ce tot zic,ma transform in bunicul"!?.
Intra in camera si gasi sertarul mov si lua tot ce era necesar de Craciun.Beteala,globuri,instalatii.Vazu in cutie,o scrisoare.Scria pe ea:"De la Victor Kellody".
-Asta este de la tata.Nu,nu..mai bine nu ma uit,off este prea mare curiozitate!..
O citi si nu-si putea crede ochilor,scria..:
"Draga Bella,
Vreau sa-ti spun ca nu pot veni in seara de Craciun,fiindca plec in America cu o treaba,afacerile,ce sa le faci.Iti voi trimite cadourile pentru cei mici.Suna-ma si iti voi spune mai multe.Te pup dulce.
Victor,al tau sot si tata."
Sam era deodata deprimat.
-Sam,Sam ce s-a intamplat?il intreba mama de jos.
-Nimic,nimic vin acum.Lasa scrisoarea in cutie si dadu o fuga in camera lui si o lasa,o ascundea defapt sub perna lui.
Ii dadu mamei decoratiunile si incepu a imbodobi bradul cu toti,chiar si Jonah,micutul curajos.Sam scapa un glob si se facu in bucati,in mii de cristale.Nu ii dadu prea multa importanta mamei si tipetelor ei si le stranse cu mana.Un ciob se infipse in mana lui dar acesta era un lucru,parca obisnuit pentru el.Keitlyn imbodobi mai departe precum si Alex si Jonah.Mama in schimb se duse dupa Sam,care plecase in camera lui.Lua chitara si canta un cantec de-al lui.Mama il striga,pentru nu a face un lucru necugetata,fiindca parea abatut si necajit.
Acesta incepu a canta:
Life is short
Sadness is long
And I want
Playing on the inserted
Playing on sunset
Even when they die
I am sad, are happy
When falls occur
crude death
I want a life, I want an evening
Where everything to shine
One day, a moment
Where everything to stay in place
I want one minute, one second
In that I want everything to be as...
Mama lui stiind engleza la perfectie intelegea ce sentimente are fiul ei.Nu isi putea gasi cuvintele si nici ideile potrivite cantecului si sentimentelor lui.Apoi deschise usa se apropia de baiat si il intreba daca el a compus cantecul.Baiatul nestiind ce sa mai spuna dadu din cap in semn de da.
-Tu chiar simti asta?il intreba mama.
Baiatul se ridica in picioare si zise cu glas mai tare dar moderat,caci era mama lui nu un caine sa-i zice "Pleaca!Iesi,mars!"

Capitolul 2 din "O seara de Craciun" va veni imediat SA STITI ACEASTA NU ESTE UN FIC CU MAI MULTE CAPITOLE,ACEASTA ESTE O POVESTE CU MAI MULTE CAPITOLE SI O SEARA DE CRACIUN ESTE UN EPISOD din povestea "Aventurile familiei Kellody".
Sper sa o cititi.Nu este cine stie ce dar sper sa va placa,pentru inceput!
[Imagine: tumblr_m9o59mWzcL1rdjmj7o1_500.jpg]

#2
Hai sa vedem ce-i aici.
Citat: Nici macar un "Capitolul I"?
