Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Clisee de toate felurile in anime.

#11
Cele 100 de legi ale anime-urilor

Mai stiam inca vreo 3-4 site-uri asa, dar mi-e lene momentan sa le caut. Lectura placuta, ca sunt destule.

Smecheria in anime-uri e sa te inveti sa treci peste asta. La cate am vazut mi-e si de mirare ca inca mai pot viziona cate ceva fara sa-mi vina sa-mi dau pumni (avand in vedere ca tocmai am citit The terror of death de Tatsuya Hamazaki unde mare parte din carte mi-a venit sa-mi caut o bricheta si sa-i dau foc).
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#12
Daca am scoate cliseele din seriile noastre preferate, cu ce am mai ramane? Da, iti vine sa te dai cu capul de pereti cand vezi acelasi si acelasi lucru dar ma intreb ce s-a intampla daca toate acele legi s-ar schimba 180 de grade? Oare ar ramane la fel de interesant, poate mai interesant sau deloc interesant, sunt curioasa. Si ca sa nu fiu total off, here:
~Personajele principale au de obicei, de obicei, par de o culoare din curcubeu, la alegere. Daca te uiti la o imagine cu un grup de personaje dintr-un anime, iti dai seama cine e personajul principal. Si in afara de Bleach, unde portocaliul lui Ichigo e ciudat pentru majoritatea si e luat la intrebari, nu am intalnit inca alt anime in care acest fapt este scos in evidenta.
~Protagonistul unui anime va sta langa fereastra prin ultimul sau penultimul rand, daca inca merge la scoala. The magic spot.
~Sangele ce zboara din nas cu viteza luminii, duh.
~De obicei, majoritatea personajelor par a nu avea parinti sau daca au, frate, le dau o gramada de libertate. No adult supervision whatsoever.
~Personajul ce mananca enorm de mult, like Naruto, Luffy, L, etc.
~Hot Springs and perverts.
~The Tsundere.


[Imagine: ak8THBQ.png]


#13
Eu m-am lasat de manga-urile shoujo pentru ca sunt mult prea evidente cliseele si nu mai exista plot twist-uri in majoritatea. Chiar ieri mi-a dat o prietena un manga shoujo si l-am lasat dupa 10 pagini din cauza tiparului urmat cu exactitate, baiatul perfect care stie totul si gateste ca un zeu, fata nepoliticoasa si tsundere, shit like that.
singurele shoujo-uri pe care le voi adora mereu sunt cele scrise de Ai Yazawa si inca unul cu un nume exagerat de complicat, dau edit cand ii aflu numele.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#14
1. Voci foarte pitigaiate. Crazy-monkey-emoticon-126
2. In Shojo-uri/Romance-uri, cand cei doi parteneri sau prietenii lor se revad, si isi repeta numele celuilalt la nesfarsit in timp ce se uita unul la altul si ochii le stralucesc inconjurati de o aura rozalie si petale
3. Tiparul baiatului perfect
4. Sangele care tasneste din nas. Chiar am cautat pe net la un moment dat sa vad daca treaba asta e cumva vreun lucru normal sau mai comun in Japonia 71
5. Scenele de transformare insotite de muzica specifica sau, si mai rau, achizitionarea brusca a unor costume absolut ... dubioase xD Ca in Shugo Chara (desi abia asteptam sa vad cat mai multe scene intre Amy si Ikuto, costumatia ei era mai nasoala decat in Tokio mew Mew)
6. Creaturi atotputernice si plot-uri care par trase de par de la un anumit moment dat (Bleach, Naruto...)
7. Urechile de pisica xD
8. The one guy (or more) that totally look and behave like girls (unii bishouneni sunt construiti ok, dar multi, ehh).
[Imagine: tumblr_n2r6g6d0RN1qdpo2no1_500.gif]

#15
Pe mine ma seaca transformarile fizice ale personajelor. N-au absolut nicio logica. Nici macar in X-men-ul american nu gasesti asemenea mutanti ca in anime-uri. Parca ar fi pe steroizi. Le ies din corp chestii care nu au cum sa incapa intr-un rinichi sau ficat.

Cliseul tipului perfect. Da. Exista. Da' mie imi place asta. Yagami Light, L, Ayumu Narumi, Maruo Eiichirou (tocilarul perfect), Son Goku etc.

Alt cliseu e tipul care vrea cu abnegatie sa-l depaseasca pe cel de pe locul I, dar niciodata nu reuseste! Gen Tein Shinhan in DB, Vegeta in DBZ sau DBS.
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.202 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)