Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Concurs de poezie!

#1
Well, discutam deja de ceva timp despre acest concurs, si iata ca a venit vremea sa-l si infaptuiesc! Asteptam ca sectiunea de poezie sa prinda putin mai mult contur si am observat ca in ultimele zile din ce in ce mai multa lume incepe sa prinda curaj in a se avanta si in aceasta « arta ». Pentru a simplifica lucrurile pentru doritori si pentru a avea cat mai multi participanti [ doamne ajuta ! ] am zis sa nu dau nici o tema exacta concursului. Adica mai pe romaneste puteti scrie despre ce doriti voi. Nu va exista juriu sau ceva de genul. Se va organiza un poll si poezia care primeste cele mai multe voturi va fi desemnata castigatoare. Totul se va face pe baza de anonimat !

Ah, am uitat un mic amanunt. Va exista si un premiu ^^ Micut, modest, dar e criza, atat imi permit momentan. O bratara handmade facuta de mine.

Inscrierile se vor face prin PM si vor dura o saptamana, dupa care participantii vor avea timp de doua saptamani sa-mi trimita creatiile.
Desigur, cei care vor sa-si dea cu parerea despre concurs pot s-o faca in topic. ^^
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#2
Am o mica obiectie fata de modul in care se va vota...

Citat:Nu va exista juriu sau ceva de genul. Se va organiza un poll si poezia care primeste cele mai multe voturi va fi desemnata castigatoare.

Eu zic ca nu e corect asa. Eu, par example, vreau sa particip, dar nu cunosc nu-stiu-cate persoane de pe forum ca sa ma voteze pe mine - hai sa fim seriosi, totusi... Daca se face pe baza de anonimat si votarea, o sa fie userul X cu 20 de voturi si userul Y cu 2-3 voturi. Ceea ce nu e corect deloc.

Eu zic ca poeziile sa fie comentate... Macar trei-patru randuri fiecare, apoi fiecare user va alege o singura poezie care merita votul. Altfel de ce se mai dau voturi? Doar ca imi place poezia aia si nu imi place aia?... Si ar mai fi faza cu "Ma votez pe mine". Din nou, la numararea voturilor eu zic sa fie luat in calcul doar numarul de voturi deja acordat in topic (adica... X, Y si Z au votat pentru poezia 1, deci are trei voturi, dar in poll apar mai multe voturi; se vor lua in considerare, asadar, doar cele trei voturi evidente).

Cam asta ar fi. :)
[Imagine: trexwalkn.gif]

#3
Paradox, poeziile vor fi comentate de cine doreste. Din pacate eu nu am gasit inca pe cineva disponibil si cat de cat priceput sa comenteze poeziile asa cum trebuie. O sa continui sa caut insa. Promit sa incerc sa rezolv aspectul acesta. ^^
M-am gandit si eu la chestia cu cei n-shpe mii de prieteni, dar sper ca totul se va desfasura fara incidente de genul. Pana la urma e nu e un concurs national.
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#4
Stiu ca nu e concurs national, dar orgoliile sunt mari (Ahahaha... Mda.) si am fost si eu victima colaterala - lol - la o chestie de genul asta; "Nu m-ai votat pe mine? PE MINE?! Frate, gata, ma spanzur". Dar asta este o cu totul alta poveste. :3

Eu m-as baga la votat... Tocmai asta e motivul pentru care mi-am postat parerea legata de modul de a selecta castigatorii si stuff. Si cum tu cunosti - zic eu, sper sa nu gresesc - o mare parte a userilor, stii cam cine ar merita si cine nu sa voteze. Dar e ceva cand vine vorba de favoritisme si cu totul altceva cand e lumea obiectiva...
[Imagine: trexwalkn.gif]