-Ninge!Ce frumos e!Spuse micuta Keitlyn,(spuse cu litera mica, lasi spatiu intre semnul de punctuatie si litera; virgula nu isi are rostul aici) fratiorului mai mare,Sam(daca vrei sa pui o virgula, aici e locul) care statea pe ganduri.Mama,(spatiu dupa ".", fara virgula aceea) facea ce facea de obicei,pregatea cina.( Deci daca as merge dimineata la oamenii astia as gasi mama pregatind cina. Si la pranz la fel. Alta treaba sigur nu are? Ramanand aici, repetarea lui "facea" este deranjanta si ar fi de preferat sa o eviti.) Este o femeie obisnuita,harnica,( Stai o clipa. Mai intai verbele erau la trecut si acum puf!, apare prezentul? pe nume Bella si o mama a patru copii cuminti si ascultatori.( N-ai fi putut sa zici ca e mama a patru copii inainte sa-i spui numele? Suna mai frumos asa. Tot aici, "cuminti" si "ascultatori" sunt doua sinonime, ajungea doar unul SAU niciunul pentru ca ar fi sunat mai bine)Primul si cel mai mic (Ori e primul ori e cel mai mic. Alege una din doua.)este Jonah,un baietel micut dar dragut intr-un fel spus(Sa inteleg ca nu vei reveni la timpul trecut. ._. Baietelul asta cu nume straniu este micut dar dragut, nu-i asa? De aici se deduce ca in general copiii micuti nu-s draguti, saracutii. Si structura "intr-un fel spus" n-are nicio logica in context.) are doar 4 anisori si chiar astazi,in ziua de Craciun,implineste 5 ani.(Pai ori are 4, ori implineste 5.)Va mai spun ceva despre el,(Uuu, secreteee. Aici urma ":", apropo.)tipa toata ziulica,ce mai( Sa iti mai spun ceva, "ce mai" nu are niciun rost aici.) este cuminte cand pleaca in vizita cu familia,(fara virgula la bunicii lor dragi,Edwuard si Fany Jonia ( Edwuar nu cred ca s-a inventat. In cel mai rau caz Edward.).Al doilea micut in varsta de 7 anisori este cel mai ascultator si care,doar la varsta asta( Aici sunt ca la teleshoping. Doar in acest moment puteti introduce structuri fara rost... rost... rost. As reformula: "Al doilea micut, in varsta de doar sapte anisori, este cel mai ascultator si deseneaza foarte frumos." Incredibil e prea mult spus. Iti sugerez sa folosesti litere cand scrii varstele, daca tot suntem aici. deseneaza incredibil de frumos.Este "artistul casei" si il cheama Alex.A treia,( Fara virgula, ai grija la semnele de punctuatie) este printesa si cea mai draguta dintre toate fetitele este Keitlyn( Este cea mai draguta dintre toate fetitele? Dintre toate fetitele din lume? Vreau sa o cunosc si eu o.o . Dupa fetitele se pune "," si numele.),o visatoare si o fascinanta( Sau fascinata, desi nu prea cred ca se poate sa fii "fascinat al modei". Cauta ceva care sa se potriveasca, te rog.) a modei,care are numai 10 ani.( Numai zece ani? Pai stai, "numai" inseamna ca-s putini, dar avand in vedere varsta celorlalti doi...) Al patrulea copil,( Fara virgula, te rog, incearca sa nu mai pui virgule aiurea!) este Sam,un baiat bun,care invata bine si o ajuta pe mama lui la treaba si are 17 ani.( Si, si, si. Puteai crea o noua propozitie: Are 17 ani. Ca sa eviti repetitia aceea.)Sunt o familie fericita si vor fi si mai incantati pentru ca o sa vina tatal lor,Victor Kellody.( Propozitia asta ma zgaraie pe creier, serios. Sunt o familie fericita, felicitarile mele, si pot fi si mai fericiti pentru ca o sa le vina tatal acasa, dar intrebarea e: de unde? Ar fi fost ceva sa mentionezi)Sunt in ajunul Craciunului,24 Decembrie,o zi minunata pentru familia Kellody. ( Pune pe pauza. Mai nou e ajun? Acum cateva randuri era Craciun, cand micutul cu nume straniu facea cinci ani ._.)
-Sam..Sam( Aici e virgula) vino sa vezi ce carticica de Craciun mi-a luat mama! striga cu glas cristalin Alex.( Carticica de Craciun? Suna mai bine cadou de Craciun. "striga cu glas cristalin"... Cand strigi nu prea ai glas cristalin)
-Este foarte frumoasa,dar am putina treaba dupa aceea voi veni si ma voi juca cu tine.Bine?
