Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Clisee de toate felurile in anime.

#1
Inspirata de Andemon(il stiti, unul dintre modelele mele in viata si un stand-up comedian de la Niji de anu' trecut), am hotarat sa incerc sa dezbat acest subiect.
Iubim anime-urile, cu toate defectele lor. Insa, cliseele sunt nelipsite in viata cotidiana si daca le punem si in anime, atunci obtinem cu succes un mix dintre real si imaginar. ASA CA, primele trei clisee le imprumut cu indrazneala de la Andemon:
1. Tipul cool si silentios("Este Sesshoumaru-uuul, este Sasuke-ul...inainte sa devina un pic psihotic si gay" inchei citatul. Insa eu iubesc anumiti tipi cool)
2. Sa-nii-nii-nii(adica sanii, des intalniti balanganandu-se in anime-uri)
3. Pelerina, capa, whatever.( in multe anime-uri cu tema istorica, action, shounen, samurai, ninja, etc. intotdeauna vezi pelerina fluturand, ca o prelungire a "ninjalaului")
4. Prietenii din copilarie, ce devin miraculos iubiti, dusmani, etc.( un cliseu pe cat de cute si de emotionant, pe atat de utilizat)

Ar mai fi, dar vreau sa vad ce ziceti si voi.^^
"Era foarte necajit/Bietul cer de ambra-albastra/Ca era indragostit/De marea verde/De marea albastra."
"La stapan demon, majordom demon."
"Fa ce vrei, toti piratii sunt liberi, esti un piraaat!"
"In lumea shinobi, cei care incalca regulile sunt ticalosi...dar cei care isi lasa prietenii in urma sunt chiar mai jos decat ticalosia."
"Suntem O.K. , O.K.! Sau suntem K.O.?"
"Intra in sufletul meu, monsieur. Nu o sa gasesti altceva decat intuneric."

"Life is a comedy for those who think, but a tragedy for those who feel."


[Imagine: 402222.jpg]
NINJA SEBASTIAN-SAMA! NIN NIN!:love:

[Imagine: 282638.jpg]
Da' nu te mai hlizli la mine ca stiu ca te iubesc...Zuppy02

http://static.zerochan.net/600/22/21/446072.jpg
Suzaku is glaring...manca-te-ar mama.



#2
Hmm,nobody ?
Atunci spun eu Smile
1.Fete care vor sa strice relatiile exact atunci cand personajelor principale le merge cel mai bine
Foarte folosit,in orice anime care se refera la dragoste in orice fel,fie el romance sau yaoi.
2.O logodnica care se afla pe la mijlocul/sfarsitul anime-ului
Urasc chestia asta xD.Se indragostesc cele 2 personaje principale,isi marturisesc dragostea si in mijlocul anime-ului vine in vizita logodnica sau se intalnesc pe strada,etc.Asta e cu atat mai enervanta cand animeul e yaoi XD.
3.Cand personajele renunta la dragoste,exact atunci cand si persoana cealalta e clar indragostita
Alta care e folosita si ras-folosita.Un personaj se da batut si renunta la dragostea lui/ei pentru celalalt personaj exact cand celalalt observa ca are aceleasi sentimente.Apoi isi spune ca nu trebuie sa se dea batut sau celalalt personaj ii da un semn ca il/o place si totul revine la normal -_-"
4.Persoane prostute
Orice anime mai vesel le are,macar una.O persoana mai jucausa,mai prostuta care e noua in chestia cu dragostea,si dureaza o vesnicie pana isi da seama ca s-a indragostit.
5.Indragosteala de colegi de clasa
Folosita si ras-folosita ,te indragostesti de colegul de clasa,el nu te poate accepta ca iubita,dureaza pana il castigi & so on.

Nu prea mai stiu,._."
Daca-mi mai vin idei,dau edit xD
[Imagine: girlsignature.png]

Kiss me, k-k-kiss me
Infect me with your love,
And fill me with your poison.
Take me, t-t-take me
Wanna be your victim,
Ready for abduction.
Boy, you're an alien,
Your touch is foreign
It's supernatural, extraterrestrial.