#5
Daca nu exista juriu exista posibilitatea ca useri sa-si ia amicii de pe forum ca sa-i voteze si in plus la un poll se poate vota si fara sa fi user, deci sunt de acord cu Paradox,nu-i corect.
Si-apoi avand in vedere ca daca nu exista O TEMA, intre ce si ce se face comparatia?
Si-apoi, daca vor unii sa participe si scriu post-modernist, sa zicem, cum o sa faci comparatia intre o poezie cu rima alba si-o poezie cu rima?
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#6
Nu poti incepe un concurs de poezie si sa spui <<Din pacate eu nu am gasit inca pe cineva disponibil si cat de cat priceput sa comenteze poeziile asa cum trebuie.>> e bine de stiut ca incerci, dar nu trebuiai sa incepi fara sa-l gasesti.
si referitor de cand lumea pe zup obiectiva ? Normal ca toti isi vor vota prietenii, ca nu vezi profiluri mesaje de genul <<treci si comenteaza la ficul meu si esti uituca ca trebuie sa-ti amintesc?>>si pe mess o persoana are ca mesaj :va rog un com la topicul de poezii.
de asta nu poti scapa.
[Imagine: aaaakip.jpg]

#7
Citat:Si-apoi avand in vedere ca daca nu exista O TEMA, intre ce si ce se face comparatia?
Si-apoi, daca vor unii sa participe si scriu post-modernist, sa zicem, cum o sa faci comparatia intre o poezie cu rima alba si-o poezie cu rima?

Nu exista O TEMA, pentru ca poate, dar poate, vor vrea sa incerce si persoanele care n-au mai scris pana acum poezii. Repet, nu e un concurs national sau mai stiu eu ce, de aceea am lasat-o mai moale cu regulile and stuff. Ideea concursului este sa incurajez lumea sa scrie poezii, nu sa-i sperii. Ca participa cu poezii post-moderniste, cu rime albe sau catrene, nu conteaza. Ideea de baza e ca nu trebuie sa ai habar de criteriile pe care se poate construi o poezie ca s-o citesti si pur si simplu sa-ti placa.
[Imagine: chestia.png]
Thank you Isabela! ^^
[Imagine: ObeyMe.jpg]
[size=xx-large]

Blogareala, alea alea...Luftblasse[align=center]

#8
Citat:care n-au mai scris pana acum poezii.
nu trebuie sa fii Eminescu pentru a scrie cu o tema. Daca nu exista juriu, tema, nu se poate numii un concurs, un concurs de bazeaza pe criteriu x si y si cum poezia post-modernista e total diferita, ca mod de expunere, de poezia cu rima trebuie juritzata altfel pentru ca are alte criterii.
Citat:Repet, nu e un concurs national sau mai stiu eu ce,
Nu trebuie sa fie nationat/international ca sa fie organizat
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem

#9
Hello!Eu vin pe aici cu chef de cearta:))
Imi spune si mie cineva ce se alege de concursul acesta?Deja innebunesc...nu ma intereseaza cum se voteaza sau ce tema e eu vreau doar sa particip dar vad ca toti i se suie in cap lui Jasmine care vad ca nu mai spune nici car nici mar!
Ia nu va mai dati toti cu parerea daca nu participati...eu cred ca participantii ar trebui sa comenteze nu toti useri care vin si pleaca.
Fara suparare a si Jasmine daca nu mai ti concursul vin peste tine!:die:
Tata lucra la interpol!
Sper totusi ca se va tine!

#10
Citat:Ia nu va mai dati toti cu parerea daca nu participati...eu cred ca participantii ar trebui sa comenteze nu toti useri care vin si pleaca.
scumpe-te, abtine-te! Daca am intrat la topicul asta nu am intrat de curiozitate, daca am comentat inseamna ca am facut-o cu un scop. Ar fi cazul sa-ti tii gura micuta cand nu intelegi ceva, inregula?
Da, mersi.
Iubesc sa simt cum cazi
[Imagine: Untitled3-3.jpg]
cad
cadem



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Ehe, prima si singura mea poezie... :)) Black Rose 2 2.578 04-12-2011, 08:55 PM
Ultimul răspuns: Black Rose
  Poezie ♥ Mayaa 0 1.420 08-03-2011, 05:56 PM
Ultimul răspuns: Mayaa
  O lume, Un cuvânt, O poezie candy_cane 2 2.448 04-02-2011, 01:05 PM
Ultimul răspuns: Kayla.
  Poezie bastard_in_love 2 2.265 25-10-2010, 10:50 PM
Ultimul răspuns: Invictus
  Poezie just me 1 2.198 12-09-2010, 08:59 PM
Ultimul răspuns: Serqet
  Infernul (fic sub forma de poezie:D) Ryuu 2 3.701 22-03-2009, 11:00 PM
Ultimul răspuns: Jasmine


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)