Micutul dadu din cap in semn de "Da",si isi continua "ziarul".( Isi continua ziarul? Asta chiar n-am inteles-o. Poate era "isi continua jocul", desi de la ziar la joc e cale lunga.)
-Sam,vino si ajuta-ma sa ridic bradul din pod,este mult mai greu decat mi-as fi putut imagina.Este darul de anul trecut al tatalui tau.Sa avem grija de el!Gata.Mersi,Sam!Daca nu te superi,aduci tu si beteala,globurile si instalatiile?Este( Instalatiile este... Ce este? Poate sunt. Oricum, mai intai de acel "gata" puteai incerca sa descrii faptul ca a venit baiatul, a dat jos pomul si toate cele...) in camera mea in sertarul acela mov.Il vei gasi tu.
Baiatul se duse sa caute "imbracamintile"( Mai nou si brazii se imbraca. Eu stiam ca se impodobesc, asa ca "podoabele" ar fi fost mai potrivit.) pentru frumosul brad.Dadu de jucariile lui Alex pe acolo.

Revin cu partea a doua mai tarziu, dar din ce-am vazut pana acum... Ai mult de lucru la capitolul descriere.
Edit:
Citat:In gandul lui(Aici era nevoie de un predicat. Puteai sa spui "Se gandi" si ar fi sunat mai bine.( :"Asta da armata de jucarii.Nici pe vremea mea nu erau atatea.Ce tot zic? Ma transform in bunicul"!?( Ceva ce nu trebuie sa uiti: semnele de punctuatie ale unor propozitii aflate intre ghilimele se pun si ele intre ghilimele.).
Intra in camera si gasi sertarul mov si ( Ai fi putut sa incepi o propozitie noua, e o salata de "si"-uri aici)lua tot ce era necesar de Craciun:beteala,globuri,instalatii.Vazu in cutie,( Fara virgula...)o scrisoare.Scria ( Scrisoare, scria... Nu suna deloc, dar deloc bine. Puteai inlocui cu " Citi numele expeditorului: Victor Kellody.".)pe ea:"De la Victor Kellody".
-Asta este de la tata.Nu,nu...mai bine nu ma uit,of este prea mare curiozitatea!( Nici aici nu suna foarte bine. Trebuie un singur "f", fara puncte de suspensie la final.)
O citi si nu-si putea crede ochilor,scria..(Ai terminat cu virgulele si incepi cu punctele de suspensie. Oricum, in loc de virgula acolo ar fi trebuit un punct si ar fi mers sa nu mai scrii "Scria".):
"Draga Bella,
Vreau sa-ti spun ca nu pot veni in seara de Craciun,fiindca plec in America cu o treaba. Afacerile,ce sa le faci.Iti voi trimite cadourile pentru cei mici.Suna-ma si iti voi spune mai multe.Te pup dulce.
Victor,al tau sot si tata.( Era si sotul si tatal ei? Wow, asta da incurcatura. Redevenind serioasa, "tata" nu-si avea locul, scrisoare fiind pentru sotia lui, nu pentru fiica-sa.)"
Sam era deodata deprimat.( Hm, ma intreb de ce? Sincer, propozitia asta nu prea-si are rostul.)
-Sam,Sam ce s-a intamplat?il intreba mama de jos.( Acum sunt sigura: femeia asta are puteri paranormale. De unde stia ca nu e ceva in regula doar pentru ca baiatul intarzia putin?)
