Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Clisee de toate felurile in anime.

#9
Azazel, ti-a sters postul, vreau 3-4 randuri cel putin, complete.

Clisee sunt destule in foarte multe anime, asa cum le gasim si in carti si in filme. Sa vad ce gasesc in momentul asta:

- In fiecare anime de tip Harem pe care l-am urmarit de gen Kanon, Shuffle!, Ai Yori Aoshi etc personajul feminin care castiga afectiunea personajului principal este de obicei prietena din copilarie.

- Intr-o batalie de obicei personajele pozitive ocupa cateva minute bune din episod tinand predica personajelor negative, indiferent ca se cunosc de doar maxim un episod. e.g Naruto, Slayers (Amelia si Phil), InuYasha, Air Gear etc

- Scenarii predictibile intr-o batalie:

Anatagonistul: "Inainte sa ne luptam, as vrea sa iti povestesc despre cum a murit tatal meu pentru tot restul episodului, ca sa intelegi motivele pe care le am pentru a distruge intreaga planeta"

Protagonistul: "Desigur. Si in timp ce faci asta o sa fiu sigur sa iti ascult fiecare cuvant, fara sa incerc sa te atac atunci cand ai garda jos. Sa fac asta unui inamic ar fi lipsa de respect."

- In cam fiecare anime de tip romance/ school life trebuie sa existe un grup de moe care il hartuiesc pe cel mai popular si frumos tip din scoala e.g Naruto, Fruits Basket, Ouran High School Host Club, Darker than Black etc

- Tipul de shounen guy care vrea sa devina intotdeauna mult mai puternic ca sa se razbune pe nu stiu ce

- Scenele de transformare e.g Sailor Moon, Freezing, Tokyo Mew Mew

- Personajele masculine fara coloana vertebrala in anime de tip harem e.g Love Hina

- Fiecare anime are un personaj care majoritatea timpului este absolut inutil e.g InuYasha, Freezing, Bleach, Naruto, FMP etc

- Sanii irealist de mari e.g Bleach, Freezing, Love Hina, Ah! My Goddess, Karin, xxxHolic, B Gata H Kei

- Personajul feminin foarte, foarte dulce si perfect care isi devoteaza viata facandu-le pe plac tuturor si nu se supara sau enerveaza niciodata e.g Ah! My Goddess (Belldandy e exemplul perfect), Fruits Basket (Tohru la fel), Kanon, Shuffle! (Kaede)

Mai revin.



[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky



Răspunsuri în acest subiect
RE: Clişee de toate felurile în anime. - de Lia - 05-03-2012, 06:19 PM
RE: Clisee de toate felurile in anime. - de Aggie - 04-07-2014, 06:23 PM
RE: Clisee de toate felurile in anime. - de TLDR - 07-01-2016, 11:25 PM

Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.272 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)