[Imagine: ilikemusicsignature2.png]
A painter paints pictures on canvas.
But musicians paint their pictures on silence. ~L. Stokowski



#3
Hmm si acum si eu (ceea ce imi trece prin minte acum inafara de cele spuse mai sus)

1.Urasc ca in majoritatea animeurilor personajul negativ moare sau este distrus apoi apare altul si tot asa.
2.Unele personaje mor in timpul desfasurari actiunii, se sacrifica pentru cel drag sau pentru orice fel de personaj care apare.
3.Animalele de companie, din cate am observat in multe animeuri exista vreun animal de companie care apare si da amuzament din cate imi amintesc , pisicile predominau21 de ex in Inuyasha, Povesti cu fantome (era chiar personaj atunci nu stiu daca se pune da in fine) , Tokyo mew mew , Fushigi Yuugi s.a.
4.Exista vreun afemeiat21 , asta am mai realizat ca e imposibil sa nu existe vreun afemeiat catusi de putin asa acolo.
5.Transformarile din fata normala in super erou sau in vreo creatura sau orice altceva decat normal. Cele mai des intalnite in animeuri. Vesnic inainte de vreo lupta apare o melodie si fazele in care isi schimba hainele si devin super puternice21.
6. Dragoste la prima vedere (in multe animeuri) se vad , se plac, se indragostesc, se iubesc, si asa raman cu exceptia cazului in care se mai intampla ceva106


Cam atata deocamdata daca mai e ceva dau edit sau postez dupa altcineva. Smile
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea
influenta personalitatea,
Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii.

Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru,
Si pot vedea ceva total diferit
Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva
ore,
De catre oameni care nici nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai
nimic de dat,
Cand te striga un prieten, vei gasi puterea de a-l
ajuta.
Am invatat sa iubesc
Ca sa pot sa fiu iubita.




The rest is still Unrwitten

#4
Geniale raspunsuri^^
Sincer am ramas speechless, sunt atat de multe?! Zuppy04
Hmmm ar mai fi:
1. Aberantii(tipii aia super super cute care abereaza despre vrute si nevrute, gen Tamaki, gen Vicontele Druitt)
2. Fratii mai mari(duh, cel mai mare dusman sau cel mai mult regretat >.<..nici nu e nevoie de exemple)
SI nu mai stiu...vedem noi. Eventual le luam pe cele mai importante si ne exprimam parerile^^
"Era foarte necajit/Bietul cer de ambra-albastra/Ca era indragostit/De marea verde/De marea albastra."
"La stapan demon, majordom demon."
"Fa ce vrei, toti piratii sunt liberi, esti un piraaat!"
"In lumea shinobi, cei care incalca regulile sunt ticalosi...dar cei care isi lasa prietenii in urma sunt chiar mai jos decat ticalosia."
"Suntem O.K. , O.K.! Sau suntem K.O.?"
"Intra in sufletul meu, monsieur. Nu o sa gasesti altceva decat intuneric."

"Life is a comedy for those who think, but a tragedy for those who feel."


[Imagine: 402222.jpg]
NINJA SEBASTIAN-SAMA! NIN NIN!:love:

[Imagine: 282638.jpg]
Da' nu te mai hlizli la mine ca stiu ca te iubesc...Zuppy02

http://static.zerochan.net/600/22/21/446072.jpg
Suzaku is glaring...manca-te-ar mama.



#5
Adevarat raspunsul lui Sachiko89 21 sunt haioase fazele alea4. Pai vad ca nu prea se posteaza la acest topic si e o idee buna sa discutam despre cele mai importante dar care sunt?21

Sunt destul de multe dar nu poti sa-ti dai seama chiar de toate... mai sunt si fazele care se regasec in multe animeuri protagonistii se prefac ca nu se plac si se oftica unul pe anul ajungand pana la urma sa tina unu la altu altele chiar nu mai stiu in momentul de fata.
Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea
influenta personalitatea,
Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii.

Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru,
Si pot vedea ceva total diferit
Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva
ore,
De catre oameni care nici nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai
nimic de dat,
Cand te striga un prieten, vei gasi puterea de a-l
ajuta.
Am invatat sa iubesc
Ca sa pot sa fiu iubita.




The rest is still Unrwitten

#6
M-am intors si m-am mai gandit la niste clisee XD
6. La yaoi-uri,uke-ul mai mereu insista ca nu e gay.
Da,se intampla de multe ori sa nu-si dea seama de sentimentele sale si sa insiste ca nu e gay XD
7. Fata timida si tocilara care se indragosteste de cel mai popular tip din scoala.
Toti stim macar un exemplu din asta,nu? Se intampla in aproape toate anime-urile de genul shoujo si school life.
8. Personajul perfect.
Si aici stim macar un personaj care e perfect.Nu are defecte,doar calitati,nu face greseli 106
9. Tipii blonzi.
Sunt peste tot in anime-uri. Rar gasesti anime-uri fara tipi blonzi in el.
10. Vampirii
Ideea e ras-folosita si in filme si in anime-uri. Sunt o gramada de anime-uri cu vampiri.
[Imagine: girlsignature.png]

Kiss me, k-k-kiss me
Infect me with your love,
And fill me with your poison.
Take me, t-t-take me
Wanna be your victim,
Ready for abduction.
Boy, you're an alien,
Your touch is foreign
It's supernatural, extraterrestrial.


[Imagine: ilikemusicsignature2.png]
A painter paints pictures on canvas.
But musicians paint their pictures on silence. ~L. Stokowski



#7
Ekaterina, sunt de acord cu tine la "tocilara se indragosteste de cel mai popular baiat din scoala", dar nu numai o tocialara (gen Itazura na Kiss - s-a facut si o kdrama cu Kim Hyun Joong care e liderul celor de la SS501 - am simtit nevoia s-o zic).
Uke-ul din anime trebuie sa fie mai pricajit (mai mic de inaltime si altele, cam des vezi astea - bine, mai sunt unele manga-uri - dar nu numai manga-uri - in care amandoi sunt solizi).
Tipii aia indiferenti, napasatori, perfecti, dupa care fetele mor.
Vampirii mai sunt un cliseu.
Anime-urile alea unde fetele se "impacheteaza" intr-o lumina si hainele sunt de aceasi culoare si bla bla bla etc.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#8
Legat de ceea ce a spus Ekkaterina ( sper ca nu te-am botezat) despre ukele care nu vrea sa admita ca e gay tin sa anunt ca din aceeasi specie face parte si seme-ul care nu admite ca e gay. ( spre exemplu gigantul de Kanou din Okane ga nai)

Inca un cliseu: surorile mai mici care de cele mai multe ori sunt foooarte dragute si fooooarte alintate
[Imagine: fgdhdr.png]

Tnx Nibbles


Stay by my side . I won\' t let you down . I\' ll never betray you . Call my name and I\' ll save you from the dark . You know I\'m never far .

I\' ll say it as many time as you need : I love you . You are my superstar <3

Nothing can\' t stop me from loving you

#9
Azazel, ti-a sters postul, vreau 3-4 randuri cel putin, complete.

Clisee sunt destule in foarte multe anime, asa cum le gasim si in carti si in filme. Sa vad ce gasesc in momentul asta:

- In fiecare anime de tip Harem pe care l-am urmarit de gen Kanon, Shuffle!, Ai Yori Aoshi etc personajul feminin care castiga afectiunea personajului principal este de obicei prietena din copilarie.

- Intr-o batalie de obicei personajele pozitive ocupa cateva minute bune din episod tinand predica personajelor negative, indiferent ca se cunosc de doar maxim un episod. e.g Naruto, Slayers (Amelia si Phil), InuYasha, Air Gear etc

- Scenarii predictibile intr-o batalie:

Anatagonistul: "Inainte sa ne luptam, as vrea sa iti povestesc despre cum a murit tatal meu pentru tot restul episodului, ca sa intelegi motivele pe care le am pentru a distruge intreaga planeta"

Protagonistul: "Desigur. Si in timp ce faci asta o sa fiu sigur sa iti ascult fiecare cuvant, fara sa incerc sa te atac atunci cand ai garda jos. Sa fac asta unui inamic ar fi lipsa de respect."