-Nimic,nimic, vin acum.Lasa scrisoarea in cutie si dadu o fuga in camera lui si o lasa,o ascundea defapt sub perna lui.( Asta are potentialul de a deveni cea mai incurcata propozitie a acestui text. Pai ori o lasa in cutie, ori o pune sub perna? Daca o [b]ascunse atunci nu mai avea rost sa spui o lasa.)[/b]
Ii dadu mamei decoratiunile si incepu a imbodobi bradul cu toti,chiar si cuJonah,micutul curajos(De unde si pana unde curajos? Nu vad legatura.).Sam scapa un glob si se facu in bucati,in mii de cristale.( Citeste propozitia asta. Tie iti place cum suna? Acum citeste asa:
"Sam scapa globul care se sparse in mii de cristale." Suna ceva mai bine, dar nu perfect, pentru ca propozitia nu e de asa natura. In plus, trebuie sa alegi intre bucati si cristale, nu merg mana in mana.)
Nu ii dadu prea multa importanta mamei si tipetelor ei si le stranse cu mana.Un ciob se infipse in mana lui, dar acesta era un lucru,( Fara virgula, te rog, te implor, ai grija la virgule!!!)parca obisnuit pentru el.Keitlyn imbodobi mai departe precum si Alex si Jonah.Mama in schimb se duse dupa Sam,care plecase in camera lui.Lua chitara si canta un cantec de-al lui.( El, lui, lui, el, el... Gaseste inlocuitori: baiatul, tipul, cum vrei, numai sa nu repeti pronumele la nesfarsit. Din felul in care ai scris ultimele doua propozitii se intelege ca mama canta la chitara.)Mama il striga,pentru nu a( Sau a nu face..) face un lucru necugetata( Era necugetat, e un gest, nu o geasta.),fiindca parea abatut si necajit.( Saracutul... Si abatut, si necajit, eventual si suparat, nu-i asa? Sinonimele astea nu prea merg impreuna.)
Acesta incepu a canta:
Life is short
Sadness is long( So sadness is long, huh? Hai sa aducem o rigla sa masuram cat e de lunga tristetea. Nu ai cum sa zici despre tristete ca e lunga o.o)
And I want
To play on the inserted( Ce sa faca?)
To playon sunset( Nu sunt un geniu in engleza, dar asta nu e corect deloc.)
Even when they die
I am sad, are happy
When falls occur
crude death
I want a life, I want an evening
Where everything to shine
One day, a moment
Where everything to stay in place
I want one minute, one second
In that I want everything to be as...
( Hai sa luam o scurta pauza si sa analizam acest minunat cantec pe care nu l-am mai corectat, dupa cum observi. Are greseli... destule + nu e coerent. Cel putin un cuvant pe acolo nu exista in limba engleza. N-am inteles de nicio culoare ce ai spus, sunt dezacorduri, nimic n-are logica. Daca nu esti complet stapana pe gramatica, mai bine evita sa scrii asa ceva.)
Mama lui stiind engleza la perfectie intelegea ce sentimente are fiul ei.Nu isi putea gasi cuvintele si nici ideile potrivite cantecului si sentimentelor lui.( Pai daca intelegea ce sentimente are fiul cum putea sa nu le gaseasca?)Apoi deschise usa, se apropie de baiat si il intreba daca el a compus cantecul.Baiatul nestiind ce sa mai spuna dadu din cap in semn de da.( Parca mai frumos ar fi "afirmativ" decat "in semn de da".)
-Tu chiar simti asta?il intreba mama.
Baiatul se ridica in picioare si zise cu glas mai tare dar moderat,( Ori era mai tare, ori moderat? Te contrazici.caci era mama lui nu un caine caruiasa-i zica "Pleaca!Iesi,mars!" ( Si ce i-a zis pana la urma urmei?)

Trebuie sa trag cateva concluzii si sfaturi:
- In titlu acel "!" nu-si are locul, nu e o propozitie ca sa pui semnul exclamarii.
- Nu te pricepi la virgule. Cu celelalte semne de punctuatie te descurci cat de cat, dar la virgule... Uneori lipsesc, alteori sunt in plus. Trebuie sa ai mare grija unde le pui si daca are rost sa o faci.
- Jonglezi cu timpurile, si asta nu in sensul bun. Intai totul era la trecut, apoi la prezent, apoi iar la trecut. Trebuie sa te decizi.
- Numerele se scriu cu litere, pentru ca e mai estetic.
- Dupa fiecare semn de punctuatie se pune spatiu.
- Nu ai avut descriere... mai deloc. Daca tot voiai sa vorbesti de copii, atunci puteai sa-i descrii si fizic: parul, ochii, etc. De asemenea puteai spune mai concret ce a simtit Sam cand a citit scrisoarea. Nu ai conturat destul de bine personajele.
- Nu te mai aventura la scrisul in limba engleza. Daca vrei sa scrii un cantec, de exemplu, trebuie sa ai o anumita coerenta + ca trebuie sa fie ceva logic.

Cat despre partea de final, din umilele mele cunostinte fic si poveste sunt cam acelasi lucru. Nu era nevoie sa scrii cu majuscule ca sa ne scoti ochii, vedem si fara ele ce scrie acolo.
De-abia astept sa dau pe ZupTv ca sa vad episodul 2.
Daca doresti sa tii cont de sfaturile mele o poti face, daca nu, e treaba ta. Bafta in continuare!
[Imagine: I_Support_Imagination_stamp_by_c3ph31d.gif] [Imagine: 695027nqwnxm77i3.gif][Imagine: Stamp___Not_Feminine_by_foxlee.png]
[Imagine: tumblr_m8qx755uMl1r49gcn.gif]

#3
Heeeii! Iată că am venit și eu pe aici, încercând să-ți ofer câteva sfaturi, care probabil îți vor fi necesare pe viitor. În primul rând, titlul ales de tine este foarte banal. Sunt sigură că nu atrage prea mult atenția cititorului. Este în regulă faptul că, îmi pot da seama deja că se afla în concordanță cu planul ideatic, însă puteai să folosești ceva metaforic, care să exprime exact întreaga poveste scrisă de tine. Mi-a plăcut faptul că ai început cu noapte sfântă de crăciun, și cu prima ninsoare din acel an. Trecând peste asta, istorioara ta nu prea mi-a stârnit atenția. Ai trecut din prima la dialog, care pentru moment pare la locul lui, și transmite încărcătură emoțională, dar preferabil era să începi cu un pasaj descriptiv. Ai acumulat atâta acțiune, și ai uitat complet să conturezi personajele folosind descrierea. Dealtfel, ai făcut o salată de timpuri. În general preferabil este să folosești doar unul sau două timuri cu care să descrii acțiunea. Povestea nu mă atras, poate puțin sfârșitul, dar odată ce am dat de acel cântecel în engleză, mi s-a tăiat tot elanul. Cred că puteai să folosești un dicționar și să fi făcut cântecul ăla să aibă ceva mai mult sens. Desigur, transmite multe emoții, dar asta nu este suficient. Pe viitor încearcă să te documentezi, sau în cel mai rău caz evita astfel de lucruri. Finalul a fost trist, dar destul de sec. Oricât de supărat ar fi băiatul că tatăl lui nu poate ajunge în noaptea de crăciun acasă, cred că la vârsta lui n-ar fi trebuit să reacționeze așa. Din modul în care se comportă l-ai făcut să pară o fire destul de iritată, impulsivă. Eu cred că trebuia să insiști mai mult asupra descrierii și asupra acțiunii. Dealtfel, nici cu gramatica şi modul de exprimare nu stai prea bine. Ai mult mai multă atenţie la semnele de punctuaţie. Cam asta este ce am eu de comentat, pentru moment. Sper să nu te descurajezi și să vii cât mai curând cu cel de-al doilea capitol.

Kisses: *
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Crime de Craciun Aimi. 5 4.547 03-01-2013, 11:57 PM
Ultimul răspuns: pikab00m
  Seara pe degete BibbyEllen 0 1.883 29-07-2012, 12:09 PM
Ultimul răspuns: BibbyEllen


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)