- In cam fiecare anime de tip romance/ school life trebuie sa existe un grup de moe care il hartuiesc pe cel mai popular si frumos tip din scoala e.g Naruto, Fruits Basket, Ouran High School Host Club, Darker than Black etc

- Tipul de shounen guy care vrea sa devina intotdeauna mult mai puternic ca sa se razbune pe nu stiu ce

- Scenele de transformare e.g Sailor Moon, Freezing, Tokyo Mew Mew

- Personajele masculine fara coloana vertebrala in anime de tip harem e.g Love Hina

- Fiecare anime are un personaj care majoritatea timpului este absolut inutil e.g InuYasha, Freezing, Bleach, Naruto, FMP etc

- Sanii irealist de mari e.g Bleach, Freezing, Love Hina, Ah! My Goddess, Karin, xxxHolic, B Gata H Kei

- Personajul feminin foarte, foarte dulce si perfect care isi devoteaza viata facandu-le pe plac tuturor si nu se supara sau enerveaza niciodata e.g Ah! My Goddess (Belldandy e exemplul perfect), Fruits Basket (Tohru la fel), Kanon, Shuffle! (Kaede)

Mai revin.



[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#10
Pai ar mai fi:
- " avea un scop bun, dar a luat-o pe calea gresita ": dupa ce il invinge pe antagonist, eroul se gandeste ce suflet bun avea, insa ca ajunsese pe o cale unde nu mai putea fi ajutat(Naruto, Bleach si cam toate astea cu lupte stravechi)
- cuplurile-model: cand un baiat si o fata nu isi recunosc sentimentele unul pentru celalalt, iar de regula baiatul are un prieten care are deja o iubita si relatia lor e perfecta si se afiseaza peste tot impreuna si il sfatuiesc ce sa faca pe respectivul sa o scoata la capat (Freezing de exemplu)
- monstrii anormali si atotputernici ce uneori ajuta personajele principale si mai sunt si sigilate in protagonist, amenintand sa-l transforme in antagonist: sa fim seriosi, cine nu a vazut asta? Vulpea cu 9 cozi in naruto, hollow-ul ala interior in Bleach, NOVA in Freezing, peste tot e la fel...
- bad boy-ul atotputernic ce e frumos si cu catralioanele de fani si ascunde un secret inspaimantator: ar fi Sasuke in Naruto (cu trecutul lui sangeros), Cain Kumoide (trecutul terifiant),etc.
- sacrificiul: cand un grup merge sa salveze ceva/pe cineva, se intalnesc cu mai multi inamici si aia mai slabi se sacrifica ca sa-i faca cale libera aluia mai puternic care are sansele cele mai mari sa termine scopul, cu vesnica fraza "..... , raman eu aici ai incredere in mine, dute si salveaz-o pe ... "(in Bleach, Naruto, s.a.m.d.)
- puterea surprinzatoare: chiar cand eroul era sa moara si sa piara speranta, rasare o putere magica ascunsa de care nimeni nu stia si-l termina pe inamic, cu sau fara costuri (puterile lui Ichigo in Bleach), iar ultima lui fraza e: De unde a venit acea putere?/Cum am putut sa pierd in fata unui mucos ca tine ?! Aici nu trebuie exemple...
Pai dak mai imi vine vreo idee revin cu un edit...Bye!

Ajutati-ma sa-mi indeplinesc visul: sa-i vad pe micutii astia adulti! Tot ce trebuie sa faceti e sa dati click!
[Imagine: r6KlR.png] [Imagine: IZpPm.gif] [Imagine: MRb1Z.gif] [Imagine: Z8Pjv.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.202 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)